Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
дај раскажи го у кратки црти
Еден релативно млад човек, добро ситуиран се соочува со трагедија односно умира неговата сопруга. Филмо го прикажува неговото чудно справување со болката и тагата.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Конечно добив прилика да го гледам Warcraft и тоа што го очекував тоа и го добив.
Приказната нема врска со играта, освен порталот и ликовите другото е се различно. Слушнале дека постојат орки и луѓе, дознале дека има портал и како бил создаден и направиле филм. Премногу убрзано, рипање време од историјата, менување на голем дел од приказната на нивен начин и нема никаков увод за тоа кој биле орките пред порталот, а кој биле луѓето. За да ја довеле добро приказната морале овој дел приказната ,,First War,, ( поима немам дали заврши овој дел или уште трае, бидејќи е сосема различно ) да ја направат во два дела. Така ќе можеле да направат подобар увод, немаше да има рипање на делови од приказната и немаше да ја сменат толку целосно.
На голем дел на карактерите кај луѓето не им одговарат актерите, сосема промашени улоги и како да не припаѓаа во овој жанр. Музика немаше никаква, а и немаше ни кај да ја бутнат поради тоа што беше се убрзано.
Единствена работа што ми се допадна е како ги изградиле орките, околината и позадината на филмот. Се гледа дека посветиле големо внимание на овој дел.

За сега филмот го вадат Кина и Европа, во УСА доживува дебакл. Па ништо чудно и да не видиме повеќе продолженија на оваа сага.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.382
Има 400 милиони заработка Warcraft сеа за сеа, дупло повеќе од сите што имаа премиера истата недела.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Fucking Tangerines man... Какво генијално парче склопиле Естонциве/Грузијциве за 80 минути, алал да им е. :cuc:
Добрината во човекот always gets me.
@Zlatikevichius :aplauz:
И јас ептен пријатно се изненадив! Знам дека изненади филмов со номинацијата за Оскар, но дефинитивно е заслужена, по тоа што го видов. Понекогаш едноставноста може да биде многу ефективна во филмската уметност, како што е во случајов.

Ова беше мојот прв естонски/грузиски филм, и дефинитивно нема да застанам тука. Плус - интересен податок: иако е естонско-грузиска копродукција, снимен во Грузија (не во Абхазија, туку во друг грузиски регион, Гурија) од грузиски режисер и сценарист, сепак беше естонски претставник за Оскар за 2014. Истата година, грузискиот претставник за Оскар, Corn Island исто како и овој влезе во кратката листа од 9 филмови, но не успеа да земе номинација. По ова, имам високи очекувања и од него, и се надевам нема да ме разочара. ;)
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
za toj snimeniot so ajfon zborite?
mene ic ne mi se dopadna...

anon so prais ti na 800tata strana na temava? :D
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
za toj snimeniot so ajfon zborite?
mene ic ne mi se dopadna...

anon so prais ti na 800tata strana na temava? :D
Не е тој, тој е еднина, мандарина. Овој е мандарини. Повеќе се -> подобар е.

Срчав Tangerines кога/од кого бил спомнат на форумов :)
Видов твој пост напишан со семи хејт кон Јо Соно = autolike
Знаев дека ќе прашаш :D
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Јас таа година сите номинирани од неанглиско ги спуштив, Leviathan и Ida уште неизгледани ми стојат, Tangerines беше многу добар, ептен пријатно ме изненади и мене.
 
G

grande-juve

Гостин
хаха, жити се како го имаш најдено ова дека се има збунето баш за овие 2 филма?
Конан си го гледам редовно и останало у глава, а плус ова е втор ваков случај кај шо го праќам видеово за истава збунка :D
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.811
Поени од реакции
83.992
Починал Бад Спенсер :(
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Now You See Me ми се као guilty please нешто.
Двата многу забавни.
Вториов го глеав сеа у кино, задоволен.
Има многу јака сцена на средина на филмот (кога ќе „жонглираат“ со чипот), алал да им е.
Тркнете до Синеплекс.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom