Најекономично греење и ладење

N

nikola2004mkd

Гостин
@omlet13m
Абе друже затвори тоа прозорот кога грееш, точно е дека Hansol-от е чудо од клима ама не може пола Прилеп да го згрее. Така изгледа грее во Скопје и Битола од досега виденово.

И констатацијата дека изменувачот е преголем за капацитетот на компресорот ти е точна. Доколку компресорот е прејак за изменувачот, тогаш ќе замрзнува изменувачот. Заради тоа ако прочиташ назад на форумов треба да се одбегнува еднореден изменувач.
А во случајот кај Hansol-от компресорот е преслаб за изменувачот, заради тоа и нема да ја видиш замрзната надворешната единица, а ќе прави дефрости за да одмори компресорот.

Јас сепак мислам дека најдобро би било да измериш греење со некое друго тело за да ги видш загубите. Најдобро би било со калорифер, бидеќи најдобро ја симулира климата, и нормално да направиш видео. Јас постирав слики, од мерењата кои ги направивме ама ете не биле валидни пошто може да сме го држеле термометарот до панелот.

По моето досегашно видено искуство со Hanso-от, ти имаш топлотни загуби од некаде, еве во најлош случај 2KW, а со оглед на тоа дека Hansol-от реално работи со COP помал од од 2 на овие ниски температури, потрошувачката од над 1KW ти е нормална.

И само за потестување, доколку имаш проблеми со климата и сервисот, бидеќи ја порача од Скопје, ако не се лажам, ќе треба да одиш до канцеларијата на ДПИ во Скопје, за поднесување на жалба, приговори и слични работи.
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
407
По која метода го пресмета COP-от на Хансол?
Има и други методи за пресметка, на пример твојот IQ x 0.08 = 4 (COP на Хансол).

Нејсе, има поинтересни информации на оваа тема.
Ете нашиот колега @StefusRefus ја открил тајната на најекономичното греење!
Некои ми тупеа дека ќе трошам многу повеќе за пелети греење дневно ме фаќа 220 ден 100 м2 со парно на пелети а инвестицијата е 60000 помала од клими плус и далеку подобра амортизација имаат печките од климите. Не ти се исплати клима дефинитивно ако имаш цевки дури и повеќе од тоа што ми беше прелиминарата пресметка.
И уште еден пост да се просветлиме до крај.
На струја сигурни ќе ме фати 150 минимум 4*30*220-150=8500 годишно загуба ама добивка 60000 на 5 години плус камата вадам едно во просек 15-20/100 годишно од инвестирање што ми доаѓа 150000 на 5 години добивка за загуба од 8500*5=45000 или ќар од окулу 100000 за 5 години од пелети наспроти клими.
Најверојатно е и повеќе од 100000 за 5 години зошто животен век на котел х2 од клима ама треба експонеционални криви за тоа да се пресмета точно. 100000 ми е добивка ако животен век е ист. А не е...
Господине Рефус, стварно не знам на што си бил сношти, ама се ти е опростено. Напрај дупло кафе и препрочитај си ги постовите. Појдовна точка нека ти биде моментот дека ни деца од градинка не ти ја прифаќаат твојата весела математика.
Тоа што разбравме, грееш 100м2 со печка на пелети и радијатори (интерно парно).
Стан, куќа, изолација? Колку простории имаш и во колку од нив имаш радијатори?
Седни, напрај уште едно кафе, тефтерот, пенкалото и дигитронот во раце и уште еднаш пресметај колку си инвестирал во парното на пелети.
Радијатори (ребра), вентили, цевки, се да пишеш пред да дојдеш до печката на пелети. Немој да заборавиш работна рака, мајстори, кола/гориво, ќумци за печката, чистење на оџак... Не е лошо и да го опишеш просторот (ти си го знаеш, ама ние од другава страна појма немаме).
Тогаш и само тогаш, ќе седнеме сите домаќински и заедно ќе пресметаме дали тоа твое греење е супер економично. Ќе видиме дали во старт ти онака глатко поминуваш со 60000 ден поевтино него да си купел клими...

Белки ќе се дознае и твојот имагинарен ќар на име на камата од инвестирање 150000 денари (на 5 години колку што разбрав). Ако треба и експоненцијални криви ќе користиме, битно да дојдеме до крајната вистина.

Мислам дека ќе има многу заинтересирани на форумов (кој нејќе да се грее драстично поевтино отколку на клими), така и се вика темава - најекономично греење.[/user]
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
100 pati sum pisal, na zapad sigurno ne se glupi so stavaat toplotni pumpi pri ceni na strujata najmalku duplo pa i troduplo povisoki nego kaj nas. Pecki i kotli na peleti tamu prakticno nikoj veke ne kupuva i tie so stavile pocnaa da gi vadat.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.739
Поени од реакции
4.090
Бидејќи добро ги анализираш работите, ќе постирам еден дијаграм од Хансол -20
Ovde nesto so semava debelo ne e vo red pri ciklusot na ladenje. Pri greenje e O.K. zagreaniot freon prvin doadja do EEV koj dozira kolku sto treba, a potoa kapilarata go rasprskuva vo nadvoresniot izmenuvac kade pritisokot padja,a so toa i T..... Ama obratno pri ladenje epten ne pie voda, nema sansa sega topliot freon od nadvoresniot izmenuvac prvin da ekspandira so kapilarata a posle da odi vo EEV....Mora da postoi uste edna kapilara pred EEV i ednosmerno propusni ventili koi naizmenicno vodat/nevodat, ednas kapilarite da se naizmenicno propusno/nepropusni, ili poinako kazano edna kapilara za greenje, edna za ladenje.Znaci kapilarava co crtezov treba da e "preskoknata" pa freonot da dojde do "dozatorot" EEV pa da odi na druga kapilara koja fali. Kako sto e na crtezov fali onaa za ladenje i normalno dva ednosmerno propusni da gi narecam ventili....[DOUBLEPOST=1513848698][/DOUBLEPOST]
Има и други методи за пресметка, на пример твојот IQ x 0.08 = 4 (COP на Хансол).
Ova stvarno ne vo red i e epten navredlivo. Ne e moe da osuduvam ama prema clenovi na forumov treba da se ima respekt, ako sakame i prema nas da bidat drugite clenovi takvi.
 
Последно уредено:

RR2

Член од
11 декември 2017
Мислења
44
Поени од реакции
87
Kaj peletite e najbitno da se kvalitetni, a kvalitetnite se mnogu skapi, ne znaes so kupuvas. Ako e taka so tolku malku peleti da zagrevas 100m2 imas odlicna izolacija i verojatno i so fen ke go zagrees prostorot.
Eve sega matematika peleti vs struja.
1T peleti ima 3-5000kwh energija eve neka e sredni 4000kwh za matematika (inaku ko so ima gjubre peleti nisto cudno kaj nas realno i pod 3000kwh da se).
Vrekicka peleti e 200den za 15 kila, edno kilo e znaci 13.3den a toa ti e 4kwh (ko so rekov sve zavisi od kvalitetot), eve 100% neka e iskoristenost a ne e okolu 90% e. Klima co cop 3 za tie pari vo dnevna tarifa ke potrosi 2kw struja a ke isporaca 6kw toplina, so znaci 50% poeftino zatopluvanje, koga e poladno i cop ke padne na 2 ke se izednacat so peletite. Vo vecerni casovi na eftina struja prednosta na klimata prakticno se duplira. Najbiten e kvalitetot na peletite, tie najeftinite so gi kupuva narodot kojznae ko so rekov dali i 3000kwh ima eden ton so bi znacelo uste poslaba matematika za peletite. Vo temata za peleti luge pisuvat deka zagrevaat soba do dve so dve vrekicki dnevo, isto ko mojot prijatel so zema pecka na peleti i sega kuka, toa e 400 den dnevno, so znaci ako se koristi kotel za parno plus da se zagrevaat radiatori moze samo uste pogolema da e potrosuvackata pomala sigurno ne.
Vrti suci povtorno doagjame do zaklucok deka klimite(i toplotnite pumpi) se superiorni sprema peletite, a za temperaturi pod -5-10c kombinacija so termo i klima.
Tocno kaj tebe ima sistem za parno i zatoa si se oducil za kotel na peleti, i vo sekoj slucaj dobar izbor, no zatoa sto uste kaj nas sme zatucani i ne pocnala erata na toplotni pumpi za parno kako na zapad.
Едно прашање до сите кој имаат искуство, во мојот случај сум покриен со инвертери но поради поставеноста и позиционирањето нели тоалетите и некој соби немаат температура како другите, сега тоа не ми смета, прашањето ми е каква потрошња и кој котли на струја се најевтини и колку би трошеле доколку ги користам само од 2 до 4 на евтина струја чисто колку да изедначат температура секаде и малце да ја олеснат работата на климите!!!!
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.779
Поени од реакции
5.041
По која метода го пресмета COP-от на Хансол?
Има и други методи за пресметка, на пример твојот IQ x 0.08 = 4 (COP на Хансол).

Нејсе, има поинтересни информации на оваа тема.
Ете нашиот колега @StefusRefus ја открил тајната на најекономичното греење!

И уште еден пост да се просветлиме до крај.


Господине Рефус, стварно не знам на што си бил сношти, ама се ти е опростено. Напрај дупло кафе и препрочитај си ги постовите. Појдовна точка нека ти биде моментот дека ни деца од градинка не ти ја прифаќаат твојата весела математика.
Тоа што разбравме, грееш 100м2 со печка на пелети и радијатори (интерно парно).
Стан, куќа, изолација? Колку простории имаш и во колку од нив имаш радијатори?
Седни, напрај уште едно кафе, тефтерот, пенкалото и дигитронот во раце и уште еднаш пресметај колку си инвестирал во парното на пелети.
Радијатори (ребра), вентили, цевки, се да пишеш пред да дојдеш до печката на пелети. Немој да заборавиш работна рака, мајстори, кола/гориво, ќумци за печката, чистење на оџак... Не е лошо и да го опишеш просторот (ти си го знаеш, ама ние од другава страна појма немаме).
Тогаш и само тогаш, ќе седнеме сите домаќински и заедно ќе пресметаме дали тоа твое греење е супер економично. Ќе видиме дали во старт ти онака глатко поминуваш со 60000 ден поевтино него да си купел клими...

Белки ќе се дознае и твојот имагинарен ќар на име на камата од инвестирање 150000 денари (на 5 години колку што разбрав). Ако треба и експоненцијални криви ќе користиме, битно да дојдеме до крајната вистина.

Мислам дека ќе има многу заинтересирани на форумов (кој нејќе да се грее драстично поевтино отколку на клими), така и се вика темава - најекономично греење.[/user]
Системот за парно ми е стар 20 години имам сега 0 инвестиција за тоа и 0 амортизација. Имам 7 простори по 20-40 м2 вкупна површина е 150м2 ама греам 100м2 за клими ми требаат 5-6 по 30000 или се вкупно 180000 плус монтажа 30000 210000 се вкупно за пелети печка од 100000-30000 субвенцуја плус 15000 вентили термостати монтажа итн или 85000 или разлика во старт од 120000 денари...за цела површина. Пресметував за 100м2 вчера сега за 150м2. Инаку си имам бизнис и ROE ми е окулу 15-20/100 годишен просек од 2004та. Куќа е новокупена староградена со изолација 10см стиропор и нови прозори тројностаклени има 7 простори. Се да греам со пелети цела куќа добивка може и да ми е 200-250000 за 5 години. На дрва или нафта гас е уште поголема. Пресметувам компаунд камата на 18/100 минус разлика во цена на енергенс. Амортизациони разлики не пресметав ама и таму има добивка за друго греење зошто клими имаат најкраток животен век од било кој термоелемент.[DOUBLEPOST=1513853939][/DOUBLEPOST]
Kaj peletite e najbitno da se kvalitetni, a kvalitetnite se mnogu skapi, ne znaes so kupuvas. Ako e taka so tolku malku peleti da zagrevas 100m2 imas odlicna izolacija i verojatno i so fen ke go zagrees prostorot.
Eve sega matematika peleti vs struja.
1T peleti ima 3-5000kwh energija eve neka e sredni 4000kwh za matematika (inaku ko so ima gjubre peleti nisto cudno kaj nas realno i pod 3000kwh da se).
Vrekicka peleti e 200den za 15 kila, edno kilo e znaci 13.3den a toa ti e 4kwh (ko so rekov sve zavisi od kvalitetot), eve 100% neka e iskoristenost a ne e okolu 90% e. Klima co cop 3 za tie pari vo dnevna tarifa ke potrosi 2kw struja a ke isporaca 6kw toplina, so znaci 50% poeftino zatopluvanje, koga e poladno i cop ke padne na 2 ke se izednacat so peletite. Vo vecerni casovi na eftina struja prednosta na klimata prakticno se duplira. Najbiten e kvalitetot na peletite, tie najeftinite so gi kupuva narodot kojznae ko so rekov dali i 3000kwh ima eden ton so bi znacelo uste poslaba matematika za peletite. Vo temata za peleti luge pisuvat deka zagrevaat soba do dve so dve vrekicki dnevo, isto ko mojot prijatel so zema pecka na peleti i sega kuka, toa e 400 den dnevno, so znaci ako se koristi kotel za parno plus da se zagrevaat radiatori moze samo uste pogolema da e potrosuvackata pomala sigurno ne.
Vrti suci povtorno doagjame do zaklucok deka klimite(i toplotnite pumpi) se superiorni sprema peletite, a za temperaturi pod -5-10c kombinacija so termo i klima.
Tocno kaj tebe ima sistem za parno i zatoa si se oducil za kotel na peleti, i vo sekoj slucaj dobar izbor, no zatoa sto uste kaj nas sme zatucani i ne pocnala erata na toplotni pumpi za parno kako na zapad.
Точно изолацијата е нова ај и не сме многу по топлото нема мали деца болни и стари. Викаш ако трошам 220 ден на пелети дневно би трошел 110 струја или 220-110 * 30*4 =13000годишно ај и тоа ќе го имам во есапот незнам која разликата во потрошувачка на енергенс финтат ми е многу мала ставка е енергенсот за да ти се исплати инвестицијата.
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Истата ја има и мајка ми лани на минусните гореше!!!
Koja ista klima FUEGO ESPANA ?[DOUBLEPOST=1513856508][/DOUBLEPOST]
@Klima ured, само да допрецизирам, затоа што сакам прецизна дискусија без нафрлање претпоставки. Вчера и денеска регистрирани по 4 кратки дефроста
Vo ted e toa za kvalitetna diskusija no samo edno ne mi e jasno kako toa tolku faleniot gree ne e bitno koj model pravi cesti defrosti ( ova ne se odnesuva na tebe ) tuku na tie sto tolku go falea gree kako da kojznae kakov kvalitet e a ne e na eden drug forum covek imase pisano deka mu se slucil defekt na nadvoresna edinica od gree i ovie od gree nemale rezervni delovi toa e sramota pa neli gree e No1 vo svet za proizvotsvo na klimi kako toa gree da nema rezervni delovi toa e golem minus i za gree i za tie sto tolku go falat gree covekot moral da kupi druga klima bidejki nemalo delovi za defektot na gree klimata.
 
Последно уредено:
Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
407
Ovde nesto so semava debelo ne e vo red pri ciklusot na ladenje. Pri greenje e O.K. zagreaniot freon prvin doadja do EEV koj dozira kolku sto treba, a potoa kapilarata go rasprskuva vo nadvoresniot izmenuvac kade pritisokot padja,a so toa i T..... Ama obratno pri ladenje epten ne pie voda, nema sansa sega topliot freon od nadvoresniot izmenuvac prvin da ekspandira so kapilarata a posle da odi vo EEV....Mora da postoi uste edna kapilara pred EEV i ednosmerno propusni ventili koi naizmenicno vodat/nevodat, ednas kapilarite da se naizmenicno propusno/nepropusni, ili poinako kazano edna kapilara za greenje, edna za ladenje.Znaci kapilarava co crtezov treba da e "preskoknata" pa freonot da dojde do "dozatorot" EEV pa da odi na druga kapilara koja fali. Kako sto e na crtezov fali onaa za ladenje i normalno dva ednosmerno propusni da gi narecam ventili....[DOUBLEPOST=1513848698][/DOUBLEPOST]
Ova stvarno ne vo red i e epten navredlivo. Ne e moe da osuduvam ama prema clenovi na forumov treba da se ima respekt, ako sakame i prema nas da bidat drugite clenovi takvi.
@tzlatko
Времето не ми дозволува многу, но ќе се обидам да бидам концизен.
Ќе тргнам од вториот твој цитат. Замисли да имаш (илузорен) пријател што купил X модел на клима од Y фирма. Не е задоволен од климата и тој си ќути, го нема во јавност, а ти ја превземаш улогата на адвокат и одиш по сите форуми и тролаш, вреѓаш ... и тоа нема крај.
Дали е тоа нормално?
1000 други корисници ја имаат истата X клима од истата Y фирма, сите мање више задоволни, а ти да им досаѓаш и да им велиш: тоа е канта, фрли ја у ѓубре, барај си ги парите назад, те зезнале и тн. И сето тоа во недоглед...
По секоја логика еднаш тој твој фантомски другар ќе излезе на виделина и ќе си каже што мака има, па сите ние ќе застанеме на негова страна и ќе го поддржиме во барањето правда.
Друга варијанта би била, ти целата таа енергија, инат, пари (?), да ги вложиш во еден било каков адвокат и на тој начин да му помогнеш на другарот (ако е опиплив и вистина постои). И во тој случај целата заедница тука од форумов ќе застанат позади вас. Тоа е логично, така? Е видиш, ние се соочуваме со апсурдни работи.

Другарот што можда не постои, е незадоволен од климата што ја купил, и ете јас целиот свој живот ќе го посветам да ја вреѓам таа фирма и тој модел на клима. Абе таков фанатизам за жена, деца, фамилија, татковина не се прави, а не за (измислен) другар. За многу поситни работи се вика жуто комбе и се знае кај се завршуе...

Нема врска, мислам дека ти добро ги знаеш овие работи и го пратиш форумот концентрирано. Критиката ти е на место, ако би се однесувала на (нормален) член од форумов. За жал има разни болести и многу пациенти.
Ако планираш и во иднина да "делиш правда", биди објективен и своите морални норми применувај ги рамномерно. Нема љутиш.

Камо да дочекаме еден убав сончев ден, па да анализираме (упростени) дијаграми од клими, да им бараме грешки и тн. :)
Hint, експанзијата на гасот завршува со надворешниот изменувач, стејнерите, капиларата, ЕЕВ, служат само како водиљи, распрскувачи, контрола на притисок и дозирање кон внатрешниот изменувач. Компримирањето се врши предходно, но е зависно со овие доле на дијаграмнот, кој е упростен, ама сепак ја покажува разликата со Амберот Нордик. Не џабе потцртував со црвено. Поентата беше што се добива за малку повеќе пари.
Кај "јапанците" за интеркулер и сички екстри не се доплаќа 100е, туку 1000е. ;)

@StefusRefus
Гледам малку си ја сменил веселата математика. Од 100м2 отидовме на 150. Ќарот во однос на климите (стартна инвестиција) ти рипнал од 60000 на 125000. Машала. Грееш 7 простории што се од 20 - 40 м2. Ај да земеме просек 30м2 x 7 простории = 210 м2. Аууу, не се слагаат цифриве баш многу...
Господине Рефус, ајде удри уште една математика ... и не се плаши, не сме ние овде инспекција. Не е зорт да се штима книговодството. ;)
Oва е форум, а не УЈП.
Радијаторите, цевките, целата инсталација уште не ја рачунаш, ти дошла со куќата. Ќе ја купеше куќата по иста цена ако немаше инсталирано парно, или ќе симнеше некоја илјадарка?
Јас верувам дека ти си добро згреан, ама по која цена. Лесно е да се тврди како греењето на пелети е топ, многу поевтино отколку со клими, ама тоа треба да го докажеш со реални бројки, а не со весела математика...
Koja ista klima FUEGO ESPANA ?[DOUBLEPOST=1513856508][/DOUBLEPOST]
Vo ted e toa za kvalitetna diskusija no samo edno ne mi e jasno kako toa tolku faleniot gree ne e bitno koj model pravi cesti defrosti ( ova ne se odnesuva na tebe ) tuku na tie sto tolku go falea gree kako da kojznae kakov kvalitet e a ne e na eden drug forum covek imase pisano deka mu se slucil defekt na nadvoresna edinica od gree i ovie od gree nemale rezervni delovi toa e sramota pa neli gree e No1 vo svet za proizvotsvo na klimi kako toa gree da nema rezervni delovi toa e golem minus i za gree i za tie sto tolku go falat gree covekot moral da kupi druga klima bidejki nemalo delovi za defektot na gree klimata.
@Klima ured
Едно е пренесување информации, а друго е лажење и инсинуирање. Да ти покаже чичко Чико како се прави тоа, за да научиш во иднина:
klime laze.PNG
klime laze2.PNG
klime laze3.PNG
Е, така господине Климе се пренесуваат информации, изворно, без субјективност и ако има можност, од двете засегнати страни.
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Koja ista klima FUEGO ESPANA ?[DOUBLEPOST=1513856508][/DOUBLEPOST]
Vo ted e toa za kvalitetna diskusija no samo edno ne mi e jasno kako toa tolku faleniot gree ne e bitno koj model pravi cesti defrosti ( ova ne se odnesuva na tebe ) tuku na tie sto tolku go falea gree kako da kojznae kakov kvalitet e a ne e na eden drug forum covek imase pisano deka mu se slucil defekt na nadvoresna edinica od gree i ovie od gree nemale rezervni delovi toa e sramota pa neli gree e No1 vo svet za proizvotsvo na klimi kako toa gree da nema rezervni delovi toa e golem minus i za gree i za tie sto tolku go falat gree covekot moral da kupi druga klima bidejki nemalo delovi za defektot na gree klimata.
Кај има за тоа да прочитаме дека човекот купил друга клима дека немало резервни делови.-пушти линк или работата е петко му рекол на трајко а тој ти кажал тебе.
Колку што знам ако има гаранција и не може се поправи треба произвидот да се замени со нов.

А во врска со хансолот и дефростот од тоа што можам да го забележам тешко мрзни надворешната освен ако многу го оптететиш и ретко прави дефрости.на ауто фан со ifell уклучен денски 24-25 ноке 22-23 степени подесен.-за просторијата имам претходно напишано.
Има два вида дефрости краток на сув изменувач и подолг на замрзнат иизменувач .
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.779
Поени од реакции
5.041
@tzlatko
Времето не ми дозволува многу, но ќе се обидам да бидам концизен.
Ќе тргнам од вториот твој цитат. Замисли да имаш (илузорен) пријател што купил X модел на клима од Y фирма. Не е задоволен од климата и тој си ќути, го нема во јавност, а ти ја превземаш улогата на адвокат и одиш по сите форуми и тролаш, вреѓаш ... и тоа нема крај.
Дали е тоа нормално?
1000 други корисници ја имаат истата X клима од истата Y фирма, сите мање више задоволни, а ти да им досаѓаш и да им велиш: тоа е канта, фрли ја у ѓубре, барај си ги парите назад, те зезнале и тн. И сето тоа во недоглед...
По секоја логика еднаш тој твој фантомски другар ќе излезе на виделина и ќе си каже што мака има, па сите ние ќе застанеме на негова страна и ќе го поддржиме во барањето правда.
Друга варијанта би била, ти целата таа енергија, инат, пари (?), да ги вложиш во еден било каков адвокат и на тој начин да му помогнеш на другарот (ако е опиплив и вистина постои). И во тој случај целата заедница тука од форумов ќе застанат позади вас. Тоа е логично, така? Е видиш, ние се соочуваме со апсурдни работи.

Другарот што можда не постои, е незадоволен од климата што ја купил, и ете јас целиот свој живот ќе го посветам да ја вреѓам таа фирма и тој модел на клима. Абе таков фанатизам за жена, деца, фамилија, татковина не се прави, а не за (измислен) другар. За многу поситни работи се вика жуто комбе и се знае кај се завршуе...

Нема врска, мислам дека ти добро ги знаеш овие работи и го пратиш форумот концентрирано. Критиката ти е на место, ако би се однесувала на (нормален) член од форумов. За жал има разни болести и многу пациенти.
Ако планираш и во иднина да "делиш правда", биди објективен и своите морални норми применувај ги рамномерно. Нема љутиш.

Камо да дочекаме еден убав сончев ден, па да анализираме (упростени) дијаграми од клими, да им бараме грешки и тн. :)
Hint, експанзијата на гасот завршува со надворешниот изменувач, стејнерите, капиларата, ЕЕВ, служат само како водиљи, распрскувачи, контрола на притисок и дозирање кон внатрешниот изменувач. Компримирањето се врши предходно, но е зависно со овие доле на дијаграмнот, кој е упростен, ама сепак ја покажува разликата со Амберот Нордик. Не џабе потцртував со црвено. Поентата беше што се добива за малку повеќе пари.
Кај "јапанците" за интеркулер и сички екстри не се доплаќа 100е, туку 1000е. ;)

@StefusRefus
Гледам малку си ја сменил веселата математика. Од 100м2 отидовме на 150. Ќарот во однос на климите (стартна инвестиција) ти рипнал од 60000 на 125000. Машала. Грееш 7 простории што се од 20 - 30 м2. Ај да земеме просек 30м2 x 7 простории = 210 м2. Аууу, не се слагаат цифриве баш многу...
Господине Рефус, ајде удри уште една математика ... и не се плаши, не сме ние овде инспекција. Не е зорт да се штима книговодството. ;)
Oва е форум, а не УЈП.
Радијаторите, цевките, целата инсталација уште не ја рачунаш, ти дошла со куќата. Ќе ја купеше куќата по иста цена ако немаше инсталирано парно, или ќе симнеше некоја илјадарка?
Јас верувам дека ти си добро згреан, ама по која цена. Лесно е да се тврди како греењето на пелети е топ, многу поевтино отколку со клими, ама тоа треба да го докажеш со реални бројки, а не со весела математика...


@Klima ured
Едно е пренесување информации, а друго е лажење и инсинуирање. Да ти покаже чичко Чико како се прави тоа, за да научиш во иднина:
Прегледај го приврзокот 182130
Прегледај го приврзокот 182131
Прегледај го приврзокот 182132
Е, така господине Климе се пренесуваат информации, изворно, без субјективност и ако има можност, од двете засегнати страни.
Imam vo predhoden post xls tabeli mozes da vidis. Ti te molam bez niski i neproduktivni komentari ako te interesira nesto prasaj, ne mesaj ujp i gluposti.
Inaku za parnoto tamu bese ne mislam da go vadam...inaku cena za sistem na parno e okulu 2-3000 evra za cela kuka i e resisi vecno. Go zateknav ne mislam da ne go koristam. Parno nema amortizacija najverojatno ima i apricijacija zosto raste cenata na zelezoto taka da nema logika da vleze vo matematikata.
 
Последно уредено:
Член од
7 октомври 2008
Мислења
226
Поени од реакции
200
Мислев дека после 10 години има некаков напредок, но нема никаков напредок, само назадување, лажна номенклатура и повисоки цени, ова не е конкретно за Грее туку за сите производители.. Денес радост е да купиш 10950бту уред за 40.000 денари, истиот бил негде 25.000-30.000 денари пред 10тина години.
Истото и јас го мислам и кажува. Јајцата ни ги подуја со ИНВЕРТОРИ работеле на 150-200W, штеделе дрн-дрн и сега се по 40.000-50.000, а не можат да се мерат се он оф клими од пред десетина години и по топлина на дувањето и по цена(тогаш беа по 13000 до 15.000). Знам дека брат ми порано се грееше со Фонкото цели зими и не гледал дали е -10 или -15.
Тогаш не само Фонкото, туку сите клими беа добри и си бркаа работа.
 
Последно уредено:
Член од
15 јуни 2017
Мислења
62
Поени од реакции
95
Дали некој знае дали постои можност оваа да се направи на Gree клима? Да се премести сензорот на топлина надвор од климата.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.739
Поени од реакции
4.090
@tzlatko
Времето не ми дозволува многу, но ќе се обидам да бидам концизен.
Ќе тргнам од вториот твој цитат. Замисли да имаш (илузорен) пријател што купил X модел на клима од Y фирма. Не е задоволен од климата и тој си ќути, го нема во јавност, а ти ја превземаш улогата на адвокат и одиш по сите форуми и тролаш, вреѓаш ... и тоа нема крај.
Дали е тоа нормално?
1000 други корисници ја имаат истата X клима од истата Y фирма, сите мање више задоволни, а ти да им досаѓаш и да им велиш: тоа е канта, фрли ја у ѓубре, барај си ги парите назад, те зезнале и тн. И сето тоа во недоглед...
По секоја логика еднаш тој твој фантомски другар ќе излезе на виделина и ќе си каже што мака има, па сите ние ќе застанеме на негова страна и ќе го поддржиме во барањето правда.
Друга варијанта би била, ти целата таа енергија, инат, пари (?), да ги вложиш во еден било каков адвокат и на тој начин да му помогнеш на другарот (ако е опиплив и вистина постои). И во тој случај целата заедница тука од форумов ќе застанат позади вас. Тоа е логично, така? Е видиш, ние се соочуваме со апсурдни работи.

Другарот што можда не постои, е незадоволен од климата што ја купил, и ете јас целиот свој живот ќе го посветам да ја вреѓам таа фирма и тој модел на клима. Абе таков фанатизам за жена, деца, фамилија, татковина не се прави, а не за (измислен) другар. За многу поситни работи се вика жуто комбе и се знае кај се завршуе...

Нема врска, мислам дека ти добро ги знаеш овие работи и го пратиш форумот концентрирано. Критиката ти е на место, ако би се однесувала на (нормален) член од форумов. За жал има разни болести и многу пациенти.
Ако планираш и во иднина да "делиш правда", биди објективен и своите морални норми применувај ги рамномерно. Нема љутиш.

Камо да дочекаме еден убав сончев ден, па да анализираме (упростени) дијаграми од клими, да им бараме грешки и тн. :)
Hint, експанзијата на гасот завршува со надворешниот изменувач, стејнерите, капиларата, ЕЕВ, служат само како водиљи, распрскувачи, контрола на притисок и дозирање кон внатрешниот изменувач. Компримирањето се врши предходно, но е зависно со овие доле на дијаграмнот, кој е упростен, ама сепак ја покажува разликата со Амберот Нордик. Не џабе потцртував со црвено. Поентата беше што се добива за малку повеќе пари.
Кај "јапанците" за интеркулер и сички екстри не се доплаќа 100е, туку 1000е.
@Chicco69
Ova so Hansolot i greenje na prostorija so smesni 16-20 m2 e vo najmala raka smesno, mene mi lici kako da ima otvoreno ne eden tuku dva prozora celo vreme, nejse no toa ne ti dava za pravo da mu lepis etiketi na covekot deka ima koeficient na inelegencija od 50 poeni sto e ednakvo na nekoj malku pointeligenten simpanzo. I mene mi e neverno deka bilo koja klima bez razlika koja e ne moze da go zagree ovoj prostor, covekot treba da si reklamira kade sto ja kupil kako sto i mu sugerirase @Strelec.....

Ova za dijagramot ne da e uprosten tuku e glup, siguren sum deka hansolot ne raboti po taa sema na vrzuvanje bidejci nitu edna klima sto saka i da ladi i da gree a ima tkn. cetvorostruki ventil NEMA da funkcionira po taa sema. Poentata so diagramite ja razbrav i sosema si vo pravo ama semata na crtezite i na dvata crteza se POGRESNI i BESKORISNI.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom