Најекономично греење и ладење

Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
Eve kako raboti edna original Midea18 ka. - slicno bi trebalo da rabotat I Vivaks i toa koga ke odi vo defrost ladno ke duva nekoe vreme. ....
Проблемот е само кај 2 од постарите модели кај на VIVAX кои се првата серија од Midea кај AEZI, AERI и слично го нема тој проблем.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Проблемот е само кај 2 од постарите модели кај на VIVAX кои се првата серија од Midea кај AEZI, AERI и слично го нема тој проблем.
I jas kazav deka kaj VIVAX-OT AEZI koga vleguva vo defrost odma prestanuva so duvanje ( ne duva laden vozduh ) od koga ke zavrsi defrostot pocnuva 30 sekundi mlako duvanje potoa prodolzuva topol vozduh
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.738
Поени од реакции
31.683
Бидејќи сум од Битола, и планирам да купам клима од Лерин (Mega Euronics), цените што ми беа понудени се:

Toshiba SUZUMI PLUS RAS-B13N3KV2-E1/RAS-13N3AV2-E1 - 730 EUR ( 589 после враќање данок )
Toshiba MIRAI MIRAI RAS-13BKV-E/RAS-13BAV-E - 570 EUR ( 459 после враќање данок )
Fujitsu ACYG 12 LLCC - 539 EUR ( 430 после враќање данок )
Mitsubishi MSZ-FH35VE / MUZ-FH35VE - 1050 EUR ( 845 после враќање данок )

Се мислам помеѓу SUZUMI и MSZ, Suzumi-то најмногу поради цената (нецели 600 евра), а MSZ-то е да не речам класа над сите, а и прифатлива цена е 845 евра за таа клима.

Коментари?
Не знам дали е касно за репликава, ама во секој случај јас ја имам истата Suzumi Plus (13ка), ова ќе и биде трета сезона и можам да кажаам само пофални зборови за уредот. Посебно за тие пари е ТОП, па дури и со комплицирана гаранција од Лерин. (y)
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Колку што пратам, тука слабо со искуства за Панасоник...
pana.jpg hita.jpg
hita ev.jpg

Iskustvata so dva modela od navedenite na skroutz pozitivni.
Istotaka sto se tice Hitacito koga ke spusti ispod -5 nadvoresna drugar ti ke mora da si uklucuva panelka ili nesto slicno zasto 30m2 tnko izolirani so 12ka vo ovoj budzet tesko da gi zgrees. Ama nisto strasno ako se zeme prosekot od zimite kaj nas (batali lanskata so otkorna) ke dogreva po 15-20dena i tolku. Da prekoraci budzet pogolema da zema 18ka previse ke duva za toj prostor.
P.S Apropo Hitachi a interesno za spomenuvanje ima eden loso iskustvo u grcka isto na skroutz za modelot Hitachi RAS/RAC-E14HBG imal doma dve takvi namesteno i navodno u standby i dvete mu trosele po 70.4W i izracunal deka za godina dena 308€ bi platil na distribucija ni jal ni piel.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.738
Поени од реакции
31.683
Apropo Hitachi a interesno za spomenuvanje ima eden loso iskustvo u grcka isto na skroutz za modelot Hitachi RAS/RAC-E14HBG imal doma dve takvi namesteno i navodno u standby i dvete mu trosele po 70.4W i izracunal deka za godina dena 308€ bi platil na distribucija ni jal ni piel.
Се обложувам во 3 пива дека е грешка, тоа за потрошувачката во стендбај. :)
Патем, кога би било така (а не е), тогаш тој некој би требало да биде навистина глуп климите да не ги исклучува напонски, кога не ги користи. :)
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Се обложувам во 3 пива дека е грешка, тоа за потрошувачката во стендбај. :)
Патем, кога би било така (а не е), тогаш тој некој би требало да биде навистина глуп климите да не ги исклучува напонски, кога не ги користи. :)
Reklamiral kutriot ustanovile od prodavnicava deka ima nekoja greda na lice mesto i prosledile do Hitachi ama i tamu ekspeditivni ko segde po balkanive dva meseca nemalo odgovor...
Kako zavrsilo neznam ne pisal!
Pogledni sam: https://www.skroutz.gr/s/4867216/Hitachi-RAS-RAC-E14HBG.html#reviews
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Jedna zanimljiva informacija i to direktno od uvazenog prodavca klime Fujitsu --- Forumas sa kredibilitetom

-- NEXTEN.--
"Za tvoju informaciju , Fujitsu 07-09-12LM imaju isti kompresor - Panasonic 5SS072XHA01"

Svi modeli Fujitsu 12 LM koje oni prodaju, imaju kompresor za klime 07-09-12 btu , sve jedan isti.
Zato i Fujitsu ima dva razlicita dokumenta sa specifikacijama..[DOUBLEPOST=1506554642][/DOUBLEPOST]Moze se procitati , ovde.............

https://www.ana.rs/forum/index.php?topic=10687.1095

Kompletan prostor svih foruma Nexten i ekipa dele savete o prodaji Sumljivih Japancima......Svuda se provlace modeli Fujitsu - GENERAL.
 
Член од
28 септември 2017
Мислења
13
Поени од реакции
5
Zdravo nov sum na forumot i ve molam za sovet.Sakam da zatopluvam 25m2 so inverter so budzet do 36 000den,se mislam za slednive klimi:
gree lomo gwh12qc 30 000 den
Vivax acp 12 aeri 35 28 000 den
CH-s12 arctic 32 000 den
Panasonic cs cu 12 35 000 den
ili da izdvojam plus za mitsubishi msz-sf35ve 48 000
Slusnav deka nekoj od ovie bile so greaci neznam so znaci toa ama znam deka bitola zima 20-znaj da se spusti,pa me interesira koja klima najmnogu ke topli??
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Zdravo nov sum na forumot i ve molam za sovet.Sakam da zatopluvam 25m2 so inverter so budzet do 36 000den,se mislam za slednive klimi:
gree lomo gwh12qc 30 000 den
Vivax acp 12 aeri 35 28 000 den
CH-s12 arctic 32 000 den
Panasonic cs cu 12 35 000 den
ili da izdvojam plus za mitsubishi msz-sf35ve 48 000
Slusnav deka nekoj od ovie bile so greaci neznam so znaci toa ama znam deka bitola zima 20-znaj da se spusti,pa me interesira koja klima najmnogu ke topli??
Jas bi go izbral ili VIVAX-OT ili CH ili ako imas dovolno finansii najubavo MUTSHUBISI-TO
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Најефикасно загревање на соба од 8м2 ?
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.404
Поени од реакции
5.311
Ај едно сигурно глупо прашање. Кој е циклусот на функционирање на климите при процес на загревање?
Првпат корисник на клима. Стварно незнам како треба да функционира :)

Ја пуштам да топли. 24'C

Прави константен циклус:
1. Првите 1 минута не дува ништо
2. Вертикално насочување на перките (така ми е подесено) и издув на топол воздух. Тоа трае некој 6-8мин.
3. После 6-8минути почнува да дува млако накај ладно перките се креваат во хоризонтална положба и се гаси вентилаторот.
4. Пауза од 2-3минути и потоа повторно вертикално насочување и повторно издув од некој 6-8минути.

Така е еве веќе 1 саaт кај што е пуштена во тој константен круг на функционирање.

Температурата дома на 3 метри од климата термометарот ја качи од 19'C на 21'C

Дали е тоа нормален циклус на работа?
 
Последно уредено:
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
Ај едно сигурно глупо прашање. Кој е циклусот на функционирање на климите при процес на загревање?
Првпат корисник на клима. Стварно незнам како треба да функционира :)

Ја пуштам да топли. 24'C

Прави константен циклус:
1. Првите 1 минута не дува ништо
2. Вертикално насочување на перките (така ми е подесено) и издув на топол воздух. Тоа трае некој 6-8мин.
3. После 6-8минути почнува да дува млако накај ладно перките се креваат во хоризонтална положба и се гаси вентилаторот.
4. Пауза од 2-3минути и потоа повторно вертикално насочување и повторно издув од некој 6-8минути.

Така е еве веќе 1 саaт кај што е пуштена во тој константен круг на функционирање.

Температурата дома на 3 метри од климата термометарот ја качи од 19'C на 21'C

Дали е тоа нормален циклус на работа?
Прилично нормално.
Некои модели доколку е блиску зададената температура не се оптеретува веднаш да ја постигне, туку постепено ја покачува тем. во собата. Доколку е квалитетен инвертер тем. ке ја постигне многу точно, доколку е бофал може и бајаги да греши. Ако не качува повеќе од тие 21 после 2-3 саати ќе треба да наместиш на повеќе.
Друг модел на клими кои се само по име инвертери а у пракса се повеќе он-оф, од старт тргнува да дува јако, ја качува брзо тем. дури и повеќе од што треба, потоа одмара повеќе и после пак дува појако топло.
Цела работа е во потрошувачката, првиот тип се поштедливи, вториот се понештедливи.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.404
Поени од реакции
5.311
Прилично нормално.
Некои модели доколку е блиску зададената температура не се оптеретува веднаш да ја постигне, туку постепено ја покачува тем. во собата. Доколку е квалитетен инвертер тем. ке ја постигне многу точно, доколку е бофал може и бајаги да греши. Ако не качува повеќе од тие 21 после 2-3 саати ќе треба да наместиш на повеќе.
Друг модел на клими кои се само по име инвертери а у пракса се повеќе он-оф, од старт тргнува да дува јако, ја качува брзо тем. дури и повеќе од што треба, потоа одмара повеќе и после пак дува појако топло.
Цела работа е во потрошувачката, првиот тип се поштедливи, вториот се понештедливи.
Благодарам за одговорот.
Ми беше чудно тоа млако да не речам ладно дување...Сега е пократка таа пауза. Кога ќе го издува топлиот воздух влага во idle mode и за помалку од минута пак се активира со топол издув. Температурата е 21.7'C на гореспоменатиот дигитален термометар.
Значи се е во граници на нормала.....ОК
 

Kajgana Shop

На врв Bottom