Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

G

grande-juve

Гостин
@wot
Баш Ејми не ми беше класичен, плус ме внесе у главата нејзина 2 пати боље од овој за Кобејн, затоа за првиов се "грижев", а вториов ми беше баш ко само нешто документирано...:toe:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Се мислам дали да го гледам Uncle заради тоа што Хенри Кавал е еден од најлошите глумци што сум ги гледал
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
>Ти текнуе уникатна идеја
>читаш за мозокот/психологии
>разговараш со доктори
>1000 луѓе работат со години да направите анимиран филм,
>вметнуваш голем број мали навидум неприметливи епски моменти
и ти доаѓа некој од кајгана и ти вика ок ти е филмот, онака за тепање време, лабаво
1. Да е уникатна идеја, не е. Се сеќавам пред година/две се вртеше некое кратко анимирано филмче за момак и девојка излезени во ресторан и што им се врти низ главата, емоции и такви ствари. Може да се обложам дека ја краделе идејата.
2. На еден Балканот не е мртов е работено од околу 2003-та или 2005-та за да излезе во кино во 2013. И во просек на секој македонски филм се работи по 6 години, од добиен конкурс до премиера. Ако ова го гледаме, секој македонски филм треба да добие номинација за оскар.
3. За да биде еден филм- филмиште, не треба само „уникатна идеја“ и работење на него со години, потребно е нешто друго, потребно е да те допре, да ти предизвика некое чувство на исполнетост по гледањето, ако е тажен да те натажи, ако е весел да ти даде некоја топлина во душата, а по гледањето на овој, само блага насмевка имав и ништо друго.
Da. Druze epten se pogoduvame na vkus. Nikoj ne go osporuva deka e kvaliteten, originalen, I zasluzuva visoka ocena.
No ne uspeva site da gi dopre isto. Mene mi e maka sto ne mi e omilen, ama sepak toa e.
Koga ke razmislam, Home ponudi poveke zabava.
За квалитетен - квалитетен е. Ми се свиѓаше анимацијата, боите, ликовите, начинот на кој беа претставени сите емоции и периодот од бебе до тинејџер да речеме.
За оригинален - не знам баш. Во денешно време чисто сумњам дека постои нешто оригинално.
Али џабе е квалитетот кога како што реков нема некој дух, да те допре. И да, Home ко ќе се сетам ми беше позабавен, а пониска оцена му ставив. Али додуша анимацијата помал квалитет имаше, башка гласот на Риклана.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
Ontopic - Inside Out е топ филмче, дефинитивно најдобриот анимиран годинава и можеби во топ 10 анимирани филмови што сум ги гледал во животот. Јас се обложувам дека не само што ќе лапне Оскар за најдобар анимиран, туку и ќе биде номиниран во категоријата „најдобар филм“. Но, од мене доби само 9, затоа што не успеа да си поигра со моите емоции како што тоа го направиле некои негови претходници, како Up и Toy Story 3 (и двата беа исто така номинирани за најдобар филм), и многу други.

Offtopic - „El Laberinto del Fauno“ е еден од моите најомилени филмови. На профилот на letterboxd дури и ми е ставен меѓу топ 4 омилени. За 2007 успеа да освои 3 Оскари, што ретко се случува кога е во прашање филм од неанглиско говорно подрачје. Но, истата таа година, иако беше номиниран и во категоријата „Најдобар филм од неанглиско говорно подрачје“, тој Оскар не го освои. Успеа да му го земе германскиот „Das Leben der Anderen“. Никогаш не успеав да го сфатам и „преболам“ тој преседан. Сѐ до денес. Денес конечно му седнав на „Das Leben der Anderen“ и сфатив зошто се случило тоа, а и зошто има оценка 8,5 на IMDB, и зошто се наоѓа на 55 место на листата ТОП 250 на IMDB. 10/10 од мене! Вистинско ремек дело! :cuc:
 
G

grande-juve

Гостин
3. За да биде еден филм- филмиште, не треба само „уникатна идеја“ и работење на него со години, потребно е нешто друго, потребно е да те допре, да ти предизвика некое чувство на исполнетост по гледањето, ако е тажен да те натажи, ако е весел да ти даде некоја топлина во душата, а по гледањето на овој, само блага насмевка имав и ништо друго.
Али џабе е квалитетот кога како што реков нема некој дух, да те допре. И да, Home ко ќе се сетам ми беше позабавен, а пониска оцена му ставив. Али додуша анимацијата помал квалитет имаше, башка гласот на Риклана.
Значи филмиште е, зашо кај мене се' од тоа шо си набројал го постигна. И шо праиме сеа? :D

И немојте ви се мољам просек ко Home у иста реченица со Inside Out:nesumjas:
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.502
Поени од реакции
33.647
Се мислам дали да го гледам Uncle заради тоа што Хенри Кавал е еден од најлошите глумци што сум ги гледал
Hahah, zaso? Pred nekoj den go gledav Uncle I bas se mislev dali mi e dobar glumecov.
Probav da se prisetam na Superman. Poso samo tamu go imam gledano.
Ostanav so mislenje deka e ok.

Inaku filmot ne nudi nisto predobro za parite/vremeto, ama nema da ti stane dosadno. Zabaven e. I predobar soundtrack.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Значи филмиште е, зашо кај мене се' од тоа шо си набројал го постигна. И шо праиме сеа? :D

И немојте ви се мољам просек ко Home у иста реченица со Inside Out:nesumjas:
well then не сме ние толку емотивци :kezec:
 

AniMagus

ペルソナ
Член од
20 октомври 2012
Мислења
1.161
Поени од реакции
4.292
Значи филмиште е, зашо кај мене се' од тоа шо си набројал го постигна. И шо праиме сеа? :D

И немојте ви се мољам просек ко Home у иста реченица со Inside Out:nesumjas:
Остај ги, не знаат што зборат. :)

Inside Out ми е најдобар анимиран филм, после Wall-e наравно! Како човек што 20+ пати се има преселено и сменето училишта... премногу се препознав во филмов и ликот на Рајли. Можда и затоа толку ме погоди. :noze:

Иначе, рандом, песничкава ми се вртеше во глава денес. :LOL:

И додека сум на тема Inside Out... зошто побогу, очекував да трае тракава додека беа во Imagination Land? :D
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.502
Поени од реакции
33.647
The End of the Tour, ne mi napravi kejf, mnogu vague, bez procitana knigata voopsto nema da se povrzete, valda ko mene.
Epten ne odgovarase castingot.


Od druga strana Experimenter imate pretopla preporaka, beautifully written, naracija I odlicna gluma. Me osvoi mene.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Od druga strana Experimenter imate pretopla preporaka, beautifully written, naracija I odlicna gluma. Me osvoi mene.
+1
иако знаев за експериментот од претходно и ја сфаќам целата психологија, многу добро е направен филмот
верувам дека за оние што не знаат за овој експеримент, филмот ќе им биде далеку подобар и интересен.
 
G

grande-juve

Гостин
Иначе, рандом, песничкава ми се вртеше во глава денес. :LOL:

:D
Твоиве работници задолжени за тоа ја слушнале кога си го гледала филмот, се заразиле, и сеа стално ќе ти ја пуштаат, а петорката емоции ќе си удираат фејс-палмови :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom