Што со плаќањето? Кој би требало да плаќа?

Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Aко е поспособна од тебе зашто да ти пречи постојано да заработува повеќе пари од тебе?
Мене лично можеби нема да ми смета што е поспособна од мене, ќе ми смета тоа што заработува повеќе од тебе али друго е муабетот.
Повозрасниве, поискусниве, оние со брак и долгогодишни врски велат дека жената е таа на која што тоа ќе и смета :)
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Па добро, не сум јас малоумен да не препознаам дали жената го цени мојот став дека јас треба да плаќам, или сум банкомат. Јас имам исклучително низок праг на толеранција во врските. Може само да си замислиш колку можам да поднесам незадоволна жена. :)

Дали е подобро да се инвестира во првиот или вториот тип на жени, сепак мислам дека е субјективна проценка. Мене лично до сега многу ми биле понапорни амбициозните.

Кога ќе почне, јас ова, јас она. Ти жиме Миле...
Претпоствуев :)
Него, нели е полесно коа лета да ја вратиш на земја, одколку кога нема амбиција да и ја створиш?
Ја сум категорично против спуштање на земја, мислам дека висока цел и амбиција е здраво за духот, секако се додека е поткрепено со дела.
Него шо праиме со оние шо ја немаат? Стварно ли преферираш домаќинче, домаќинче?
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
@wot ако јас се ова го кажев ( убаво склопено, патем ), ќе се завршеше со слични реакции како за langelina.
Дури и муабетов на темата различно го тераат во зависност од полот, а не пак на маса.

Емка, да не го разврзуваме муабетот зошто ептен избегавме. Ти си работела за капути додека си студирала, јас работев за да си го платам факултетот и се друго од секојдневието тогаш, па ниту ми било проблем да плаќам, ниту да ми плаќаат. Ако јас на 20 години работев како идиот и можам да плаќам кафани, може и другата страна.
Е кога си во заедница/брак не работиш само за капути. :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Стварно ли преферираш домаќинче, домаќинче?
Тоа веројатно доаѓа со годините. :D

Имам јас амбиции и проекти за тројца, дури и на овие години. :) Од жената очекувам да ми помага во некои практични аспекти од животот.
 
C

Castiel

Гостин
Мене лично можеби нема да ми смета што е поспособна од мене, ќе ми смета тоа што заработува повеќе од тебе али друго е муабетот.
Повозрасниве, поискусниве, оние со брак и долгогодишни врски велат дека жената е таа на која што тоа ќе и смета :)
Не. Знам доста луѓе каде што жената повеќе заработува во брак и воопшто не им пречи. Знаеш зашто пошто веќе кога си решил да живееш со некој и да стапиш во брак ондак си се согласил да делиш све. Ако почне да и смета тоа што заработува повеќе ондак зашто воопшто стапила во брак? Се е работа на компромис. Доколку има разбирачка оваа воопшто не е проблем.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Не. Знам доста луѓе каде што жената повеќе заработува во брак и воопшто не им пречи. Знаеш зашто пошто веќе кога си решил да живееш со некој и да стапиш во брак ондак си се согласил да делиш све. Ако почне да и смета тоа што заработува повеќе ондак зашто воопшто стапила во брак? Се е работа на компромис. Доколку има разбирачка оваа воопшто не е проблем.
Можеби е така, во Нарнија :)
Брат, збориме за реалност, реаност наречена фиром, комплекс на виша вредност, балкански менталитет.
Многу е лесно да се каже „абе компромис“. Каков компромис. Јас имам само еден пример кој што не успеал. Можеби тој е исклучок од сите оние кои успеале :)
 
C

Castiel

Гостин
Можеби е така, во Нарнија :)
Брат, збориме за реалност, реаност наречена фиром, комплекс на виша вредност, балкански менталитет.
Многу е лесно да се каже „абе компромис“. Каков компромис. Јас имам само еден пример кој што не успеал. Можеби тој е исклучок од сите оние кои успеале :)
За реалност ти зборам. Не ти кажувам за бракови од странство. Ти кажувам за овдешни бракови. Фала богу сите не патат од комплекс на виша вредност и балкански менталитет.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
За реалност ти зборам. Не ти кажувам за бракови од странство. Ти кажувам за овдешни бракови. Фала богу сите не патат од комплекс на виша вредност и балкански менталитет.
И браковите од странство се реалност :)
Не реков дека патат сите од комплекс на виша вредност, не реков дека сите го носат тој фиром синдром со себе ама направи математика, колкав е процентот на оние кои се без тие синдроми и без еготрипови и во тој случај, двајцата да се такви, па уште и жената да биде таа што заработува повеќе.

Би рекол екстремно, екстремно мал...
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.419
Поени од реакции
109.182
Можеби е така, во Нарнија :)
Брат, збориме за реалност, реаност наречена фиром, комплекс на виша вредност, балкански менталитет.
Многу е лесно да се каже „абе компромис“. Каков компромис. Јас имам само еден пример кој што не успеал. Можеби тој е исклучок од сите оние кои успеале :)
Кога се земале моите татко ми работел ко полицаец а мајка ми на бензинска пумпа. Мајка ми со средно образование земала 500 евра плата, односно тогашни 1000 марки + бакшиш кој никогаш не бил испод 100 марки месечно, а татко ми едвај 15 000. 23 години после тоа, и ден денес живееме среќно сите 4ца во фамилија.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Кога се земале моите татко ми работел ко полицаец а мајка ми на бензинска пумпа. Мајка ми со средно образование земала 500 евра плата, односно тогашни 1000 марки + бакшиш кој никогаш не бил испод 100 марки месечно, а татко ми едвај 15 000. 23 години после тоа, и ден денес живееме среќно сите 4ца дома.
Стефо, прочитај го мислењето погоре што го пишав :)
Исто, го отфрлате (се надевам ненамерно) факторот наречен „домашни вредности“. Едно било во време на Ју, друго е во ова капиталисичко општество.
 
C

Castiel

Гостин
Стефо, прочитај го мислењето погоре што го пишав :)
Исто, го отфрлате (се надевам ненамерно) факторот наречен „домашни вредности“. Едно било во време на Ју, друго е во ова капиталисичко општество.
Океј еве ти и од наше време пример. Мајка ми беше во брак со татко ми 30 години. Втората половина на бракот Мајка ми заработуваше повеќе од татко ми кој за жал во последните 2-3 години воопшто не беше ни во состајба да работи ради болест. Па пак никогаш немаа проблеми од тој апкспект дека мајка ми повеќе заработува. Нити на нејзе не е беше проблем нити на него. Едноставно така се погоди. И да не е ова во НАРНИЈА него тука во македонија. И знам уште 10тина слични примери каде што исто нема проблеми за ова. И да не во Нарнија него во македонија.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.419
Поени од реакции
109.182
Стефо, прочитај го мислењето погоре што го пишав :)
Исто, го отфрлате (се надевам ненамерно) факторот наречен „домашни вредности“. Едно било во време на Ју, друго е во ова капиталисичко општество.
Јас те разбирам што сакаш да кажеш, ама може мене ми изгледаат одредени ставови тука малце чудно затоа што сум воспитан на друг начин. Еве ти пример од денешно време. Бензинската пумпа се затвори додека мајка ми беше на трудничко боледување. Ова негде 99 година. Се роди брат ми, наполни 1-2 години, а мајка ми сеуште невработена. Почна да бара работа ама стандард кај нас не можеш нели да најдеш. Жената сум ја затекувал дома како плаче, и кога ќе ја прашав зошто плаче не ми кажуваше, ваљда не сакаше да ме оптеретува. Едноставно не можеше да се помири со фактот дека има две деца а не допринесува со ништо за оваа фамилија, на страна што примањата на татко ми не се големи и не се доволни за едно четиричлено семејство.

Родителите сакаат да ни обезбедат што поубав живот на нас децата, а и општо на фамилијата, а не да се тепаат кој да ги плати пијачките. :facepalm:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Може ли некој да сподели пример каде жената е далеку поуспешна со дупла плата и сеуште се заедно? Секако тоа да трае и трае со години.

Ве молам болест и такви ствари во овој муабет се ван разум да дискутираме.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.419
Поени од реакции
109.182
Може ли некој да сподели пример каде жената е далеку поуспешна со дупла плата и сеуште се заедно? Секако тоа да трае и трае со години.

Ве молам болест и такви ствари во овој муабет се ван разум да дискутираме.
Еве земи го мојот пример од погоре. Цели 8-9 години беше тоа, мајка ми со дупло, па и повеќе повисока плата од татко ми.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Болест бе брат? Мислам дека тоа го исклучивме уште пред 2 недели...[DOUBLEPOST=1426349322][/DOUBLEPOST]
Јас те разбирам што сакаш да кажеш, ама може мене ми изгледаат одредени ставови тука малце чудно затоа што сум воспитан на друг начин. Еве ти пример од денешно време. Бензинската пумпа се затвори додека мајка ми беше на трудничко боледување. Ова негде 99 година. Се роди брат ми, наполни 1-2 години, а мајка ми сеуште невработена. Почна да бара работа ама стандард кај нас не можеш нели да најдеш. Жената сум ја затекувал дома како плаче, и кога ќе ја прашав зошто плаче не ми кажуваше, ваљда не сакаше да ме оптеретува. Едноставно не можеше да се помири со фактот дека има две деца а не допринесува со ништо за оваа фамилија, на страна што примањата на татко ми не се големи и не се доволни за едно четиричлено семејство.

Родителите сакаат да ни обезбедат што поубав живот на нас децата, а и општо на фамилијата, а не да се тепаат кој да ги плати пијачките. :facepalm:
Само ќе ти болдирам и ќе те прашам те замолам да замислиш како се чувствува секое машко кое е во таа ситуација.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.419
Поени од реакции
109.182
Болест бе брат? Мислам дека тоа го исклучивме уште пред 2 недели...[DOUBLEPOST=1426349322][/DOUBLEPOST]

Само ќе ти болдирам и ќе те прашам те замолам да замислиш како се чувствува секое машко кое е во таа ситуација.
Како да се чувствува бе брат? Нормално дека неубаво. И помогна татко ми во барањето работа, ама знаеш кога нема одма да најдеш работа, кога ќе затераш месец/два/три со седење дома, малце те фаќа паника, па затоа и имаше такви реакции мајка ми.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DL5

Kajgana Shop

На врв Bottom