Ракометната репрезентација на Македонија (мажи)

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
190
Орката ако добие макар и минута со Полска и Франција најдобро е да си направи осигурување од евентуално кршење на некоја коска,таман сеа нека оди пред празниците,добри пакети даваат....
Ќе го РАЗМОНТИРААТ како некоја петпарачка кинеска играчка од Битпазар касапите од Франција и Полска,леле леле,Бараше,Сораиндо,еден од браќата со брадите,па од Полска да не прајме муабет,Грабарчик,Јурецки и компанија...
ВРЕДЕЛ ТОЈ ЛИЧНИОТos:
Дал некој гол со Охрид,Пелистер,Прилеп и останата боранија на екипи од наша лига,поминал некој меч БЕЗ ДА ГО ЗАЛЕПАТ КАКО ПАРТАЛ и сега си мисли дека е :kuracc:и пол бек и дека вредел,ВРЕДЕЛ БЕ..:vozbud:
Видовме колку вредиш во ЛШ,во најслабата група,каде изеде барем 20ина банани,или најмалку 2 по меч,да не прајме муабет за техничките грешки...тие се epic...
Па уште се фали со негoвата ИГРА во УМАГ...:angel:
Оди бе легни си таму,шо покажа бе во Умаг жити косата начешлана?
Даде некој гол на непоставена зона на Хрватска при 10 разлика за нив и сега си мисли Филип Јиха е во најдобрите години...
Ах бе,не е за секое дете компјутер,Гwujoooooooooooooooo,Гwујоооооооооооооо ....ја еба младината ја еба...:busi:
@Tomasino drugarti e proglasen za najdobar mlad sportist vo 2015 :oeoeoe:

Sent from my LG-E440 using Tapatalk
 
Член од
6 април 2009
Мислења
6.146
Поени од реакции
2.985
Slovenija: Skok, Škof, Lesjak, Zarabec, Cingesar 2, Marguč 4 (2), Kavtičnik, Cehte, Dolenec 2, Skube, Poteko, Miklavčič 5, M. Žvižej 1, L. Žvižej, Blagotinšek, Gaber 5, Zorman, Gajić 3 (1), Razgor, Bombač 2 (1), Mačkovšek 4.

Makedonija: Mitrevski, Ristovski, Dupjačanec, Manaskov 2, Stoilov, 2 Kukoski, K. Lazarov 7 (5), Mitkov 4, Jonovski, Taleski, Mirkulovski, V. Markoski, N. Markoski, Mojsovski 2, Pribak 3, Georgievski 3, F. Lazarov, Ojleski 3, Kuzmanovski, Peševski 2, Kosteski.

Стрелците од вчера. Сме ги избушиле од десен бек, Митков. :uzi:

Губевме со 3 на полувреме, после во второ влеговме со серија 10 - 5 и водевме 20 - 18, до крај беше неизвесно, де водеа, де нерешено. Слабо некако другиве бекови, изглеа Мојсо ќе иде пред Орката.

Али ајде ќе видиме денес што е како, ако има пренос.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.138
Поени од реакции
10.065
Slovenija: Skok, Škof, Lesjak, Zarabec, Cingesar 2, Marguč 4 (2), Kavtičnik, Cehte, Dolenec 2, Skube, Poteko, Miklavčič 5, M. Žvižej 1, L. Žvižej, Blagotinšek, Gaber 5, Zorman, Gajić 3 (1), Razgor, Bombač 2 (1), Mačkovšek 4.

Makedonija: Mitrevski, Ristovski, Dupjačanec, Manaskov 2, Stoilov, 2 Kukoski, K. Lazarov 7 (5), Mitkov 4, Jonovski, Taleski, Mirkulovski, V. Markoski, N. Markoski, Mojsovski 2, Pribak 3, Georgievski 3, F. Lazarov, Ojleski 3, Kuzmanovski, Peševski 2, Kosteski.

Стрелците од вчера. Сме ги избушиле од десен бек, Митков. :uzi:

Губевме со 3 на полувреме, после во второ влеговме со серија 10 - 5 и водевме 20 - 18, до крај беше неизвесно, де водеа, де нерешено. Слабо некако другиве бекови, изглеа Мојсо ќе иде пред Орката.

Али ајде ќе видиме денес што е како, ако има пренос.
А одбрани нешто има негде? Ме занима дали благодарение на Дупјачанец или на вторио голман на Рајна сме извадиле ваков резултат? :icon_mrgr:
П.С. Пуши Вујоооо! :kuracc:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
А одбрани нешто има негде? Ме занима дали благодарение на Дупјачанец или на вторио голман на Рајна сме извадиле ваков резултат? :icon_mrgr:
П.С. Пуши Вујоооо! :kuracc:
4 одбрани имаше Дупјачанец, исто како и Борко. Двајцата Словенци по 6.
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.634
Поени од реакции
70.441
Темата е затворена до завршувањето на ЕП, префрлете ги муабетите на подфорумот отворен за Европското првенство, сепак ова се подготвителни натпревари токму за тоа натпреварување :icon_mrgr:
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.541
Поени од реакции
7.652
Комплетирана групата
ПОЛСКА
МКЕДОНИЈА
ТУНИС
ЧИЛЕ

Тунис е исклучително тежок противник.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.454
Поени од реакции
1.792
Како одат математиките за пласман на Олимпијада,т.е. колку од групата одат дали првиот или и вториот иде во Рио?
 
B

Blade Torch

Гостин
Така-така. Нека испотат гзот за да отидат на Олимписки, им ебам тоа математичарите и замрсувачите на туѓи сметки.
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
6.572
Комплетирана групата
ПОЛСКА
МАКЕДОНИЈА
ТУНИС
ЧИЛЕ

Тунис е исклучително тежок противник.
Малку се претера со коментарите дека лесна била групата. Колку што е лесна толку е и опасна. Полска и Тунис се многу сериозни екипи, а знаејќи не нас и на Чиле треба доста да се обрни внимание. Не се до толку наивни ни тие (а ние докажано не знаеме да играме со јужноамерикански екипи).

Она што е позитивно во триумфот на Египет над Тунис (инаку Тунис е за нијанса посилна од Египет на неутрален терен според мене) е што искрено мислам дека имаме голема шанса да сме домаќини на турнирот. ЕХФ форсира идеја за "штедење на финансии" при изборот каде да се игра турнирот (инаку ќе беше во Чиле), па по таа логика од географски причини Македонија има најмногу шанси. А ако беше Египет со оглед дека Египќанец е претседател на ИХФ тешко дека ќе ја добиевме организацијата.

Како и да е група по мерка, можеби и домашен терен, искуство од претходен ваков турнир... Повеќе не може да се побара. До играчите е да се изборат за конечно да се пласира една наша репрезентација на Олипијада. Само ме плаши дека за да си ги зачуваат местата за Рио, некои од старците во репрезентацијата ќе го избркаат Обрван (според мене од таму потекнува цела таа ситуација со последните натпревари на ЕП - пред се агендата на Наумче). А нема ко нас за правење од готово вересија.

П.С. Ако успеат да се пласираат, нормално ќе не усреќат и ќе се радуваме, ама не таму да одат како туристи. Мора да се оди со најсилен моментален состав, а не според минати заслуги. Норвешка и Германија на ова ЕП се жив пример дека се можни изненадувања дури и кога на хартија немаш до толку добра екипа. А ОИ се ретка можност дури и за најголемите репрезентации, не смее никако да се пропушти да се "проба" против сите екипи.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.390
Поени од реакции
36.324
Ако се организира турнирот кај нас, имаме големи шанси.
Ако играме на гости ќе биде многу неизвесно, знаејќи не што сорта сме.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
само на нас ОИ не ни се мотив и стандард чекаме од другите, алоо, привилегија е само на отворањето да посведочиш, да си на исто место со~ 10,000 најдобри спортисти од сите земји, не па да се вратиш со медал :tapp:

дури и да отидеме во Рио, страв ми е дека одредени посконцентрирани ќе бидат во барањето на селебритис низ олимпиското село отколку во збирање концентрација за натпреварите. Типичен пример се ЛОИ во 2008, од пливачите наместо со вајлд картата да оди дечкото сто стварно беше најдобар тогаш, отиде синот на претседателот на ПФМ. Очекувано, го пребарал цел комплекс за да се слика со Ана Ивановиќ :icon_lol:
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.939
Поени од реакции
11.557
Ако играат најдобрите (тука мислам без Филипче, без Наумче, со средени Кире, донекаде и Жути и секако одбраната да се среди) може да се надеваме. И да, можда и најбитно. Да средат до тогаш ако се може, пасош за Џамбо. Пошто џабе ако напраи 15 одбрани против Чиле, а се посере против Полска и Тунис, Борко.
А тек ако играме у Скопје каков ветар у грб ќе биде...плус да не зборам дека судењата во нашите утакмици се бонбона (бизнис). Дури на некои моменти и во наша полза.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom