Општи вело муабети, прашања, совети

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.478
Поени од реакции
16.098
Може да се смени само осовината на задниот бандаж без да купувам нов цел бандаж?
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Може да се смени само осовината на задниот бандаж без да купувам нов цел бандаж?
da da sekako deka moze samo vidi kakva e dali e supliva za so stega ili e celosna so strafovi direkno

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.478
Поени од реакции
16.098
da da sekako deka moze samo vidi kakva e dali e supliva za so stega ili e celosna so strafovi direkno

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
Ке им ја однесам старата, па нека видат. Оваа се преполови како со ласер да е сечена. Фала ;)
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.009
Поени од реакции
6.040
Дали некој знае каде во автокоманда точно се наоќа продавница која што работи со лепенки за гуми? Биле фирма која работи со тоа.
Била околу Аутомакедонија
Од outdoor ми ја спомнаа, биле доста добри.
3 пати гума ми се дупнува на патека на Вардар за 1 месец. Ако купувам нонстоп гуми, убава работа.
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Дали некој знае каде во автокоманда точно се наоќа продавница која што работи со лепенки за гуми? Биле фирма која работи со тоа.
Била околу Аутомакедонија
Од outdoor ми ја спомнаа, биле доста добри.
3 пати гума ми се дупнува на патека на Вардар за 1 месец. Ако купувам нонстоп гуми, убава работа.
https://www.facebook.com/Toni-Tip-Top-319440634866079/ Випал лепенки и лепак земи мислам дека 5 ден е една лепенка. Има и еден сет за точаци ама лепенката е како лента и од нејзе сечеш ама лично не ми се свиѓа, поедноставно и појако се лепи со лепенките на парче.
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
Дали некој знае каде во автокоманда точно се наоќа продавница која што работи со лепенки за гуми? Биле фирма која работи со тоа.
Била околу Аутомакедонија
Од outdoor ми ја спомнаа, биле доста добри.
3 пати гума ми се дупнува на патека на Вардар за 1 месец. Ако купувам нонстоп гуми, убава работа.
карши ветеринарна болница, во зградата, малите лепенки се 4 додека едно бројче поголеми се 5 ден. мало лепаче 60 ден. препорачувам
 

D_T

Чорбаџи Димко
Член од
8 март 2009
Мислења
2.117
Поени од реакции
1.570
Друштво... да пиши некој финти за проверка колку е изодена касетата и дали има уште км за возење во неа?!
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Друштво... да пиши некој финти за проверка колку е изодена касетата и дали има уште км за возење во неа?!
Нема некоја финта, ќе ги видиш на око дали се истрошени запците, и дали скокаат брзините при возење.
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Друштво... да пиши некој финти за проверка колку е изодена касетата и дали има уште км за возење во неа?!
Тури нов ланец на точак, ќе покаже сама дали е за менување. :) При прво запињање на педали, пази на вилицата, ако прескокне ланецот заби на касета, знае да биде лошо по вистинските, човечки заби. :D
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
85
Друштво... да пиши некој финти за проверка колку е изодена касетата и дали има уште км за возење во неа?!
Наоѓање слики од истата на интернет и визуелна споредба.
Како за референца, една (задна) касета трпи до две, преку сила три менувања на ланец, доколку е тоа направено со време (од.5 до .75 истрошеност) и истите се ротираат на одредена километража во зависност од начинот и фреквенцијата на користење, со цел максимално искористување на задната касета.

Предните запчаници трпат до две менувања максимум доколку е направен од челик, и едно менување доколку е алуминиумски.

Доколку ланецот е истрошен повеќе од .75 повеќе ти се исплати да го смениш целиот пренос, бидејќи нов ланец нема подеднакво да "фаќа" на сите контактни запци (околу пола од комплетниот круг на целиот запчаник) и да го распределува товарот, туку ќе биде во контакт со многу помал број на запци кој ќе го трпат целиот товар и значително побрзо ќе го истрошат ланецот, а воедно и предниот запчаник и задната касета.


За да нема забуна, под едно менување подразбирам еден нов ланец. Пр. доколку возиш со челичен преден запчаник и два пати смениш ланец и истите ги ротираш од време на време, после одредена километража кога ќе ставиш нов трет ланец никој не ти гарантира дека нема да прерипува, или ќе се јаде побрзо поради истрошени заби на предниот запчаник, или на задната касета.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Луѓе кажете чаре за трнава по Скопје. Во рок од 5 дена два пати ми се дупнуваат и двете истовремено, со по 7-8 трна во гума.
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Луѓе кажете чаре за трнава по Скопје. Во рок од 5 дена два пати ми се дупнуваат и двете истовремено, со по 7-8 трна во гума.
Исто и кај мене
Решив да го оставам точакот неколку денови

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 

D_T

Чорбаџи Димко
Член од
8 март 2009
Мислења
2.117
Поени од реакции
1.570
Бабини заби... хоророт на секој велосипедист. Тешко некој да излегол на крај со нив.
544.jpg
Пробајте со млеко за гуми или онаа лента што се става помеѓу надворешната и внатрешната гума.
 
Член од
20 јули 2018
Мислења
11
Поени од реакции
7
Konecno da najdam nesto za tocaci!Da ne znaete nekoj link kade sto ima tocaci so predni amortiezeri i nisko sediste ako mozam da kazam!Vo sk na kej sto gi vozat pod kameni most!Kade da najdam vo mk takov tocak i kolku pari?help me please!
Или мислиш на BMX или Trial bike или на Dirt Jumper. Само Dirt Jumperите имаат амортизери ама тие се особено за скокови од кал направени. Bmx се вози или во скејтпарк или на улица се скока со нив или се прават разни трикови. A Trials ги користат да скокнат од една платформа до друга пример и за слични ствари како bmx.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom