Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Амоксиклав ми беше даден пред да ми биде дијагностицирана корона, затоа што имав мало воспаление на грлото и црвенило. Се чув со матичниот сабајле и ми рече дека нема да треба да се пие уште многу, можда ден-два, а дека ми помогна ми помогна и веќе се осеќам далеку подобро.

Околу сатурацијата на кислород, зборев и со Фауст вчера по ПП, најверојатно е грешка, или лошо измерено или сум гледал во пулсот, трето нема. Оти со 84 реално за хоспитализација сум, а моментално се осеќам одлично и немам никаков проблем освен дијареа. Можам по нашиве аптеки да купам такво апаратче за мерење на сатурацијата на кислород? И ако не, каде да го набавам.
Со лесно нека е.
Ич неќам да ја следам темава, само психоза ми праи. Инаку и јас правев тест во ЖМ пред некој ден, сега за сега негативен сум.
Автоматски споено мислење:

Вчера вечер пред стемнување искочив со цел да се прошетам малце до средно Водно, да издишам мозок....живеам во Аеродром и како што седнав во кола, поминувам покрај Бисер некое митингче, стигнувам на семафорите кај Мајчин дом, исто некое митингче....групирани. Возам нагоре од Кочо Рацин према средно Водно, огромна гужва. Стигнав горе.....немаше паркинг место ниту на долниот ниту на горниот паркинг. На клупите, по тревите, насекаде огромни групирања од сите возрасти без никакви мерки за заштита....како да не владее пандемија. Искрено се разочарав од сликата што ја видов, очекував дека во тоа време ќе има две-три коли само зошто беше 19:30-20 часот.....ја свртив колата и назад дома. Кафичите зјаат празни, банкротираат....битно на Водно масовни групирања.
Ова дури и благо си го опишал - хаос, како некој фестивал да има.
Најјако е шо џандарите се собираат кај детско негде во уште поголеми групи, со уште помалку маски - за да „контролираат“. Тоа се истите свињи шо би тепале онака крвнички на протести као деновиве у Србија.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.814
Во однос на погоре наведеното ако се докаже присуство на вирус а нема симптоми значи си позитивен не заболен.
..доообро, тогаш ако е позитивен со коронавирус зошто индивидуата го тераат во самоизолација две недели ако не е заболен, што пречи на другите што е позитивен ако не е заболен т.е. инфициран? штом е вирусот во него тој веќе е инфициран и ја има болеста и затоа е заразен, а треба да се самоизолира, тоа е само асимптоматска фаза време на инкубација на болеста, што покасно ќе стане симптоматска или не!

... друг спротивен пример ...споредуваш пациенти инфицирани со коронавирус со тие што го имаат во себе ХИВ вирусот (од група на ретро вируси) нели се позитивни и се додека не биде уништен имунолошкиот систем т.е. да бидне болеста „Сида“ , тогаш и овие со позитивен ХИВ вирус да ги тераме во самоизолација? не можеш да генерализираш присуството на вирус, ниту пак можеш да кажеш дека ако вирусот го има, а нема симптоми дека не е болен...или не е инфициран!

Во однос на погоре наведеното ако се докаже присуство на вирус а нема симптоми значи си позитивен не заболен. Позитивен, заболен и инфициран сето тоа е различно.
... позитивен, заболен и инфициран се токму сите три параметри за коронавирусот кај пациентот, се докажува вирусот во него- тогаш е позитивен, седи во самоизолација, оти е инфициран па може да инфицира и други околу него и да тој е заболен без покажување на симптоми (асимптоматски), или заболен со симптоми, зборуваме за коронавирус, а не за ХИВ вирусот!
 
Последно уредено:
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
...напротив не треба да те мрзи да реплицираш, посебно кога никој не те цитирал или повикал да го направиш тоа, ама кога веќе пишуваш толкав пост дај малку „визуелно папиролошки“ покриј го твоето стручно толкување „дека губиме поентата, оти сме немале основа во тие работи“... хм, доста храбро за некого што не го познаваш, а ниту не се трудиш со било каков извор да биде поубедливо твоето стручно мислење,

... види, нас не не мачи проблемот на „асимптоматска болест“, коментираме тука сите кој како знае, се дообјаснуваме или докажуваме дека е така или не е така и зошто не е така...

Прегледај го приврзокот 258408

и не само да постои во медицината изразот „асимптоматска болест“, туку постои асимптоматска болест на најтешка болест канцер.
...на пример :
„асимптоматски болест рак на дебело црево“ и затоа постојат скрининг методи за докажување на болеста пред да се појават симптомите.

Прегледај го приврзокот 258409



Прегледај го приврзокот 258412

Прегледај го приврзокот 258413

Тука „латиница“

... пациентка да речеме иде на лекар поради некоја друга причина со белодробието, прави РТГ снимка и сосема случајно лекарот запазува дека има промени на дојката и со предлог туморски маркери се докажува дека има рак на дојка, а пациентката се јавила на лекар поради нешто друго, а се утврдило сосема нешто друго - асимптоматски рак на дојка!
...пациентката апсолутно немала никакви симптоми (асимптоматски) или било што да се посомнева околу тоа дека има туморски промени во дојката... сега според тебе - „ доколку пациентот нема симптоми, нема заболување“ како што е пациенткава, таа нема ни заболување т.е. нема болест, така? и лекарот треба да и’ каже : „ ...госпоѓице дојката ти е канцерогена цела, ама пошто немаш никави симптоми ти немај гајле немаш болест, ниту заболување, ако некогаш ти се појават симптоми тогаш јави се оти и ќе те лечиме, оти тогаш преку ноќ ќе постане „болест“... нормално според твое толкување!
... мислам дека некои работи станале појасни!
Многу точки ставаш, знак на препотентност.
Како што си открила со претражување и си постирала за настинката дека е всушност некое од воспаленија на горни дишни патишта,го докажа всушност мојот пост.
Зборуваме за асимптоматско воспаление, а не било каква состојба на организмот.
Аналогија со туморот.
Сакаш да кажеш со туморот дека ако во еден дел од развојот е асимптоматски и болеста е асимптоматска?? Значи за тебе како што има асимптоматска настинка има и асимптоматски тумор ?? Браво. Оди таму пиши квитанциите, не треси зелени.
За тебе можда да отидеш на психијатар ќе ти каже дека имаш асимптоматска шизофренија, која еден ден ќе се развие.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.163
Поени од реакции
107.619
...види, азитромицинот не е против воспаление на грло и црвенило? и даден токму во овој период кога не се знае кој е позитивен кој не на коронавирус што би било штетно по една таблета три дена?
....апаратот е околу 2000 ден, а во Али експрес нешто 11 &, но нема потреба, оти има правила како се мери и треба токму стручни лица да го мерат, не за друго да не се испаничиш ако е помал, а всушност дадено погрешна вредност поради Х причини!
... не ми го кажа рокот на Амоксиклав што си го пиел?
Не знам ја фрлив паковката, ама по рецепта беа земени од аптека пред некој ден така да рок имаа милијарда %.

Инаку не знам за азиткфмфнфнднмицинот, само пренесувам што ми препишаа, кога и зошто. Мислам дека во вакви ситуации почесто Оспен даваат, али тера и Амоксиклавот.
 
Член од
29 јуни 2020
Мислења
50
Поени од реакции
73
..доообро, тогаш ако е позитивен со коронавирус зошто индивидуата го тераат во самоизолација две недели ако не е заболен, што пречи на другите што е позитивен ако не е заболен т.е. инфициран? штом е вирусот во него тој веќе е инфициран и ја има болеста и затоа е заразен, а треба да се самоизолира, тоа е само асимптоматска фаза време на инкубација на болеста, што покасно ќе стане симптоматска или не!

... друг спротивен пример ...споредуваш пациенти инфицирани со коронавирус со тие што го имаат во себе ХИВ вирусот (од група на ретро вируси) нели се позитивни и се додека не биде уништен имунолошкиот систем т.е. да бидне болеста „Сида“ , тогаш и овие со позитивен ХИВ вирус да ги тераме во самоизолација? не можеш да генерализираш присуството на вирус, ниту пак можеш да кажеш дека ако вирусот го има, а нема симптоми дека не е болен...или не е инфициран!



... позитивен, заболен и инфициран се токму сите три параметри за коронавирусот кај пациентот, се докажува вирусот во него- тогаш е позитивен, седи во самоизолација, оти е инфициран па може да инфицира и други околу него и да тој е заболен без покажување на симптоми (асимптоматски), или заболен со симптоми, зборуваме за коронавирус, а не за ХИВ вирусот!
Nitu inkubacija tocna se znae naprotiv predolgo trae nevoobicaeno, nitu organizmot se bori nemas imunoloska reakcija nemas infektiven sindrom nitu patogeneza se znae nitu virusite korona premnogu se spomnuvaa i im se davase znacenje se do ova nametnata pandemija. Nitu kl simptomi se tocno opredeleni zboruvas kako da veke se se znae pa sme na kraj na pandemina pa ke sporeduvame slucai asimptimatski itn... Nitu smrtnite ishodi se od direktna posledica od virusot nitu pcr testovite se relevantni. Gledas deka se se drzi na brojki strav panika itn... Kraj na pandemijata mozeme da proglaseme koga sakame i ke prodolzime da ziveem so bolesta.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Не знам ја фрлив паковката, ама по рецепта беа земени од аптека пред некој ден така да рок имаа милијарда %.

Инаку не знам за азиткфмфнфнднмицинот, само пренесувам што ми препишаа, кога и зошто. Мислам дека во вакви ситуации почесто Оспен даваат, али тера и Амоксиклавот.
Матичната ти дала правилно, не ја слушај оваа што блебета глупости. Предизвикува пролив скоро кас сите, освен оние со ептен мрзливи црева. Сумамедот е еден од најјаките антибиотици со широк спектар на дејство и се дава во крајна нужда кога ништо друго не помага од таблети. Поради големиот спектар на несакани дејства најчесто препишуваат една доза од 3 дена. Дури страв имаат за уште 3 дена, многу опасен антибиотик. Ова како што се залетала и за течење нос ќе препише. Сумамедот е со најголема примена при тешки бронхо пневмонии бидејќи делува на скоро сите причинители. Ти немаш ништо со тоа.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Член од
23 август 2010
Мислења
38.163
Поени од реакции
107.619
Матичната ти дала правилно, не ја слушај оваа што блебета глупости. Предизвикува пролив скоро кас сите, освен оние со ептен мрзливи црева. Сумамедот е еден од најјаките антибиотици со широк спектар на дејство и се дава во крајна нужда кога ништо друго не помага од таблети. Поради големиот спектар на несакани дејства најчесто препишуваат една доза од 3 дена. Дури страв имаат за уште 3 дена, многу опасен антибиотик. Ова како што се залетала и за течење нос ќе препише. Сумамедот е со најголема примена при тешки бронхо пневмонии бидејќи делува на скоро сите причинители. Ти немаш ништо со тоа.
Не не, сумамед не ми треба, го зборевме тоа со матичниот, тоа е за луѓе со потешка клиничка слика, како што рече ти.

Алмеида фала друже, ти посакувам да не го фатиш никогаш вирусов. Околу коментарите, филтрирај си сам, Бачето, Бафра и уште пар телетабиси само скролај ги и се ќе биде ок.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
Цел свет стравува од нас само ние гајле си немаме тука, освен шо се носат маски се друго си функционира најнормално. Вечна да е
:oeoeoe:
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
931
Поени од реакции
3.667
Во петокот бевме на скара 7 души YOLO, арно ама некој имал корона од пред тоа и у неделата еден од другарите што беше со нас ни се пожали дека има температура 38,5 со сува кашлица и ни кажа дека немал температура од основно а посебно у лето никогаш во живот.. ние се шокиравме и одма у понеделникот земавме упат за брисеви.

Брисевите ги дававме во вторник, се зема од нос и уста и малце е незгодно, знам дека многу луѓе кажуваат дека одат на приватно за да не чекаат но во нашиот случај беше закажано за утредента и беше бесплатно.

Денеска ни се јавија од здравство по телефон на сите, од цело друштво 6 позитивни само ја негативен, среќа јбг...

Другарите викаат дека не им е ништо сериозно, двајца имаат температура највише до 37,8 еден до 38,5 а другите тројца само лесна сува кашлица.

Препишано им е сумамед и пробиотик и за 10 дена пак тестирање. Сите сме у домашна изолација вклучувајки ме и мене.

Инаку од здравство се јавуваат по 1-2 пати на ден да прашаат како сме ова она, не сум очекувал толку мазење од нивна страна, пријатно ме изненадија:)

Ако сте имале контакт со некој од корона напрајте си тест со упат од матичен, бесплатно е, и боље да знаете пошто може да сте асимптоматичен и да заразите некој постар по дома.
Чувајте се!
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.814
Многу точки ставаш, знак на препотентност.Како што си открила со претражување и си постирала за настинката дека е всушност некое од воспаленија на горни дишни патишта,го докажа всушност мојот пост.Зборуваме за асимптоматско воспаление, а не било каква состојба на организмот. Аналогија со туморот.Сакаш да кажеш со туморот дека ако во еден дел од развојот е асимптоматски и болеста е асимптоматска?? Значи за тебе како што има асимптоматска настинка има и асимптоматски тумор ?? Браво. Оди таму пиши квитанциите, не треси зелени.
За тебе можда да отидеш на психијатар ќе ти каже дека имаш асимптоматска шизофренија, која еден ден ќе се развие.
...штета, јас мислев дека реплицирам на интелектуалец, можеби имаш „диплома“, ама не си воспитан, а тоа е полошо и да немаш диплома, што им фали молим те на тие „што пишуваат квитанции“ што поштено си го печалат лебот, зарем твојата тетка, сестра, мајка сите доктори се? а? ? и ти зборуваш за препотентност? ти не читаш што ти постирам текст од НЕТ, учи малку не се прави свезнајко, сите цел живот учиме, ама тешко со тие што не знаат, а мислат дека све знаат, па уште невоспитани без култура... шејк DNK микс ! (y)
Аналогија со туморот.Сакаш да кажеш со туморот дека ако во еден дел од развојот е асимптоматски и болеста е асимптоматска?? Значи за тебе како што има асимптоматска настинка има и асимптоматски тумор ?? Браво. Оди таму пиши квитанциите, не треси зелени.
...токму така, како една од главните причини на неоткривање во ран стадиум на канцерот токму поради асимптоматскиот развој на туморозната клетка, а кога ќе покаже симптоми тогаш туморот веќе е метастазиран и веќе нема спас ниту било која шанса за интервенција или лекување!

ice_screenshot_20200709-204314.jpg

П.С.
токму така, постои субклиничка состојба, асимптоматска шизофренија...
еве една клиничка студија чија цел да се открие дали Х дисфункција е присутна и кај асимптоматска шизофренија...

 
Последно уредено:

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Ах племе гадно.....не би ме зачудило Османи јавно да им се извини и да ја повлечат одлуката

Граѓанин: „Таму е жена ми, одам да ја земам“.
. . . накратко сме само.


Гледајте ја шипурата во 0,45....одма го звони негде
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.814
Не знам ја фрлив паковката, ама по рецепта беа земени од аптека пред некој ден така да рок имаа милијарда %.
Инаку не знам за азиткфмфнфнднмицинот, само пренесувам што ми препишаа, кога и зошто. Мислам дека во вакви ситуации почесто Оспен даваат, али тера и Амоксиклавот.
...тоа што си го зел антибиотикот на рецепт пред некој ден, ако сакаш и денес не значи ништо околу рокот, ама штом си го фрлил веќе нема да коментирам, пеницилински препарат не се дава барем сега кога не се знае кој е позитивен или не на коронавирус, секое пиење на „непотребен, несоодветен антибиотик“ ти го сјебува повеќе имунитетот, ти ја прави партал микрофлората, и тоа твое подигнување и спаѓање, па пак подигнување на телесна температура само укажува дека патогенот „удира“ на „ново место“ во организмот почнувајќи од „ горе па надоле“... али ОК, важно, ти си подобар! (y)
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
Која гадна вукојебина сме.....
видела жаба да се коњ поткива.. па појаки се од нас и во бр.случки/милион и во умрени/милион..
лечат фрустрации
патем, што значи Број на активни случки
N/A ?
кај Шпанија, УК, Франција, Шведска, често и кај Италија ???
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Во петокот бевме на скара 7 души YOLO, арно ама некој имал корона од пред тоа и у неделата еден од другарите што беше со нас ни се пожали дека има температура 38,5 со сува кашлица и ни кажа дека немал температура од основно а посебно у лето никогаш во живот.. ние се шокиравме и одма у понеделникот земавме упат за брисеви.

Брисевите ги дававме во вторник, се зема од нос и уста и малце е незгодно, знам дека многу луѓе кажуваат дека одат на приватно за да не чекаат но во нашиот случај беше закажано за утредента и беше бесплатно.

Денеска ни се јавија од здравство по телефон на сите, од цело друштво 6 позитивни само ја негативен, среќа јбг...

Другарите викаат дека не им е ништо сериозно, двајца имаат температура највише до 37,8 еден до 38,5 а другите тројца само лесна сува кашлица.

Препишано им е сумамед и пробиотик и за 10 дена пак тестирање. Сите сме у домашна изолација вклучувајки ме и мене.

Инаку од здравство се јавуваат по 1-2 пати на ден да прашаат како сме ова она, не сум очекувал толку мазење од нивна страна, пријатно ме изненадија:)

Ако сте имале контакт со некој од корона напрајте си тест со упат од матичен, бесплатно е, и боље да знаете пошто може да сте асимптоматичен и да заразите некој постар по дома.
Чувајте се!
Значи и повеќето светски случаи а и овде на форумот најчест симптом на короната е температурата варирајќи од 37 па до 39 како што гледам.

За доста позитивен пример ке го земам фактот дека кај некој случаи еве и кај вас одма се закажани тестови од матичната....Ако може само да кажеш дали си од Скопје или од некој друг град....Чисто за да се види дали другите градови се подобри со јавното здравје со оглед дека во Скопје според неколку примери тешко се доаѓа до бесплатен тест или ако веќе се закаже тоа е за две недели.Според тестовите гледам Жан Митрев бомбона бизнис си прави нема ден под 200 теста да е.Тоа ми дава до знаење дека сепак голем број на луѓе или појавуваат симптоми и не чекаат идат приватно да прават или биле во контакт со веќе заразен и идат за мирна глава.
Автоматски споено мислење:

видела жаба да се коњ поткива.. па појаки се од нас и во бр.случки/милион и во умрени/милион..
лечат фрустрации
патем, што значи Број на активни случки
N/A ?
кај Шпанија, УК, Франција, Шведска, често и кај Италија ???
Сеуште не објавени или се чекаат финални резултати или нема одговор од горенаведените држави.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom