55 метарски крст во Бутел

Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Abe mnogu ljuge na protestov vo 1 ahhhahahahahahahah nikoj poveke ne vi veruva vo vasite matni zdelki. Narodot saka MIR i spokoj i sozivot.

Se raspagjate so brzina, pobrza od svetlinata :D
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.066
Поени од реакции
16.182
а баш убаво беше да беа шаторите, Задушница без гужви...
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.969
Поени од реакции
11.608
Еј ги пуштиле до влезот на МВР? Ааа Оливер, не се договоривме вака, требаше до кај зградата на Грујо, не вака. :D
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Bashka gi nema "tapkacive vo gradi"od forumov ,izlea tamu se odeni.

Marjan Stojanovski pojke ljuge ke soberese na koncert :D

Stramota e na vakov topol i soncev den samo 500 ljuge. Gotovo e!
 
Последно уредено:
B

Bafra

Гостин
^^
Полека полека, СЕРИЈАТА уште не е завршена

Гледате како почнаа Црвените кмери да спомнуваат промена на име, федерaлизација, како ДУИ со кои 10 год. се во љубов (а се колнеа дека нема шанси)
сега наеднаш се непријатели на крстот итн. итн.
А Плавите шлемови исто болни за власт да видиме што ветиле.

Никој не ти дава нешто без да има корист, допрва ќе видиме кој што му ветил/дал на "чадорот"
За жал не од својот џеб :(
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
^^
Полека полека, СЕРИЈАТА уште не е завршена

Гледате како почнаа Црвените кмери да спомнуваат промена на име, федерaлизација, како ДУИ со кои 10 год. се во љубов (а се колнеа дека нема шанси)
сега наеднаш се непријатели на крстот итн. итн.
А Плавите шлемови исто болни за власт да видиме што ветиле.

Никој не ти дава нешто без да има корист, допрва ќе видиме кој што му ветил/дал на "чадорот"
За жал не од својот џеб :(
Ova se ocekuvani predizborni potezi od dpmne - Dui za sobirajne na politicki poeni.

Stalno ko ke e predizboren period istovo go rabotat, Pred narod glumat patrioti , a pozadi se krvno povrzani do smrt za pravejne na pari i kriminali. skrateno, mu gi mackat ocite na
narodot

Edinstvena razlika e sho ova godina se odkrieni nivnite zdelki,do lani manipuliraja i ljugeto ne ja znaea vistinata ama sega e mnogu mnogu poinaku. Sega koga znaat deka nema kade da begat se trudat, i ke se trudat da ja turnat zemjata vo megjuetnicki konflikt. Ama za zal i posledniot nivni udar nema da uspee, zosto narodot se osvesti. i nema spasuvajne ke zavrsat tamu kade sto mu e mestoto.
 
Последно уредено:

JimmyFloydBottleBank

Rimtutituki
Член од
29 ноември 2010
Мислења
6.801
Поени од реакции
8.600
Вие протестирајте они си ставија Орел, ги боли курчич.:pos::pos::pos:
 

filjandecko

Komandant benzini-HAVUZ
Член од
5 мај 2012
Мислења
326
Поени од реакции
396
извор,нешто видео,лента има:цицки:
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.507
Неможам да сфатам како може една држава да дозволи едно малцинство да прети и да недозволува да се прави нешто, а истото малцинство да си прави што сака.

И нели купија едни водени топови? Што не ги забањаат малку да се тргнат од крстот.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.325
Поени од реакции
11.164
Неможам да сфатам како може една држава да дозволи едно малцинство да прети и да недозволува да се прави нешто, а истото малцинство да си прави што сака.

И нели купија едни водени топови? Што не ги забањаат малку да се тргнат од крстот.
па кога го ставаа темелот тогаш имаше може едно 20такви топови у бутел, деновиве никаде ги немаше, се е исплитизирано џабе препукување


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
И кој симбол ке го стават сега на местото на крстот?
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
@Brutus батенце, ти како експерт по право, а ја како глуп дипломиран правник, де кажи ми како тоа Влада одлучува да смени одлука на Совет на општина и како тоа Влада решава дали нешто ќе се гради или не, кога тоа нешто не е нејзина инвестиција туку нели на СМК како независна организација ?
@jamajka второто и ти можеш да ми го одговориш, зошто нели СМК не е параван, така ?
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
@Brutus батенце, ти како експерт по право, а ја како глуп дипломиран правник, де кажи ми како тоа Влада одлучува да смени одлука на Совет на општина и како тоа Влада решава дали нешто ќе се гради или не, кога тоа нешто не е нејзина инвестиција туку нели на СМК како независна организација ?
@jamajka второто и ти можеш да ми го одговориш, зошто нели СМК не е параван, така ?
Тоа е проблемот. Си дипломирал а пракса нула. Веста е демантирана пред 5 саати. Е сега ти кажи ми како се дипломира новинарство и после се шират вакви дезинформации?
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Тоа е проблемот. Си дипломирал а пракса нула. Веста е демантирана пред 5 саати. Е сега ти кажи ми како се дипломира новинарство и после се шират вакви дезинформации?
Знам дека е демантирана, ама ко шо приметив тука ти збориш за тоа дали е оправдана или не, а не дали е дозволена или не таква одлука.
Нигде тука не прочитав за тоа дали е дозволено или не, туку сите коментираат дека е неоправдано.

И пак се мешаш кај шо појма немаш.
Не ја знаеш мојата пракса, а збориш...
Ваљда имаш станато и експерт по мојата пракса :/
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Знам дека е демантирана, ама ко шо приметив тука ти збориш за тоа дали е оправдана или не, а не дали е дозволена или не таква одлука.
Нигде тука не прочитав за тоа дали е дозволено или не, туку сите коментираат дека е неоправдано.

И пак се мешаш кај шо појма немаш.
Не ја знаеш мојата пракса, а збориш...
Ваљда имаш станато и експерт по мојата пракса :/
Бојан за што зборуваш, не те разбирам воопшто? Која одлука? Сега ти викам дека таква одлука нема а ти ми викаш сум ја коментирал.
Втора работа ти мене ме коментираш прв се закачаш ексепрт по право бла бла. После ја ти одговарам и цивкаш.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.184
Орел, бадентер, крст, сендвич членство и некојси смк. А во суштина оние македонци кои "стојат зад одлуката за крстот", Петров, Божиновска, советниците од дпмне и нарачателот сами ја потпишаа пресудата за овој дел од Скопје
Никогаш немало конфликт во Чаир и Бутел :vozbud:
Неможам да сфатам како може една држава да дозволи едно малцинство да прети и да недозволува да се прави нешто, а истото малцинство да си прави што сака.
ти бега дел од приказната. Општината и дпмне и големите патриоти само во населбата Бутел дозволија изградба на 2 џамии (среде населба, меѓу куќи), насилства врз луѓе по автобуски, автобуси, во школи...малцинството одамна веќе прави што сака овде. 1991-2005 градоначалник на Чаир беше од дпмне, на Бутел исто од дпмне. За тоа време најголем дел од македонците се отсели од другата страна на Вардар. Овие сега протестантиве не протестираа за џамија во зграда во Чаир. Му е гајле на Петров или кој и да стои зад ова за љубовта, верата и жителите овде, ова беше една од помирните населби. Ако сакаш да се помолиш, има црква Свети Никола, има на 1 км друга црква се гради (кај што го изораа ракометното игралиште).
Бтв, што бидна со т.н. булевар
 
Последно уредено:

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Бојан за што зборуваш, не те разбирам воопшто? Која одлука? Сега ти викам дека таква одлука нема а ти ми викаш сум ја коментирал.
Втора работа ти мене ме коментираш прв се закачаш ексепрт по право бла бла. После ја ти одговарам и цивкаш.
Ај кажи ме на учителката дека се закачам прв :pos:

Не разбираш зошто нејќеш да разбереш. Се праиш експерт по право и како тоа ти си бил најпаметен и се си знаел (плус еве сеа си и експерт по мојата пракса), а ја ете појма сум немал, излага информација дека Влада со одлука сменила одлука на Совет на општина и у тој вакум простор меѓу веста и демантот од Влада, ти зошто нели и самиот збориш дека оваа власт е срце и се по закони работи место да кажеш „ваква одлука не е донесена зошто не е дозволено...“ ти почнуваш да објаснуваш оправдано ли е или не е.

И тој епитет ти сам си го наметна прво зошто даваш правни совети во темата за Правни совети, а немаш ни ден правничко образование, у темата за Титаник објаснуваш каква е кривичната постапка, па уште и ми објаснуваше како сум бил глуп, после тука на оваа тема ми кажуваш дека си ги знаел надлежностите на Министерот за внатрешни работи, а ипак не ми ги кажа...
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Со цело членство на СДСМ исконтактира и ги праша за Оливер?

Тој начин на изразување води во Северна Кореа, дискурс на едноумие. Тоа е начинот на изразување кој го форсира гласилото на ДПМНЕ.
Пост на денот е ова!
(y)(y)(y)
Ставрогрин ти симнувам капа за цела дискусија овде...!
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
Заврши и оваа калакурница... а ВМРО и ДУИ повторно се испазарија... курбан на пазарот отиде Тодор Петров :facepalm:

СМК предлага споменик на основачот на Албанската православна заедница

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) покренува иницијатива за изградба на споменик на Теофан Стилијан Ноли, познат како Фан Ноли, основач на Албанската православна црква во 1924 година, на границата меѓу општините Чаир и Бутел како подадена рака за соживот меѓу двете општини.

Ова во саботата во изјави претседателот на СМК, Тодор Петров, истакнувајќи дека иницијативата се покренува во пресрет на големиот христијански празник Прочка на 13 март.

„Истовремено, заради Прочка, како Ден на меѓусебно простување пред Велигденските пости, како православен христијанин, јавно објавувам дека на лицата кои физички ме нападнаа на 27 февруари, нема да им поднесам приватни тужби за оштетно побарување. Бог нека им суди на сите па и на мене“, рече Петров.

Тој истакна дека со ова Светскиот Македонски Конгрес декларира дека не е против албанскиот народ во целина.

„Македонците се цивилизација на мирот и љубовта наспроти војната и омразата, на толеранцијата и коегзистенцијата наспроти дискриминацијата и сегрегацијата, на културниот наспроти корпоративниот глобализам“, рече Петров. /крај/
 
?

..........

Гостин
И уште еднаш, по кој знае кој пат, светот има прилика да го види племето во вистинско светло.

На протестите во полска лани како референт за терорист беше земен војник на учк, се надевам тоа ќе стане пракса и пошироко..

https://www.youtube.com/watch?v=-da7Hz8-VN8

http://sputniknews.com/europe/20160305/1035823636/macedonia-skopje-albanians-monuments.html
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.609
Поени од реакции
5.896
Ај читајте што еден професор по безбедност има да каже

На владеачките партии, за изборни цели им требаат тензии. Се друго е манипулација!

Во Република Македонија станува практика пред избори и кога има настани кои се поврзани или зборуваат за индициите за криминал во власта, да се посегнува по теми или да се фингираат настани, кои во форма на контролиран конфликт, треба да го свртат вниманието, да ги зголемат емоциите и да ги подгреат националистичките страсти. Овие случувања се темпирани предизборни активности на владеачките партии од македонскиот и албанскиот блок. Не треба посебна анализа да утврдите дека станува збор за договорено сценарио- вели во интервју за Фактор, д-р Цане Мојаноски, редовен професор на Факултетот за безбедност во Скопје.

И да копирам пост:
Дур се протестиве пред крстот во Бутел, шо не иде некој да ја догради црквата на Кале?
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.995
Споменикот кој треба да претставува “подадена рака“ помеѓу македонците и албанците треба да се направи на местото каде што сега е поставен споменикот на тетористичката ОНА. Но нашите политички “патриоти“, кои произлегуваат од една многу “партиотска“ политичка партија, со прст не мрднаа кога се поставуваше споменикот на ОНА. Тој споменик за Македонија и македонскиот народ е трн во око и се додека е таму ќе претставува провокација.
Но вистинскиот патриотизам се докажа на дело, а потоа марионетските беа пуштени на протест се со цел маргинализирање на техничкиот министер за внатрешни работи како и потенцирање за неговата нестручност! Патетика. Зар полицијата служи само за бркање на кампери организирани од невладините организации и отварање на “врејчите“ каде се чуваат изборните ливчиња!?

Еве зошто споменикот на ОНА не може да биде знак за зближување на македонскиот и албанскиот народ. Еве зошто тој споменик треба да се дислоцира......малку бројки......

Загинати старешини и војници на АРМ во вооружените дејствија.........43 лица
Загинати припадници на полицијата за време на вооружените дејствија........15 лица
Убиени цивили во терористичките напади на ОНА.........9 лица
Повредени старешини и војници на АРМ во вооружените дејствија.......119 лица
Повредени припадници на полицијата за време на вооружените дејствија........150 лица
Повредени цивили за време на нападите на ОНА...........75 лица
Физички нападнати и измачувани граѓани од страна на припадници на ОНА.......20 лица
Киднапирани и исчезнати лица од страна на ОНА за време на вооружените акции.........20 лица
Киднапирани лица во кризните подрачја во Р.М. ................12 лица
Исчезнати лица во кризните подрачја на Р.М. ....................8 лица

Што значи дека помеѓу нас шетаат и убијци и терористи, кои денес се координирани во еден политички субјект, кој пак е коалиционен партнер со најголемата политичка сила во Македонија! Оваа не е патриотизам. Редењето на споменици во центарот на главниот град можеби е некаков си гест на патриотизам, но вистинскиот патриотизам пред се’ претставува одбрана на земјата, зачувување на нејзиниот суверенитет и почитување на Уставот и Законите. Економските потфати, кој би требало да донесат некаков општествен раст и развој (што за волја на вистината кај нас се присутни колку-толку) се еден вид на возвраќање на благодарноста кон народот што те држи на власт и така се воспоставува еден вид “комуникација“ меѓу власта и народот се со цел реизбор, а за возврат повисоки плати, стандарди и економски и општествени поволности........Кај нас градат крстови (во секуларна држава) и имаме мешање на една локалната самоуправа од противничкиот табор која е дел од врховната власт како коалиционен субјект! Јас лично сметам дека се работи за сценарио.

Проблемите кои ја мачат општината нема да се решат со споменици, крстови, џамии и цркви. Ако толку сакаат да градат еве нека изградат нешто што ќе има и општествено и социјално значење во општина Бутел. Има цели блокови каде што граѓаните живеат во мизерни услови. Ако можат во Ѓорче и Сарај ја дигаат висококатници од социјален карактер, тука најмалку што можат е да изградат десетина куќи каде што ќе се сместат тие семејства. А што е и важно, тука е и оној проект “купи куќа, купи стан„. Карши нив има отпад направен благодарение на оние кои егзистенцираат копајќи по канти. Тоа ли е живот? Ден за ден! И вака ли се развива туризам и се промовира проект!? Прво направи услови, а потоа и проект.....барем така проектот ќе има поголем замав........
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.406
Za Skopje se raboti
dali,krst,dali orli.dali crkva,dali dgamija
a Skopje bese oslobodeno 1944 gdoina pri sto zaginaa 426 borci.
Prasanje do diskutantite
1.od koja nacionalnost bea osloboditelite i kolku megi niv bea ALBANCI.
2.kolku imase zaginati vo 2 s.v. (ne bese mnogu odamna) od nekoj sela
kako Aracinovo,Studenicani,Saraj,Krusopek,Kondovo ili Cucer.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom