Најекономично греење (затоплување)

Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.352
Поени од реакции
5.010
Слично и кај мене се дешава Vivax AECI модел, добро грее освен кога е многу ладно надвор ама некако осеќам како да не е ускладена температурата во собата со темп што ја чита сензорот на климата. Милам дека тоа е и причината поради која грее одредено време и после прави пауза.
Се мислам дали е можно поради недобра монтажа, кај мене ја наместија на некои 10тина цм од таван и исто толку од зидот од лева страна а гледам по упатства пишува да е повеќе
Нема врска позицијата еве кај мене како е има по 20 и 30cm. од страна па исто работи


Sent from my Redmi 3S using Tapatalk
 
Член од
18 февруари 2013
Мислења
59
Поени од реакции
14
Нема врска позицијата еве кај мене како е има по 20 и 30cm. од страна па исто работи
Sent from my Redmi 3S using Tapatalk
Исто АЕЦИ а? Како си задоволен? Како ја користиш, јас лани цело време на макс темп и вентилаторот обично рачно го подесував. Генерално сум задоволен но кога е малку поладно не постасуваше да загрее добро, највеќе ме нервира што кога прави дефрост почнува ладно да дува.
 

Nikola Nini

Doktor bez nauka
Член од
5 септември 2017
Мислења
353
Поени од реакции
179
3 klimi mi padjaat vo oko za da zeman za 40-50 m2 da grejam

1.Carrier IPLUS 42QHC018DSA/38QHC01DSA
2.MITSUBISHI MSZ-SF50VE
3.COOPER&HUNTER-CH-S18FTXLA ARTIC
Daikin mi nudat inverter jak bil demek

Ima nekoj iskustva so ovie klimi ?
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
Ај едно сигурно глупо прашање. Кој е циклусот на функционирање на климите при процес на загревање?
Првпат корисник на клима. Стварно незнам како треба да функционира :)

Ја пуштам да топли. 24'C

Прави константен циклус:
1. Првите 1 минута не дува ништо
2. Вертикално насочување на перките (така ми е подесено) и издув на топол воздух. Тоа трае некој 6-8мин.
3. После 6-8минути почнува да дува млако накај ладно перките се креваат во хоризонтална положба и се гаси вентилаторот.
4. Пауза од 2-3минути и потоа повторно вертикално насочување и повторно издув од некој 6-8минути.

Така е еве веќе 1 саaт кај што е пуштена во тој константен круг на функционирање.

Температурата дома на 3 метри од климата термометарот ја качи од 19'C на 21'C

Дали е тоа нормален циклус на работа?
Пробај вклучи го "Ifeel" на далечинското (треба да има на твојот модел) насочи го накај климата и види дали ќе постига побрзо температура и дали ќе исклучува.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Исто АЕЦИ а? Како си задоволен? Како ја користиш, јас лани цело време на макс темп и вентилаторот обично рачно го подесував. Генерално сум задоволен но кога е малку поладно не постасуваше да загрее добро, највеќе ме нервира што кога прави дефрост почнува ладно да дува.
Za ova ladno sto duva @Klima ured moze da ti objasni najdobro.[DOUBLEPOST=1506695326][/DOUBLEPOST]
Pa normalo ke pali gasi na 6 do 8 min zatoa sto ne e mnogu ladno i brzo ja postignuva temperaturata a toa deka ima 3 stepeni razlika klimata e postavena gore normalno deka na 2 metri visina i na 1.5 metro varira temperaturata klimata si ima termostat si znae koga isklucuva[DOUBLEPOST=1506668504][/DOUBLEPOST]
Toa dali isklucuva na 200w ili 400w treba da se ima merac pa da se vidi na kolku isklucuva sekoja klima si e razlicno
Od sto zavisi dali na 200 ili 400w ke isklucva?[DOUBLEPOST=1506695452][/DOUBLEPOST]
Здраво,

Предлог за клима од 5,5 kw . Ми треба за дневен-трпезариски простор од 50-55м2 во куќа-Ресен со нова ПВЦ дограма и 3см изолација од внатрешна страна.

Дел од климите за кои размислувам во ист ценовен ранг се:

- Toshiba Suzumi Plus Ras-18

- Mitsubishi SF50

- Novata Gree Amber GWH18YE

Најдобро изгледа на хартија Грее Амбер а и ме влече тоа што надворешната е преку 60кг.

Дали мислите дека би требало да одам на клима од повисок ранг (Mitsubishi FH50 ili Daiseikai 8 или предлог) ?

Ви Благодарам.
Amberot Nordic 18 kata so twin stage I 20cm3 volumen na kompresorot najubedliv e vo ova drustvo
 
Последно уредено:
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
Нема врска позицијата еве кај мене како е има по 20 и 30cm. од страна па исто работи


Sent from my Redmi 3S using Tapatalk
Работи нормално, Т доле и горе во просторијата не е иста, можно е твојот термометар да покажува 1-2 степени пониско од термометарот во самата клима и тука да се јави разлика. Надвор не е толку ладно, имаш добра изолација нема загуби на Т големи и брзо постугнува температура. Инверторите не треба да дуваат константно жежок воздух така да се е нормално. Штом падне 2-3 степени пониско надвор или ја поставиш на 2-3 степени повисоко внатре ке видеш поконстантна работа. Водно провери ifeel и слично опцијата како е.[DOUBLEPOST=1506724850][/DOUBLEPOST]
Здраво,

Предлог за клима од 5,5 kw . Ми треба за дневен-трпезариски простор од 50-55м2 во куќа-Ресен со нова ПВЦ дограма и 3см изолација од внатрешна страна.

Дел од климите за кои размислувам во ист ценовен ранг се:

- Toshiba Suzumi Plus Ras-18

- Mitsubishi SF50

- Novata Gree Amber GWH18YE

Најдобро изгледа на хартија Грее Амбер а и ме влече тоа што надворешната е преку 60кг.

Дали мислите дека би требало да одам на клима од повисок ранг (Mitsubishi FH50 ili Daiseikai 8 или предлог) ?

Ви Благодарам.
Немате потреба од многу скап уред, сите овие модели ( со некој помал исклучок на Mitsubishi SF50 ) се одлични и ке бидат и повеќе од доволни и економични за вашиот простор. нормално ако имате буџет колку поскап модел толку подобро но во некој случаеви нема да добиете толку многу колку што сте платиле. Пример FH50 vs Amber GWH18YE разликата е скоро 500евра, И двете се со свои предности но мислам дека FH50 е прескапа и нема да донеси ништо повеќе во споредба со Amber GWH18YE во превод џабе фрлени 500евра.[DOUBLEPOST=1506725005][/DOUBLEPOST]
3 klimi mi padjaat vo oko za da zeman za 40-50 m2 da grejam

1.Carrier IPLUS 42QHC018DSA/38QHC01DSA
2.MITSUBISHI MSZ-SF50VE
3.COOPER&HUNTER-CH-S18FTXLA ARTIC
Daikin mi nudat inverter jak bil demek

Ima nekoj iskustva so ovie klimi ?
Повеќе информации околу изолација и просторијата. Ако имате одлична изолација подобро решение е моќен 3.5kW модел како Mitsubishi FH35 или GREE Amber GWH18YE отколку поевтина 18ка на пример.
 
Последно уредено:
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Честитки за климата.

On topic: хаха, она што го забележав кај GREE со мерењата, еве уште нешто.

Еве го energy label на GREE фамозната амбер

И еве ја рекламата и описот на GREE во нашите продавници



А еве го energy label на Митсу

А еве како митсу се продава и рекламира кај нас.


Хаха, офф кои махери се овие GREE стварно ц ц ц.

Најди го натрапникот, частам пиво.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@vlavot...bar da naucese nesto od toj Srbinot idolot tvoj u koj se krstis....od nego nauci samo da manipuliras....ako lazes lazi i za ova
Ovde pisuva li 4Kw na greenje ili 3,6Kw?....znaci lazat i tvoive Mitsubishi po tvojata logika

AMA NE ne i ne...ne lazat oni tuku si nepismen, 4Kw e podatok za na +7C i za Mitsu i 4,2 za Amberot
AMberot e na R32 pa logicno i da e pojak od tvojata 410ka :):kuracc:


4.jpg
 

Attachments

  • 77,3 KB Прегледи: 34
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Namontirana AMBER NORDIC 12ka do -30

T na Izduv :vozbud:

Nadvoresnata slikana otvorena na eden ruski forum
So zdravje da si go rabotis sverot Amber Nordic so 45.5 kg nadvoresna 2.5 reden izmenuvac i twin stage od 12.3 cm3 I izduv od 62 stepeni impresivno izgleda.
So maksimalen imput od 2600w I odadena toplina od 7200w ovaa e edna od najsilnite 12 ki na pazarot. Posebno me bendisva minimalniot imput od 130w I Scop 4 na colder zona.
@vlavot bitni se ovie 2600 w maksimalen imput so sto ovaa 12 ka zaminuva nakaj 18 ka po performansi.
 
Последно уредено:
Член од
6 септември 2015
Мислења
378
Поени од реакции
169
Здраво до сите, имам Gree Cozy, утрово ги чистев филтрите, и ај како демек за побрзо да исушат направив беља (види слика) , имам две прашања, дали можи да ја уклучам климата со ваков филтер ден два додека купам нов? и второто е да ме упатите кај да купам и која е цената од прилика? Ве молам за побрз одговор. Ви благодарам.
22193014_1748720875202373_2113060046_n.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom