FILM CLUB (КРУГ 5) (203. Dirty Harry: 14.10-27.10.2024)

W

wicked_1

Гостин
The Shop Around the Corner

Лубич има тонирано се на ниво на перфекција, без да комплицира заплет и да прави твистови остава гледачот да знае по која насока ќе иде филмот потпирајќи се комплетно на изведбата, егзекуцијата и едноставното сценарио.
Не изгубив интерес да гледам се до самиот крај. Simplicity is underrated, па така некако и со филмов.

8/10

Only Lovers Left Alive

Филмов е wot all over me со неговите емо-сеанси овдека, комплетно очекувано. :icon_mrgr:

Ова е помалце неочекувано од Џармуш за тие што имаат гледано претходно филмови од него од аспект на тематиката, ама nonetheless и тука си има ставено свој трејдмарк со сето тоа хипстерско емоционално лигавење на мрзливи likeable карактери и крајно депресивна магловита атмосфера. Хидлстон и Свиндон се перфектен фит, хемија огромна од сам почеток.

За приказната нема многу што да се збори пошто и самиот Џармуш секогаш ја става во заден план, и очигледно му успева.

7.5/10
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.626
Поени од реакции
31.828
http://www.bbc.com/news/entertainment-arts-38455777
Еве и мајка и' си замина, по неа.


Инаку темава остана едно од двете нешто поради која го отворам форумов последнава година. Другото нешто ми е подфорумот музика кој го листам набрзина :D

#Исповед
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.521
Поени од реакции
36.069
http://www.bbc.com/news/entertainment-arts-38455777
Еве и мајка и' си замина, по неа.


Инаку темава остана едно од двете нешто поради која го отворам форумов последнава година. Другото нешто ми е подфорумот музика кој го листам набрзина :D

#Исповед
Па зошто ни замина? Ајде, нека биде 2017 година на нови почетоци! ;)
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
9.050
Поени од реакции
25.035
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.521
Поени од реакции
36.069
Ја се враќам 100% со надеж дека нема да се откажам оваа година на пола, чекав да ја отвориш новата тема. :D
Мислам дека нема потреба за клубот да отвараме нова тема, и онака 27 пати го сменивме насловот, при следното менување само ќе смениме 2016 со 2017. Си остануваме тука, убавко е, топличко. Кој сака да ни се приклучи, знае каде да не најде. ;)
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.478
@џимеј да си го изгледа и да си пише за филмот, затоа што може да не заебе и да си замине со оглед на тоа што гледал само 4/26, ризичен е и сомнителен! :P

За жал не успеав да го гледам синоќа, а не ми е гледан со години, ќе пишам повторно мислење.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.400
Поени од реакции
5.953
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Еве зошто. :D

Ги немам сите изгледано, само 11 ми се гледани (повеќето од поодамна). Годинава може ќе ви се придружам. :love:
Па што има врска, само 2-3ца ги имаат изгледано сите. Ја може и помалце од 11 имам, па член сум уште. :cool: Никад не е касно да ги изгледаш.
Пријави се за следна сезона. :D[DOUBLEPOST=1483188127][/DOUBLEPOST]12 имам. :uzi:
 
Последно уредено од модератор:

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.002
Поени од реакции
15.328
Го изгледав и јас индиво на Џими :LOL:
Не знам со што да почнам, ај со тоа што не ми се свиѓаше прво, пократко е.

- Должината - за тематиката што ја обработуваше филмов беше предолг, можеше многу пократко да се спакува и да се обработи истото без да се изгуби нешто од плотот. Имаше сцени што беа предолги, сцени кај што имав нагон да fast forward до следната зашто должината на сцената немаше поента и иако, најверојатно целта била да се долови некаква емоција или mind state на ликот, истото се постигнуваше и со половина од минутажата на дадената сцена.

- Кинематографијата - многу ме нервира shaky cam. И цел филм беше шејки без некоја посебна причина. Almost always, оваа техника се користи за доближување на гледачот со ситуацијата on-screen, да и се даде некој реалистичен ефект. Сепак филмов е многу relatable за млади луѓе и сметам дека не му треба дополнителен boost за да го постигне тоа.

Од аспект на тоа зошто ми се свиѓаше филмов, е што истиот го оствари тоа што му беше замислено. Ако замислата му беше да даде insight на проблемите со коишто се соочуваат младите луѓе во љубовта и емотивното зреење, за тоа беше spot on.
Ми се свиѓаше тоа што Вилијам имаше убав character development и многу прецизно беа доловени реакциите што ги имаше кога сфати дека не му е возвратена љубовта, па кога беше во denial, па кога сакаше да го поправи тоа што мисли дека го сјебал, па кога само еден birthday phone call му ја врати цела надеж додека беше во процес на помирување со судбата негова, итн до крајот кога конечно порасна емотивно.
Оваа Сара не ме нервираше мене, не ме нервираа ни двајцата, perfectly average се понашаа за годините што ги имаа. Едниот беше hopeless romantic сеуште недопрен од тежината што ги носат врските, а другава беше емотивно осакатена од претходната и сите блокади од нејзина страна и сето она I've come here to be on my own, јас го сфатив како defense mechanism од страв да не биде повторно повредена.
All in all, наџемо се на пола пута, не беше лош филмов, ама и не беше па којзнае што... да го гледав во тинејџ годините веројатно повеќе ќе го сакав.




Also, не правете деца со некој што го познавате само 3 недели како една од главните пораки на филмот :ROFLMAO:
 
Последно уредено:

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.390
Поени од реакции
25.191
@џимеј да си го изгледа и да си пише за филмот, затоа што може да не заебе и да си замине со оглед на тоа што гледал само 4/26, ризичен е и сомнителен! :P
Јас ветив, само ќе мора малку да ми прогледате низ прсти (знам знам не заслужив со тој скапан скор од 4/26 :D ) ама ќе се сменам од понеделник за стварно. Ќе го изгледам прво мојот предложен и после активно ќе ги следам другите.
Ако не ќе ја оставам модераторската титула на Сунѓерот Боб, еве фрлам клетва. :)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.521
Поени од реакции
36.069
@Corvus , velkom in da klab! Само ќе те замолам ако можеш да ми кажеш и оценка за The Hottest State. :love:

Јас дури денес, во новава 2017, и тоа на последниот ден од The Hottest State сфатив дека немам пишано ништо за филмов, а го изгледав уште пред скоро недела дена. Сега малку дури и ми спласнало се тоа што сум сакал да кажам. И мене не ми беше којзнае што. Голем дел од филмот, особено вториот дел ми беше досаден па цело време се фокусирав на некои други ситници ко чепкање во телефон, на пример (за тоа заслуга имаше @Anon кој баш тогаш најде да ми пишува :P ). Ама имаше и така слатки, убави моменти. Пример сцената кога ја глумеше постапката на парот на скалите кои претходната вечер ги гледаше од прозорецот самосожалувајќи се ми беше ептен cute. Музиката мене не ми сметаше, ама не можев да не ја забележам едноличноста на истата. Цело време како во круг се вртеа варијации на истата мелодија. Сакав да го сакам ова инди филмче, зашто обично ги сакам ваквите филмчиња во кои има огромен печат на авторот режисер, наспроти блокбастерите на големите студија кои ја диктираат играта на режисерот, но некакко не ме импресионираше Итан Хоук. Можеби зашто навистина премногу наликуваше на Линклејтер, па неговата режија ја протолкував ко Линклејтер во обид. Не знам што друго да додадам, знам имаше уште, ама кога не сум пишал одма, така е. 6/10 од мене.

А и глумата... машково океј, ама типкана лоша глума, па и тоа акцентот додава дополнителен ефект...
Типката е Колумбијка, акцентот веројатно и е природен.

А никој не ја спомна Соња Брага и нејзината глума која иако 5-6 минути само на екран, некако ко да ги засени младиве.

Друго, овој Марк Вебер немав поим дека постоел. Јас знам само еден Марк Вебер и тој е возач на Формула 1. Пишете на google search Марк Вебер и ќе видите што ќе ви се појави. :P[DOUBLEPOST=1483269093][/DOUBLEPOST]@џимеј , @MyloXyloto , @Џонтра Волта , @devilko , @Iceboy , @wicked_1 , @Васил МКД , @ob1 , @Вокерка , @Хефест , @Erich Zann - ајде, дојде Новата година, почнете ја со клубот. Денес убав ден, и последен за The Hottest State, па искористете го, почнете да ги исполнувате ветувањата кои ги дадовте за 2017!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom