Dark Souls

Член од
29 март 2013
Мислења
4.477
Поени од реакции
4.283
Sea za dvojkata mi zboris. Fume Knight istotaka mi bese edna teska frustracija, koja posle ednonedelno igranje me primora da naucam da rolam, i tolku dobro mu gi nauciv paternite, sto posle na vtoro treto igranje na dvojkata veke mozev onaka labavo da go tepam bez da me cepne. Inace da, zaeban mi bese mnogu i mozam da go svrstam vo eden od najteskite bosovi no i najdobrite fajtovi. Ako mozam da sostavam nabrzinka top pet lista na najteski bosovi, odam po red onaka so koj kako sum se soocuval, toa bi izgledalo vaka:
1. Ornstein i Smough od kecot, poradi niv ja izbrisav igrata pa posle nekoe vreme pak ja pocnav
2. Manus, koj uste go nemam regular tepano, tuku samo so cheesot so lak i strela pred da vlezes vo arenata
3. Fume Knight od dlcoto od dvojkata
4. Ludwig the Holy Blade, ma da ovoj e od Bloodborne, takva anksioznost do sega sum nemal od glaven
5. I sega aktuelniot Midir the Darkeater, koj eve uste go nemam pominato.
Mozebi denes e denot ke vidime :D
Bloodborne немам играно, и да би имал можност не знам како би се снашол без штит. Бидеќи како што имам гледано штит непостои во играта. :LOL: Сите делови од ДС ми се со употреба на штит поминати. Понекогаш користев ултра свордови со две раце, али најчесто бев со штит во една рака.

Со Ornstein i Smough сега прв пат се среќавав, ме намачија али имплементирав добра (лично моја) стратегија која ми помогна. Го навлекував дебелиот до скршените стубови, и откако ќе употребеше heavy load attack пред стубот, јас го користев моментот да го удрам другиот и така не се намачив со нив многу.

Имав приметено и една друга апсурдна работа, босови низ кои требаше лесно да поминам, јас заглавував, а кај тешките се случуваше полесно да поминам. Пример Нашандра ја скинав од прво, Capra Demon такоџе.

А да бидам искрен заглавив многупати кај повеќе босови, како на пример:

Ancient Dragon, Smelter демоните двајцата, The Rotten (бос кој не промаршувше. и да го заобиколуваш не правеше Miss attack, туку мора да имаш научено да ролаш. Али од 6-7-ми пат го скинав)
Ами Darklurker? :shok2: Забораваме на овој бос, можеби и потежок од Fume. Јас на среќа го убив некако... :ROFLMAO:

Понатаму босовите од првото и второтo DLC исто така ме намачија - Elana и Sinh the Slumbering Dragon (3 свордови ми искрши), Sir Alonne исто така фрустрирачки преку 15-тина пати, али за Fume не броев, т.е броев али не обиди - денови (3 дена :icon_mrgr:)

Од третото DLC мачките не ме намачија, а Ivory King воопшто.
Последната област беше pain in the asѕ, тоа морам да го споменам и признаам, али босот ( Lud and Zellen) не така фрустрирачки тежок. :)
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.627
Џабе, ќе седнам и првите 5 рунди стигам до една петина од хелтот, и после нервоза ме фаќа и гинам одма. Не е можно да е волку гнасен.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
29 март 2013
Мислења
4.477
Поени од реакции
4.283
Џабе, ќе седнам и првите 5 рунди стигам до една петина од хелтот, и после нервоза ме фаќа и гинам одма. Не е можно да е волку гнасен.
Не, сигурно можеш да бустираш успех во борбата, али треба да ги пронајдиш сегментите каде што треба да промениш нешто. Види смени армор, ако кркаш штета од оган - стави армор со поголема издржливост на оган.

И не заборавај, претходно ти напоменив сега пак ќе ти речам :) - маневрирај околу опашката. Секогаш кога е отворен удирај го во крајниот дел од опашката, инаку никогаш нема да го убиеш, поседува премногу health.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.627
Со Мунлајт свордот, не заебај? :D
Дали ме послуша со стратегијата или на друг начин го уби? Баш би сакал да знам. :)
Ne ne, Lothric Knight Greatsword 10+ e toa, so ne znam kakov kamen bese pojacuvan i po difolt ima lightning damage. Ama najmnogu razlika mi naprai Pestilence Mist, koja partal go prai Midir, 1000 damage na 5 sekundi ako e vo opseg na AoE. Od prstenja eden za equipment load, i drugite tri za zastita. Mu pustav Pestilence Mist i posle kaj opaskata go mavav. Gleav sto poblisku da mu bidam celo vreme. Najbolja bitka ever od serijalot spored mene, posebno ako zborime za zmejovi, navistina vozbudlivo.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Vozbudlivo, zaradi goleminata... Inace kako bitka mene mi bese epten straight forward dark soulska, a i prilicno lesno go skinav i jas.

Berzerker spomna deka ne znae kako ke se snajde so bloodborne radi stitot... Isto i jas, uvek tenk so stit gi igram igrive. Plus ps4... Tesko bi mi bilo ama minatiot mesec povezbav uz god of war, pa do krajot na letoto bi trebalo da sednam i na bloodborne. Isto ja spomnavte Nashandra... Muzikata borbata mi ja napravi epic.

Potsetnik

 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.627
Vozbudlivo, zaradi goleminata... Inace kako bitka mene mi bese epten straight forward dark soulska, a i prilicno lesno go skinav i jas.

Berzerker spomna deka ne znae kako ke se snajde so bloodborne radi stitot... Isto i jas, uvek tenk so stit gi igram igrive. Plus ps4... Tesko bi mi bilo ama minatiot mesec povezbav uz god of war, pa do krajot na letoto bi trebalo da sednam i na bloodborne. Isto ja spomnavte Nashandra... Muzikata borbata mi ja napravi epic.

Potsetnik

Pa jas mislam deka bas goleminata dodavase tezina, poradi ogromonosta na Midir na momenti se nema preglednost kaj odi, sto prai, posebno ako taktikata e da se vrtkas pod nego i okolu opaskata.

Bloodborne e dosta podinamicna igra, mnogu se razlikuva od ds vo mehanikata, jas koga pocnav da ja igram ne znaev deka e samo so rolanje i bev onaka bas wtf kako ke igram sega, ama sega koga bi biral bi biral rolanje pred stit. Duri i strength build da prais, na primer so Darkmoon Blade, da i tamu go ima, pak mozes na rolls da se naslonis. E sea probav DS da igram so roll, ama ne e toa toa, nekako ne ide, ma da realno so Midir mnogu mnogu stit ne koristev.

GoW ne ti e nikakov trening za rollanje vo BB, poveke ocekuvaj nesto pobrza varijanta od DS3, mene mi se najbliski.
Автоматски споено мислење:


Се надевам дека ова ќе излезе на конзола.
 
Последно уредено:

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Izgleda kul ova.

Inaku so gow mislev na getting familiar with the joystick odosto dinamikata na igrata.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.477
Поени од реакции
4.283
Ne ne, Lothric Knight Greatsword 10+ e toa, so ne znam kakov kamen bese pojacuvan i po difolt ima lightning damage. Ama najmnogu razlika mi naprai Pestilence Mist, koja partal go prai Midir, 1000 damage na 5 sekundi ako e vo opseg na AoE. Od prstenja eden za equipment load, i drugite tri za zastita. Mu pustav Pestilence Mist i posle kaj opaskata go mavav. Gleav sto poblisku da mu bidam celo vreme. Najbolja bitka ever od serijalot spored mene, posebno ako zborime za zmejovi, navistina vozbudlivo.
(Мидир е заебан бос затоа што ако не се држиш блиску до него променува положба со големо растојание до следното застанување, а притоа те цепи од дистанца со тоа спеловите кои прават скоро инста кил.)

Да го знам свордот, али се препознав, ми личеше на Мунлајт свордот. Ама на спелот не се сеќавам...
Сега на гугл отворив за спелот, и пишува дека доста опасен спел, како за противниците така и за тебе самиот. А доста ефективен против Darkeater Midir. :D

Знаеш, користев и јас вакви спелови со по неколку слотови, нешто што бараше до 15-тина левели на интелигенција, пример некои основни пиромански спелови и спелови за риенфорс на оружја. Бидеќи како што кажа и wot, и јас преферирав тенкови, така да немав можност да користам тешки магии. Али како и да е, овој mist не го пробав воопшто, а баш ми е криво, пишува најефективен против Midir, а јас живци сум кинел беспотребно :ROFLMAO:


И уште сега ме мачи еден проблем...
Што откако ќе го завршам и кецов, што со мене.... :unsure:

И нема рамна, секоја чест! Кое уживање...
Автоматски споено мислење:

Се надевам дека ова ќе излезе на конзола.

А јас па се надевам дека Bloodborne ќе излезе на PC. :icon_mrgr:
Мора да го земам и тоа искуство!
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.627
Можеш Bloodborne на пц да ја играш, преку плејстејшннау мислам. Има опција, изгуглај, има и на јутуб видеа, само ќе треба да платиш, колку не знам.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.477
Поени од реакции
4.283
Можеш Bloodborne на пц да ја играш, преку плејстејшннау мислам. Има опција, изгуглај, има и на јутуб видеа, само ќе треба да платиш, колку не знам.
Не знаев дека имам ваква опција.
Али гледај што пишува - It won’t be the same as playing the game natively on your very own PlayStation 4.
Сепак не е средена за на РС, или нешто друго се мисли?

А прочитав и дека еден месец имаш free triаl а потоа 20-тина евра месечно.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.627
Не знаев дека имам ваква опција.
Али гледај што пишува - It won’t be the same as playing the game natively on your very own PlayStation 4.
Сепак не е средена за на РС, или нешто друго се мисли?

А прочитав и дека еден месец имаш free triаl а потоа 20-тина евра месечно.
Нешто као стрим е, можеби на тоа мислат. Значи не ја симнуваш ти на пц па да ја инсталираш, туку преку псноу сервис ја играш, и можно е да мислат на тоа дека контролите можат да доцнат ако немаш добар нет, можеби, не сум сигурен. Во другата тема за ПС4, имам поставено видео како да напраиш псплус, на истиот акаунт можеш и psnow да направиш за една недела, и да пробаш. Може па некој пс4 фанбој го пишувал тоа : D

Заебаното е што вака не можеш да го играш DLCto, кое е епик и ги има најдобрите босови евер, како Лејди Марија, Лудвиг и Орфан, сите се 10 / 10.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.477
Поени од реакции
4.283
Една добра и една лоша вест.

Добрата- Го убив Gwyn од прво, со parrying. :ROFLMAO: Прејако беше али сепак пропуштив добра забава...

И лошата - Фаааааааааак, кецов не те предупредува за започнување на NG! Откако го убив Gwyn го лајтнав бонфаерот... :facepalm:
На двојтака и тројката ти даваше опција да избереш дали сакаш да почнеш њугејм, а овде директно!

И сеа дали ова значи дека и DLC-то ќе го играм во њугејм?

Нека се ебат в чмар! :uzi:
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.627
Da, dlcto ke go igras vo NG+. Nema veze sto si go zapalil bonfireot, stom veke si go ubil Gwyn ti si ja zavrsil igrata. Palenjeto ili nepalenjeto na bonfireot, go odreduva krajot, odnosno ima 2 kraja igrata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom