Најекономично греење и ладење

RR2

Член од
11 декември 2017
Мислења
44
Поени од реакции
87
Клима од пред 15 години е сто пати подобра и од денешните инвертори, а илјада пати подобра од денешните он оф клими. Да проба некој да донесе(ако има) ваква клима он оф да биде нешто како поранешните фонко. Инверторите за кур не ги бива кога „штедат“. Мајка му е само здрава он оф клима.
Истата ја има и мајка ми лани на минусните гореше!!!
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
@Klima ured, само да допрецизирам, затоа што сакам прецизна дискусија без нафрлање претпоставки. Вчера и денеска регистрирани по 4 кратки дефроста.




Не ја силувам, но сетпоинт е 25 или повеќе. Сепак за просторија која скоро 24часа се грее, тоа не би требало да е проблем. Другата клима секој ден ја силувам по неколку саати и не направила дефрост и споредбата ми е со неа. За мене дефрост е показател за слаб компресор/клима. Да бидам коректен, дефростите што ги прави досега се кратки.



Мислам дека климата е исправна. Со некои членови имаме слична потрошувачка.


Само кога е ладно ја оставам 24х. Во спротивно работи 05-24h.




45 годишна е мојава, со 10cm камена исто како кај тебе, со Veka PVC. Сетпоин 25 или повеќе. Индивидуално е чувството за топлина, некои местат на 21 и доста им е, така ќе потроши 40% помалку. Обично е на аутофан, но сега експериментирам со 4та брзина на 26 степени.







10950btu е, и никако поинаку. АКо е повеќе ќе се пофалеле. Тоа со 750 или 800W е само грешка која може да се игнорира. Не знам колку ме свативте од моето објаснување, јас не ја кудев климава, мојот заклучок е дека Gree можеше да направи ХИТ клима, доколку ставеше 13-14бту компресор, како некои од легендарните Vivaxi на времето кои нудеа многу клима за парите, една од нив користам и јас- можеби најдобриот Вивакс. Вака за малце ја промаши работава. Климава има работи за кои јапонците можат да сонуваат, но заштедиле 20$ на компресор, непотребно, и го утнале рецептот. Со овој компресор комотно можеле да стават 9/28кг внатрешна и надворешна и ќе добиеле сличен резултат на пола цена.
Па ете ја Амбер Нордик новата. Баш тоа што збориш. Хансол ама со голем компресор.
 

RR2

Член од
11 декември 2017
Мислења
44
Поени од реакции
87
20171220_225132.jpg
Уште еден важен момент на греење дрва. Оние семејства што готват дома ќе заштедат по 10KWh дневно или 1500 денари месечно.
Освен кобасици не готвам друго ама топли цоп 10 односно 15 панелни радијатори со вода, со 2 кофи дрва 5 саата греење , температура на панел просек 50 степени,

Климите одржаваат преку ден!!! Односно не се гасат на овие температури стандард наместни на 23 степени.

Боља комбинација амин а вие пак расправајте се клима или дрва.

Оваа комбинација обезбедува комфор и елеганција, со добра изолација на куќа нема болја комбинација кој сака нека каже...
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
aisli.png
Ti sekogas najzbunet od site si ako se spomne nekoja Gree masina
AISLU e etiketa, aka Vivax, ne e proizvoditel pa si go remarkira vo druga oznaka, pa taka Sanyo C-6RZ110H1A, stanuva AS(AISLU)6RZ110H1A
Obicno ne te ni citam veke, no koga me prozivas da ti odgovoram.
Kako i obicno, mlatish prazna slama.
AISLU e bas proizvoditel, otvori ja oficijalnata strana i ako malce razbiras engleski ke svatis, ako uopste sakash da svatish.
Gree E firma koja sto stava nalepnica, dali svoja ili nekoja druga, ne e ni bitno, nema nisto svoe, kupuva na pazar so ke najde i sklapa u hala, mnogu prosto. Koristi Sanyo kompresor za nekoj modeli, Panasonik za drugi, Landa za treti i taka natamu.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Компресорот е номинално 10955 Btu на 735W.
Прегледај го приврзокот 182103
Во имплементацијата што нас не интересира (Хансол -20), максимумот е поставен на 800W, што значи ги има тие 12000 Btu.
Прегледај го приврзокот 182104
Ние грееме слична површина, во мојот случај грубо 30м2 дел од 50 години стара куќа, без изолација (освен 10 цм стаклена волна над плафонот од трската), дрвена дограма ала хотел промаја...
Денес Хан Соло направи еден дифрост во раните утрински часови. Цело попладне сум дома, до сега нема направено ниту еден. Инаку дифростите се со минимум вода (2dl слободна проценка) и не гледам таму проблем, како што кажа и @Che59.
Си грее одлично, супер задоволен сум до сега. И јас не користам iFeel, го држам во трета брзина, со зададена 22C. Ако ставам 23C (по желба на жена ми), ми станува жешко за кратко време, па знам да направам некое вонредно луфтирање - да ја вратам состојбата во нормала. :)
Секако тоа е субјективно, некои се позимурливи од другите (особено жените се познати по тоа).
@omlet13m пробај да ја тераш со повисока фиксна брзина. На ауто фен кај мене 90% од времето тера на 1-ва и 2-ра брзина, па таа опција ја користам само ноќе за спиење со зададени 21C. Пробував ноќе да ја држам и на 20C, но во тој случај исклучува повремено, па подобро на 21C да си работи константно во 1-ва брзина (поголем комодитет, послаба ефикасност).
Na auto.fan raboti vo prva vtora brzina koga.e blisku do zadadenta temperatura .
Krenija temperaturata za stepen dva togas se uklucuva pobrzo da duva . Kolku e brzinata na fan pogolema tolku poveke klimata odi vo defrost. Hansolot kaj moite se raboti na auto fan i mnogu mnogu retko odi vo defrost .
Potroauvacka od 17.11do17.12 415kw
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
@Strelec,

10950, тоа е декларираната моќност на тој компресор. Доколку 'пресметаш' поголема моќност при разни услови, рачунај дека може истото да го постигнеш за секој еден компресор. На крај постои само една декларирана моќност и не сме виделе еден компресор да е деклариран како 12000 и 18000.

Се сложуваш ли со мене дека овој компресор има предимензионирана надворешна и внатрешна единица, односно компресорот не може да го искористи нивниот потенцијал? За мене Hansol -20 е како Mustang со 4 цилиндри.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
@Strelec,

10950, тоа е декларираната моќност на тој компресор. Доколку 'пресметаш' поголема моќност при разни услови, рачунај дека може истото да го постигнеш за секој еден компресор. На крај постои само една декларирана моќност и не сме виделе еден компресор да е деклариран како 12000 и 18000.

Се сложуваш ли со мене дека овој компресор има предимензионирана надворешна и внатрешна единица, односно компресорот не може да го искористи нивниот потенцијал? За мене Hansol -20 е како Mustang со 4 цилиндри.
10.950btu e mokjnost pri ladenje ako kompresorot vrti so 56Hz....vo toj slucaj dava 10.950btu/h....a posto btu/h vo Wati e negde priblizno 10951/3.41 toa se 3211W.
Ama na 56Hz dava 3210W ili na NOMINALA !!!
I toa se sve podatoci za kompresorot, nema klima tuka nema izmenuvac nema greenje.
Nominala za kompresor e 60Hz...pa zatoa tamu kaj Hansolot pisuva 800W namesto 735....za 60Hz a ne za 56.
A Koj kompresor nevrti do 90HZ?....pa ima X primeri na klimi so slabi kompresori od 9000btu sto gi vrtat i do 130hZ....zemi procitaj nekoe servisno za osnovni modeli na Fujitsu, site se do 120~130Hz zavrteni.

Kompresorot vo kombinacija so pogolem izmenuvac i poveke freon moze samo da dade povekje Mokjnost vo poladni uslovi...trgni od toa deka poretko ke vlaga vo defrost edinica so pogolem izmenuvac.....ili poretko pauziranje ke ima a defrostot isto taka se meri vo vkupnata predadena toplina na den/cas ili kako sakas merija.

A ako ti mislis deka ovaa trosi poveke od nekoja druga pa navodno si se zeznal, toa e tvoja vina a ne na proizvoditetot i prodavacot koj ne gi znae tvoite toplinski zagubi....ti si ja odbral klimata.
Moj sovet, ako imas nekoj problem sto ne se javis u Servis???
kazi im go problemot, samo da znaes deka ke dojdat so digitalni aparati REFCO i TESTO....ke ti izmerat sve sto ne si ni znael deka moze da se izmeri....i ke ostanes bez zbor....klimata si e taman, a za 25C u tvoite 16/18m2 dali trebalo 4ka ili 12ka da zemes toa so sertifikat za toplinski zagubi...a ti sto si izbral na tepka tvoj izbor e.
Kolku sto gledam ti i imas 25C vnatre, so zadadena 27 i prva brzina.....a zasto prva a ne treta ili cetvrta ili auto Fan ? i zasto mora da e 27 zadadena....pa trosela....a druga klima da e nema da trosi u tie uslovi ? Pa zemi uste edna pa probaj
Ni na Eurovent nekazuvaat koja klima treba da se kupi za 25C da e vnatre....kazuvaat za 20C
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.779
Поени од реакции
5.041
Некои ми тупеа дека ќе трошам многу повеќе за пелети греење дневно ме фаќа 220 ден 100 м2 со парно на пелети а инвестицијата е 60000 помала од клими плус и далеку подобра амортизација имаат печките од климите. Не ти се исплати клима дефинитивно ако имаш цевки дури и повеќе од тоа што ми беше прелиминарата пресметка.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Некои ми тупеа дека ќе трошам многу повеќе за пелети греење дневно ме фаќа 220 ден 100 м2 со парно на пелети а инвестицијата е 60000 помала од клими плус и далеку подобра амортизација имаат печките од климите. Не ти се исплати клима дефинитивно ако имаш цевки дури и повеќе од тоа што ми беше прелиминарата пресметка.
220den puta 30dena i so prosecna Temperatura +10 stepeni nadvor se SAMO 6600den.
Amortizacijata.....kolku godini garancija imas ? 2 ili 3
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.779
Поени од реакции
5.041
220den puta 30dena i so prosecna Temperatura +10 stepeni nadvor se SAMO 6600den.
Amortizacijata.....kolku godini garancija imas ? 2 ili 3
На струја сигурни ќе ме фати 150 минимум 4*30*220-150=8500 годишно загуба ама добивка 60000 на 5 години плус камата вадам едно во просек 15-20/100 годишно од инвестирање што ми доаѓа 150000 на 5 години добивка за загуба од 8500*5=45000 или ќар од окулу 100000 за 5 години од пелети наспроти клими.
Најверојатно е и повеќе од 100000 за 5 години зошто животен век на котел х2 од клима ама треба експонеционални криви за тоа да се пресмета точно. 100000 ми е добивка ако животен век е ист. А не е...
 
Последно уредено:
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
@Strelec , токму од дефростите тргнувам и имам со што да споредам во другата соба - уште една стара Грее клима, но оваа без греачи но со 19.000бту компресор. Мислам дека главна причина за дефрoст е слабиот компресор, бидејќи и покрај двореден изменувач од 43кг и 2 греачи пак се случуваат дефрости кога не би требало теоретски. Слични Hansoli се викаат Nordic во некои земји, тоа ти дава сигурност дека ќе работи на -50, но не е баш така, веќе на 0 степени се мачи.
Не мислам дека сум се зафркнал, се 'полакомив' по масата на климава, но испадна дека маса без компресор не е комплетно решение. Се повеќе сум сигурен дека клима без 18000бту не е вредна за купување, а подобро е 24.000бту, тоа ќе биде следниот пат. Мислев дека после 10 години има некаков напредок, но нема никаков напредок, само назадување, лажна номенклатура и повисоки цени, ова не е конкретно за Грее туку за сите производители.. Денес радост е да купиш 10950бту уред за 40.000 денари, истиот бил негде 25.000-30.000 денари пред 10тина години. Единствениот напредок што го гледам во новиов Грее уред е што модулира многу прецизно за разлика од стариот Грее што го имам и што е многу потивок кога работи до 700W. Moжеби се 'зафркнав' затоа што мислев дека ќе добијам 4.5ка клима а добив 3ка. Големата маса од 43кг како да не игра улога. Сепак за таа цена нема квалитет, се некои основни верзии без перформанси, дали 2-3 клими се подобри од Хансолов.
Уредов носи надворешна и внатрешна од 4.5ка, така да со компресор од 15363бту би бил вистинска 4.5ка и многу добар уред. Цената би била некои си 60 евра поголема, но би се добил многу подобар уред. @mdeni рече дека амберот е хансол со поголем компресор, но не сум во тоа толку сигурен, негде прочитав дека компресорите во амберот се поголеми заради тоа што користи R32, ова треба да се провери.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
@omlet13m
Kompresor od 18.000btu meren na ladenje na +30 nadvoresna ako ne zavrti ili potocno kazano ako elektronikata ne go zavrti kolku sto treba nema da bide 18.000btu i na -10 ili -15.
Primer za toa imas u Daisekai8, obicen i Nordik (ND) verzija, kaj obicnata verzija istiot kompresor e ogranicen samo na 75Hz i neide nad toa za da nedava kako ND verzijata so 100Hz.
1Rps.jpg 2Rps.jpg
Imas i vo VE i VEHZ slicna sporedba samo u podruga varijanta, VEHZ ima isti kompresor i vrti skoro kako VE ama i na ladno na debel minus VEHZ moze da vrti na 90~100Hz....ama VE nemoze da vrti na 100Hz na ladno oti nema prinudno ladenje na kompresorot, injekcija na laden freon ili Zubadan tehnologija pa kapacitetot na kompresorot kaj VE na ladno e pomal od onoj na VEHZ ;)
FH35VE FRUMT kompressor Twin-Rotary_012.jpg
Eve ti primer od Mitsubishi....pomal kompresor od onoj sto ide vo FH35VE ja rusi teorijata deka treba pogolem kompresor.....ovoj pomaliov od 11cc3 vadi maximalno do 8,046W a onoj pogolemiot od 14cc3 samo 5,364W....gleas kaj e kvakata i koj kompresor na kolku Hz e ogranicen ? (Si pisuva najdole 107Hz kaj pogolemiot, 130Hz kaj "pomaliot")
Sto si mislevte vie deka Mitsubishi ke vi prodade 18ka za 60 iljadarki a ke ja platite kako 3,5ka.....haha, pa nema AutoFan kako treba d aima, pa nema WiFi pa nema greac pa nema...
Ja kaj mene da go stavam toj Hansol ke gree sigurno 35 ili 40m2.
Stan so 3,5 nadvoresni zida e kaj mene, na trite nadvoresni dodavam uste 0,5 zasto 4tiot se skali i stan sto ne se gree....pribllizno ista situacija kako kaj tebe, samo sto jas imam ploca nad mene a ne tavan od trska i keramida.
I da dojdeme do krucijalnoto prasanje, sto po tebe bi bilo dovolno za vo tvoite 16m2......24.000btu klima sto ke trosi minimum 1500W ?
Ili do izolacijata e....eve ti krucijaln prasanje.....koi se tvoite Toplinski zagubi na -10 vo 16te m2 ?
Da ne imas eleborat za Toplinski zagubi ? Normalno deka nemas,,,,sam gi imas opredeleno
Pa skoro napisav....ima 3,5ki od 20.000 do 80.000den....isti li se na greenje ?
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
@omlet13m другар, еве вакво едно ти треба и тебе, чим сакаш Т над 25С
IMG_20171221_011115.jpg
поставен е во соба како твојата 16м2, замисли колку набива Т ако го запалам и да го горам на минимум пред гасење :D
 
Последно уредено:
Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
407
Прегледај го приврзокот 182120
Gree E firma koja sto stava nalepnica, dali svoja ili nekoja druga, ne e ni bitno, nema nisto svoe, kupuva na pazar so ke najde i sklapa u hala, mnogu prosto. Koristi Sanyo kompresor za nekoj modeli, Panasonik za drugi, Landa za treti i taka natamu.
Друже, вакви зелени од тебе?
Ај да пишал вакво нешто @vlavot, тој командантот Марк (што не пораснал во животот) или синан-сакичот (не ми текнува на никот, тој што се грее на парно, ама не пропушта да извреѓа се што е од Gree), ама ти?

Gree може да го сакаме или мразиме, ама е најголем производител на резиденцијални клими на оваа наша планета. Други се тие што ставаат свои налепници, како Вивакс до скоро (поминаа на Мидеа), York, Cooper&Hanter и тн.

Na auto.fan raboti vo prva vtora brzina koga.e blisku do zadadenta temperatura .
Krenija temperaturata za stepen dva togas se uklucuva pobrzo da duva . Kolku e brzinata na fan pogolema tolku poveke klimata odi vo defrost. Hansolot kaj moite se raboti na auto fan i mnogu mnogu retko odi vo defrost .
Potroauvacka od 17.11do17.12 415kw
Погрешно!
Колку е брзината на внатрешниот вентилатор поголема, климата ќе биде поефикасна, ќе троши помалку и следствено на тоа, поретко ќе оди во дифрост.
Ако бараш линеарно зголемување, има: колку зададената температура е повисока, одењето во дифрост е поголемо. Ама ти збориш за нешто друго и си грешка. ;)

Се сложуваш ли со мене дека овој компресор има предимензионирана надворешна и внатрешна единица, односно компресорот не може да го искористи нивниот потенцијал? За мене Hansol -20 е како Mustang со 4 цилиндри.
Извини што ви се мешам во мирцот што си го терате со Стрелец, ама "морам" да го прокоментирам ова...
Замисли да купуваш обично стерео појачало. Бираш меѓу едно што има класично трафо, еден тенок ладилник за двата канала, и друго со квалитетно, ефикасно тороидално трафо, два масивни ладилници (за секој канал посебно). Двете се 2 x 100 W, првото тежи 6кг, второто 10кг. Кое појачало ќе го одбереш?

Голем двореден изменувач во комбинација со голем вентилатор (445мм) што пумпа 2400 м3/h е добро да го има секоја клима, но тоа чини пари. Надворешната не тежи 43 кг бадијала.
Внатрешниот изменувач е исто така позамашен за "класична" клима од 3.5кв. 662x25.4x305, цилиндарот/вентилаторот е 98x662 и затоа тежи 11кг.

Колку "јапонски" клими може да се пофалат со такво нешто и по можност да чинат 40К?
И ти и јас сме ја одбрале оваа клима како "Best buy", едноставно сме добиле најмногу за вложените пари. Дали може/има подобро? Секако да.
Бидејќи добро ги анализираш работите, ќе постирам еден дијаграм од Хансол -20
Hansol -20.PNG
и еден од Амбер -30
Amber diagram.PNG
Има разлики, така? Има разлика и во цената од "смешни" 100 евра. Јас кога го пазарував хансолот знаев кој се разликите исто како и сега. Во мојот случај тие 100 евра ќе беа фрлени во ветер. Во твојот, не знам. Постои можност монтажата да ти била "утка", или пак ти си очекувал чуда. Во секој случај не е во ред состојбата. Примени ги советиве што ги доби до сега: да не ја исклучуваш преку ноќ, батали iFeel, auto fan, бапни ја во 3, 4 брзина во континуитет (неколку дена) и види како ќе оди (топлина и потрошувачка).
Ако и понатаму не си задоволен, јави се во Gree mak, нека пратат екипа и нака испитаат. За тоа служи гаранцијата, побогу. Ако пробаат да те игнорираат, ќе пишеш тука и секаде кај што ќе ти текне. Постојат и инспекции. Не е само да ни ги земат парите, имаат и обврски кон нас потрошувачите.
Да нагласам, ова важи за сите фирми и сервиси, да не им текне на тие од анти Гри лобито да си прават лажни филмови како што само тие знаат.
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Некои ми тупеа дека ќе трошам многу повеќе за пелети греење дневно ме фаќа 220 ден 100 м2 со парно на пелети а инвестицијата е 60000 помала од клими плус и далеку подобра амортизација имаат печките од климите. Не ти се исплати клима дефинитивно ако имаш цевки дури и повеќе од тоа што ми беше прелиминарата пресметка.
Kaj peletite e najbitno da se kvalitetni, a kvalitetnite se mnogu skapi, ne znaes so kupuvas. Ako e taka so tolku malku peleti da zagrevas 100m2 imas odlicna izolacija i verojatno i so fen ke go zagrees prostorot.
Eve sega matematika peleti vs struja.
1T peleti ima 3-5000kwh energija eve neka e sredni 4000kwh za matematika (inaku ko so ima gjubre peleti nisto cudno kaj nas realno i pod 3000kwh da se).
Vrekicka peleti e 200den za 15 kila, edno kilo e znaci 13.3den a toa ti e 4kwh (ko so rekov sve zavisi od kvalitetot), eve 100% neka e iskoristenost a ne e okolu 90% e. Klima co cop 3 za tie pari vo dnevna tarifa ke potrosi 2kw struja a ke isporaca 6kw toplina, so znaci 50% poeftino zatopluvanje, koga e poladno i cop ke padne na 2 ke se izednacat so peletite. Vo vecerni casovi na eftina struja prednosta na klimata prakticno se duplira. Najbiten e kvalitetot na peletite, tie najeftinite so gi kupuva narodot kojznae ko so rekov dali i 3000kwh ima eden ton so bi znacelo uste poslaba matematika za peletite. Vo temata za peleti luge pisuvat deka zagrevaat soba do dve so dve vrekicki dnevo, isto ko mojot prijatel so zema pecka na peleti i sega kuka, toa e 400 den dnevno, so znaci ako se koristi kotel za parno plus da se zagrevaat radiatori moze samo uste pogolema da e potrosuvackata pomala sigurno ne.
Vrti suci povtorno doagjame do zaklucok deka klimite(i toplotnite pumpi) se superiorni sprema peletite, a za temperaturi pod -5-10c kombinacija so termo i klima.
Tocno kaj tebe ima sistem za parno i zatoa si se oducil za kotel na peleti, i vo sekoj slucaj dobar izbor, no zatoa sto uste kaj nas sme zatucani i ne pocnala erata na toplotni pumpi za parno kako na zapad.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom