ЈСП - случки, прашања, дискусии

Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
2-ка со 12-ка посебно на Партизанска, не застануваат на секоја станица и минуваат на семафори на полу-црвено
шоферот поминува на зелено или жолто а патниците на црвено :pos::pos::pos:

а внатре патниците како да не постојат, некои со страв да не се случи некоја сообраќајка а поголем дел навикнати, секојдневност ни е :)
 
P

PewDiePie

Гостин
Ме нервира тоа што никогаш не се на време и а самите автобуси се крш да ти е гад да се фатиш за тоа шипките за држење. :uvo:
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.933
Поени од реакции
1.477
Мене ме неревираат оние држачине што ги ставија демек за пониски луѓе (а и за повисоки, а всушност се работеше за адвертајзинг „финта“ да земат некоја илјадарка повеќе месечно од автобус).
Ем не ги бива за држење, ем нишајки се постојано в глава удираат кој ќе стигнат.
Клештите... клештите... кврц!
 
Член од
20 мај 2007
Мислења
1.139
Поени од реакции
153
„Селективното“ (не)бркање на луѓе кои немаат карта или слободна, (не)редовноста на автобусите, особено во период на празници, трките со други автобуси, со цел првиот да ги собере патниците, гужвата во шпиц-периодите од денот/ноќта...
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
Мене ме неревираат оние држачине што ги ставија демек за пониски луѓе (а и за повисоки, а всушност се работеше за адвертајзинг „финта“ да земат некоја илјадарка повеќе месечно од автобус).
Ем не ги бива за држење, ем нишајки се постојано в глава удираат кој ќе стигнат.
Клештите... клештите... кврц!
Се сложувам дека беа стаени за реклама а најмалку за држење на нив
 
К

Кики.

Гостин
уффф јсп :ija: хаха
најмногу ме нервира што никогаш не се на време ( ми се случи возачот да доцни и наместо тој да се извинува и викна на една бабичка што едвај стои да побрза демек „ се влечела“ - глупак ), ми пречи нечистотијата и луѓето посебно некои т.н. „госпоѓи“ кои нели ке им викнат на децата да станат а тие самите немаат култура да станат на постари луѓе, ама кај нас се е можно. :toe:
 

Blue_Boy

THE WAY I AM
Член од
29 октомври 2009
Мислења
345
Поени од реакции
33
Тоа што има некои возачи што те мачи да ја извадиш слободната,а ја неам навика да ја вадам.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.933
Поени од реакции
1.477
Некои автобуси мирисаат на прчовина и тоа често се случува.
Сериозен сум.

И не, не се тоа за тоа криви луѓето, ЈСП треба да обрнат доволно внимание на хигиената во автобусите, да ја зголемат честотата на чистење.

Редовно одржување на автобусите би било подобро како за патниците така и за вработените - возачите.
Не верувам дека и на нив им е пријатно да возат цел ден во забаздено возило.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.998
Поени од реакции
5.626
Наскоро ќе има 84 нови автобусииии... :vozbud: Бар така пишува на страната на ЈСП :) Ако се такви како на сликите, супер се :) Малце се шарени столиците, али изгледа тоа е некоја италјанска мода :pos:
Код:
http://www.jsp.com.mk/84novi/novi.html
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
790
Па супер се автобусиве :) Мислам во Белград дека се исти вакви, кога бев пред 1 година баш приметив.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.998
Поени од реакции
5.626
И во Будимпешта се исти... :wink:
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Не го користам јавниов превоз ама за тие неколку пати што сум ги користел ќе набројам неколку работи што ме нервираат.
1. Моторине вадат толку јака децибелажа што во автобус не можеш да збориш на телефон или да слушаш музика на слушалки.
2. Шоферот кур го боли што превезува важно он да има филинг дека е на рели и сите можни дупки да ги погоди, а ни на рели тоа не го прават.
3. Пак шоферот со нивните фаќања на кривина од 90 степени со поише од 40 на саат.
4. Пак шоферот со неговиот пит стоп до трафика да си направи муабет со пријателот додека другите се потат во автобусот.
5. Греење нај нај.
6. Толку се цинцарат за пари што волку стари автобуси ги препунуваат и повеќе од дозволено, и секад тогаш има најголеми сељаци.

И да напоменам овие 6 ствари што ме нервираат се од 20-30 возења со автобус во година ако ги ставам во просек, а за тие секој ден што се возат можам да замислам листава ќе тера до 100.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Не го користам јавниов превоз ама за тие неколку пати што сум ги користел ќе набројам неколку работи што ме нервираат.
1. Моторине вадат толку јака децибелажа што во автобус не можеш да збориш на телефон или да слушаш музика на слушалки.
хаха ме потсети сеа на една дешавка.. викаш јака децибелажа а? еден ден требаше до капиштец да одам и се скапав чекајки 57ца.. едно 25 минути ја чекав.. доаѓа автобус се качувам и гес ват. коа стисна на гас мајсторов мислам дека ми ги дупна ушиве.. потрефиф автобус со скинат ауспух баш до врата за искачање.. леле луѓе незнаете шо беше.. ГРМЕШЕ автобусон ама баш грмеше А ОВОЈ ПА ШОВЕРОВ КО ДА СЕ ПАЛЕШЕ ПА ГО ЦЕДЕШЕ ДО ДАСКА!!! доживљјај шо да ти кажам!

друго шо ме нервира.. петок! леле од бабиве и дедовциве нема теоретски шанси да стигнеш на време макар искочил и пола саат порано.. на автобуска стои по 5 минути у просек некоја баба или дедо да се симне.. од бутел до центар има од прилика некои 10тина автобуски.. тоа е цел саат САМО СТОЕЊЕ плус рачунај возење со 20 на саат!!
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
хаха ме потсети сеа на една дешавка.. викаш јака децибелажа а? еден ден требаше до капиштец да одам и се скапав чекајки 57ца.. едно 25 минути ја чекав.. доаѓа автобус се качувам и гес ват. коа стисна на гас мајсторов мислам дека ми ги дупна ушиве.. потрефиф автобус со скинат ауспух баш до врата за искачање.. леле луѓе незнаете шо беше.. ГРМЕШЕ автобусон ама баш грмеше А ОВОЈ ПА ШОВЕРОВ КО ДА СЕ ПАЛЕШЕ ПА ГО ЦЕДЕШЕ ДО ДАСКА!!! доживљјај шо да ти кажам!

друго шо ме нервира.. петок! леле од бабиве и дедовциве нема теоретски шанси да стигнеш на време макар искочил и пола саат порано.. на автобуска стои по 5 минути у просек некоја баба или дедо да се симне.. од бутел до центар има од прилика некои 10тина автобуски.. тоа е цел саат САМО СТОЕЊЕ плус рачунај возење со 20 на саат!!
Автобус е возило кое се движи два пати побрзо кога трчате по него, отколку кога седите во него...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom