Јеховини сведоци

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Ќе дојдам откако ќе ги прочитате следниве две книги:

1. Основен кодекс и етика на однесување
2. Учебник по Биологија за 7мо одделение

Извини, но не се пронаоѓам во друштво на луѓе што прават вулгарни муабети, што навредуваат, клеветат и сл.
Море, ако те најдам само некаде во живо, па да видиш каков етички кодекс ќе ти исчитам за тој подлиот, лажлив јазик што го имаш на форумов.
 
Член од
4 февруари 2011
Мислења
23
Поени од реакции
10
И мене живо ме занима, во кој стих од Писмото е запишан рецептот за сарма од свинско месо, завиткана во лозов лист?
Никаде не прашав каде е запишано во светото писмо, туку едноставно каде е запишано (било каде), бидејќи ако треба да се носи иста униформа редно е некој тоа и да го заповеда, да кажи или да ја запиши таа заповед.

А мене ме интересира твој одговор, во секој случај ако го знаеш, како изгледала РАБОТНАТА УНИФОРМА на сите 12 апостоли? Па и на останатите како Павле, Тимотеј, Лука, ....

Работната униформа на старо заветните Свештеници знам како изгледала, бидејќи до танчина е објаснето и запишано каква требало да биде, но за Ново заветниве свештеници никаде не сум сретнал. Затоа дај објасни да се едуцираме сите на форумов.

Во секој случај ако не ти е тешко и ако сакаш да одговориш.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Во секој случај ако не ти е тешко и ако сакаш да одговориш.
Да, ама аз не сам „сведок„...

--- надополнето ---

Н
А мене ме интересира твој одговор, во секој случај ако го знаеш, како изгледала РАБОТНАТА УНИФОРМА на сите 12 апостоли? Па и на останатите како Павле, Тимотеј, Лука, ....
Воа е лукаво трик-прашање, иако самиот однапред знаеш дека нема соодветен одговор во Новиот Завет, така?

--- надополнето ---

Работната униформа на старо заветните Свештеници знам како изгледала, бидејќи до танчина е објаснето и запишано каква требало да биде, н
Да, затоа што Стариот Завет често содржи точни Божји инструкции за одредени нешта...

--- надополнето ---

но за Ново заветниве свештеници никаде не сум сретнал.
.

...а Новиот Завет е само наоска (не норматив!) за делување на Црквата, која своето устројсто го реализира после олабавувањето на гонењата до римските власти кон Црквата.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Најголемите ѕверства се направени од првите христијански фундаменталисти во 4 и 5 век кои со меч и оган уништиле СЕ' што не е христијанско.

Никогаш дотогаш во историјата на човештвото не се линчувани толку верници неистомисленици како во првите денови од официјализирањето на христијанството како државна религија на Римското царство.

...и после некој ќе збори за прогонот врз христијаните...

абе оди прочитај вистинска книга некоја...
 
Член од
4 февруари 2011
Мислења
23
Поени од реакции
10
Да, ама аз не сам „сведок„...

--- надополнето ---



Воа е лукаво трик-прашање, иако самиот однапред знаеш дека нема соодветен одговор во Новиот Завет, така?

--- надополнето ---



Да, затоа што Стариот Завет често содржи точни Божји инструкции за одредени нешта...

--- надополнето ---




...а Новиот Завет е само наоска (не норматив!) за делување на Црквата, која своето устројсто го реализира после олабавувањето на гонењата до римските власти кон Црквата.

Во ред!! во секој случај мора да постои инструкција од црквата за носење униформа. Каде е тоа запишано или едноставно кога за прв пат почнува да се носи униформа во овие 2000 години, период на Христијанство?

И би те замолил за малку поголема сериозност. Некако гледам дека несериозни одговори пишуваш.
Јас моите одговори ги пишувам од мое гледиште, ти твоите пишувајги од твое, така да не мора секогаш да се согласуваме, но тоа не значи дека мора иронично и несериозно да одговараме. како што читам повеќето одговори ти се иронични.
 
Член од
2 декември 2010
Мислења
170
Поени од реакции
78
kade ste videle verska propoved bilo na pravoslavni svestenici ili na musimanski ili na katolicki bez rabotna obleka toa e so drzaven zakon utvrdeno a ako ve interesira ce vi kazam sleden pat koj e toj zakon. POSTO NE SUM ZAPOZNAEN ME INTERESIRA DALI JEHOVISTITE SE OBREZUVAAT KOLAT ZRTVI VO IMETO NA GOSPOD BOG [JEHOVA] POSTO I TOA GO IMA VO BIBLIJATA A KAJ NAS PRAVOSLAVNITE HRISTIJANI NE E DOZVOLENO A SIGUREN SUM DEKA NE JADAT SVINSKO MESO
 
Член од
4 февруари 2011
Мислења
23
Поени од реакции
10
kade ste videle verska propoved bilo na pravoslavni svestenici ili na musimanski ili na katolicki bez rabotna obleka toa e so drzaven zakon utvrdeno a ako ve interesira ce vi kazam sleden pat koj e toj zakon. POSTO NE SUM ZAPOZNAEN ME INTERESIRA DALI JEHOVISTITE SE OBREZUVAAT KOLAT ZRTVI POSTO I TOA GO IMA VO BIBLIJATA A KAJ NAS PRAVOSLAVNITE HRISTIJANI NE E DOZVOLENO A SIGUREN SUM DEKA NE JADAT SVINSKO MESO
Баш ме интересира ДРЖАВНИОТ ЗАКОН. Каде е тоа утврдено и со закон заповедано?

Според тебе, Протестантиве сите во „ ќорка“ ќе беа до сега, ако постоеше таков закон. Ама во пракса побрзо православен или католички поп ќе видиш во „ ќорка“ отколку протестантски Поп.

Така да.... ова со законов за задолжително носење униформа, некако не ти пали. Па Божјите работници не се првачиња, за да мораат задолжително „ кецеља “ да носат!


А околу Јеховините сведоци:
- не се обрезуваат, но има и кај нив обрезани (оние кои што конвертирале од Ислам, така да тоа што го скратиле не можат да го додадат.

- не колат жртви како што православните верници колат курбани по манастирите и кога градат нова куќа (ставаат курбан во темелите).
Барем тоа го нема кај Јеховистите.

- Свинско колку што знам не јадат исто како адвентистите, што е Старо-заветна пракса.
 
Член од
2 декември 2010
Мислења
170
Поени од реакции
78
Баш ме интересира ДРЖАВНИОТ ЗАКОН. Каде е тоа утврдено и со закон заповедано?

Според тебе, Протестантиве сите во „ ќорка“ ќе беа до сега, ако постоеше таков закон. Ама во пракса побрзо православен или католички поп ќе видиш во „ ќорка“ отколку протестантски Поп.

Така да.... ова со законов за задолжително носење униформа, некако не ти пали. Па Божјите работници не се првачиња, за да мораат задолжително „ кецеља “ да носат!


А околу Јеховините сведоци:
- не се обрезуваат, но има и кај нив обрезани (оние кои што конвертирале од Ислам, така да тоа што го скратиле не можат да го додадат.

- не колат жртви како што православните верници колат курбани по манастирите и кога градат нова куќа (ставаат курбан во темелите).
Барем тоа го нема кај Јеховистите.

- Свинско колку што знам не јадат исто како адвентистите, што е Старо-заветна пракса.
ZNACI I VIE IMATE OTSTAPKI OD BIBLIJATA A SE POVIKUVATE NA NEA STO ZA ISTOTO TOA NE KRITIKUVATE NAS
 
Член од
17 февруари 2011
Мислења
775
Поени од реакции
33
Никаде не прашав каде е запишано во светото писмо, туку едноставно каде е запишано (било каде), бидејќи ако треба да се носи иста униформа редно е некој тоа и да го заповеда, да кажи или да ја запиши таа заповед.

А мене ме интересира твој одговор, во секој случај ако го знаеш, како изгледала РАБОТНАТА УНИФОРМА на сите 12 апостоли? Па и на останатите како Павле, Тимотеј, Лука, ....

Работната униформа на старо заветните Свештеници знам како изгледала, бидејќи до танчина е објаснето и запишано каква требало да биде, но за Ново заветниве свештеници никаде не сум сретнал. Затоа дај објасни да се едуцираме сите на форумов.

Во секој случај ако не ти е тешко и ако сакаш да одговориш.
А кој ти кажал дека учениците христови имале работна униформа? Наставничката по хемија?

--- надополнето ---

Како Јеховите сведоци го замислуваат рајот и кој ќе се спаси.
 
Член од
2 декември 2010
Мислења
170
Поени од реакции
78
Koi otstapki??????? Ne te razbiram!!!
znaci gospod bog (jehova)vo osnova e onaa starozavetnata evrejska religija koi se povikuvate na JAHVE kade sto sledbenicite
negovi se obrezuvaat kolat zrtvi i go jadat ona zivotno koe preziva i ima razdvoeno kopito a ne i svinjata zosto taa ima razdvoeno kopito no ne e prezivar.
DALI ZA VAS IMA NEKAKVO ZNACENJE KRSTEVANJETO VO REKATA JORDAN NA ISUS OD NOVIOT ZAVET ODNOSNO VOOPSTO NOVIOT ZAVET
 
Член од
4 февруари 2011
Мислења
23
Поени од реакции
10
А кој ти кажал дека учениците христови имале работна униформа? Наставничката по хемија?
Бидејќи тоа никаде не е заповедано, па ниту наставничката по хемија не им заповедала да носат мантии, протестантските проповедници затоа и не носат мантии. ( А да им заповедала наставничката по хемија, можеби и ќе носеле, но...на жалост не им заповедала)

Кога учениците Христови немале и не им била потребна Работна Униформа (МАНТИИ), која е користа од мантии, на денешниве?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
277
Поени од реакции
29
Кога учениците Христови немале и не им била потребна Работна Униформа (МАНТИИ), која е користа од мантии, на денешниве?
ДА ГИ ПОЛНАТ СО ПОСКУРИ ВНАТРЕШНИТЕ ЏЕБОВИ ОД МАНТИИТЕ. ЈАС ТАКА МИСЛАМ......
 
Член од
2 декември 2010
Мислења
170
Поени од реакции
78
DALI IMATE SKINIJA, ZRTVENIK, DALI PRINESUVATE ZRTVA SEPALENICA DALI SE RACUNATE NECISTI POSLE SEX DALI NIVITE GI RABOTITE 6 GOD. A SEKOJA SEDMA ODMARA DALI SLAVITE PASHA OVA SE E IZVADOK OD PROPISITE I NORMITE ZA SLEDBENICITE NA JAHVE
 
Член од
4 февруари 2011
Мислења
23
Поени од реакции
10
DALI IMATE SKINIJA, ZRTVENIK, DALI PRINESUVATE ZRTVA SEPALENICA DALI SE RACUNATE NECISTI POSLE SEX DALI NIVITE GI RABOTITE 6 GOD. A SEKOJA SEDMA ODMARA DALI SLAVITE PASHA OVA SE E IZVADOK OD PROPISITE I NORMITE ZA SLEDBENICITE NA JAHVE
Абе ти се „ БУЧКУРУШ“ направи.....

- Знаеш ли ти што значи зборот скинија?
- Зошто ни е жртвеник, кога повеќе не се принесуваат жртви сепаленици. Последната жртва беше принесена пред 2000 години на Голгота, така да денеска на Бога не му се повеќе потребни жртви сепаленици.
- После секс со своите брачни партнери не се рачунаме за нечисти, затоа што сексот со брачниот партнер е благословен од бога и е чист.
- Ниви не работиме, затоа што ниви немаме. Кој му се работи, нека ги работи....
- Пасха не славиме затоа што Пасхата беше дадена за Евреите, а не за Христијаните.
- Ако бевме следбеници на Јехова (Јахве), ќе бевме Јеховини сведоци. Ние сме следбеници на Христос (затоа се викаме Христијани). Следбеници на Исус Христос распнатиот и воскреснатиот. (ова последново околу Јеховините сведоци, не го земај здраво - за готово, бидејќи беше мала шала.
Зарем Јахве не беше тој што се нарекуваше ЈАС СУМ ? Па и Исус за себе рече ЈАС СУМ, што значи дека е истиот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom