Најекономично греење и ладење

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
нова е не е толку стара
на 410 е
имам самсунг на р22 и мислам дека повеќе топли од неото
Златни клими со р22. Со р410 се 99 посто КАНТИ. Ретко која клима со Р410 издржува колку таква со Р22
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Златни клими со р22. Со р410 се 99 посто КАНТИ. Ретко која клима со Р410 издржува колку таква со Р22
да да се слагам со тебе потполно
овој самсунгот што го имам откако е купен 2005-2006 до сега има изработено толку како моето НЕО да го работам наредните 20год.
Значи лугето ја зеле климата на времето ама мислеле дека ќе можат 40м2. само со неа да топлат, буквално маста и ја ваделе 7-8год.
Не како мојата размазена нео клима ќе дувне 7-8мин. па си паузира повеќе од пола саат :D
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
R22 како штетен гас за озонската обвивка е укинат со Монтреалскиот Протокол инициран од УН а потпишан од најголемиот број развиени земји. Во споредба со R410, опремата на R22 работи на пониски притисоци па логично е и да трае подолго. Дилемата зашто како земена е избран токму R410 кој не е чист гас туку мешавина(а такви има многу) би рекол реално ја објаснува типов(клима монтер) на видеото од 2:10 натака.
 
N

nikola2004mkd

Гостин
Малку глупо прашање.
Дали COP климата расти со растењето на надворешната температура? Ако климата има COP од 4,5 на 7 степени дали на 14 би имала повисок COP од на пример 6?
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.737
Поени од реакции
2.554
Малку глупо прашање.
Дали COP климата расти со растењето на надворешната температура? Ако климата има COP од 4,5 на 7 степени дали на 14 би имала повисок COP од на пример 6?
Да, расте со покачување на надворешната температура, но не толку многу. Провери ги еуровент сертификатите го мерат цоп на три надворешни температури. Токму од таа причини е воведен scop, односно сезонскиот цоп кој претставува просек од цоп вредностите на различни температури.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Малку глупо прашање.
Дали COP климата расти со растењето на надворешната температура? Ако климата има COP од 4,5 на 7 степени дали на 14 би имала повисок COP од на пример 6?
E ova e super prasanje. Ne e voopsto glupo.
Jas kako sto imam gledano po specifikacii, imam vpecatok deka ova zavisi od klima do klima.
Kaj nekoi klimi (obicno poeftinite ili poslabite modeli, da ne recam kinezite) mislam deka im pagja COP-ot so rabota na min. a toa e najcesto koga e visoka temperaturata.
Primer Gree Change 18-ka ima min. potrosuvacka od 350W i min oddadena toplina 1000W (od specifikacii), toa e COP 2,85. Na povisoki temperaturi po kratko vreme od uklucuvanje sigurno ke raboti na min. pa so toa i na poslab COP od toj sto se vodi vo specifikacii na +7 a iznesuva 3,62.
Kaj 12-ka Change e ista situacija - na 220W min ima minimum oddadena toplina od 600W sto dava COP 2,72.
Isto i Gree Hansol. Ima min. od 190W i najmala oddadena toplina od 720W, sto dava COP 3,79 odnosno pomal od toj deklariraniot na +7 koj e 4,4
Ja imam gledano i Panasonic-ot sto ja prodavaat to technomarket, kaj nea na min 200W oddava toplina 800W sto bi reklo COP 4, a deklariran na +7 e 3,81.
Toshiba suzumi plus e najobar primer za visok COP na min. rabota - na 150W dava toplina od 900W sto e COP 6.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.763
Поени од реакции
31.703
Дали COP климата расти со растењето на надворешната температура? Ако климата има COP од 4,5 на 7 степени дали на 14 би имала повисок COP од на пример 6?
Во принцип да, но точните бројки ќе зависат од конкретните карактеристики на различните модели. И зголемувањето не би било баш линеаено.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
кај мене како расте надворешната Т така се зголемува и потрошувачката
денеска измерив досега најголема потрошувачка од дури 1720W на надв.Т од 22с. :D
 
Член од
29 декември 2014
Мислења
49
Поени од реакции
55
Некој да ми препорача добри монтери за климатизери? Се работи за Mitsubishi, ако е нешто битно тоа.

Фала унапред.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.763
Поени од реакции
31.703
@PinkyTheGreat
Имаш ПП со контакт. Мислам дека и други овде имале работа со Зоки, па нека пренесат искуства...
Не верувам дека некој ќе се пожали на него, јас барем немав никакви замерки. Jaс дури и климата ја земав преку него, прашај го за цена прво него... можеби по некој канал ќе ти среди и некој попуст.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
интересно како куриозитет:
http://enauka.mk/vesti/tehnologija/item/1750-besplatno-greenje-so-e-radijator#.VUdZMmU6DcM.facebook
Бесплатно греење со е-радијатор
Револуционерен нов дизајн на радијатор нуди можност за бесплатно греење. Се работи за е-радијатор кој е всушност компјутерски сервер модифициран за топлината која ја генерира да може да затопли една просторија во куќата.
Така, компјутерскиот сервер има двојна функција - компјутерските фирми добиваат бесплатен простор за нивниот сервер, наместо да користат големи центри за податоци, а топлината што се генерира при нивната работа може да загрее една соба.
„Ние всушност повторно ја користиме енергијата која ја користи серверот, па на фирмите нема да им биде потребна дополнителна енергија за да ги оладат серверите, а придобивката на луѓето е јасна и едноставна. И двете страни имаат корист“, вели Боаз Лепе, извршен директор на холандската компанија „Nerdalize“ која го изработила радијаторот.
Идејата потекнала кога, откако термостатот се расипал, еден вработен во компанијата застанал над својот лап-топ за да се згрее. Компанијата веќе поставила 5 е-радијатори во 5 куќи во Њупорт, Белгија. Секој уред ќе биде надгледуван за да се види дали произведува доволно топлина. Од компанијата се надеваат дека, иако комерцијалниот сервер на ѕидот можеби нема да биде по сечиј вкус, идејата за бесплатно греење ќе ги привлече луѓето.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.763
Поени од реакции
31.703
Nerds... :)

Eве нешто поинтересно:

http://www.trueactivist.com/tesla-announces-the-release-of-a-battery-that-can-power-your-home/
Tesla’s $3,000 Powerwall Will Let Households Run Entirely On Solar Energy!


Powerwall is a home battery that charges using electricity generated from solar panels, or when utility rates are low, and powers your home in the evening. It also fortifies your home against power outages by providing a backup electricity supply. Automated, compact and simple to install, Powerwall offers independence from the utility grid and the security of an emergency backup.

Capacity
Powerwall comes in 10 kWh weekly cycle and 7 kWh daily cycle models. Both are guaranteed for ten years and are sufficient to power most homes during peak evening hours. Multiple batteries may be installed together for homes with greater energy need, up to 90 kWh total for the 10 kWh battery and 63 kWh total for the 7 kWh battery.

Multiple batteries may be installed together.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
официјално од вчера 13.30 почна сезоната на ладење
како за прв ден 1.1kW во 42м2 на Т од 23с.внатре , а надвор 34
 
Член од
6 мај 2014
Мислења
18
Поени од реакции
5
Ednata e 49000 so montaza drugata 47000 so montaza drugarce moe saka da stava pa prasuva dali vredat za parite vo sporedba so starite modeli[DOUBLEPOST=1429865645][/DOUBLEPOST]
On se misli za poskapiov model ama ne e siguren,znaci i dvata modeli imaat toshiba kompresori?fala mnogu
Ako 5ka e 49000 so montaza kolku e 3.5 od AEHI serijata?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom