Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
После резилот со исходот од референдумот, после резилот со неизлегувањето на забавите за и околу НАТО, после резилот од претседателските избори, веќе сум на мнение дека се-де-се-то навистина има најголема доверба...

Мојата трилема е следна; кај кого има доверба СДСМ? Кај Македонците, кај комуњарите (кај своето членство) или кај нашите соплеменици?
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.027
Поени од реакции
951
Моментално ги правам последните чекори за фаќање џенем од оваа ничија усрана земја,па се надевам дека ке ја немам таа "привилегија" да бидам тука и да гласам на наредни избори
Ок, изгледа грешно те проценив.
Аууу ауу, појела маца језик.
Еве малку подолго видео, па и вика на новинарот - НЕ БЕВТЕ ФЕР хахахаахха

Не е жената ставена министер за изјави да дава и да одговара на новинарски прашања, ставена е за да зема министерска плата, вие се правите марсовци како од вчера да живеете во државава.
 
Член од
29 декември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
1.337
нова верзија? :cautious:
Овде има повеќе прашања, а и попрецизно е: анкетата спроведена од страна на „Тим институт“, што беше реализирана за потребите на СДСМ


Јасно е дека ова повеќе меѓу-партиска работа да си ги мерат на кого му е најголем, да беше нешто друго ќе имавме избори одамна.
Реално и СДСМ и ВМРО бегаат од избори како ѓавол од крст.

Но интересно е последното прашање, тука малку се подзаебале бидејки од таму може да се види колку бројките се реални.

На прашање како гласавте за референдум, 45.2% гласале за а 7.8% против. Или ти 53% излезеност а од "излезените" 85% за и 15% против.
Но според официјалните резултати имаше 37% излезеност, а од излезените 95% беа за.

Тоа значи грешката на анкетата за проверлива работа намерно или ненамерно е во рангот на 10%. А за непроверливи работи, кој знае. Односно, употребната вресност на оваа анкета е само за пропагандни цели.
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
981
Поени од реакции
3.954
нова верзија? :cautious:
Кога збориме за анкети и доверба у 'медиуми'; ми текнува на еден т.н. 'гигант' The New York Times... :)

clinton-vs-trump-poll-01.jpg
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.069
Поени од реакции
14.975
нова верзија? :cautious:
Jeeee.....znači ke imame izbori....super.....:aplauz:
Opozicijata bara izbori...vlasta ima najvisok rejting....site se zadovolni.....

Ako se lažime....
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.074
Поени од реакции
4.850
По рекетот организиран сега веќе со голема веројатност од страна на надворешни фактори потпомогнат од амбасадори а спроведен од страна на нивните инсталации овде... Како што можеше да се очекува денес се јави и Жбогар, но не за рекетот и нивните инсталации или за сомневањата дека корисници на услугите на Пеееричи биле и амбасадори туку за, замислете лажни вести!!! :yid::yid::yid:
Ако некогаш се прашувавте има ли трошка совест-човечност кај ова лице, денес добивте и одговор, НЕМА и никогаш немало!

еве што Жбогар пишува
2/2 Fake news undermine citizens' trust in journalism and institutions and the ability of society to progress. There should be a clear line between fake news and the freedom of expression. Fake news actually endanger the freedom of expression and journalist profession.
а еве и реакција на неговото навредување на здрав разум,
Oh, shut the fuck up you fucking moron! #EU idiots like you have guts to talk about #fakenews? Are you fucking kidding me? #EU itself is a #FAKENEWS.
........
And you are the expert on these?
Come on, we all know your role: supporting the #junt@ governm3nt that actually #creates #FakeNews in order to help better perform the #ethnocid3 to its own country #Macedonia & its own #Macedonian people.
That makes you what?

И така денес по толку години мене сеуште не ми е јасно како успевате 500-700.000 луѓе да ги влечете за нос и тоа не еднаш не два пати ами со години!
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Овде има повеќе прашања, а и попрецизно е: анкетата спроведена од страна на „Тим институт“, што беше реализирана за потребите на СДСМ
јасно ми е, како се прават вакви анкети, секоја анкета со политичка заднина. Како и со интервјуа на случајни граѓани на улица. Или со поранешното Павел Шатев...нема цел да се дискутираат вакви резултати. Го споделив со вас за и вие малку да се чудите :D
 
Последно уредено:
Член од
29 декември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
1.337
Мојата трилема е следна; кај кого има доверба СДСМ? Кај Македонците, кај комуњарите (кај своето членство) или кај нашите соплеменици?
СДСМ има најголема доверба кај педерите (да ме извини ЛГБТ заедницата). Така да вистинското прашање е , па мајку му божју, откај толку пеери во Македонија?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.435
Поени од реакции
4.932
Алооооооооооо не зборам за Албанците зборам за џихадистите, не подметнувај! (или сакаш да речеш дека сите Албанци се џихадисти!)
Тоа што Албанците (Албанци се оние што живеат во Албанија другите си имаат свое име, да не шириме сега како пандорина кутија) се пешадија на Каубоите е нивни избор (барем на поголемиот дел) и тоа не ме интересира, ќе дојде време и тоа ќе се исправи.
Иако избегна да одговориш, веројатно од срам или... ти си знаеш, интересно е оваа околу аспирациите!
Кои се аспорациите на Албанците? голема Албанија или нешто друго, затоа што освен тие, за сега други не гледам, колку од фондовите на нарко-картелот се користи за “лобирање“ (поткуп) на демократските-атлантисти Америкањци?
Мене лично ми пречат џамиите, ми пречи исламот, ми пречат муслиманите иако и моите родители се муслимани. Ми пречи да живеам во религиозно општество. Општо сите религии ми пречат, уверен сум дека човештвото нема веќе потреба од нив, има само штета. Треба целосно да се искорни, треба владите на сите цивилизирани држави да работат накај уништување на религиите.
Ова е мое мислење.
Ти сега кажи што направила Македонија против џихадистите, кој џамија ја запреле да се гради која се финансира од секакви надворешни средства?
Кажи зошто низ цела историја на Југославија па и после има илјадници учители, наставници и професори тепани, затворени, убиени? А нема ниту еден оџа тепан, затворен или убиен? Што ти кажува ова тебе?
Зошто не падна ниту една жртва за отворање на џамија, а паднаа неколку за школи и универзитети?
Зошто никогаш не сте се организирале и протестирале против градење на џамии, а против настава на албански на средни и за универзитет на албански сте протестирале?
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
642
Поени од реакции
2.076
Зошто никогаш не сте се организирале и протестирале против градење на џамии, а против настава на албански на средни и за универзитет на албански сте протестирале?
Затоа што јазикот и акцентот ви сé одвратни за човечки уши.:P
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.074
Поени од реакции
4.850
Мене лично ми пречат џамиите, ми пречи исламот, ми пречат муслиманите иако и моите родители се муслимани. Ми пречи да живеам во религиозно општество. Општо сите религии ми пречат, уверен сум дека човештвото нема веќе потреба од нив, има само штета. Треба целосно да се искорни, треба владите на сите цивилизирани држави да работат накај уништување на религиите.
(y)
( не знам дали намерно или не ама си испомешал исламски фашизам со ислам, не се тие две работи исто, ама нека мине)

Ти сега кажи што направила Македонија против џихадистите, кој џамија ја запреле да се гради која се финансира од секакви надворешни средства?
Кажи зошто низ цела историја на Југославија па и после има илјадници учители, наставници и професори тепани, затворени, убиени? А нема ниту еден оџа тепан, затворен или убиен? Што ти кажува ова тебе?
Ме прашуваш како јас да сум бил премиер или главна фаца која одредувал кога и каква политика ќе се води!
Инаку моето мислење е дека Македонија не направила ништо и не само на тоа поле туку на многу други, затоа е пред распаѓање, антагонизмот помеѓу две поларизирани групи е прилично набиен (оваа севрџанската група е минорна ама е добро позиционирана и ги има инструментите на присила па се чини дека се многу инаку не се).

Зошто не падна ниту една жртва за отворање на џамија, а паднаа неколку за школи и универзитети?
Зошто никогаш не сте се организирале и протестирале против градење на џамии, а против настава на албански на средни и за универзитет на албански сте протестирале?
Види религијата и верата кај луѓето е доста комплексно прашање. и Не може туку така да се објасни, сепак се работи за индивидуална одлука, и во основа тука немаме аргументација ниту филозофирање, едноставно некој одлучил да верува и нему не му се потребни докази за да верува. Можеби кај агностиците има простор за таква дискусија ама.... Другиот проблем е што верата-религијата со нешто мора да се компензира етика морал или што знам инаку ќе добиеме движења како ЛГБТ и слични, па ќе имаме посебни простории за пушачи како да се отпадници од општеството додека пеерите и педофилите слободно се шетат, како да пушачите се најголемото зло за едно општество поголемо од пеерите и педофилите!
Образованието е единствениот механизам со кое едно општество може да има иднина инаку тешко му се пишува... ние немаме добар образовен систем дури би рекол дека истиот се распаѓа (мислам дека некој свесно го уништува, нпр. купувањето дипломи кое е многу изразено на оние факултетите во Тетово е страшна работа).


.....
Може уште нешто да прашам.
1. Дали излезе на референдум со кој се укинаа Македонците како народ и им се забрани да бидат и нарекуваат Македонци? (ако излезе, кој е твојот интерес да гласаш да не постојат Македонци?)
2. Кој е твојот став по прашањето на големоалбанскиот проект Иљирида и голема Албанија?
Благодарим!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom