Wimbledon 2019

Кој ќе биде годинешниот победник?

  • Новак

    Гласови: 24 54,5%
  • Роџер

    Гласови: 9 20,5%
  • Рафа

    Гласови: 7 15,9%
  • Некој друг

    Гласови: 4 9,1%

  • Вкупно гласачи
    44
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.146
Поени од реакции
40.870
Не може да го силува бекхендот на Роџер на Wimbledon, зошто спинот се губи при отскок.
Тоа со физичка подготвеност не ти држи вода, Надал како животно и џелат ги победуваше останатите, со крвнички винери и физичка и психолошка доминантност, ги тераше другите да мислат дека се гомно.
Федерер го надигра на секој план, технички, тактички, и психолошки.
Гледај реприза ако сакаш од последниот сет ивиди како се поставуваше при повеќето удари рафа, каснеше, нетипично за него а тоа беше константно у последен сет и тоа ти е класичен показател дека има дигресија на физички план. Не дека не можеше да оди, ко дел потро што се понаша ко зомби, али таа дигресија му влијаеше најмногу при тоа позиционирање, и говорот на тело налагаше дека едноставно не е тоа тоа.
А дека беше надигран, беше, ја нарочито се осврнувам само на последниот сет, кога е во прашање физичката спремност на рафа, што за него денес беше само проблем плус.
Инаку сезонава и федерер како што вика, подлогата е поспора за разлика од минатото, повеќе требаше ова да му одговара на рафа, ама тргни го на страна тоа со бекхендот на федерер, што праиме со ритрнот на рафа, според мене ова беше клучен фактор денеска, очаен кога најмногу требаше, не е дека нема за што да жали рафа денеска, имаше шанси кои нетипично за него не успеа да ги искористи.

Инаку неам ја никаква корист од ова што сеа условно го бранам, напротив, сакав против новак да вкрсти федерер, не рафа, бољи мечап му е федекс моментално.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Трема, самодоверба. Тука барајте ја разликата. Надал не рокаше форхенди затоа што нема храброст, не дека физички не е спремен.

Изразот на лицето му беше скроз сменет.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
819
Поени од реакции
822
Трема, самодоверба. Тука барајте ја разликата. Надал не рокаше форхенди затоа што нема храброст, не дека физички не е спремен.

Изразот на лицето му беше скроз сменет.
Надал не рокаше форхенди зашто Федерер не му даваше да ја игра неговата игра.
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.146
Поени од реакции
40.870
Трема, самодоверба. Тука барајте ја разликата. Надал не рокаше форхенди затоа што нема храброст, не дека физички не е спремен.
ја можда и погрешно сум сфатен, зашто се осврнувам само на последниот сет, не и на третиот, а тоа дека немаше храброст нарочито при вторите сервиси и општо кога имаше долги размени, немаше, изигра кукавички и според мене тоа беше клучно денес, не наметна воопшто некој психолошки притисок врз федерер и на крајот од денот све зависеше од швајцарецот, факт е дека рафа беше у подредена улога во поголемиот дел од мечот.
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Толку години поминаа и уште со бекхенд слајсот го замара. :D
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.046
Поени од реакции
17.712
Пред дуелот малку беше исфорсиран Надал, дефинитивно меѓусебниот дуел меѓу нив двајцата влијаеше врз тоа и особено убедливата победа на Роланд Гарос пред 2 месеци.

Објективно ако се погледне Надал во меѓусебните дуели разликата ја прави само на земја, каде што сигурно имаат 40%+ одиграно мечеви од вкупните, а не верувам повеќе од 2-3 пати да има победено Роџер. Во другите два сегменти се израмнети, дури сигурно и Федерер е малку во предност така да оваа исфорсираност немаше никаква логика.

Мечот сам по себе беше одличен. Според мене Надал изигра сосема добро, барем минатата и оваа година има солидни перформанси на Вимблдон и не испаѓа од Жил Милер и Багдатис. Не гледам некоја особена вина кај Надал, освен очигледната инфериорност кај подолгите размени. Тука се изненадив малку, ама Роџер беше премногу сконцентриран за да греши во такви моменти.

Финалето мислам дека ќе биде интересно, сигурно ќе оди 4+сетови. Притисокот е врз Џоковиќ бидејќи тој се смета за фаворит број еден па ќе видиме како ќе се сноси со тоа. Јас очекувам спектакл во недела во секој случај.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.036
Поени од реакции
106.833
Da bideme realni od 4 seta vo 3 Federer go utepa Nadal, ama koga zboram go utepa stvarno mislam na toa, bez ironija.

Spored mene dve stvari bea presudni za ishodot na mecot, riternot na Fed i losiot bekend na Rafa. Znaci vaka, do ova polufinale Rafa igrase maestralno, za mene negov najdobar Wimbledon od 2010 navaka, ama so vika eden drugar, ne e isto koga na Kveri i Conga ke im vratis nekoj alibi ritern i na Roger koj smesta te kaznuva. Fasciniran sum od riternot na Roger, mislam deka nikad vaka ne riterniral, bez troska ironija. Losiot bekend na Nadal e rezultat na niskite topki na Federer koi ne mu ovozmozuvaa da napaga i normalno nemanjeto ritam. Ova za mene e segmentot koj go odluci mecot, Nadal e igrac koj zivee od ritmot na igrata, a denes sve imase osven ritam. Najgolem vinovnik za toa e riternot i bekendot na Rodzer, koi ke povtoram, bea na MAESTRALNO NIVO.

Toa e toa, deka mi e krivo toa e fakt, ama od druga strana ne znam kolku bi podnel uste eden poraz u finale na eden slem, vaka ostanuva positiven h2h protiv Roger, mnogu pobezbolna varijanta.

Vo nedela Roger nema promil sansa protiv Nole. Da, malce ambiciozna izjava e ova ama Nole e nadrealen za Rafa i Roger momentalno, riternot i stabilnosta vo razmeni se klucna razlika.

P.s. Nadal go izgubi mecot vo tretiot set na rezultat 3 1 30 40, odnosno na vtorata brejk sansa kade imase vtor servis, razmena od 20 i kusur udari, inicijativa i go izgubi poenot, a so toa i mecot.

P. P. S. Cestitki do site fanovi na Roger.

P. P. P. S. Roger definitivno e podobar igrac od Rafa na treva.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.021
Абе и јас за денеска бев сиг дека не е помалце од 50% шанси за победа, али бев и сигурен дека ако помини, со Џоко шансите му се минимални и ќе изгуби.
Е арно ама 1.5 дале, не е тоа толкав фаворит.
Ако го освои првиот сет, можеби може да искомплицира нешто и да оди во 5 сета како 2014-15...Со 1-0 за Ноле, мислам дека шансите му се минимални. Да не речам чудо треба да се случи.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.811
Поени од реакции
83.991
Надал е ептен психички утепан против Федерер после поразот во Базел 2015.

И ова се факти, од тогаш започна падот на Рафа против Роџер.

Ајде, во 2015 Рафа и беше во надолна линија па можеби се тешел со тоа "Ок е, барем сет му земав, и секако вообичаено губам тука" ама од тогаш до сега Надал има одирано само еден натпревар со Роџер каде што играл на ниво и немал никакви психички проблеми.

Еве ги сите мечеви после тој во Базел:

3-2 пораз во сетови во финалето на АО 2017. Изгубено финале каде што можда некои и му даваа блага фаворитска улога како денеска.

И после тој пораз следи претварањето на Надал во Чилиќ и некој сличен псхипат секогаш кога треба да игра против Федерер.

После АО, следен меч им беше во 1/8 финале на Индијан Велс каде Рафа лагано беше збришан 6-2 и 6-3 и дозволи 4 брејка додека не направи ниту еден.

После тоа играа во Мајами во финалето. Цел турнир Рафа играше солидно и имаше изгубено само еден сет до тој момент (против Колшрајбер). Роџер во 1/4 финалето и 1/2 финалето изгуби сет и против Бердих и против Киргиос и малце го делеше од тоа да изгуби. Особено против Бердих кога спаси 2 меч топки (една на сервис на Бердих)

Сепак у финалето Рафа играше како посран и лагано без проблеми изгуби 6-3;6-4.

Одиме даље: ФИНАЛЕ пак. Во Пекинг. Откако ДелПо го намачи Федерер во 1/2 финалето, сепак Рафа повторно се посра во финалето и лагано без нималку проблеми Федерер ја освои Мастерс титулата со три брејка вкупно во мечот (без притоа да дозволи ниту еден)

После тоа годинава требаа да играат во Индијан Велс ама Рафа се повлече пред мечот.

И единствениот меч што Рафа го одигра добро против Роџер беше на земја.

После серија од 7 изгубени сетови и три изгубени финалиња, Рафа конечно успеа да го победи Федерер на земја.


Денеска видовме, се посра пак.

Ова е очигледен психички проблем на Рафа. Причината за победата на РГ е ваљда дека земјата сепак му ствара самодоверба па може да се чувствува како сам себе, а на другиве подлоги стапуваат нервите во игра.

Не дека сум психолог, ама искрено после денешнава партија стварно не знам дали Рафа ќе успее пак да го победи Роџер на подлога што не е земја.

После двата back-to-back порази во Индијан Велс и Мајами во 2017 мислам и други го спомнаа ова, ама ете, после денешнава партија мислам дека ова веќе станува нешто што треба како факт да се прифати, дека овие мечеви имаат сериозен психолошки ефект врз Рафа.

Дур не си ја среди психата за овие мечеви......

Еве слично и со Новак:

Последен пат кога Рафа го има победено Новак на подлога што не е земја е во 2013.

Од тогаш имаат играно 9 меча (не на земја) и сите девет ги има победено Новак со сет разлика: 22-2

Единствени два сета во тие 9 меча што ги има освоено Рафа се тие 2 на Вимблдон лани.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
819
Поени од реакции
822
Надал е ептен психички утепан против Федерер после поразот во Базел 2015.

И ова се факти, од тогаш започна падот на Рафа против Роџер.

Ајде, во 2015 Рафа и беше во надолна линија па можеби се тешел со тоа "Ок е, барем сет му земав, и секако вообичаено губам тука" ама од тогаш до сега Надал има одирано само еден натпревар со Роџер каде што играл на ниво и немал никакви психички проблеми.

Еве ги сите мечеви после тој во Базел:

3-2 пораз во сетови во финалето на АО 2017. Изгубено финале каде што можда некои и му даваа блага фаворитска улога како денеска.

И после тој пораз следи претварањето на Надал во Чилиќ и некој сличен псхипат секогаш кога треба да игра против Федерер.

После АО, следен меч им беше во 1/8 финале на Индијан Велс каде Рафа лагано беше збришан 6-2 и 6-3 и дозволи 4 брејка додека не направи ниту еден.

После тоа играа во Мајами во финалето. Цел турнир Рафа играше солидно и имаше изгубено само еден сет до тој момент (против Колшрајбер). Роџер во 1/4 финалето и 1/2 финалето изгуби сет и против Бердих и против Киргиос и малце го делеше од тоа да изгуби. Особено против Бердих кога спаси 2 меч топки (една на сервис на Бердих)

Сепак у финалето Рафа играше како посран и лагано без проблеми изгуби 6-3;6-4.

Одиме даље: ФИНАЛЕ пак. Во Пекинг. Откако ДелПо го намачи Федерер во 1/2 финалето, сепак Рафа повторно се посра во финалето и лагано без нималку проблеми Федерер ја освои Мастерс титулата со три брејка вкупно во мечот (без притоа да дозволи ниту еден)

После тоа годинава требаа да играат во Индијан Велс ама Рафа се повлече пред мечот.

И единствениот меч што Рафа го одигра добро против Роџер беше на земја.

После серија од 7 изгубени сетови и три изгубени финалиња, Рафа конечно успеа да го победи Федерер на земја.


Денеска видовме, се посра пак.

Ова е очигледен психички проблем на Рафа. Причината за победата на РГ е ваљда дека земјата сепак му ствара самодоверба па може да се чувствува како сам себе, а на другиве подлоги стапуваат нервите во игра.

Не дека сум психолог, ама искрено после денешнава партија стварно не знам дали Рафа ќе успее пак да го победи Роџер на подлога што не е земја.

После двата back-to-back порази во Индијан Велс и Мајами во 2017 мислам и други го спомнаа ова, ама ете, после денешнава партија мислам дека ова веќе станува нешто што треба како факт да се прифати, дека овие мечеви имаат сериозен психолошки ефект врз Рафа.

Дур не си ја среди психата за овие мечеви......

Еве слично и со Новак:

Последен пат кога Рафа го има победено Новак на подлога што не е земја е во 2013.

Од тогаш имаат играно 9 меча (не на земја) и сите девет ги има победено Новак со сет разлика: 22-2

Единствени два сета во тие 9 меча што ги има освоено Рафа се тие 2 на Вимблдон лани.
Океј сакаш да кажеш сеа дека ако Надал е на нивото со психата, тогаш ќе го победува Федерер и дека кога Федерер губеше не беше до психата туку тоа е затоа што беше послаб тенисер.
Признајте едноставно дека во последните неколку години, Федерер е далеку подобар играч од Надал на тврда/тревна подлога.
Надал ја имаше целосната психолошка предност пред Федерер, скор од 23 : 10 како тоа Надал се посрал со ваква огромна разлика?
 
Последно уредено:
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
Надал е ептен психички утепан против Федерер после поразот во Базел 2015.

И ова се факти, од тогаш започна падот на Рафа против Роџер.

Ајде, во 2015 Рафа и беше во надолна линија па можеби се тешел со тоа "Ок е, барем сет му земав, и секако вообичаено губам тука" ама од тогаш до сега Надал има одирано само еден натпревар со Роџер каде што играл на ниво и немал никакви психички проблеми.

Еве ги сите мечеви после тој во Базел:

3-2 пораз во сетови во финалето на АО 2017. Изгубено финале каде што можда некои и му даваа блага фаворитска улога како денеска.

И после тој пораз следи претварањето на Надал во Чилиќ и некој сличен псхипат секогаш кога треба да игра против Федерер.

После АО, следен меч им беше во 1/8 финале на Индијан Велс каде Рафа лагано беше збришан 6-2 и 6-3 и дозволи 4 брејка додека не направи ниту еден.

После тоа играа во Мајами во финалето. Цел турнир Рафа играше солидно и имаше изгубено само еден сет до тој момент (против Колшрајбер). Роџер во 1/4 финалето и 1/2 финалето изгуби сет и против Бердих и против Киргиос и малце го делеше од тоа да изгуби. Особено против Бердих кога спаси 2 меч топки (една на сервис на Бердих)

Сепак у финалето Рафа играше како посран и лагано без проблеми изгуби 6-3;6-4.

Одиме даље: ФИНАЛЕ пак. Во Пекинг. Откако ДелПо го намачи Федерер во 1/2 финалето, сепак Рафа повторно се посра во финалето и лагано без нималку проблеми Федерер ја освои Мастерс титулата со три брејка вкупно во мечот (без притоа да дозволи ниту еден)

После тоа годинава требаа да играат во Индијан Велс ама Рафа се повлече пред мечот.

И единствениот меч што Рафа го одигра добро против Роџер беше на земја.

После серија од 7 изгубени сетови и три изгубени финалиња, Рафа конечно успеа да го победи Федерер на земја.


Денеска видовме, се посра пак.

Ова е очигледен психички проблем на Рафа. Причината за победата на РГ е ваљда дека земјата сепак му ствара самодоверба па може да се чувствува како сам себе, а на другиве подлоги стапуваат нервите во игра.

Не дека сум психолог, ама искрено после денешнава партија стварно не знам дали Рафа ќе успее пак да го победи Роџер на подлога што не е земја.

После двата back-to-back порази во Индијан Велс и Мајами во 2017 мислам и други го спомнаа ова, ама ете, после денешнава партија мислам дека ова веќе станува нешто што треба како факт да се прифати, дека овие мечеви имаат сериозен психолошки ефект врз Рафа.

Дур не си ја среди психата за овие мечеви......

Еве слично и со Новак:

Последен пат кога Рафа го има победено Новак на подлога што не е земја е во 2013.

Од тогаш имаат играно 9 меча (не на земја) и сите девет ги има победено Новак со сет разлика: 22-2

Единствени два сета во тие 9 меча што ги има освоено Рафа се тие 2 на Вимблдон лани.
Точни ти се некои работи, ама поразот во Базел нема врска.
Главен виновник за нереалната промена во меѓусебните мечеви на Роџер и Рафа е - Иван Љубичиќ.
Во неколку интервјуа и самиот Федерер а и луѓето околу него имаат потврдено дека подобрувањето на бекхендот на Роџер се должи на Љубичиќ. Не е дека претходно бекхендот му бил лош, ама поставувањето на удар (удира рано додека топчето уште се дига) многу придонесе за агресивноста на Федерер на бекхенд. Ги нема веќе тие ситуации Рафа со ненормалниот спин на форхенд, да го принудува Федерер да игра бекхенд од висина на рамото. Самиот Надал вчера на прес го прашаа, што би сакал да имаш од Федерер и го кажа истото (“Федерер најтешките работи ги прави да изгледаат лесно, го удира рано топчето и не ти дозволува да го изместиш од комфорт зона.”) Најтежок сегмент во тенисот е раното удирање на топчето, ако закасниш стотинка и не го погодиш со средината на рекетот, отиде 4 метри во аут. Па вчера сервиси од 190-200 на бекхенд, залепен на основна линија ги враќа под нозе на Рафа.
Тотално друг пристап има, нема веќе бесконечни слајсови.

Соработката на Љубичиќ и Роџер почнува од 2016, веќе во 2017 на АО - Роџер доаѓа после неколку месечна пауза, игра 1/4 во пет сета со Нишикори, па 1/2 во пет сета со Вавринка, па финале во пет сета со Рафа. И го добива.
Од АО 2017 (Базел нема врска) Федерер ја проби психолошката бариера што ја имаше против Надал, не дека Рафа сега има некоја психолошка блокада. Тотално различно изгледаат нивните дуели пред и по АО 2017.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.581
Поени од реакции
13.214
Ако Федерер се пензионираше на крајот од 2014та со солидни 17 слемови и возраст од 33 години, ќе беше веќе поминат и од Џокович и од Надал и ќе имаше скор 9-23 наместо не толку срамни 16-24.

upload_2019-7-13_13-13-4.png
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.242
Поени од реакции
8.312
A sto se desava so Serena? Povredena e nesto ili ja stignaa godinite? Nekako kako da ocekuva deka so stoenje vo mesto deka ke pobedi.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom