Најекономично греење и ладење

Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Ај едно сигурно глупо прашање. Кој е циклусот на функционирање на климите при процес на загревање?
Првпат корисник на клима. Стварно незнам како треба да функционира :)

Ја пуштам да топли. 24'C

Прави константен циклус:
1. Првите 1 минута не дува ништо
2. Вертикално насочување на перките (така ми е подесено) и издув на топол воздух. Тоа трае некој 6-8мин.
3. После 6-8минути почнува да дува млако накај ладно перките се креваат во хоризонтална положба и се гаси вентилаторот.
4. Пауза од 2-3минути и потоа повторно вертикално насочување и повторно издув од некој 6-8минути.

Така е еве веќе 1 саaт кај што е пуштена во тој константен круг на функционирање.

Температурата дома на 3 метри од климата термометарот ја качи од 19'C на 21'C

Дали е тоа нормален циклус на работа?
Za kakva klima inverter ili obicna on-off koja jacina koja marka po tvojot opis klimata normalno si raboti
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
@Jedah ima 12CH35AERI
Za taa klima koja "NAVODNO" ima Expansionen Ventil (EXV) ova e NENORMALNA rabota
da pali/gasi na sekoi 6~8min na zadaena 24C i vnatresna 21....vaka moze da raboti samo eftin ured na KAPILARA.
Vakvo rabotenje na klimata moze da e normalna i da e zadovolen od nea samo @Klima ured :D
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
@Strelec klimata sama si znae koga da ukluci koga da iskluci termostatot neznam sto ne e jasno
Zadadena e 24 na vnatresna 19, so takva rabotia pali/gasi na sekoi 6~8min za saat vreme edvaj na 21 kacila....a do 24 kolku ke i treba? pola den?
mene mi e jasno deka ima glupa modulacija.....samo tebe ne ti e jasno deka klimava e prevara za 28.000 ako e na kapilara....mozda ima EXV (nemozam da tvrdam) no togas ima dibidus glupa elektronika koja registrira 24 na vnatresna od 21....celi 3 stepeni e razlika lepi
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.404
Поени од реакции
5.311
Да 12CH35AERI. Абе сега што е тука е и да земев Gree од 35.000ден. колку ќе ми заштедеше во однос на Vivax-ов 200-300ден. месечно.... Не е до толку ваљда различен режимот на работа.
Еве топли. Ко ќе издува и почне ладнио ваздух само што ќе ги крене перките нагоре одма се осеќа како наново почиња да дува повторно топло и после 20 секунди пак паѓаат надоле и идемо вруќооо :)
Јебига сега тоа е. Панелка земав една па со Господ напред.. Денојве ќе инсталирам на телефон тоа апликацијата што иде со WiFi стикот.. Демек има на неа кажува потрошња и се тоа.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.404
Поени од реакции
5.311
Pocekaj malce ne se razocaruvaj odma pa i ti. Neka zaladi poubavo togas ke se prai muabet mozda se oshtre sharko :) Nemas kazano za kvadratura kolkava grees, tavan visina, izolacija?
30-35m2, поткровје, таван 2.50m, дупли блок со 8cm. стиропор фасада, јужна страна, 2017 градба.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Да 12CH35AERI. Абе сега што е тука е и да земев Gree од 35.000ден. колку ќе ми заштедеше во однос на Vivax-ов 200-300ден. месечно.... Не е до толку ваљда различен режимот на работа.
Еве топли. Ко ќе издува и почне ладнио ваздух само што ќе ги крене перките нагоре одма се осеќа како наново почиња да дува повторно топло и после 20 секунди пак паѓаат надоле и идемо вруќооо :)
Јебига сега тоа е. Панелка земав една па со Господ напред.. Денојве ќе инсталирам на телефон тоа апликацијата што иде со WiFi стикот.. Демек има на неа кажува потрошња и се тоа.
Хммм....електрониката на Грее е Даикин копија која се изработува во фабрика направена од Даикин за Грее....Мидеа е најгори шкарт што се носи на овие простори покрај Chigo....имаат и добри модели но тоа на Балканов не се носи
Момак на српскиот форум се излажа пакупи дури 3 Мидеи и тоа со Еуровент.....читај на последните страни на српскиот форум што му се дешава со климите, а пишува на Benchmark форумот ова
1312.jpg
5675.jpg
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
A laicki da prasam Ima li moznost termometarov tebe da ne ti cini prvo kazi mi? U smisol deka ako pokazuva stepen ili dva poveke po greska a klimata gore racunaj na termostatot registrira stepen poveke sekako togas mozda postignuva T pa se gasi ustvari. Onaka kao moznost go diskutiram.[DOUBLEPOST=1506636111][/DOUBLEPOST]Sto zboris be prvpat gleam klima poevtina kaj nas nego u gr i toa za celi 125€.
Dosta samouvereno od Vivaks :)
https://www.skroutz.gr/s/8871001/Vivax-ACP-12CH35AERI.html
https://klimi.mk/product.php?id=118[DOUBLEPOST=1506636274][/DOUBLEPOST]Klimi mk da si otvorite ispostava u gevgelija da kupuvaat grcive dosta samo nie promet im praime so svercovi od Lerin..
Ustvari ne e prvpat sega se setiv ima eden grcki brend Inventor koj celosno go proizveduva Gree i koj kaj nas vo Mk vo juznite kraista moze da se kupi za 16-17% poeftino!
P.S Ne mi e celta da reklamiram nitu prodavnica nitu brend i ne sakam da se sfati pogresno!
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.737
Поени од реакции
31.683
Ај едно сигурно глупо прашање. Кој е циклусот на функционирање на климите при процес на загревање?
Првпат корисник на клима. Стварно незнам како треба да функционира :)

Ја пуштам да топли. 24'C

Прави константен циклус:
1. Првите 1 минута не дува ништо
2. Вертикално насочување на перките (така ми е подесено) и издув на топол воздух. Тоа трае некој 6-8мин.
3. После 6-8минути почнува да дува млако накај ладно перките се креваат во хоризонтална положба и се гаси вентилаторот.
4. Пауза од 2-3минути и потоа повторно вертикално насочување и повторно издув од некој 6-8минути.

Така е еве веќе 1 саaт кај што е пуштена во тој константен круг на функционирање.

Температурата дома на 3 метри од климата термометарот ја качи од 19'C на 21'C

Дали е тоа нормален циклус на работа?

Освен паузата под 4, се друго изгледа нормално.
Гледај, ако по релативно нормално време, во собата ја имаш зададената температура... Тогаш тоа е тоа. Немаш потреба од замарање, освен повремено проверување надвор за заледување, и еднаш-два пати годишно чистење.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
15
Поени од реакции
36
Здраво,

Предлог за клима од 5,5 kw . Ми треба за дневен-трпезариски простор од 50-55м2 во куќа-Ресен со нова ПВЦ дограма и 3см изолација од внатрешна страна.

Дел од климите за кои размислувам во ист ценовен ранг се:

- Toshiba Suzumi Plus Ras-18

- Mitsubishi SF50

- Novata Gree Amber GWH18YE

Најдобро изгледа на хартија Грее Амбер а и ме влече тоа што надворешната е преку 60кг.

Дали мислите дека би требало да одам на клима од повисок ранг (Mitsubishi FH50 ili Daiseikai 8 или предлог) ?

Ви Благодарам.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Zadadena e 24 na vnatresna 19, so takva rabotia pali/gasi na sekoi 6~8min za saat vreme edvaj na 21 kacila....a do 24 kolku ke i treba? pola den?
mene mi e jasno deka ima glupa modulacija.....samo tebe ne ti e jasno deka klimava e prevara za 28.000 ako e na kapilara....mozda ima EXV (nemozam da tvrdam) no togas ima dibidus glupa elektronika koja registrira 24 na vnatresna od 21....celi 3 stepeni e razlika lepi
Pa normalo ke pali gasi na 6 do 8 min zatoa sto ne e mnogu ladno i brzo ja postignuva temperaturata a toa deka ima 3 stepeni razlika klimata e postavena gore normalno deka na 2 metri visina i na 1.5 metro varira temperaturata klimata si ima termostat si znae koga isklucuva[DOUBLEPOST=1506668504][/DOUBLEPOST]
Edno e da isklucuva Na 400w drugo e da mozi da sleze potrosuvacka do 200w
Toa dali isklucuva na 200w ili 400w treba da se ima merac pa da se vidi na kolku isklucuva sekoja klima si e razlicno
 
Член од
18 февруари 2013
Мислења
59
Поени од реакции
14
Ај едно сигурно глупо прашање. Кој е циклусот на функционирање на климите при процес на загревање?
Првпат корисник на клима. Стварно незнам како треба да функционира :)

Ја пуштам да топли. 24'C

Прави константен циклус:
1. Првите 1 минута не дува ништо
2. Вертикално насочување на перките (така ми е подесено) и издув на топол воздух. Тоа трае некој 6-8мин.
3. После 6-8минути почнува да дува млако накај ладно перките се креваат во хоризонтална положба и се гаси вентилаторот.
4. Пауза од 2-3минути и потоа повторно вертикално насочување и повторно издув од некој 6-8минути.

Така е еве веќе 1 саaт кај што е пуштена во тој константен круг на функционирање.

Температурата дома на 3 метри од климата термометарот ја качи од 19'C на 21'C

Дали е тоа нормален циклус на работа?
Слично и кај мене се дешава Vivax AECI модел, добро грее освен кога е многу ладно надвор ама некако осеќам како да не е ускладена температурата во собата со темп што ја чита сензорот на климата. Милам дека тоа е и причината поради која грее одредено време и после прави пауза.
Се мислам дали е можно поради недобра монтажа, кај мене ја наместија на некои 10тина цм од таван и исто толку од зидот од лева страна а гледам по упатства пишува да е повеќе
 

Kajgana Shop

На врв Bottom