Што со плаќањето? Кој би требало да плаќа?

Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.711
Голем дел од вас сте многу млади и многу неискусни, затоа работите ги гледате црно бело: или си со некој заради парите или сама си го плаќаш кафето и го сакаш.

Не е битно кагет, да му се сневиди! Битна е машкоста. Речиси 10 години живеам надвор од Македонија, во средини каде секој си го плаќа своето и не сум сретнала жена што е имуна на таков гест. Напротив, како да им растат крила, погледот им се менува, за првпат се чувствуваат како полнокрвни жени, за првпат чувствуваат што значи да се биде со маж.
Сите ние прво се раѓаме како машки или женски, после доаѓа се друго.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Арно спомена Пеџа во некој пост наназад, појдовното размислување на темава се менува од старт во разликата на генерациите.

Емка вика дека уште е далеку да размислува за брак ама од друга страна кажува дека не може да си дозволи во брак да бара пари за влошки. Вие имате претстава како би требало да изгледа нешто кое е форма на брак/заедничко живеење? Не би ни требало еден од друг пари да барате, парите се користат без приложување на фискални сметки за секоја купена лижалка.

Затоа и настана покољ во темава, едно е врска и гледање 2-3 неделно, друго е заедничко создавање. Едно е со памет на 20 години, друго е со набилдано искуство од животот.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Тоа не го оспорувам воопшто. Али знам и такви силни жени коишто паднале на најголемите шупаци и пропалици, интелектуално 1000 нивоа над нив.
Tоа обично се случува на млади години, кога жените сеуште не разликуваат машкост од сељачки фори. Многу смешни се таквите мажи, на кои им успевало тоа на одредена возраст, кога и после 25 или 30 година сеуште се обидуваат да го продадат истиот филм, иако зад себе немаат ништо. Трагично изгледа тоа.

Голема самодоверба без покритие низ некое животно остварување, на одредена возраст изгледа трагикомично.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.986
Поени од реакции
12.547
Арно спомена Пеџа во некој пост наназад, појдовното размислување на темава се менува од старт во разликата на генерациите.

Емка вика дека уште е далеку да размислува за брак ама од друга страна кажува дека не може да си дозволи во брак да бара пари за влошки. Вие имате претстава како би требало да изгледа нешто кое е форма на брак/заедничко живеење? Не би ни требало еден од друг пари да барате, парите се користат без приложување на фискални сметки за секоја купена лижалка.

Затоа и настана покољ во темава, едно е врска и гледање 2-3 неделно, друго е заедничко создавање. Едно е со памет на 20 години, друго е со набилдано искуство од животот.
Јас моментално со дечко ми не размислувам за брак,што не значи дека во главата си немам некаква идеја како од прилика би требало да функционира. Нека е се заедничко, ама јас никогаш не би можела да си замислам да не придонесувам финансиски кон таа заедница. Просто мене ме нервира таквиот начин на живот, во смисла омажи се, друг нека ти го бери гајлето. Дури била мома плаќале мама и тато, сега нека плаќа мажот. Има луѓе кои во животот не научиле да бидат финансиски самостојни. Е тоа е проблемот. Јас со години не сум побарала дома пари за да си купам нов капут, ќе си спечалам и ќе си купам. Така сум научена, и не ми смета. Кога на мајка ми не сум и побарала пари за капут, да дојдам во ситуација да му барам на маж ми за влошки? Не, извини. Тоа е некој мој зацртан принцип кој се надевам никогаш нема да го погазам. Парите ќе се заеднички и нема да си приложуваме сметки кога двајцата ќе заработуваме и придонесуваме кон семејството. Во спротивно се негови и јас само ги користам.


Нема да навлагам во дискусијата али за ова не можам да се согласам, никако.
Прво, ако си ми девојка/жена, ти си ми кралица, сфаќаш? Треба да кликаме заедно. Не сме заедно само за пред луѓе, зошто во фиром е неарно ако си сингл.
Па поготово втората реченица, ауууу...
Океј ти е размислувањето, ама ти во никој случај не си должен да ми обезбедиш таков живот. Тоа величање на понежната половина може да се оствари преку други гестови, не мора да е плаќањето на кафиња и ручеци.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Океј ти е размислувањето, ама ти во никој случај не си должен да ми обезбедиш таков живот. Тоа величање на понежната половина може да се оствари преку други гестови, не мора да е плаќањето на кафиња и ручеци.
Нормално Емкаа ама тука темата е за плаќање :)
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.986
Поени од реакции
12.547
Нормално Емкаа ама тука темата е за плаќање :)
Да, баш заради тоа. Пошо има женски кои машкоста ја мерат според тоа кој колку плаќа, и се сметаат за кралици ако секој ден некој им го плаќа кафето, а кутрите во животот не се гушнати.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Да, баш заради тоа. Пошо има женски кои машкоста ја мерат според тоа кој колку плаќа, и се сметаат за кралици ако секој ден некој им го плаќа кафето, а кутрите во животот не се гушнати.
Се согласувам со тебе 100% ама темата на која што разглабаме е кој треба да плати. Ако платам не значи дека не ја гушкам или обратно :)
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.711
Да, баш заради тоа. Пошо има женски кои машкоста ја мерат според тоа кој колку плаќа, и се сметаат за кралици ако секој ден некој им го плаќа кафето, а кутрите во животот не се гушнати.
Не кој колку плаќа, туку дали сака да плаќа.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Да не слушнам уште некој да и се обратил на Џесика со погрдни зборови. Девојчето е потполно во право, и наместо да кажува фрази и општи места од типот сакам да направам кариера и да заработам пари, оти ако седам дома ќе умрам, си ја кажува вистината.

Повеќето од вас имаат толку извртени и плитки сфаќања за машко женските односи, што да не бев добронамерен ќе ве наречев не многу бистри, но ајде ќе кажам дека сте биле подложени на ефтина пропаганда.

Работата за пари никого не направила подобар човек. Никого. Рабоата по дифолт е деградирачка. Во Библијата е опишана како казна од Бог. Ќе го заработуваш лебот низ потта своја, така му рекол Бог на Адам. Работата оплеменува само ако работиш нешто што ти е интересно, но тука веќе паричната награда не игра никаква улога. Колку од вас ќе имаат кариера во таков вид на работа? Веднаш ќе ви кажам. Помалку од 1%. Без разлика дали ќе се образувате или не, најчесто ќе работите работи што не ги сакате, ќе трпите луѓе кои не ги сакате, и ќе го нарекувате тоа кариера, и ќе бидете среќни што можете влошки да си купите. Јака работа.

Мислам дека имам пишувано за овој пример на една друга тема. Еднаш во емисија кај Опра се појави жена на некој богат Арап. Накитена со накит, дотерана, нашминкана, преубава. Споредена со дебелите Американки во студииото, изгледаше како од друг свет да е дојдена. Се обиде Опра надмено нешто да и каже дека таа не работела, немала некои права, а оваа само надмено ја погледна и и се насмее во сурат. Мислам дека и Опра сфати колку е саатот.

Една работа сфатив на темата, полошо од феминстка е само машки феминист. Бог да чува и да брани. :neetaka:[DOUBLEPOST=1426324000][/DOUBLEPOST]

Подобро така да трипаат, отколку да трипаат дека ќе направат нали кариера и ќе го сменат светот. Ништо полошо од self-righteous bitch. Всушност, напишав погоре, полошо е машки феминист.
Значи ова за мене е тежок булшит. Губиш допир со реалноста во постов. Дозволи да објаснам.
Јас и ти теоретски се сложуваме потполно, нели во онаа смисла на тоа што е идеал за жена а што за маж и зошто е така, од природни причини.
Значи, сеа ја и ти сме ставени на тест да бираме помеѓу две женски илузии, едната е трипот дека на неа нешо и припаѓа, а другата е трипот дека она сака да работи и тера кариера. И сеа ти тука со цел памет натежнуваш кон првиот трип. И не само што натежнуваш туку и на еден начин го реафирмираш и подржуваш со тоа што и самиот мислиш дека ти е Должност да плаќаш. Не знам, ова за мене е тежок нонсенс и е надвор од реалноста.
Јас натежнувам кон втората женска илузија затоа што кога веќе сум ставен во позиција да бирам меѓу две илузии ќе ја изберам онаа која што е општествено прагматична.
Денес, во ова време, да веруваш дека тебе како Жена нешто ти Припаѓа е малиген став. Еквивалент на општествено/социјално самоубиство. Еден вид слободен скок во амбисот на судбината. Јас дури би одел до таму да аргументирам дека не само што е прагматична катаклизма ставов, туку дека е и теоретски, идеолошки неточен.
Машко-женската социјална динамика е денеска далеку по блиска до дипломатијата во меѓународните односи одколку до некаков си 'природен закон'. Дипломатијата, особено во преговарачките односи, е еден вид бон-тон, или ако сакаш непишан преседан, конвенција. За самите односи постои еден протокол кој е со времето менуван и уредуван на начин кој што најдобро го одсликува тоа време и е од прагматична смисла нај исплатлив. И сега имаме тука два поларитета. Едниот се идиотите со ставот "Haha dabeda uzivaj ke i plakam jas kafina nemam druga rabota", што во мојов случај е еквивалент на "Nigde nepisuva deka ne treba da si go cepkam nosot na sostanok vo ovalnata soba." И онаа другата страна, твојата, која што верува дека и е Должност ова да го прави и заборава дека дипломатијата е само Игра конституирана на bona fides договор кој што во правото може да се нарече Закон колку што мојот прдеж може да се нарече Фактор во глобалното затоплување. Сметам дека она што не смее во ниеден момент да ни избега од глава е дека сме секој од нас заменливи. Expendable. Нај обична потрошна роба на пазарот на сексот. Затоа кожата ми се ежи од Qрвиња шо се трипаат дека нешто им Припаѓа. No bitch, плаќам сашо сакам. Зашо ми е мерак. Плаќам in good faith во нашите идни билатерални односи. Не затоа шо морам. И во првата секунда кога ќе помисли дека ја нешо морам, the game is fucking over. Можам во секој момент да станам, да си отидам и да ја остаам да трипка дека е посебна и дека о, не, не постојат други жени на светов, и о, ич, ама ич не им гори пичката за кур. Жена која верува дека нешо по дифолт и припаѓа пошо е жена е вечно незадоволна жена. А тоа, неќеш. Од другата страна пак имаш девојки што идат во другата крајност, нели, нешто независност, афтономија, работа, пари, кариера филмови бутур.. Иако исконски длабоко во себе се свесни дека утре да им дојде Бекам и да им каже "Биди ми машина за раѓање деца" прво ќе shart-не од возбуда а после ќе праша кај да потпише. Само шо за оние кои што ги гаат овие илузии имам далеку поголем респект, затоа што истите знаат дека Курац не им припаѓа, и дека за се во животот треба да се работи, затоа шо се свесни дека треба да Работат на себе и да го чекаат Бекам со заштитна мрежа доле, со план Б, зашо може и да не се појави. Свесни се за сите механизми на економиката на сексот, од опортунитетен трошок до девалвација. Затоа Оваа илузија далеку повеќе кореспондира со реалноста. Единствен проблем во неа е што си се лажат самите себе си дека тоа го сакаат. Се лаже дека Сака да работи, а не дека Мора. Шо и не е толку страшно, мора и она од нешо да живее. И верувам дека на Вакво девојче, ако здравје боже си доволно голем мангуп да можеш да си дозволиш да ја ослободиш од работа и остали пикантерии шо за неа се онтолошка тривиа, ќе добиеш вистински Мед. Сонот на секој маж. Наравно, ако ова бива изведено правилно, тактички, ригорозно.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Жените кои се способни многу да заработуваат, нема теоретска шанса да останат со маж кој не заработува барем приближно колку нив. Таквите врски се однапред осудени на пропаст. Што не носи до многу интересен заклучок, дека и најсилните и најинтелигентните жени повторно бараат силни мажи.
И уште да додадам дека жена не рани маж без при тоа сето фино спаковано некој ден во точно определен ден од месецот да му го извади низ нос. Може да го рани месец, два, пет година, но во тој меѓу простор ако не се снајде за нов извор на приходи подобра варијанта му е да се одсели.

И секако жена не се чувствува инфериорна ако нејзиниот партнер заработува повеќе. Нема проблем со его, нема внатрешен немир, напротив тоа го смета и за свој личен успех. Но доколку тој заработува помалку тука следи проблем. Но не од нејзината страна туку од негова. Ако таа разлика во примања е над два, тогаш има проблем и прашалник за иднина.

Жените бараат партнер во најмала рака рамо до рамо и посилни, мажите обратно од ова.

И секако генерациски различни работи зборуваме и не се разбираме.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
И уште да додадам дека жена не рани маж без при тоа сето фино спаковано некој ден во точно определен ден од месецот да му го извади низ нос. Може да го рани месец, два, пет година, но во тој меѓу простор ако не се снајде за нов извор на приходи подобра варијанта му е да се одсели.

И секако жена не се чувствува инфериорна ако нејзиниот партнер заработува повеќе. Нема проблем со его, нема внатрешен немир, напротив тоа го смета и за свој личен успех. Но доколку тој заработува помалку тука следи проблем. Но не од нејзината страна туку од негова. Ако таа разлика во примања е над два, тогаш има проблем и прашалник за иднина.

Жените бараат партнер во најмала рака рамо до рамо и посилни, мажите обратно од ова.

И секако генерациски различни работи зборуваме и не се разбираме.
Ова со друштво го имам дискутирано на 15-16 години, колку трескавме зелени. Исто, тема на муабет ни беше дека може комотно да се живее во стан на жена и дека тоа нема да ти го вади низ нос, понекогаш :D
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ова со друштво го имам дискутирано на 15-16 години, колку трескавме зелени. Исто, тема на муабет ни беше дека може комотно да се живее во стан на жена и дека тоа нема да ти го вади низ нос, понекогаш :D
Покомотно здравје, може плус и да не работиш остај на неа :D
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.370
Поени од реакции
3.543
И уште да додадам дека жена не рани маж без при тоа сето фино спаковано некој ден во точно определен ден од месецот да му го извади низ нос. Може да го рани месец, два, пет година, но во тој меѓу простор ако не се снајде за нов извор на приходи подобра варијанта му е да се одсели.

И секако жена не се чувствува инфериорна ако нејзиниот партнер заработува повеќе. Нема проблем со его, нема внатрешен немир, напротив тоа го смета и за свој личен успех. Но доколку тој заработува помалку тука следи проблем. Но не од нејзината страна туку од негова. Ако таа разлика во примања е над два, тогаш има проблем и прашалник за иднина.

Жените бараат партнер во најмала рака рамо до рамо и посилни, мажите обратно од ова.

И секако генерациски различни работи зборуваме и не се разбираме.
Со овој памет за дваесет години едно семејство нема да постои. Ќе постојат само стари ергени и стари моми кои се такмичат меѓу себе во некаква имагинарна утакмица.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom