Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.556
Поени од реакции
8.385
И што ако учат 15 години кога не знаат да лекуваат!? Пола им умираат, на врвот во Европа сме, а топ 5 во светот!

Плус нека се договорат прво експертите меѓу себе, гледам за секое прашање имаат најмалку две различни мислења.

Инаку, он верува во вонземјани, земи го во братството.
Кои експерти...не смее никој да писне на тоа што ќе препорачаат СЗО, се е нивно.....нема државен апарат што не е нивни, нема држава што не е нивна. Ама ова е заговор, извини.....народот ја бира власта :D
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.367
Поени од реакции
38.343
Секој ден фудбал баце, месо и мрсно не, не цигари и алкохол скоро ич. Суплементите се од причина што ни фалат некои ствари во исхраната.
Вака е тешко, дисциплина, ред, запотување на гзот...полесно е вакцина на неколку месеци нели?
Разликата е што ние земаме нешто наменски, нешто што е за таа намена. А вие благе везе немате што од тоа што земате би ви помогнало во случај да се заразите. И ја можам да тврдам дека некој чај или некој друг бабин лек дека лечи и да верувам во тоа, али не значи дека ќе ми помогне доколку се заразам.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.737
не знам шо дигате паника со тие бустери кога имунитетот опаѓа после некое време и логично е да ставиш буст да појачаш, не го викаат бустер бадијала. Бустер кај сите вакцини ги појачува антителата четирикратно минимум.
брат, ти секое утро пиеш шака суплементи, дали ја што ќе се бустам еднаш у 6 месеци или еднаш у годината ли е проблем?
Ало дечко, вакцина против морбили ја примаш 2 пати како дете и имунитетот ти трае цел живот. Ти ако сакаш бустај се секој месец со овие за ковид, ама да беа вистински вакцини немаше да има потреба од тоа. Затоа и никогаш нема да нé убедиш дека вакцинацијава против ковид треба да биде задолжителна.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Кои експерти...не смее никој да писне на тоа што ќе препорачаат СЗО, се е нивно.....нема државен апарат што не е нивни, нема држава што не е нивна. Ама ова е заговор, извини.....народот ја бира власта :D
Го гледам Филипче копира мерки и решенија, а притоа послушно си ги слуша лидерите (Заев, Ахмети и челниците на Фајзер). Зошто одби руска вакцина, ако Сдссм се бори за имунизација, како што пропагираат? Зошто мораше западна вакцина, па на крај да заврши, после 8 месеци, со кинеската на која 70% и паѓаат антителата после 5 месеци!? Или мораше Фајзерка, со перфектна заштита и сите се попалија на тоа. И сега доживеа бродолом. Ништо од ветувањата за ефикасност, трансмисијата и ставање крај на пандемијата. Види во Израел и види во САД. Висока имунизираност, плус природен и пак бранови! Заштита има, ама недоволна, со недоволна ефикасност.

Лично, не му верувам на Филипче. Нека се повлече и да не го гледам.

пи.ес. Пандемија велиш...и јас фудбалче, шетља, друштво и така. :coffee:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.367
Поени од реакции
38.343
Ало дечко, вакцина против морбили ја примаш 2 пати како дете и имунитетот ти трае цел живот. Ти ако сакаш бустај се секој месец со овие за ковид, ама да беа вистински вакцини немаше да има потреба од тоа. Затоа и никогаш нема да нé убедиш дека вакцинацијава против ковид треба да биде задолжителна.
не е до мене тоа брат. До државните тела е дали ќе биде задолжителна.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Како беше тоа, Синовак кај 1 од 5 немала да развие антитела?
Е па кај мајка ми и тетин ми е 2 од 2.
У јуни втора доза двајцата, едниот 0 другава 0.23.
EPIC FAIL.
Тетин ми се теши имал клеточен имунитет а нема прележано :pos:
 
Член од
22 март 2019
Мислења
233
Поени од реакции
551
Како беше тоа, Синовак кај 1 од 5 немала да развие антитела?
Е па кај мајка ми и тетин ми е 2 од 2.
У јуни втора доза двајцата, едниот 0 другава 0.23.
EPIC FAIL.
Тетин ми се теши имал клеточен имунитет а нема прележано :pos:
За жал ја добиле вакцината со чиповите. Шала на страна за постари луѓе изгледа има многу мала ефикасност.

Изгледа најслаба вакцина е јас имав 52 вредност со референца од 20.33 после 5 недели од втора вакцина.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
aus so 2000 zarazeni na den ima 10 mrtvi od koj samo edem eventualno dvajca se pod 70.

mkd so 500 ima 30. pa vidi ti sega...
Очај сме ние голем на чело со багра неспособна, но штом се играш со бројки сметај дека 500 во северна вукојебина пропоционално е некаде 6000 во Австралија. Така да подобро е да не отиде надвор од контрола во Австралија додека не се вакцинира добар дел, бројките нема да се ко во северен фиром но верувај дека нема да бидат 10 починати само. Сепак и кога ќе ги достигнете тие 70% вакцинирани се ми иде дека пак ќе има строги мерки.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.074
Поени од реакции
22.116
Очај сме ние голем на чело со багра неспособна, но штом се играш со бројки сметај дека 500 во северна вукојебина пропоционално е некаде 6000 во Австралија. Така да подобро е да не отиде надвор од контрола во Австралија додека не се вакцинира добар дел, бројките нема да се ко во северен фиром но верувај дека нема да бидат 10 починати само. Сепак и кога ќе ги достигнете тие 70% вакцинирани се ми иде дека пак ќе има строги мерки.

Брзо иде вакцинирањето овде, веќе ја стигнавме Словенија за дупло вакцинирани, а сме над 70% за една доза. До Декември ќе бидеме блиску до 80% дупло вакцинирани. Рестрикциите ќе олабават од Ноември најверојатно. Овде не тоа некој проблем, имаме 4,2% невработеност што е најниско што сме имале од кога памтам, мада пак не е добро, некој сектори во економијата ептен се утепани. Се на се јас би рекол ОК е, во значително подобра ситуација сме од многу места.

Поентата ми беше дека овде многу помал % умира. Некој постира видео пред некој ден за човек што се жалеше на негата во МКД. Мислам дека тоа е главен проблем, овде луге се дијагнозираат рано, прават по 100 000 илјади тестови дневно сеуште... Ако некој отиде во болница шансите се дека ќе се спаси, дури и на интензивна имаат прилично добри резултати. Во МКД не е така. Друга работа е што болничките капацитети овде се големи, дали 30% е искористено сега за сега (зборам за Сиднеј, другите места е помалку) за сега и здраствениот систем функционира нормално. Ако во иднина има снакции ќе треба да се водат по тоа, ако се наполнат болнициве да кажеме до 50-60% може да воведат нешто...

Интересно ќе биде до кога и како ќе важат ковид пасошите овде. Се си мислам дека тоа нема да го скинат па макар и цел свет го скинал.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Како беше тоа, Синовак кај 1 од 5 немала да развие антитела?
Е па кај мајка ми и тетин ми е 2 од 2.
У јуни втора доза двајцата, едниот 0 другава 0.23.
EPIC FAIL.
Тетин ми се теши имал клеточен имунитет а нема прележано :pos:
Нема клеточен имунитет со кинезаријата.На имунологија прашав токму за ова пошто татко ми е со кинезаријата вакциниран.Ми рекоа проверете антитела,ако нема вакцинацијата му се смета како неуспешна и може да се вакцинира повторно со друга вакцина,али гледам дека сеуште не почнале со повторно вакцинирање
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.513
Поени од реакции
9.412
Нема клеточен имунитет со кинезаријата.На имунологија прашав токму за ова пошто татко ми е со кинезаријата вакциниран.Ми рекоа проверете антитела,ако нема вакцинацијата му се смета како неуспешна и може да се вакцинира повторно со друга вакцина,али гледам дека сеуште не почнале со повторно вакцинирање
Е нели секоја вакцина е добра вакцина, како сега кинеската не чинела?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.074
Поени од реакции
22.116
Баш ме радува што овој пат се согласуваш со мене дека Австралиската власт е тоталитарна, фашистичка, за десетина умрени од Сида, Грип, хомосексуализам, запек или Ковид да затвараш цела држава. Имаме непропорционални мерки, граничешти со безумие, но тоа е само повод и метод за тиранија. И Хитлер порано тврдел дека евреите шират тифус и ги изолирал во специјални гета, центри за општо добро....
Види јас не гледам на санкциите ко некој голем проблем. Мене искрено ми е ок, не ми мења бог знае што. Апсолутно се слагам дека претераа ама па и имаат резултати споредено со остатокот на светот. Од една страна да не глумеа хумани и да не ги примеа индијциите ќе бевме ОК и ќе можевме полека, постепено да се извакцинираме без многу стресови и глупости, сега мора малку на сила. Идеално ќе беше уште година дена да си теравме сами, да видевме повеќе резултати од вакцините (мада и вака веќе се гледа дека не се решение) па да се донесеа одлуки.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Е нели секоја вакцина е добра вакцина, како сега кинеската не чинела?
Немаше фајзер у тоа време,инаку околу вакцините се што те интересира ке си ја прашаш другарката да не ја речам доктурката пошто се лути,ете нека биде лекурката.Или некој од тоа друштво што сте собрани,трујачот или тезгерето
 

Kajgana Shop

На врв Bottom