FILM CLUB (КРУГ 5) (201. The Dreamers: 16.09-29.09.2024)

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.002
Поени од реакции
15.328
Кај се брзате бе златни, штом газпапир е следен, корејски не ви бега следниве две недели.

Secret

Инаку филмов пресладок :X3:
Со ќејф висока оценка ќе му дадам. Не ми се пишува многу, ќе ми прости предлагачот ама малку е Недела и мене летаргијата ми е на најјако ова време, па нема ептен да навлегувам во плотови дупки и некои работи што не ги сфатив, само ќе кажам дека ете тој третиот акт кога од аспект на Рејн беа прикажани работите ми беше тро подолг и некако ми изгуби динамика, убаво што објаснија ама не мораше баш пола саат да го гледам истиот филм од почеток.


More of this,
7/10
 
Последно уредено:

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.482
Поени од реакции
7.305
Secret

Начинот како почна филмов, со директно и безусловно заљубување на Рејн во Џеј и нејзиното однесување ме нервираше, иако релативно слатка си беше. По мене требаше поспоро да се заљубат. Јас не видов никој индикатор што би ме навел на некој сајфај елемент се до пресвртот. До тогаш ми беше едвај гледлив ромком, ама после тоа ми доби некоја смисла однесувањето до тој момент, а натаму ми беше прилично солиден и вистински ме заинтересира.
Сепак и со тоа, доста клише ми беа моментиве Рејн коа го фаќаше Џеј со другава женска, двајцава рагбисти ми беа вишок.. Али од друга страна баш се внесов и сакав уште да трае.. Глумата сосем коректна, преубав саундтрак..

Со тоа што се врати после Џеј назад и ја најде жива Рејн стана малку нејасно и може теории да се праат многу, али ај..

Ко на штафета, првиве коа се поспори па на крај Болт или Мајкл Џонсон ги вади.. нека биде 7/10
Автоматски споено мислење:

Многу ме разочара фактот што го дознав плот твистов уште во првите сцени, кога овој и рече како се викаш, и таа Скај се сврти и рече па ти кажав.
Баш беа една позади друга, реално делуеше Скај(и гледачот) да помисли дека нејзе и се обраќа Џеј
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.051
Поени од реакции
6.714
Ми дојде и мене редот, конечно.

Епа луѓенца, во следните две недели ќе гледаме филм што никој од тука го нема гледано и поарно за вас хахах, ама за тоа папирот е тука да го донесе. Каков и да е во очите ваши филмов, во секој случај ќе ме мразите што сум ви го кажал. Му реков и на Злате, можда тупаници и клоци ќе јадам.

Ќе го гледаме австрискиот трилер Angst. Ова е првиот и последниот филм на режисерот Џералд Каргл, и со право. Не сакам да навлегувам многу во детали бидејки е премногу краток. Само едно ќе кажам, у @whatto стил, верувам дека ќе ви крвари газот.





Sorry
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.051
Поени од реакции
6.714
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.064
Ми дојде и мене редот, конечно.

Епа луѓенца, во следните две недели ќе гледаме филм што никој од тука го нема гледано и поарно за вас хахах, ама за тоа папирот е тука да го донесе. Каков и да е во очите ваши филмов, во секој случај ќе ме мразите што сум ви го кажал. Му реков и на Злате, можда тупаници и клоци ќе јадам.

Ќе го гледаме австрискиот трилер Angst. Ова е првиот и последниот филм на режисерот Џералд Каргл, и со право. Не сакам да навлегувам многу во детали бидејки е премногу краток. Само едно ќе кажам, у @whatto стил, верувам дека ќе ви крвари газот.
Sorry
Ау, хорор! Јас не гледам хорори ... :(

It was banned all over Europe for extreme violence in 1983 - од Википедија
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.051
Поени од реакции
6.714
Ау, хорор! Јас не гледам хорори ... :(

It was banned all over Europe for extreme violence in 1983 - од Википедија
Океј, требаше изгледа да има предупредување, не е за секој филмов. Обично во клубов се предложува нешто што го немаат сите видено и нешто што заслужува од некоја икс причина да биде видено. Јас сакав малце и вашето искуство од филмов да го видам, затоа и го предложив.

Иначе гледам тренд стана ова јас не гледам она, јас не гледам ова. With all due respect, клубов е направен за да го прошириме спектарот. Јас мразам мјузикли и клише чизи љубовни романси ама ги гледав таквите тука кога беа предложени без да се бунам. На крај краева ваше си е дали ќе гледате или не, мене искрено не ми значи ама не сакам ваков тренд да се постави во клубов. Ништо лично.
Автоматски споено мислење:

Причината од која не сакам е поради тоа што кога следен пат ќе ми дојде ред, јас не сакам во глава да ми се врти еј абе некој од тука не сакаа ваков тип, некој онаков тип и можда ќе влијае на мојот избор, иако чисто сумњам, ама можда ќе влијае на нечиј друг избор за филм. Тоа е поставување на лоши параметри во место кај што не треба ни воопшто да постои било каков параметар, секој треба да предложи што му е ќеф и мисли дека треба да предложи, а не за да удоволи на сите.
 
Последно уредено:
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.064
Океј, требаше изгледа да има предупредување, не е за секој филмов. Обично во клубов се предложува нешто што го немаат сите видено и нешто што заслужува од некоја икс причина да биде видено. Јас сакав малце и вашето искуство од филмов да го видам, затоа и го предложив.

Иначе гледам тренд стана ова јас не гледам она, јас не гледам ова. With all due respect, клубов е направен за да го прошириме спектарот. Јас мразам мјузикли и клише чизи љубовни романси ама ги гледав таквите тука кога беа предложени без да се бунам. На крај краева ваше си е дали ќе гледате или не, мене искрено не ми значи ама не сакам ваков тренд да се постави во клубов. Ништо лично.
Автоматски споено мислење:

Причината од која не сакам е поради тоа што кога следен пат ќе ми дојде ред, јас не сакам во глава да ми се врти еј абе некој од тука не сакаа ваков тип, некој онаков тип и можда ќе влијае на мојот избор, иако чисто сумњам, ама можда ќе влијае на нечиј друг избор за филм. Тоа е поставување на лоши параметри во место кај што не треба ни воопшто да постои било каков параметар, секој треба да предложи што му е ќеф и мисли дека треба да предложи, а не за да удоволи на сите.
Сосема си во право, не побарав да го смениш филмот, само си кажав за себе :D
Со сета почит, ама ќе имам минус и ќе го прескокнам филмот :(
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.002
Поени од реакции
15.328
Причината од која не сакам е поради тоа што кога следен пат ќе ми дојде ред, јас не сакам во глава да ми се врти еј абе некој од тука не сакаа ваков тип, некој онаков тип и можда ќе влијае на мојот избор, иако чисто сумњам, ама можда ќе влијае на нечиј друг избор за филм. Тоа е поставување на лоши параметри во место кај што не треба ни воопшто да постои било каков параметар, секој треба да предложи што му е ќеф и мисли дека треба да предложи, а не за да удоволи на сите.
Извини Пиги, морално беше

100652391_592795081366820_7805692165253758976_n.png
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.768
Поени од реакции
22.775
Angst (1983)

Овој филм според мене нема ни Х од хорор.
Нити газот ми крвареше нити па ме остави во неизвесност филмов. Обожавам трилери, обожавам и психолошки трилери, ама ова не го обожавам.

Моментот кога ги напаѓа жртвите ми е тотално аматерски одигран. Никакви емоции да го доловат моментот. Овој се обидува нешто да ја заврзе ќеркава, мајкава мртва ладна прати божем си играат децава. На тоа му претходеше и "шокот" кога мајката забележа дека не се сами и кога се издра на ќеркава а оваа таква опуштена божем ништо не се десило.
Имаше некои ок кадри, ама целовкупно воопшто не ми се допадна како е снимен филмов. Претераа со унесување на камерана.
Морам и да го издвојам моментот кога ја "заврши" мајката. :facepalm: Иначе мајката со шминка еден тон на фаца изгледаше умрена уште кога прв пат се појави во филмот.
Музиката тензична само додека беше он во затвор.
Сцената во која ја убива ќерката нејкам ни да ја коментирам. WTF беше она вампирскион чин?

Едино нешто што го погодиле е ликот на главниот карактер. Језив, гаден, баш прикладен за психопат.

Кога ќе го изгуглаш филмот, од страна како кратко инфо (A killer is released from prison and breaks into a remote home to kill a woman, her handicapped son and her pretty daughter) е напишан уствари целиот филм во една реченица. Единствено нешто повеќе од тоа што се случи беше јадење два колбаса во некое кафуле и возење пола минута во такси.
Ако сакате ваква тематика, односно ако сакате филмови во кои е прикажано како размислуваат сериските убијци има многу други емисии, документарци, серии и филмови. Овој не е еден од тие кои би го препорачал.

Ме разочара многу филмов, очекував многу повеќе на оваа тема. 5/10
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.051
Поени од реакции
6.714
Моментот кога ги напаѓа жртвите ми е тотално аматерски одигран. Никакви емоции да го доловат моментот. Овој се обидува нешто да ја заврзе ќеркава, мајкава мртва ладна прати божем си играат децава. На тоа му претходеше и "шокот" кога мајката забележа дека не се сами и кога се издра на ќеркава а оваа таква опуштена божем ништо не се десило.
Претпоставувам дека 90% од тука ќе имаат замерки за ова, и јас имав. Али мене не ми сметаше во целосното искуство.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom