Најекономично греење и ладење

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
интересно како куриозитет:
http://enauka.mk/vesti/tehnologija/item/1750-besplatno-greenje-so-e-radijator#.VUdZMmU6DcM.facebook
Бесплатно греење со е-радијатор
Револуционерен нов дизајн на радијатор нуди можност за бесплатно греење. Се работи за е-радијатор кој е всушност компјутерски сервер модифициран за топлината која ја генерира да може да затопли една просторија во куќата.
Така, компјутерскиот сервер има двојна функција - компјутерските фирми добиваат бесплатен простор за нивниот сервер, наместо да користат големи центри за податоци, а топлината што се генерира при нивната работа може да загрее една соба.
„Ние всушност повторно ја користиме енергијата која ја користи серверот, па на фирмите нема да им биде потребна дополнителна енергија за да ги оладат серверите, а придобивката на луѓето е јасна и едноставна. И двете страни имаат корист“, вели Боаз Лепе, извршен директор на холандската компанија „Nerdalize“ која го изработила радијаторот.
Идејата потекнала кога, откако термостатот се расипал, еден вработен во компанијата застанал над својот лап-топ за да се згрее. Компанијата веќе поставила 5 е-радијатори во 5 куќи во Њупорт, Белгија. Секој уред ќе биде надгледуван за да се види дали произведува доволно топлина. Од компанијата се надеваат дека, иако комерцијалниот сервер на ѕидот можеби нема да биде по сечиј вкус, идејата за бесплатно греење ќе ги привлече луѓето.
ова е веќе добра идеа, тоа би значело дека големите серверите треба да се селат во подрумите на стамбени и други објекти на кои им треба греења, па во зима би го продавале поевтино и сите би биле среќни. За рециклирање пак на топлината во ел.енергија или во ладење да не одиме од одма...:)
Дефинитивно рециклирањето е спас за светот..во сите домени.
 
Член од
11 мај 2015
Мислења
72
Поени од реакции
10
Здраво на сите! Ги исчитав скоро сите сттрани барајќи најдобра опција на инвертер, и од тоа што го прочитав дојдов до заклучок дека Vivax (GEYI, GEXI и AEHI) или Gree Hansol се на врвот во квалитет. И токму овие модели ги ставив во потесен избор за купување :). Иначе сакам да грејам соба од 30м2, со просечна изолација, и буџетот ми е до кај 40.000-45.000 ден. макс.

Ве молам за помош при избор! Што мислите за мојот избор?
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
Ako mozes da prasas i da doznaes cena ili da mi dades nekakov kontakt, bi ti bil blagodaren.
Pozdrav
Druze nemozam da ti najdam ceni za vivaxov za 3.5 drugarcevo so mi gi dade informaciive ne.mu dale ceni za pomalite modeli.Inavce coekot so mu gi dal cenive mu bil drugarce dobo taka moze za toa se cenive vakvi.Ako mi dade nekoja informacii go zamoliv ke ti pisam
 
Член од
11 мај 2015
Мислења
72
Поени од реакции
10
Здраво на сите! Ги исчитав скоро сите сттрани барајќи најдобра опција на инвертер, и од тоа што го прочитав дојдов до заклучок дека Vivax (GEYI, GEXI и AEHI) или Gree Hansol се на врвот во квалитет. И токму овие модели ги ставив во потесен избор за купување :). Иначе сакам да грејам соба од 30м2, со просечна изолација, и буџетот ми е до кај 40.000-45.000 ден. макс.

Ве молам за помош при избор! Што мислите за мојот избор?
На yamaha10 и bobipp им се допаѓа ова :). Дечки, што ви се допаѓа? прашањето е глупо или изборот наведен за клими е ок? :)
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
На yamaha10 и bobipp им се допаѓа ова :). Дечки, што ви се допаѓа? прашањето е глупо или изборот наведен за клими е ок? :)
ми се допадна што си ги прочитал сите страни на темава, а и изборот не ти е лош, GEYI, GEXI која и да ја земеш нема да има зима за тебе
инаку допаѓање ти е исто како лајк на ФБ само што јас не користам такво нешто пошто сум малку повозрасен
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.776
Поени од реакции
6.743
На yamaha10 и bobipp им се допаѓа ова :). Дечки, што ви се допаѓа? прашањето е глупо или изборот наведен за клими е ок? :)
Јас стиснав лајк од причина што и јас сум во процес на истражување на пазарот, па прашањето беше исто како јас да сум го поставил и со нетрпение чекав одговор. Инаку кој продава Vivax во државава? Колку за информација Клима Сервис Навин, кои наводно биле соработници, сервисери и монтажери на Техномаркет и ми препорачаа Нео со 3.5 kW за ладење и 3.8 kW за греење, 26000 ден + 3000 ден монтажа и 5 години гаранција. Нео биле во сопственост на Панасоник, така ми кажаа. За нијанса појака, Панасоник клима 3.5 ладење и 4.2 греење ама е 40000 ден + 4500 ден монтажа а само 2 год гаранција. Не знам дали и колку е ова точно. Али се си мислам дека и мене ќе ми треба барем 4-ка за греење, можда и 4.2 за посигурно.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
GEXI ако воопшто го има негде да се најде е привилегија да се земе бидејки не се произведува веќе, GEXI е постар модел кој е заменет со новиот GEYI но ако може да се бира меѓу двата модела посигурна комбинација е GEXIто како поквалитетна копија на Hansol одколку GEYI.
GEXI е идеална копија на стариот Хансол кој мислам идеше со Санио компресор а GEYI ги прати новите Hansol модели со Ланда компресори.
Но сепак мислам дека тоа што GEXI сеуште може да се најде во понуда по нет како модел незначи и дека го има на лагер да се купи.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Нео биле во сопственост на Панасоник, така ми кажаа. За нијанса појака, Панасоник клима 3.5 ладење и 4.2 греење ама е 40000 ден + 4500 ден монтажа а само 2 год гаранција. Не знам дали и колку е ова точно.
Ova sto ti go kazale e teska glupost.
NEO e marka na Tehnomarket, kakov Panasonic.
Otvori alibaba i mozes se da si poracas od Kina so koe sakas ime na nego, ako naracuvas pogolemi kolicini.
Neptun si naracuva pod ime Fuego, Set si poracuvaat so ime ST (demek Superior Technology), agrotehna si imaat MAX itn.

A vo vrska so klimite, Panasonicot sto go spominjas ne e za nijansa pojak, za klasa pojak e. Nemoze da se sporeduvaat so NEO-to. Prvo vidi ja minimalnata potrosuvacka na NEO-to (600w mislam deka bese) i nemora poveke muabet da se pravi.
 
Член од
6 мај 2014
Мислења
18
Поени од реакции
5
Druze nemozam da ti najdam ceni za vivaxov za 3.5 drugarcevo so mi gi dade informaciive ne.mu dale ceni za pomalite modeli.Inavce coekot so mu gi dal cenive mu bil drugarce dobo taka moze za toa se cenive vakvi.Ako mi dade nekoja informacii go zamoliv ke ti pisam
Fala. Inaku za ostanatite da znaat deka na nekolku mesta prasav za GEYI serijata i nikade nemoze da se najde. Spored mene AEHI e za nijansa poslaba od GEYI, so toa sto ima novteti od aspekt na wi-fi ready itn. Uste ova, koga prasuvav monteri za AEHI modelot od 3.5 nikoj ne znaese da mi kaze nisto specificno za nego bidejki e nov proizvod (da ne bide kupuvanje macka vo vrekja). Inaku jas imam prostor od 37m2 i prethodno monterot sto dojde kaj mene mi go preporaca 3.5 od GEYI no dodeka jas se mislev,sobirav hrabrost i cekav dolarot da se stabilizira, modelot go povlekoa od prodazba :(, i sega neznam dali da gledam 3,5 od AEHI serijava ili 5,5(poradi razlikite vo protok na vozduhot od stariot i noviot model)
Pozdrav
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Fala. Inaku za ostanatite da znaat deka na nekolku mesta prasav za GEYI serijata i nikade nemoze da se najde. Spored mene AEHI e za nijansa poslaba od GEYI, so toa sto ima novteti od aspekt na wi-fi ready itn. Uste ova, koga prasuvav monteri za AEHI modelot od 3.5 nikoj ne znaese da mi kaze nisto specificno za nego bidejki e nov proizvod (da ne bide kupuvanje macka vo vrekja). Inaku jas imam prostor od 37m2 i prethodno monterot sto dojde kaj mene mi go preporaca 3.5 od GEYI no dodeka jas se mislev,sobirav hrabrost i cekav dolarot da se stabilizira, modelot go povlekoa od prodazba :(, i sega neznam dali da gledam 3,5 od AEHI serijava ili 5,5(poradi razlikite vo protok na vozduhot od stariot i noviot model)
Pozdrav
Za Vivax PAKOM e uvoznik prva raka, najdobro preku niv da ides, bilo kakva Vivax klima sto ja nema ovde ja nosat za 7dena (so kapar verovatno) od Hrvatska. Istoto ke ti go sredat i preku ekupi.mk-webshop na Pakom (ima telefon na sajtot na ekupi) so toa sto oni ke go dogovorat so PAKOM pa ke ti se javat da ti odgovorat. Tie so WiFi najverovatno se Midea klimi posto Gree nema takvi sminkerski zezalici vo nivnite modeli, kako great sega novive Midea neznam, ama postarite bea ocajni za greenje i so cesti defrosti.
 
Последно уредено:
Член од
11 мај 2015
Мислења
72
Поени од реакции
10
Za Vivax PAKOM e uvoznik prva raka, najdobro preku niv da ides, bilo kakva Vivax klima sto ja nema ovde ja nosat za 7dena (so kapar verovatno) od Hrvatska. Istoto ke ti go sredat i preku ekupi.mk-webshop na Pakom (ima telefon na sajtot na ekupi) so toa sto oni ke go dogovorat so PAKOM pa ke ti se javat da ti odgovorat.
Fala. Inaku za ostanatite da znaat deka na nekolku mesta prasav za GEYI serijata i nikade nemoze da se najde. Spored mene AEHI e za nijansa poslaba od GEYI, so toa sto ima novteti od aspekt na wi-fi ready itn. Uste ova, koga prasuvav monteri za AEHI modelot od 3.5 nikoj ne znaese da mi kaze nisto specificno za nego bidejki e nov proizvod (da ne bide kupuvanje macka vo vrekja). Inaku jas imam prostor od 37m2 i prethodno monterot sto dojde kaj mene mi go preporaca 3.5 od GEYI no dodeka jas se mislev,sobirav hrabrost i cekav dolarot da se stabilizira, modelot go povlekoa od prodazba :(, i sega neznam dali da gledam 3,5 od AEHI serijava ili 5,5(poradi razlikite vo protok na vozduhot od stariot i noviot model)
Pozdrav
Скоро и да нема разлика помеѓу AEHI и GEYI. Колку што можев да забележам при споредбата е дека AEHI има капацитет на греење 3.96 додека GEYI 3.65 kw.и SEER коефициентот кај AEHI-то е 7.8 а кај GEYI-то 7.00. Овие се предностите за AEHI моделот.Единствено кај GEYI протокот на воздух е поголем ≤770 m³/h, додека кај AEHI ≤610 m³/h. Тие се разликите помеѓу овие два модела, колку се значителни и која би била покорисна....оставам на некој постручен да одговори :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Скоро и да нема разлика помеѓу AEHI и GEYI. Колку што можев да забележам при споредбата е дека AEHI има капацитет на греење 3.96 додека GEYI 3.65 kw.и SEER коефициентот кај AEHI-то е 7.8 а кај GEYI-то 7.00. Овие се предностите за AEHI моделот.Единствено кај GEYI протокот на воздух е поголем ≤770 m³/h, додека кај AEHI ≤610 m³/h. Тие се разликите помеѓу овие два модела, колку се значителни и која би била покорисна....оставам на некој постручен да одговори :)
Да си читал повеќе на темава ке приметеше дека при 2 слични клими секогаш е подобар избор таа што е потешка и има поголема надворешна. GEYI (GREE) има 6kg потешка надворешна единица од АЕHI, а и габаритно е поголема 899x596x378 mm наспроти 810×558×310 mm. Поголема надворешна значи поголем изменувач а тоа пак значи поретко ке влага во дефрост, поретко ке замрзнува и пологично и да грее подобро. GEYI е уствари идентична Грее/Хансол машина само со налепница Vivax, за AEHI неможам да тврдам но сигурно не е Грее машина, а највероватно е Мидеа. Под налепницата на вивакс сега од 2015та покрај Грее има и Мидеи кои ги бие лош глас по форуми како наши така и комшиски. Не дека Мидеа не ја бива генерално, има топ нордик Мидеа инвертори за европски пазар но тие модели тука кај нас ги нема. Дали баш оваа е добра незнам, мислам дека и нема некој на форумов со баш таква AEHI за да ти потврди.
 
Член од
6 мај 2014
Мислења
18
Поени од реакции
5
Скоро и да нема разлика помеѓу AEHI и GEYI. Колку што можев да забележам при споредбата е дека AEHI има капацитет на греење 3.96 додека GEYI 3.65 kw.и SEER коефициентот кај AEHI-то е 7.8 а кај GEYI-то 7.00. Овие се предностите за AEHI моделот.Единствено кај GEYI протокот на воздух е поголем ≤770 m³/h, додека кај AEHI ≤610 m³/h. Тие се разликите помеѓу овие два модела, колку се значителни и која би била покорисна....оставам на некој постручен да одговори :)
I kaj vleznata moknost ima razlika, pogolema e kaj AEHI modelot grubo za 100w (za greenje i ladenje)
 
Член од
11 мај 2015
Мислења
72
Поени од реакции
10
Прашав во Паком и веќе ги немаат GEYI моделите.Како што ми кажаа замена за GEYI сега е AEHI како понова верзија..
Што мислите за AEHI-то како модел? Strelec на 2-3 страни пред оваа ги испофали компресорите на AEHI. А сега пиша дека ги бие лош глас Мидеи-те? AEHI e соToshiba компресор?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom