Јеховини сведоци

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.375
Поени од реакции
14.456
Имав у средно другар....секогаш дотеран, културен,дисциплиниран, одличен со оцени......ама превише artificial ми изгледаше, ја дифтар хахахах пиво пред коперација пред часови.

Се океј, ама последниот ќе биде прв и првиот последен што би рекол Исус Буда. Тоа ти е исто како кога се тепаш за да дојдеш на ред за леб на пример.....јбг.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
8.141
Мене секогаш ми биле вештачки смирени...како темпирана бомба ми се.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.379
Мене секогаш ми биле вештачки смирени...како темпирана бомба ми се.
Секако; привидната смиреност е само гест наменет за „кон надвор„, т.е. самореклама за (себе)прикажување пред дугите (луѓе).

Вистинската смиреност не се „отчитува„ од надорешниот изглед, туку се осетува преку смиреноста од нечиј дух, а таа смиреност не ја поседуват „сведоците„. Привидната смиреност можеш лесно да ја провериш и искушаш ако на некого од „сведоците„ почнеш да му поставуваш незгодни прашања па штом ликот „пламне„ и/или штом почне да те убедува дека немаш благе везе од ништо а дека токму тој е 102,5% во право, сметај дека од неговата смиреност нема да остане ништо.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
960
Поени од реакции
607
Секако; привидната смиреност е само гест наменет за „кон надвор„, т.е. самореклама за (себе)прикажување пред дугите (луѓе).

Вистинската смиреност не се „отчитува„ од надорешниот изглед, туку се осетува преку смиреноста од нечиј дух, а таа смиреност не ја поседуват „сведоците„. Привидната смиреност можеш лесно да ја провериш и искушаш ако на некого од „сведоците„ почнеш да му поставуваш незгодни прашања па штом ликот „пламне„ и/или штом почне да те убедува дека немаш благе везе од ништо а дека токму тој е 102,5% во право, сметај дека од неговата смиреност нема да остане ништо.
Има доза на демонизираност кај нив,ако си приметил Мики,тоа го знаат луѓе кои се на одредено ниво за да ги видат овие работи
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.379
Има доза на демонизираност кај нив,ако си приметил Мики,тоа го знаат луѓе кои се на одредено ниво за да ги видат овие работи
Добра забелешка...

Да подобјасниме, на кратко.

Доволно е да се потсетиме како зашто падна ангелот Деница-ради својата возгордеаност, сакајќи да стане фактор посилен од Бога, со намера да го завземе престолот Божји.

Силната гордост значи и силен пад и тресок.

„Сведоците„, попут секој добар протестант, ја поседуваа наведената особина-имаат гордост/суетност засилена до нејзините крајни граници и токму таа гордост ги чни одбојни и неприемчиви дури и кога „сведоците„ нападно се обраќаат кон луѓето кои не веруваат (во Бог). Годроста им допушта да бидат надмени над друте, сметајќи се себе си за безгрешни, оти нели, Писмото го знаат на памет...

„Сведоците„ себе си се гледаат како од Бога повикани проповедници на Словото Божјо, иако сам Бог (Христос) никогаш не ги повикал сите луѓе да проповедаат, туку тоа Божјо обраќање и заповедање се однесува само на Апостолите (Матеј, 28.19). Токму затоа, „сведоците„ си даваат за право да одат од врата до врата и да го проповедаат она (учење) за кое самите се повикуваат и она (учење) кое самите погрешно го толкуваат и разбираат.

Така, демоноликоста се постигнува преку суетноста а Боголикоста се постигнува преку смиреноста, која „сведоците„ ја немаат суштински (духовно), туку формално (телесно).
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
1.323
5 години минав тука, кај Сведоците.

Во ништо не се разликуваат од народот од кој потекнуваат.Точно, носат убава облека и се обврзуваат на фино однесување но присутни се тука глупавоста, незнаењето и злобата.

Се се изнагледав: татини керки, мамини синови, мокници, бедници, очајници, исплашени и улизици. Јас живеев во режим на преживување последниве 14 години едноставно не можев да се вклопам во општеството затоа прстот го вперував во овие или оние но тоа помина сега чуствувам мир и верувам дека ке ја закопам секирата со моите довчерашни непријатели. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom