Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
D

Deleted member 12196

Гостин
Од владејачката СДСМ велат дека не се за предвремените избори, а доколку би се одржале, тогаш најдобра опција е октомври 2020 година, но никако пред одлуката за почеток на преговори со ЕУ и самитот на НАТО во Лондон.
Значи ли ова дека избори не ќе има пред 2030 година?
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.076
Поени од реакции
4.853
Не е прикриен туку истакнат и горд Северџан,а за истото поседува и сертификат
не е од сега...
да, “онаа од што паметните се срамат, будалите се гордеат“.
Во случајов Северџаните се гордеат со Северџистан, факт кој мора сериозно да се третира!
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.925
Поени од реакции
29.809
А како дошле, зошто дошле никому ништо а?
Не е тоа бранење на организаторот?
,,,aj vaka ti kako poupaten vo ovaa rabota ta prosvetli ne,,
,,,kako doshle,,,
,,,zoshto doshle,,,
,,,kako toa nekomu neshto,,
,,,kakvo e toa branenje,,,
,,,koj e organizatorot,,,
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.076
Поени од реакции
4.853
Значи ли ова дека избори не ќе има пред 2030 година?
а што ќе ти се избори кога и онака изборот(менито) го составува друг и кога фактички избираш кој ќе биде оној што наредните години ќе те .... додека им служи на газдите!
Или ај само да се најдеме на работа, сите работат па и ние нешто да работиме.
.........
Шега на страна, би платил да ми е паметот на овие Северџаните барем еден ден и јас малку да одморам!
 
Последно уредено:
Член од
24 март 2010
Мислења
15.209
Поени од реакции
25.946
Мислев за осмина војници.
Автоматски споено мислење:


Е сега не сум сигурен дали Харадинај бил против Мијалков. Не ме интересира баш што се случило натаму границата. Ме интересира наваму кој ги канализирал многу лесно 40 разбојници со тони оружје, а јас не можам два лустера да донесам од Косово. Ти ми викаш Заев од опозиција тоа го сторил, Заев со партија со власт една општина.
Автоматски споено мислење:


Не знам дали знаеш ама мртви се тие со кои наводно се договорени, убиени после приведување, сигурно сакаа да прикријат врската со Заев.
Он е толку јак, а они се толку немоќни, замисли ги избркаа самите селани од едно липковско село кога сакаа првично таму да се стационираат.
Одлично тогаш. Значи Заев ќе му рече на Харадинај, шетај бе, овие има да згнијат по македонски затвори. Прилично едноставно.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
а што ќе ти се избори кога и онака изборот(менито) го составува друг и кога фактички избираш кој ќе биде оној што наредните години ќе служи на газдите!
Како што ќе ми се избори? Ќе заработам 3000 со држење на УВ ламба во рака...
Не избирам јас ништо. Само се залажувам(е) дека избирам(е). Однапред е одлучено...
Ах, да! За да гласам на следните (и сите потоа) избори си имам свои критериуми. Бидејќи никој нема да ги исполни, тешко дека до 2051 година ќе гласам.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.076
Поени од реакции
4.853
Е сега не сум сигурен дали Харадинај бил против Мијалков. Не ме интересира баш што се случило натаму границата. Ме интересира наваму кој ги канализирал многу лесно 40 разбојници со тони оружје, а јас не можам два лустера да донесам од Косово. Ти ми викаш Заев од опозиција тоа го сторил, Заев со партија со власт една општина.
Ајдеее мајката!
Па ти целосно ме разочара, ти си бил за жалење, џихади браќата пренесуваат тони оружје, наркотици какви сакаш, проституција (па бели робинки, црни робинки и по некое детенце), ваму бубрег таму рожница, од Блиски Исток до Афганистан ги имаат сите демоНкратски кампови поминато... а ти лустери ќе шверцуваш. Тоа е како меѓу глутница хиени да бидеш шарена хиена,..
Не, не, тоа не е добро.

Тук да прашам, велиш одиш ваму таму па сигурно гледаш и видиш дека полека ама сигурно Скопје и делови од западна Македонија се претвораат во Џихадистан, ти смета ли тоа и ако ти смета колку ти смета, ако пак ти е мило и драго, зошто? Оваја скопскава ци.... не ја прашвам затоа што знам дека тие мислат дека тоа е оној свет кој тие долго го очекувале!
Автоматски споено мислење:

Северџанија...

Севреџаните се пуштени на нај-јако!
Не е ни чудно, сепак по една лавина од скандали(да не ги набројувам толку ги има што може некој да заборавам), криминали и велепредватсва треба да се мисли и како да се сочува глаата. Парите ги зедовме ама шо фајде ако не може да ги трошиме, ако некој не стави во зандани и ужива со нашите пари, а ние цело време крв на свои луѓе проливме ... за да ги заработиме и име сменивме и туѓи слуги станавме!
Автоматски споено мислење:

тоа е оној штипскиот Севреџан Баразаоро кој со двете раце гласаше на референдум (и со сиот ум ќе му бил зачуван идентитетот) и сега кога видел дека испаднал овца лае на месечината. Такви има еден ....
 
Последно уредено:

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Ако се толку убедени дека ќе победат,зошто не организираат и си обезбедат уште 4 години мандат?
Прикаски за мали деца.
Tие може и ноеври да не организираат тоа е најмал проблем. проблемот е што никој не им прави притисок за избори.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Tие може и ноеври да не организираат тоа е најмал проблем. проблемот е што никој не им прави притисок за избори.
Мицкоски и неговите пајташи постојано вршат притисок. Нема нешто да изјават, а да не завршат со зборовите: „Затоа оваа влада треба да си замине“. Навистина со половина уста, ама ете вршат притисок...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.327
кој филм го тера прогресивниот Шипо, можете да си замислите каков е остатокот....
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.440
Поени од реакции
4.936
Одлично тогаш. Значи Заев ќе му рече на Харадинај, шетај бе, овие има да згнијат по македонски затвори. Прилично едноставно.
Секако дека може, не сум против тоа. Само сакам да не е ова крај на приказнава, ми се вреѓа ова интелигенција која ја имам што мислат дека ќе верувам дека овие 40 тина дошле да направат Голема Албанија.
Автоматски споено мислење:

Ајдеее мајката!
Па ти целосно ме разочара, ти си бил за жалење, џихади браќата пренесуваат тони оружје, наркотици какви сакаш, проституција (па бели робинки, црни робинки и по некое детенце), ваму бубрег таму рожница, од Блиски Исток до Афганистан ги имаат сите демоНкратски кампови поминато... а ти лустери ќе шверцуваш. Тоа е како меѓу глутница хиени да бидеш шарена хиена,..
Не, не, тоа не е добро.

Тук да прашам, велиш одиш ваму таму па сигурно гледаш и видиш дека полека ама сигурно Скопје и делови од западна Македонија се претвораат во Џихадистан, ти смета ли тоа и ако ти смета колку ти смета, ако пак ти е мило и драго, зошто? Оваја скопскава ци.... не ја прашвам затоа што знам дека тие мислат дека тоа е оној свет кој тие долго го очекувале!
Автоматски споено мислење:


Севреџаните се пуштени на нај-јако!
Не е ни чудно, сепак по една лавина од скандали(да не ги набројувам толку ги има што може некој да заборавам), криминали и велепредватсва треба да се мисли и како да се сочува глаата. Парите ги зедовме ама шо фајде ако не може да ги трошиме, ако некој не стави во зандани и ужива со нашите пари, а ние цело време крв на свои луѓе проливме ... за да ги заработиме и име сменивме и туѓи слуги станавме!
Автоматски споено мислење:


тоа е оној штипскиот Севреџан Баразаоро кој со двете раце гласаше на референдум (и со сиот ум ќе му бил зачуван идентитетот) и сега кога видел дека испаднал овца лае на месечината. Такви има еден ....
Кој мислиш дозволува да стане државава џихадистан?
Дали мислиш дека е логично албанците најпроамериканска нација можеби на свет, истовремено да подржува струи кои се крајни антиамерикански и анти све што се залагаа сите албански преоредбеници, да има аспирации да стане нешто што цел свет го мрази и бомбардира?
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom