Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.859
Поени од реакции
34.894
The Revenant , how the fuck е оценет со 8.6? Да не им беше Ди Каприо ќе беше просечна 5ка. Каква па иронија ќе биде ако добие оскар за ова , отколку во случаевите кога не доби а заслужуваше.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Revenant изгуби ми се.

Кај се сполетал режисеров не ми е јасно, освоил Оскар лани и сеа мисли Господ за муда го фатил. Тапа филм. Да не е Ди Каприо немало ни да го спомнат филмов. Па уште Оскар аа тепаат кој нејќе.
Абе бегај, сценариото изгледа на А4 формат го напишале, секој глумец по 4 реченици има да каже. Ди Каприо Оскар со 2 реченици, стекнање, јаукање, лигавење и напињање цел филм, на страна тоа што преживува нешто што ни Господ не би го преживеал.
Греота покрај такви улоги баш за оваа да добие Оскар.
Режисеров изгорел у желбата баш на негов филм да добие Оскар овој.
Поздрав.


ПС. Еве у исто време со Дел Бој сме го гледале. :D

Иначе Дејвид О. Расел ми е топ режисер, сите филмови ми се свиѓаат што сум му ги глеал до сеа, Американ Хасл, Фајтер и Силвер Лининг, очекувам и Џои да ми е добар а како нема да ми биде кога Џенифер е таму. :icon_mrgr:
 
B

Blade Torch

Гостин
Тhe Revenant парче од филм:cuc:
Повеќе ми се допадна од Брдмен ради пределите во кои е снимен, маестрални, специфични сцени колку сакаш. Акцијата одлична. Нек си ебе векот, го бива Чилеанецот за режија. Камерата владее!
Лео нека почне да спрема говор без солзи.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.035
Поени од реакции
106.829
И ја го изгледав и искрен да бидам не сум воопшто задоволен. Баш му зборев сеа на Маки на фб, некако преочигледни беа одредени работи. И највеќе од се што мразам се нереалности, нема да кажам за која случка се работи за да не влезам во спојлер, али претпоставувате на која мислам. Очекував многу повеќе, а добив просечен филм кој малку од малку го вади Лео, и покрај тоа што стенкаше у 90% од филмот, сепак добро одглуми.

П.с. И Том Харди негативец, шупичку материну. :D
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.067
Поени од реакции
8.123
Тhe Revenant парче од филм:cuc:
Повеќе ми се допадна од Брдмен ради пределите во кои е снимен, маестрални, специфични сцени колку сакаш. Акцијата одлична. Нек си ебе векот, го бива Чилеанецот за режија. Камерата владее!
Лео нека почне да спрема говор без солзи.
Филм од 3 часа, акција дали имаше вкупно 10минути во цел филм.
Филмот е боза.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Не е лош филмот, не е ниту многу добар. Ама глумата на Лео и режијата се на ниво за потесен круг на Оскарите.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Па за 2 часа и 36 минути колку што трае филмот можел да се потруди режисерот малце повеќе. Фалат некои работи, ликот на Ди Каприо ич не е сменет низ текот на целиот филм а преживуваше неколку месеци.
Што знам колку па и ова е за Оскар, секој втор актер би го одглумил истото, испаѓа ко режисерот да му рекол ти Лео ќе лежиш, ќе се влечеш по земја и само ќе стенкаш и ќе се напињаш доека не ти прснат очите.

Абе ај чекав недела дена за превод а на крај испадна дека и уопште не е потребен, 5 реченици на англиски останатото на индијански зборат со залепен англиски превод на тоа. Чао.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.035
Поени од реакции
106.829
Не е лош филмот, не е ниту многу добар. Ама глумата на Лео и режијата се на ниво за потесен круг на Оскарите.
А што е најтрагично некако осеќам дека Лео ќе земе Оскар годинава, а за какви само улоги нема земено...
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Revenant изгуби ми се.

Кај се сполетал режисеров не ми е јасно, освоил Оскар лани и сеа мисли Господ за муда го фатил. Тапа филм. Да не е Ди Каприо немало ни да го спомнат филмов. Па уште Оскар аа тепаат кој нејќе.
Абе бегај, сценариото изгледа на А4 формат го напишале, секој глумец по 4 реченици има да каже. Ди Каприо Оскар со 2 реченици, стекнање, јаукање, лигавење и напињање цел филм, на страна тоа што преживува нешто што ни Господ не би го преживеал.
Греота покрај такви улоги баш за оваа да добие Оскар.
Режисеров изгорел у желбата баш на негов филм да добие Оскар овој.
Поздрав.


ПС. Еве у исто време со Дел Бој сме го гледале. :D

Иначе Дејвид О. Расел ми е топ режисер, сите филмови ми се свиѓаат што сум му ги глеал до сеа, Американ Хасл, Фајтер и Силвер Лининг, очекувам и Џои да ми е добар а како нема да ми биде кога Џенифер е таму. :icon_mrgr:
Изгледа не си гледал освен Birdman ништо од режисерот а? :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Џонтра и останати што го исплукавте The Revenant - ние истиот филм го гледавме? Не знам, зошто за мене филмов беше најдоброто до сега од 2015 што сум гледал, можам да речам и блиску до совршенство.
ФАКТ: Емануел Лубецки дефинитивно не е нормален или не е од овој свет! Ако Ди Каприо и Ињариту обајцата направија нешто што е заслужно за Оскар, на Лубецки треба или да му се дава по дифолт Оскар секоја година без да има номинирани, или пак да се исклучи од игра како неприкосновен и наградата да се преименува во „Втора најдобра кинематографија по Лубецки“. Секоја чест, мајсторе! :cuc: На моменти движењето на камерата ме потсетуваше на Birdman, но најмногу од се ми се допаѓаа кадрите од жабја перспектива. На подобар начин не можеше да ја покаже супериорноста и убавината на природата над човековата кревкост. Уште па кога прочитав дека не користел вештачка светлина, туку работел само на дневна светлина за да бидат кадрите што пореалистични, занемев (нешто за што огромна заслуга мора да му се припише и на идејата на режисерот Ињариту, поради што биле принудени да снимаат само по неколку часа на ден, и целата постапка се одолговлекувала со месеци). Лубецки го направи филмов уште едно визуелно ремек дело за кое заслужува Оскар трета година по ред.
Музиката е исто така прекрасна! Штета што според (глупавите) правила на Академијата, не е eligible за Оскар. Ова јас би го пуштил да свири непрестајно во позадина цело време, целиот мој живот.
Трето - приказната можеби не е којзнае колку mind-blowing, но она што филмов го прави ремек дело се глумата, режијата, кинематографијата, монтажата, музиката, сетовите, кадрите, движењето на камерата... со еден збор - сѐ останато.
Ако можам подоцна ќе ви реплицирам на сите, еден по еден. ;)
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Се сложувам, мене фактот дека такви приказни/филмови не ме фасцинираат ми го намалува впечатокот на филмот. Можеби последно нешто слично што сум гледал беше Апокалипто.

Какви прекрасни сцени имаше во Реверант
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.859
Поени од реакции
34.894
Ozbilno dvizenjeto na kamerata , montaza i kadrite ti se presudni za dobar film? Di Kaprio odglumi kolku se barase od nego , pa i poradi toa e visokata ocenka. Prikazna nula , razvlecena neverojatni 156 doolgi minuti vo koi gledavme kako glavniot lik trca po sneg. Tolku.

Za mene film ako ne ostavi onaka vpecatok da go osekas fizicki vo gradite , ne e nisto posebno. Dzabe i kameri i dvizenje i agli i neznam so.

E sega na primer Joy ... :cuc: I prikazna , i realizacija na istata , i eden kup pouki od filmot. Plus Jenifer si rasturi. :pipi:
 
Последно уредено:

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Pripazuvajte na spojleri, filmot samo dvdscreener e iskocen.
Da ve potsetam samo.

I da se pisam vo timot deka ne e SVE do prikaznata. Filmovite se iskustva. Vizuelno da vi raskazat nesto. Ne mora sve da e u nekoja ocigledna narativna forma.

Also, film koj vizuelnosta mu e prednost da go gledate 700x350 blurry e posteno sramno. Ako veke ne ste platile karta, dajte mu barem realna sansa.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Ozbilno dvizenjeto na kamerata , montaza i kadrite ti se presudni za dobar film? Di Kaprio odglumi kolku se barase od nego , pa i poradi toa e visokata ocenka. Prikazna nula , razvlecena neverojatni 156 doolgi minuti vo koi gledavme kako glavniot lik trca po sneg. Tolku.
Сто пати сум рекол, и пак ќе повторам: зошто мора да постои „добра приказна“ за да биде добар филмот? Во Барака не ни постои приказна, па филмот е ремек дело, на пример. Не, не ми се пресудни само движењето на камерата, монтажата и кадрите - пресудно ми е сето тоа и плус уште работи заедно. Така се прави филмот, тој е уметност на збир од нешта, една целина во која не е потребна само приказна, како што велите вие.
За глумата на Ди Каприо не вреди да дискутираме. Истото го правевте и со Сандра Булок во Гравити. Според вас, што треба да прави актерот за да биде добар во улогата? Да брбља цело време, па макар и без емоции? Сандра Булок не била добра зашто не изговорила ни една реплика (а си собра номинација за Оскар за таа улога), сега Ди Каприо не бил добар зашто не зборел туку се влечел низ снег. Што ќе не чуеш! Си го гледал украинскиот Plemya (The Tribe)? Тоа е филм направен на јазикот на глувонемите кој годинава беше кандидат за Оскар од Украина. Ниту еден од актерите во филмот не изговара ни една реплика, што значи по дифолт сите се лоши актери, според вашата логика. Или Silence на Бергман? Таму тишината е најважниот елемент во филмот, речиси никаква реплика нема, што не го прави лош филм. Понекогаш тишината зборува многу повеќе и од милиони редови текст. Овде глумата е маестрална, кој што сака нека каже. И ова е една од најдобрите улоги на Ди Каприо во кариерата. Очигледно е колку тој се посветил на улогата и колку реалистично го доловил ликот. Дури и типот кој е вегетаријанец, за потребите на филмот се согласил да јаде месо во неколку сцени.
Трето - муабетот: нема акција = лош филм нема што да го образложуваме. Тоа е муабет на „филмоманите“ според кои Fast and Furious е најдобар филм на сите времиња.[DOUBLEPOST=1451054013][/DOUBLEPOST]
Also, film koj vizuelnosta mu e prednost da go gledate 700x350 blurry e posteno sramno. Ako veke ne ste platile karta, dajte mu barem realna sansa.
Се согласувам, јас се заебав! Ова мора да се доживее на кино! И ќе го репризирам, веднаш штом излезе, задолжително!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom