Што со плаќањето? Кој би требало да плаќа?

Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.800
Поени од реакции
24.723
Чисто да ве информирам, се фативме за гуша и на собиранка за темава али на кратко :D
Тоа сакав да пишам, да удрите еден рапорт за синоќа, кој на кого плаќаше. :D
 
Член од
18 октомври 2014
Мислења
124
Поени од реакции
288
Аналогно на ова и јас можам да кажам дека ти имаш плитки сфаќања. На што се однесува твојов заклучок, на пишаните зборови од Џесика? За што е во право Џесика? Тоа што не и се рмба за 400 евра?? :pos: За 400 евра еј, а некој во земјава толку пари никогаш во животот нема видено, а не пак месечно да заработува по толку. Што она постигнала во животот за да не и се рмба за 400 евра? Завршила факултет? Докторат има? Ја откри Америка? Што бе Ставро?
Јас ваквиот тим на размислувања го категоризирам во типот снобовски размислувања, типични за луѓе кои никогаш во животот се немаат помачено и немаат пролеано капка пот во животот, па макар тоа било за положување изборен предмет на факултет.

Не можам да си објаснам во себе како може некој човек, без разлика дали е женско или машко, да го каже тоа што го кажа Џесика. Не можам најискрено ти викам, и црева ми се преплетоа кога го прочитав.

Баш Крејзи ин лав убаво напиша во нејзиниот пост, за амбициозноста на жените, а и Емка има убаво објаснето. Не знам зошто ги потценуваш жените, односно зошто ги категоризираш луѓето на тој начин... За мене сите се исти, нормално ко што рече Роџер Бејкон жените се жени, мажите се мажи, едните имаат вагина, другите пенис, ама дека жена не може да биде филозоф или дека маж не може да направи ручек тоа не ми е баш исправно. Јас многу почитувам амбициозни жени, а и општо луѓе, што имаат цел во животот, а не што плачат да им плаќаат пијачки и дека испод чест им е да “рмбаат“ за 400 евра.
Според овој тип на девојки, 400 евра не се за почит... Ама ај дај им ги да ги потрошат на себе, да видиш како тоа очињата ке им светнат во евриќи :D
 
C

Castiel

Гостин
Не и се работело за 400 евра да се мачи..страшно...човек ќе посмили доктор по науки е па затоа не и се работи за таква плата што е и повеќе од солидна да не кажам одлична во македонија....
 
D

Daedalus

Гостин
Послем долга и содржајна дискусија со @Peja989 , сфатив дека моите аргументи не се базирани на реални факти. Како секој фер критички размислувач, морам да признаам дека не бев во право и длабоко да се извинам на @langelina, @Ставрогин и останатите на коишто им идев контра. Мојата незрелост и младост се можда една од главните причини зошто не бев свесен за некои работи. @Peja989 и @Клипче, фала за советите, право машко ќе ја третира својата жена како кралица и да, де факто, на жените им следуваат сите привилегии коишто може да ги приушти едно машко, тие раѓаат и се соочуваат со различни проблеми со коишто ние машките не се соочуваме, така што поради биолошката разлика од старт не трпиме еднаков терет и не можеме еднакво да заработуваме и да ги делиме домашните обврски.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Тапа си брат. Сеа ќе ти кажат дека си фатил спонзоруша и затоа си го сменил ставот.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.538
Поени од реакции
43.003
Не ми се верува оти уште се расправате на темава. :cuc:
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
2.908
Поени од реакции
1.548
Не се убацуев до сеа, само читав. Интересно е како почна темата за тоа кој треба да плати, па до спонзоруши. па сеа до еднаквост на половите. Уште поинтересно е шо тие шо викаа дека мажот не е џентлмен ако не плати, дека е шупчина, дека не заслужува да му се дигне курот сеа јасно и гласно ни укажуваат на некојси примитивни вредности. Јасно и гласно ја омаловажуваат способноста на жената да допринесува во куќата подеднакво како и мажот. Јасно и гласно ни трубат дека жената треба да се грижи за домот и децата и да не се оптеретува многу околу финансиската состојба. Ги дискриминирате оние што ги частите, свесни сте? Сеа јас јасно и гласно да ве прашам пред да го искажам мојот став у врска со темата: кој е поџентлмен тој што и дозволува на жената да напредува и шо нема нишо против таа еден ден да стане и поуспешна и со поголем придонес за семејството од него или тој шо и плаќа мартини у некој локален кафиќ?

У везе со плаќањето без разлика дали си со роднини, пријатели, девојка шта год плаќаш ако имаш и ако сакаш да платиш. Ја на пример рецимо на прв дејт увек ми е тапа да инсистирам да платам, нормално е да се понудиш, но да има држ-не дај у сред кафиќ ми е нон-сенс. Време и место да се покаже машкоста ќе има и без да платите на на прв дејт или на било кој нареден, мушкарци. Понуди се, ако инсистира да си ги поделите рачуните, дозволи и, едноставно е. Нит ти помалку машко, нит она у подредена ситуација. Peace.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Не се убацуев до сеа, само читав. Интересно е како почна темата за тоа кој треба да плати, па до спонзоруши. па сеа до еднаквост на половите. Уште поинтересно е шо тие шо викаа дека мажот не е џентлмен ако не плати, дека е шупчина, дека не заслужува да му се дигне курот сеа јасно и гласно ни укажуваат на некојси примитивни вредности. Јасно и гласно ја омаловажуваат способноста на жената да допринесува во куќата подеднакво како и мажот. Јасно и гласно ни трубат дека жената треба да се грижи за домот и децата и да не се оптеретува многу околу финансиската состојба. Ги дискриминирате оние што ги частите, свесни сте? Сеа јас јасно и гласно да ве прашам пред да го искажам мојот став у врска со темата: кој е поџентлмен тој што и дозволува на жената да напредува и шо нема нишо против таа еден ден да стане и поуспешна и со поголем придонес за семејството од него или тој шо и плаќа мартини у некој локален кафиќ?

У везе со плаќањето без разлика дали си со роднини, пријатели, девојка шта год плаќаш ако имаш и ако сакаш да платиш. Ја на пример рецимо на прв дејт увек ми е тапа да инсистирам да платам, нормално е да се понудиш, но да има држ-не дај у сред кафиќ ми е нон-сенс. Време и место да се покаже машкоста ќе има и без да платите на на прв дејт или на било кој нареден, мушкарци. Понуди се, ако инсистира да си ги поделите рачуните, дозволи и, едноставно е. Нит ти помалку машко, нит она у подредена ситуација. Peace.
Види, многу е лесно да направиш вакви споредби. Што подрабираш под напредок у кариера?

Ајде вака. Кој е поголем маж, оној што ја носи жената во Мароко за годишница или оној што ќе и дозволи да напредува со тоа што од локално гранапче каде што работи 10 саати за 10.000 ќе работи 12 саати за 12.000 во Стокомак?

Глупи се паралелите, мојата и твојата.
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
2.908
Поени од реакции
1.548
Глупо е ако туѓите ставови ги окарактеризураваш ко глупи. Глуп си ако мислиш дека Стокомак е напредок во споредба со локално гранапче.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom