Јеховини сведоци

Sk girl

Not Perfect
Член од
6 јули 2008
Мислења
431
Поени од реакции
15
E go citav se ova i si se cudam.Iskerno dobro ja ne sum protiv niedna vera ama i ova nivnovo ne mozam da go svatam.Ali ok koj sto saka neka prai, i koj u sto saka neka veruva.Samo znam deka ovie luge stvarno se napadni so tie nivni spisanija, knigicki mali itn.I bas pred nekoj den koa setav niz park imase ostaveno na edno mesto taka poise primeroka spisanija za Jehovini svedoci.Jas si zemav edno da vidam so ima kako ima i se e mn porazlicno so znam.Kako i da e ne se razbiram u ova a da bidam iskrena i ne sakam.Sto sakaat neka praat ama neka prekinat so tie spisanija aman...
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
45
Поени од реакции
0
Бидејќи имате желба да зборувате на оваа тема, спремен сум да Ви одговорам на сите Ваши прашања. Јас сум Јеховин сведок. Не стигнав да ги прочитам сите коментари. За оние што ги прочитав ќе се обидам љубезно и културно да одговорам.
Значи, Јеховините сведоци се луѓе кои го обожаваат Бог, онака како што тој тоа го назначил во Библијата. Сите ставови се замени од Библијата или како резултат на начела од Библијата.
Всушност, за секое прашање ќе се обидам да Ви кажам по некој стих од Библијата, кој директно одговара на Вашето прашање. Сепак, јас не сум надчовек за да можам сам наеднаш да одговорам на Вас, кои сте во поголем број. Освен тоа не ја знам напамет Библијата за да веднаш го цитирам стихот. Иако немам многу време, ќе се обидам да Ви одговорам. Се надевам дека ќе имате разбирање за овие ограничувања.
Ние сме христијанска религија, што значи дека сме следбеници на Исус. Тоа значи, го правиме она што Исус го правел и го заповедал. Тој одел од град во град и од куќа до куќа и на луѓето им зборувал за Божјето Царство. Тоа сигурно сте го гледале и во филмот „Исус од Назарет“ ако не сте ја читале Библијата. И во тоа време имало синагоги каде Евреите го славеле Бог и ја читале Библијата, како што и денес има цркви, ама Исус одел кај луѓето од врата до врата. Потоа, ги праќал апостолите да одат кај Евреите и им дал упатство како да го прават тоа. Во Матеј 10:7 пишува: „Додека одите проповедајте: ,Се приближи царството небесно`“ Во Матеј 10:8 вели: „Бесплатно добивте, бесплатно давајте“. Во Матеј 10:11-13 вели: „А штом ќе влезете во некој град или село, побарајте го во него оној што е достоен да Ве прими Вас и Вашата порака и останете таму додека не си заминете. Кога ќе влезете во куќата, поздравете ги домашните. Ако куќата е достојна, нека дојде на неа мирот што и го посакувате, но ако не е достојна, Вашиот мир нека Ви се врати Вам.“ Во Матеј 28:19-20 Исус им заповеда на неговите следбеници: „Затоа, одете и правете ученици од луѓето од сите народи, крштавајќи ги во името на Таткото и на Синот и на светиот дух, учејќи ги да држат се што Ви заповедав.“ Од овие стихови можете да заклучите дека Исус одел кај луѓето и им зборувал за Божјето царство, апостолите оделе кај луѓето и им зборувале за Божјето царство. Исус дал заповед и во иднина да се прави тоа, заповед за неговите следбеници. Значи, вистинските следбеници на Исус, т.е. вистинските христијани, треба да одат од куќа на куќа и да проповедаат за Божјето царство.
За нареден пат можеме да видиме и други два аспекта:
1 Тоа треба да се прави бесплатно.
2. И прво да прават ученици, а потоа да ги крштаваат.

Go citam ova i sfakam kolku e lukav rabotnik demonot.....
-"OTI TAKVITE SE LAZNI APOSTOLI,LUKAVI RABOTNICI,KOI SE PREOBRAZUVAAT VO HRISTOVI APOSTOLI.I NE E ZA CUDENJE;BIDEJKI SAMIOT SATANA SE PREOBRAZUVA VO ANGEL NA SVETLINATA;TA ZATOA NE E GOLEMA RABOTA,AKO SLUGITE NEGOVI MU SE PREOBRAZUVAAT KAKO SLUGI NA PRAVDATA,NO NIVNIOT KRAJ KE IM BIDE SPORED DELATA NIVNI.
Vtoro Poslanie na Svetiot Apostol Pavle do Korintjanite(11,13-15)
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Sto ima mene nekoj da mi svedochi... da mi posreduva ja glup sum ne mozam da sfatam ke mi raskazuvaat nekoi tamu po vrati sto idat
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Sto ima mene nekoj da mi svedochi... da mi posreduva ja glup sum ne mozam da sfatam ke mi raskazuvaat nekoi tamu po vrati sto idat
Они се замислуваат Божју ученици и затоа проповедаат од врата на врата. Глупости. Јас си верувам во Исус и сега некој ке дојде дома и ке ми кажува де ова, де она.
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
Бегајте подалеку од секташите....волци во јагнешка кожа,кои за жал неможат сите да ги препознаат.Што не одат по куќите на православните(Недај Боже да ми се појават,ќе биде интересно.....кога ќе им запалам темјан,како попарени ќе избегаат:wink:),знаат дека нема да Му дадеме на Христа целив како Јуда?Напротив,одат каде имаат влијание,и носат проспекти за Јехова по школите,сандачињата и улиците....Тоа не е Божјо учење,воопшто!И не ни сакам да дебатирам со такви личности,немаме ништо заедничко.Тие го целиваат Христа како Јуда,а православните го исповедаат како разбојникот........

:helou:
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Најубаво ти да се запалиш наместо темјанот не да ќе се попарат. :vozbud:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Go citam ova i sfakam kolku e lukav rabotnik demonot.....
-"OTI TAKVITE SE LAZNI APOSTOLI,LUKAVI RABOTNICI,KOI SE PREOBRAZUVAAT VO HRISTOVI APOSTOLI.I NE E ZA CUDENJE;BIDEJKI SAMIOT SATANA SE PREOBRAZUVA VO ANGEL NA SVETLINATA;TA ZATOA NE E GOLEMA RABOTA,AKO SLUGITE NEGOVI MU SE PREOBRAZUVAAT KAKO SLUGI NA PRAVDATA,NO NIVNIOT KRAJ KE IM BIDE SPORED DELATA NIVNI.
Vtoro Poslanie na Svetiot Apostol Pavle do Korintjanite(11,13-15)
Религиозниве фанатици се како партиски членови примени во ВМРО од деца.
“Носиме закон за самубиство кој вели дека тој чин е задолжителен во следните 2 недели, дали се сложувате со него“ - Сите деца кимаат со главите... “Нема збор дека е исправен закон“ - одговараат во глас.
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Бада, ти Јеховин сведок си?
На друга тема ми одговори на пост кај што ти реков дека не постои Бог. Не знам шо причаат (preach-аат) овие досадни Јеховини ама се сомневам дека е некој атеизам. :pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom