Макарска

Член од
1 јуни 2014
Мислења
20
Поени од реакции
2
Да така беше, за Макарска мислев јас.
ajde mislenje okolu toa sto bi odbrale kako podobra varijanta ..patuvanje so ovaa agencija preku kosovo albanija i mi bese kazano deka 800 km kolku sto e rastojanieto od Sk do Split se vozi za 19 saati..se trgnuva vo 13 casot a se stignuva slednoto utro vo 20 casot.. bidejki avtobusot vozi ne poveke od 60 km na saat ...magistralen pat bil.. li podobra varijanta e skopje beoigrad pa beograd split? sto bi vie ? da se ima vo obzir sevkupno.. mi treba mislenje..inaku ke patuva mlad student..odi na studii vo split.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.627
ajde mislenje okolu toa sto bi odbrale kako podobra varijanta ..patuvanje so ovaa agencija preku kosovo albanija i mi bese kazano deka 800 km kolku sto e rastojanieto od Sk do Split se vozi za 19 saati..se trgnuva vo 13 casot a se stignuva slednoto utro vo 20 casot.. bidejki avtobusot vozi ne poveke od 60 km na saat ...magistralen pat bil.. li podobra varijanta e skopje beoigrad pa beograd split? sto bi vie ? da se ima vo obzir sevkupno.. mi treba mislenje..inaku ke patuva mlad student..odi na studii vo split.
Јас не знам немам патувано на двете релации па да споделам искуство. Возењето долго трае пошто патот е низ планини, долини, покрај море итн...има доста кривини и не се вози брзо, не може да се претекнува лесно итн. Посебно со автобус, тие ич и не претекнуваат пошто нема услови за тоа, освен на автопатот Албанија секако. А преку Белград звучи уште подалеку.
 
Член од
13 март 2009
Мислења
672
Поени од реакции
284
Dali imaat linija Skopje Split.. ili znaes kade bi mozela da se obratam za prevoz..Ni treba za student, koj za pet dena treba da zamine na studii tamu od skopje do split..fala odnapred..[DOUBLEPOST=1474892637][/DOUBLEPOST]
Dali imaat linija Skopje Split.. ili znaes kade bi mozela da se obratam za prevoz..Ni treba za student, koj za pet dena treba da zamine na studii tamu od skopje do split..fala odnapred..[DOUBLEPOST=1474892721][/DOUBLEPOST]
Sega mi odgovorija od Hafet ..mi kaza deka povratna e 100 evra a vo eden pravec 60 evra.. Zosto tvojata informacija e 75 evra.. ???
Мислим дека имаат уште една линија за Истра, се оди преку Загреб се вози по автопат и се стига многу побрзо, од Загреб до Сплит со хрватски автобус, се зависи кое време се стига во Загреб да не биде многу рано сабајле, распрашај се за оваа варијанта.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Исто е и преку Загреб. Скопје - Загреб за 12-13 часа, а од Загреб до Сплит 5 часа.
 
C

cige

Гостин
Дали ова е безбедна рута и дали патот е квалитетен?

 
Последно уредено од модератор:

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Дали ова е безбедна рута и дали патот е квалитетен?

Патот е цик-цак после Црна Гора, да ти скурчи. Безбеден е колку што може да биде безбедно Косово :D
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
dali e samo ovoj pat do makarska , ili moze i od drug pat
inaku ne gledam pricina zasto da ne e bezbeden kosovo na minuvanje
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.627
@cige Ние лани кога одевме со бус, влеговме Косово ама само до Призрен, потоа до Албанија по новиот автопат. ЦГ одиш покрај море. Зошто би влегувал подлабоко во државата? После имаше траект од Тиват мислам и веќе влегуваш во Хрватска. Си возиш покрај Дубровник, покрај море, убавини (y)
ruta makarska.jpg

Вака нешто беше, само не ме држи за збор, не памтам се точно, а и како што кажав со бус бевме. Инаку вреди, патувањето е малце исцрпувачко пошто гледаш, 606 км покажува, 30-ина помалце од другата рута, а час повеќе :confused: ама ко ќе стигнеш Макарска, се забораваш и уживаш :vozbud:.
 
Последно уредено:
I

IBIZA SOUND

Гостин
@cige Ние лани кога одевме со бус, влеговме Косово ама само до Призрен, потоа до Албанија по новиот автопат. ЦГ одиш покрај море. Зошто би влегувал подлабоко во државата? После имаше траект од Тиват мислам и веќе влегуваш во Хрватска. Си возиш покрај Дубровник, покрај море, убавини (y)
Прегледај го приврзокот 171721

Вака нешто беше, само не ме држи за збор, не памтам се точно, а и како што кажав со бус бевме. Инаку вреди, патувањето е малце исцрпувачко пошто гледаш, 606 км покажува, 30-ина помалце од другата рута, а час повеќе :confused: ама ко ќе стигнеш Макарска, се забораваш и уживаш :vozbud:.
A patot kakov bese vo crna gora, povekjeto ligje kazuvaat deka e krivini celiot , ili ima nov avtopat
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
A patot kakov bese vo crna gora, povekjeto ligje kazuvaat deka e krivini celiot , ili ima nov avtopat
Одиш на пат кон Приштина, стигнуваш до Урошевац и после тоа се издвојуваш кон Призрен. Немој кон Призрен порано да се издвоиш од патот, бидејќе така ќе тераш по Шара. После тоа влегуваш во Албанија одиш на нов автопат и кога завршува возиш кон Скадар. Таму имаш две опции да одиш кон Муриќан и да возиш по Јадранска магистрала до крај или да одиш кон Хани Хоти и да одиш кон Подгорица. Јас до сега сум одел секогаш преку Подгорица, после тоа во Никшиќ, велгуваш во Република Српска и преку Требиње влегуваш во Хрваска, поточно ќе излезеш кај Дубровик. После тоа одиш стигнуваш до Макарска.
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Ако имаш можност иди со авион, Скопје-Загреб-Сплит. Лето големи гужви има после Хрватска граница... ќе окапеш.
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
skapa e karta sega za avion , mozebi porano da ja rezervirav ke bese poeftina, no sega e skapa
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
skapa e karta sega za avion , mozebi porano da ja rezervirav ke bese poeftina, no sega e skapa[DOUBLEPOST=1495885027][/DOUBLEPOST]skapa e karta sega za avion , mozebi porano da ja rezervirav ke bese poeftina, no sega e skapa
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Тој пат од погоре е најблискиот и најдобриот, колку што може да биде добар, пишав мислам и лани, гужви во Хр. и Цг и лудаци од шофери во Шиптарленд (Албанија и Косово). Далеку понапорен во секој случај од патувањата до грчкиве дестинации.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
@cige Ние лани кога одевме со бус, влеговме Косово ама само до Призрен, потоа до Албанија по новиот автопат. ЦГ одиш покрај море. Зошто би влегувал подлабоко во државата? После имаше траект од Тиват мислам и веќе влегуваш во Хрватска. Си возиш покрај Дубровник, покрај море, убавини (y)
Прегледај го приврзокот 171721

Вака нешто беше, само не ме држи за збор, не памтам се точно, а и како што кажав со бус бевме. Инаку вреди, патувањето е малце исцрпувачко пошто гледаш, 606 км покажува, 30-ина помалце од другата рута, а час повеќе :confused: ама ко ќе стигнеш Макарска, се забораваш и уживаш :vozbud:.
Подлог е овој пат, плаќаш траект, а кривините се исти. Плус овој пат поминува низ сите црногорски градови покрај Јадран и ако идеш во сезона има да заглавипш со саати, посебно во Будва.
 
C

cige

Гостин
Подлог е овој пат, плаќаш траект, а кривините се исти. Плус овој пат поминува низ сите црногорски градови покрај Јадран и ако идеш во сезона има да заглавипш со саати, посебно во Будва.
Воопшто нема обиколници?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom