Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Добро е, засега сме тројца со ова мислење и се надевам ќе се поддржува хејтот кон филмов и понатака. Пишав еднаш претходно, кога ликот на Колин Фарел излезе од хотелот, тука филмот заврши.
Лошо е кога играат на карта weird artsy fartsy cinema со тема која е „решена“ во првите 2 минути и понатаму ја нема.
Не знам дали ја пратиш Black Mirror, ама секоја епизода од Black Mirror е ремек дело наспрема филмов.

За мене еден од најлошите филмови за 2015, не дека изгледав многу ама од тоа што го видов...
+1=4
Јас сум му дал петка од десет. И мене не ме воодушеви многу, да бидам искрен. Можеше да биде многу подобар, но убаво рековте и двајцата - вториот дел од филмот се дисконектираше од првиот и ги сруши и моите очекувања. Ликовите многу потсетуваа на вес-андерсон-овски, што лично мене ми сметаше и ми изгледаше на нешто украдено од еден универзум и вештачки имплантирано во друг. Моментално ми е 39-ти од 54 изгледани од 2015.
 
G

grande-juve

Гостин
Не знам зошто го сметате Лобстер дека со сила пробуе да биде уметнички и слично.. едноставно си е драма/комедија/романса прикажана на поинаков, оргинален начин... Во кино кога го гледав цела сала едно 5-6 пати се смеевме на глас, и никој околу мене не мрдна, шо обично не е случај во полна сала. Ја си уживав у порцијата Јастог, засеа у топ 10 од 2015.

wicked_1
Lobster (слаб обид за буткање на филмска уметност пред содржина со ефтин симболизам. читлив за поискусната публика)
ова со читливоста не ми е читливо шо сакаш да кажеш

освен Вочмен и The Dark Knight, нема некој друг што вреди да се спомне.
И мене овие два ми се пред сите други суперхеројски
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
ова со читливоста не ми е читливо шо сакаш да кажеш
Лесно се сфаќа симболиката.
Wicked е премногу интелигентен и он сака филмовите тешко да се сфаќаат.
Како срањата на Дејвид Линч.
Ако ти се допаѓа The Lobster - потсети се дека е режиран од Грк.
Биди расист, хејтај го The Lobster.
оргинален начин...
Не е оригинален. Различен е ама не е оригинален. Мислам дека е можно тоа. Тоа што го имав напишано пред некоја страна можеби го сфативте како шала ама навистина го мислев.
Бев убеден дека филмот е од Wes Anderson направен во негов мрачен период од животот.
И дијалозите ми беа исфорсирани со "lack of emotion“ од секој можен лик во филмот.
 
Последно уредено:
G

grande-juve

Гостин
Не е оригинален. Различен е ама не е оригинален. Мислам дека е можно тоа. Тоа што го имав напишано пред некоја страна можеби го сфативте како шала ама навистина го мислев.
Бев убеден дека филмот е од Wes Anderson направен во негов мрачен период од животот.
И дијалозите ми беа исфорсирани со "lack of emotion“ од секој можен лик во филмот.
не мислам на стилот како е снимен, него на дистиопскиот свет и обичаите у истиот.. тоа е оргинално

Како срањата на Дејвид Линч.
Lost Highway не ми се свиѓаше, али Mulholand, Blue Velvet, Twin Peaks ми се прејаки срања, the real shit :D
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Room добар. Интересна идеја, и добра музика. Малку нелогичности во целокупното филмско остварување, и коинциденција, ама нејсе. 8-ка од мене. Фантастична глума на детето, една од подобрите кои сум ги видел изведени од страна на дете. Нарацијата исто. Ми се допаѓаа оние наивни детски заклучоци испреплетени со фантазија и сопствен свет.
 
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.143
Поени од реакции
23.248
Room добар. Интересна идеја, и добра музика. Малку нелогичности во целокупното филмско остварување, и коинциденција, ама нејсе. 8-ка од мене. Фантастична глума на детето, една од подобрите кои сум ги видел изведени од страна на дете. Нарацијата исто. Ми се допаѓаа оние наивни детски заклучоци испреплетени со фантазија и сопствен свет.
Океј бомбаш, за добра музика и интересна идеја со нелогичности 8ка, а супер скоцнан филм со супер херои ако има 8ка е преценет.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Океј бомбаш, за добра музика и интересна идеја со нелогичности 8ка, а супер скоцнан филм со супер херои ако има 8ка е преценет.
Вакво нешто не постои. Тоа се две работи кои се контрадикторни и се исклучуваат една со друга. Како што го објаснил Русо во Општествениот договор ,,правото на ропство". Ем право ем на ропсто, не ојт едно со друго. Така и супер филм со супер херои не одат. :pusigo:
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Lost Highway не ми се свиѓаше, али Mulholand, BlueVelvet, Twin Peaks ми се прејаки срања, the real shit :D
Кај мене обратно Лост хајвеј ми е најдобар од него мулхоланд е само срање( со дете које седи на нокшир) иако тоа дете би требало да гледа филмови со џеки чен(Знае џумерко за кого зборам) Блуе велвет ми е океј (y) а твин пеакс сеа серијата ја симнав кај и да дае деновиве ќе ја почнувам ти претпоставувам за филмот збориш 92 ајде има време
Лесно се сфаќа симболиката.
Wicked е премногу интелигентен и он сака филмовите тешко да се сфаќаат.
Како срањата на Дејвид Линч.
Ако ти се допаѓа The Lobster - потсети се дека е режиран од Грк.
Биди расист, хејтај го The Lobster.

Не е оригинален. Различен е ама не е оригинален. Мислам дека е можно тоа. Тоа што го имав напишано пред некоја страна можеби го сфативте како шала ама навистина го мислев.
Бев убеден дека филмот е од Wes Anderson направен во негов мрачен период од животот.
И дијалозите ми беа исфорсирани со "lack of emotion“ од секој можен лик во филмот.

Wicked и оној Зед ми се врвот да фатиш еден стап :pos:
Многу летат ....ама боинг

Inaku za viktorija use sabajlevo gi gleav ovie raspalile so intervjua po internetov brao


 
Последно уредено:

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Вакво нешто не постои. Тоа се две работи кои се контрадикторни и се исклучуваат една со друга. Како што го објаснил Русо во Општествениот договор ,,правото на ропство". Ем право ем на ропсто, не ојт едно со друго. Така и супер филм со супер херои не одат. :pusigo:
 
G

grande-juve

Гостин
твин пеакс сеа серијата ја симнав кај и да дае деновиве ќе ја почнувам ти претпоставувам за филмот збориш 92 ајде има време
за серијата зборам, филмот не е тоа ниво
 
Последно уредено од модератор:
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Lost Highway не ми се свиѓаше, али Mulholand, Blue Velvet, Twin Peaks ми се прејаки срања, the real shit :D
Мене баш Lost Highway ме измрда од место. Го гледав некаде пред година и кусур уште ми стои во глава. Ме вознемири баш на позитивен начин. Најака портретација на зло некогаш :D
Lost Highway пред Blue Velvet.
 
W

wicked_1

Гостин
Не знам зошто го сметате Лобстер дека со сила пробуе да биде уметнички и слично.. едноставно си е драма/комедија/романса прикажана на поинаков, оргинален начин... Во кино кога го гледав цела сала едно 5-6 пати се смеевме на глас, и никој околу мене не мрдна, шо обично не е случај во полна сала. Ја си уживав у порцијата Јастог, засеа у топ 10 од 2015.


ова со читливоста не ми е читливо шо сакаш да кажеш
Брат, се чита кога режисерот не може да изведе еден филм и да го исполни содржински како што треба, Лобстер е таков, се држи на симболизам со кој ги покажува екстремите на едн одехуманизирано општество. Читливо е тоа што режисерот редел рандом сцени една по една која од која почудна и побизарна, и очекува гледачот сам да им наоѓа смисла т.е со тоа што ќе си прави компаративен осврт со реалниот свет.

На почетокот тргна добро ама не се деси заплет никаде, само имаше тркалање напред без објаснувања, очекувајќи сторијата сама да му стане јасна на гледачот, а уствари требаше да се импровизира и нагаѓа цело време за тоа што го гледаме. Нешто како у Under the Skin, структурно исти се овие два филма, изведбата е одлична ама се содржински слаби, а кога мислам ан содржински слаби мислам на тоа што фалеше поцврста подефинирана сторија, развој на карактери, и барем по некоја информација за "системот".
Поентата на филмот секој различно на крај ќе ја толкува, смешниов форумски полицаец го толкува како "љубовта победува се :icon_lol:", некој ќе смета дека е општествена критика, итн итн..

Мислам дека првиот дел како интро ловеше една поента, вториот дел на крај дури проба да биде Бразил на Гилиам, Претенциозно според мене.:toe:[DOUBLEPOST=1453582125][/DOUBLEPOST]
Lost Highway не ми се свиѓаше, али Mulholand, Blue Velvet, Twin Peaks ми се прејаки срања, the real shit :D
Не не, срања се и овие. Не се прај многу интелигентен. :pos:
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Кај мене обратно Лост хајвеј ми е најдобар од него мулхоланд е само срање( со дете које седи на нокшир) иако тоа дете би требало да гледа филмови со џеки чен(Знае џумерко за кого зборам) Блуе велвет ми е океј (y) а твин пеакс сеа серијата ја симнав кај и да дае деновиве ќе ја почнувам ти претпоставувам за филмот збориш 92 ајде има време



Wicked и оној Зед ми се врвот да фатиш еден стап os:
Многу летат ....ама боинг
како сега јас упаднав во разговор за јастогот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom