Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Една од предностите зошто немаме Another Earth е бидејќи ќе и ебевме матер и на вторава така да доста е една.[DOUBLEPOST=1554656172][/DOUBLEPOST]
 
Последно уредено:

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.358
Поени од реакции
25.053
Ради некој вирус што ме фати само лежам 4 дена, па гледам гледани/негледани филмови на нетфликс, тоа што ќе излезе. Ај си реков денес ќе го гледам The Ballad of Buster Scruggs, после Џанго сакав нешто со сличен муд.
Многу ги почитувам браќа Коенови, ама ова беше болно за гледање. Одвај го догледав, ваљда подобро ќе функционирало ова како серија што и било првичната идеја. Вака како омнибус е споро, досадно, само приказната со Лиам Нисон ми се допадна. Не држи внимание филмот, приказните се или многу кратки или многу долги, најчесто немаат конфликт во нив и оставаат на ликовите да ги носат. А ликовите горе-долу ликови што сме ги виделе еден милион пати на дивиот запад.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Дефиниција за style over substance, се повторува, досаден е, се фокусира повеќе на тоа како приказната ќе биде раскажана отколку на пораката што треба да ти ја пренесе, ако нешто изгледа кул не значи и дека е генијално и има вредност, бар од моја гледна точка. Овој ако е генијалец за Триер што треба да се каже?
Многу им е различен стилот на Триер и Тарантино, стварно не знам дали можам да ги споредам. Мислам дека Триер не може да го прави тоа што го прави Тарантино и обратно.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Ради некој вирус што ме фати само лежам 4 дена, па гледам гледани/негледани филмови на нетфликс, тоа што ќе излезе. Ај си реков денес ќе го гледам The Ballad of Buster Scruggs, после Џанго сакав нешто со сличен муд.
Многу ги почитувам браќа Коенови, ама ова беше болно за гледање. Одвај го догледав, ваљда подобро ќе функционирало ова како серија што и било првичната идеја. Вака како омнибус е споро, досадно, само приказната со Лиам Нисон ми се допадна. Не држи внимание филмот, приказните се или многу кратки или многу долги, најчесто немаат конфликт во нив и оставаат на ликовите да ги носат. А ликовите горе-долу ликови што сме ги виделе еден милион пати на дивиот запад.
За да не ми кукаш само како ти се непогодени работите еве ти од вујче ватомир едно филмче https://letterboxd.com/film/koyaanisqatsi/ . Стуткај го набрзина,а потоа дојди да пишеш во темава колку сум закон.Инаку за Џанго си требало прашањето да ми го поставиш тогаш и за да ти одговорам сигурно сум паѓал у трансови затоа и оценката,но ми отвори пори да го репризирам,како и да е ја сум фан на Тарантино,и неговите филмови нормално освен The Hateful Eight.Те чуствувам како Rear window,брзо закрепнување и секое добро.Патем само што почнав да го гледам Лост хајвеј стасав до 27 минута и прекинав,ми солзат очите од ова озрачувањево.Неможам.But I know I'll see you again, this side or the other.
Чувај се.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Патем само што почнав да го гледам Лост хајвеј стасав до 27 минута и прекинав,ми солзат очите од ова озрачувањево.Неможам.But I know I'll see you again, this side or the other.
Чувај се.
Лост Хајвеј ме измачи многу. Но од како го изгледав се осетив многу убаво, како подвиг на Монт Еверест. Всушност истото и со Mulholland Dr и Twin Peaks. Највеќе со Twin Peaks т.е, тоа беше брутално.
 
W

wicked_1

Гостин
Дефиниција за style over substance, се повторува, досаден е, се фокусира повеќе на тоа како приказната ќе биде раскажана отколку на пораката што треба да ти ја пренесе, ако нешто изгледа кул не значи и дека е генијално и има вредност, бар од моја гледна точка. Овој ако е генијалец за Триер што треба да се каже?
Style over substance,се повторува... сериозно?

Тарантино е storyteller, моментално најдобар што постои.

Да го споредуваш со Триер, кој е дијаметрално спротивен режисер и дел од алтернативното кино кое продуцира за селективна публика, е апсурд.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.358
Поени од реакции
25.053
Style over substance,се повторува... сериозно?

Тарантино е storyteller, моментално најдобар што постои.

Да го споредуваш со Триер, кој е дијаметрално спротивен режисер и дел од алтернативното кино кое продуцира за селективна публика, е апсурд.
Мислам дека Скорсезе (освен онаа бљувотина од филм Волкот од Вол Стрит) е далеку подобар сторителер од Тарантино. На пример, Gangs of New York и The Departed раскажуваат 10 приказни истовремено и на сите нас тие 10 приказни кои паралелно ги следиме ни се јасни. Не сакам да го омаловажам трудот на Тарантино, човекот си остава свој печат во историјата на филмот, ама не би се сложил дека е најдобар моментално. (да појаснам сепак - The Hateful Eight се уште го немам гледано)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.088
Style over substance,се повторува... сериозно?

Тарантино е storyteller, моментално најдобар што постои.

Да го споредуваш со Триер, кој е дијаметрално спротивен режисер и дел од алтернативното кино кое продуцира за селективна публика, е апсурд.
Сериозно. Се може да се споредува ако ги споредиш вечатоците што ти ги оставиле делата. Разбирам дека се различни и разбирам дека Тарантино има голема фан база но мене лично не ми се допаѓа. До толку се повторува што некогаш се осеќам ко да гледам ист филм само контекстот и ликовите се различни. Во скоро секој филм што сум му го гледал носечката приказна е приказна за крвава одмазда. Во таа приказна, имаш различни ликови, но во суштина секогаш имаш лоши момци. Нали за да имаш на кому да се одмаздуваш. Па имаш и слаби момци кои можат да станат јаки момци, обично тие се одмаздуваат, па имаш невини ликови кои стануваат лоши момци, али лошите момци секогаш остануваат лоши. Ете така се одмаздија жените, се одмаздија црнците, се одмаздија евреите, па и во палп фикшн ги имаш истите срања со нигерот на крај. Секој филм му е епизоден или му се состои од поглавја (не знам зошто но ова ме иритира исто). Па ги имаш Тарантино кадрите, па две сцени одат паралелно една врз друга, па сцени кај што ликовите двајца или тројца си држат вперени пиштоли меѓу себе и обавезно се развива некој еџи филозофски муабет пред да почне пуцачината и крвиштата. Доста од дијалозите му содржат високоинтелектуално дркање за поп културата и филозофирање кое ваљда само нему му значи нешто. Па имаш сцени 'напети' кај што имаш испрашувач и испрашуван за публикум да дрка на уште дијалози и така натаму. Тука се и gore сцените после спориот билдап за уау ефект нали. Си има рецепт за праење филмови чоекот, и ја немам ништо против што тоа на вас ви се свиѓа, мене ми е веќе видено и не се ни замарам со него веќе.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Сериозно. Се може да се споредува ако ги споредиш вечатоците што ти ги оставиле делата. Разбирам дека се различни и разбирам дека Тарантино има голема фан база но мене лично не ми се допаѓа. До толку се повторува што некогаш се осеќам ко да гледам ист филм само контекстот и ликовите се различни. Во скоро секој филм што сум му го гледал носечката приказна е приказна за крвава одмазда. Во таа приказна, имаш различни ликови, но во суштина секогаш имаш лоши момци. Нали за да имаш на кому да се одмаздуваш. Па имаш и слаби момци кои можат да станат јаки момци, обично тие се одмаздуваат, па имаш невини ликови кои стануваат лоши момци, али лошите момци секогаш остануваат лоши. Ете така се одмаздија жените, се одмаздија црнците, се одмаздија евреите, па и во палп фикшн ги имаш истите срања со нигерот на крај. Секој филм му е епизоден или му се состои од поглавја (не знам зошто но ова ме иритира исто). Па ги имаш Тарантино кадрите, па две сцени одат паралелно една врз друга, па сцени кај што ликовите двајца или тројца си држат вперени пиштоли меѓу себе и обавезно се развива некој еџи филозофски муабет пред да почне пуцачината и крвиштата. Доста од дијалозите му содржат високоинтелектуално дркање за поп културата и филозофирање кое ваљда само нему му значи нешто. Па имаш сцени 'напети' кај што имаш испрашувач и испрашуван за публикум да дрка на уште дијалози и така натаму. Тука се и gore сцените после спориот билдап за уау ефект нали. Си има рецепт за праење филмови чоекот, и ја немам ништо против што тоа на вас ви се свиѓа, мене ми е веќе видено и не се ни замарам со него веќе.
Posakuvam i jas ednas da napisam vakov interesen tekst

Solzi
joker theme
Pesnava me tera da kopneam po sneg i ubava nakitena bozikna atmosfera
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.663
Поени од реакции
38.846
Мислам дека Скорсезе (освен онаа бљувотина од филм Волкот од Вол Стрит) е далеку подобар сторителер од Тарантино. На пример, Gangs of New York и The Departed раскажуваат 10 приказни истовремено и на сите нас тие 10 приказни кои паралелно ги следиме ни се јасни. Не сакам да го омаловажам трудот на Тарантино, човекот си остава свој печат во историјата на филмот, ама не би се сложил дека е најдобар моментално. (да појаснам сепак - The Hateful Eight се уште го немам гледано)
Па волкот од волстрит ако си го гледал добро ќе приметиш дека сторителингот е некст левел, не знам што се фаќате за филмот бљувотина бил ово оно, тој е направен да биде забавен, а не историски точен.
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Мислам дека Скорсезе (освен онаа бљувотина од филм Волкот од Вол Стрит) е далеку подобар сторителер од Тарантино. На пример, Gangs of New York и The Departed раскажуваат 10 приказни истовремено и на сите нас тие 10 приказни кои паралелно ги следиме ни се јасни. Не сакам да го омаловажам трудот на Тарантино, човекот си остава свој печат во историјата на филмот, ама не би се сложил дека е најдобар моментално. (да појаснам сепак - The Hateful Eight се уште го немам гледано)
Немој само Департед бро... 90% копија на оригиналот, до потполно исти кадри и дијалози...во ништо не е подобар, ни приказната, ликовите, кастингот, да не го спомнувам крајот...тие оскари што ги доби срамота
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.637
Поени од реакции
81.578
Штотоку го изгледав The Mule... нема промашување кај стариот, топ филмче (y)
 
W

wicked_1

Гостин
Мислам дека Скорсезе (освен онаа бљувотина од филм Волкот од Вол Стрит) е далеку подобар сторителер од Тарантино. На пример, Gangs of New York и The Departed раскажуваат 10 приказни истовремено и на сите нас тие 10 приказни кои паралелно ги следиме ни се јасни. Не сакам да го омаловажам трудот на Тарантино, човекот си остава свој печат во историјата на филмот, ама не би се сложил дека е најдобар моментално. (да појаснам сепак - The Hateful Eight се уште го немам гледано)
Според мене е.

Кога ги веќе споредуваме, конкретно кај Скорсезе голем дел од филмовите ги пишуваат трети ликови, кај Тарантино речиси се е written & directed by, такви продуценти на прсти се бројат.

Тука би го сврстил и Guy Ritchie, ама ај...

Сериозно. Се може да се споредува ако ги споредиш вечатоците што ти ги оставиле делата. Разбирам дека се различни и разбирам дека Тарантино има голема фан база но мене лично не ми се допаѓа. До толку се повторува што некогаш се осеќам ко да гледам ист филм само контекстот и ликовите се различни. Во скоро секој филм што сум му го гледал носечката приказна е приказна за крвава одмазда. Во таа приказна, имаш различни ликови, но во суштина секогаш имаш лоши момци. Нали за да имаш на кому да се одмаздуваш. Па имаш и слаби момци кои можат да станат јаки момци, обично тие се одмаздуваат, па имаш невини ликови кои стануваат лоши момци, али лошите момци секогаш остануваат лоши. Ете така се одмаздија жените, се одмаздија црнците, се одмаздија евреите, па и во палп фикшн ги имаш истите срања со нигерот на крај. Секој филм му е епизоден или му се состои од поглавја (не знам зошто но ова ме иритира исто). Па ги имаш Тарантино кадрите, па две сцени одат паралелно една врз друга, па сцени кај што ликовите двајца или тројца си држат вперени пиштоли меѓу себе и обавезно се развива некој еџи филозофски муабет пред да почне пуцачината и крвиштата. Доста од дијалозите му содржат високоинтелектуално дркање за поп културата и филозофирање кое ваљда само нему му значи нешто. Па имаш сцени 'напети' кај што имаш испрашувач и испрашуван за публикум да дрка на уште дијалози и така натаму. Тука се и gore сцените после спориот билдап за уау ефект нали. Си има рецепт за праење филмови чоекот, и ја немам ништо против што тоа на вас ви се свиѓа, мене ми е веќе видено и не се ни замарам со него веќе.
Змеј, вака може секоја режија да се симплифицира. :)
Текстов ме потсеќа на критичкио осврт на РикиЛфц коа викаше дека Интерстелар го сакаат луѓето за да се праат паметни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom