Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
Transformers Age of Extinction Едвај го догледав, на моменти ми беше многу досаден, станував од стол и кружев околу него од досада. Со сила 7мица. Можело многу подобро да се направи.
Ja go iskluciv. Apsoluten kec. Od 5. Ili od 10. Duri nebitno.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
А јас не сакав да го гледам на лаптоп, сакав да го гледам на ТВ, од шо мислев дека барем забавен ќе биде, па целата акција да ја гледам како шо треба...
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.258
Уште ли не ги научивте Трансформерите бе ?

Ако претходните 3 филма ви биле срање шансите дека 4тиот ќе биде добар..
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
Box Office: 'Mockingjay' Nabs $275M Globally, But Hits Franchise Low in U.S. - Hollywood Reporter
Живееме во свет во кој филмови како Мокинџеј и Твајлајт растураат филмови како Интерстелар. Логично се наментува мемево:



Lele nedelava na Interstelar izglea ke idam, nema da se trpam! :D
Аман разочарај се, не се трпи ова веќе...[DOUBLEPOST=1416824212][/DOUBLEPOST]
Age of Extinction е за со столицата в екран да ја фрлиш.
Околу што ќе кружиш после? :coffee:
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
504
Поени од реакции
816
Не се работи за тоа дали имало и добри и лоши сцени туку како е сето тоа поврзано во целина. Филмот треба да тече со некое темпо, да има некаква смисла, да биде една целина. Многу бесмислени сцени има, како на пример:

Гејл и Кетнис одат на реката, прават небитен муабет минута две, им ѕвони телефонот и Гејл вели: мора да одиме, не викаат.

И? За кој Тасе беше таа сцена во филмот? Нити нешто паметно рекоа, нити направија. Се прошетаа и мораа да се вратат зошто ги барале.

Сцената во центарот за обука на трибјутите што ја спомнав предходно? Како скратена со нож. Еве јас да бев режисер ќе покажев како ги наоѓаат Пита и останатите, па како се спасуваат за влакно, па емоциите на спасените, па на крај ќе го вметнам твистот. Со други зборови, ќе ја направам возбудлива. А не Гејл да ми прераскаже што се случило наместо да видиме сами.

Сцената кога бегаат качувајќи се по дрвата, те молам, дали е могуќе :pos: Како да остане човек рамнодушен на такви бурлески?

Песната во ред што е од книгата, туку што ја пеат како да сакаат да се најават дека доаѓаат од далеку, и она кога бегаат додека браната се руши тоа е врв на глупоќа. Ако беше самоубиствена мисија во ред, ама овие бегаат и после режисерот ни покажува кадар од далеку како демек се спасиле.

Тоа со скелетите што го спомна исто, без врска беше. А тоа Гејл што го раскажа како се случувало, да беше прикажано како сцена ќе беше многу силно.

Во болницата ништо не се случи, требаше да покажат сцени внатре додека ја бомбардираат од надвор. Наместо тоа ја покажаа Кетнис како трчкара наоколу со стрелата. Ја не знам каде го потрошија тој буџет.

Зошто ни го покажуваа Пита само на ТВ. Зошто не прикажаа сцени од Капитол, што се случува таму од прва рака? Освен една две сцени со прецедникот Сноу ништо не видовме.

Постојаното плачење на Кетнис по Пита ме потсети само на еден филм - Твајлајт.

Џулијан Мур како претседател кој држи говори - очобол. Хејмич трезен, исто. Најдобриот актер од сите во филмот со неколку реченици во цел филм. Па ќе ја изменам пола книга ако треба и ќе му дадам на Вуди минутажа.

Ова вака само од памет што ми текнува, имам сигурно уште толку за пишување. Обично се обидувам да уживам во филм и да не се фаќам за ситници, да му прогледам низ прсти, ама ова не се ситници ова е цел филм скоро...

Добра работа во сето ова е што откако го хајпнав пола форум за Интерстелар, сега ги оладив за Мокинџеј. Во секој случај е подобро да се гледа без очекувања, иако мислам дека ни тоа нема да им помогне.

Ајде, чекам коментари од типот: „Убаво ми кажа Ио да си седам дома...“ :)
Mockingjay p1 не го гледав, ама ги имам прочитано книгите и со оглед на тоа дека е базиран на првиот дел од последната книга, очекувано е досаден. И книгата многу бавно се развива, ама вреди да се истрае.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Bad Words-Напорен ми беше малиот пробува она се труди со тие килибарни очиња таков е ко џамли се смее се инаети нешто али ајде интересен концепт 7-10 за тепање време

Trance-Сите сакаме да бидеме славни ама неможе

The Breakfast Club-Можеби за децата од 80с ова е добар филм за мене не овој филм мислам временски припаѓа таму каде што е и неможе да се носи сега со ова време приказната е едноставна лесна она да се проголта лесни ликови различни карактери кој по некој чуден пат за 1 саат се спојија што во реалноста ни за неколку години не го направиле тоа океј

Her-Фениксот е луд маме му ебам лудак Као си одигра она елегатно префинето занесно унатре дојдов одиграв отидов сцената со зградата реакцијата за моментот дека не го сака само него туку уше шесто и кусур незнам она курчење им ин лове со токи воки умре нема те вара пер се искина од ебење а ти ја љубиш Ме нервира некој сцене моментот коа искочи од метрото почна да трча а околу него онака поминуват луѓето зошто чисто дотерани убави на кастинг поминале ама нема потреба сфаќаш на никој не му е гајле ако поминеш само може да напнеш некој шо се мешаш у кадар и што не е чист ме сфаќаш

I'm Still Here-Еве колку е луд фениксот ти реков абе ненормален е луд нигер е

Run Lola Run-Лола да ти дадеме уше миљарда шанси можда ќе успеш аама ти се водиш според она народната од трета мајка

Anchorman - The Legend of Ron Burgundy-Карел а сорта ти ебам ретардирана ме умре и Лове чаир и лове карпет хахаха
Офице фазон знаевме каков беше цар

HANNIBAL-Зошто ?

RED DRAGON-Зошто?Зошто?

The Legend of Hercules-:pos:

Bad Country-Нискобуџетен филма акција нешто ќе му дојде за мафите во лзиана нишо посебно 5-10

Kynodontas-What?

I Am Sam-Го хоме сам ју аре нот ретардет јуст друнк
Незнам шон пен е легенда тука нема оспорување ама не ми ваљаше она незнам се знае еден што одигра е де ниро u Awakenings

Stalingrad-океј ме излажа трејлерот 2саати џабе

Rear.Window-Незнам филмов како не е снимен у македонија гет ит стил донт гет донт ју




Хичкок маестрален интересн филм ете не се потребни ниту пари ниту ефекти ма ништо само добра идеја која добро и ќе се реализира успешност левел 10-10 крајот со апаратот одличен требало да лупнат јак саундтрак на тој дел ќе кинеше

Triangle-Пуста желба да бидеме големи добар е али не

The Seventh Seal-Вториот пат ќе се коментира да не биде избрзано

Gone Baby Gone-Е така седи си со детето као мисир некој глеј картон нетворк ебате тролот а она нека си се ебе ќе си биде сеа телевизиска дива на крај познав дека е женска му на мајкл скот

K-PAX-Значи Спејси знае да те ебе и да те ебе и викаш дај уште значи он ти е туристички водиш сфаќаш знае како да те внесе знае како да го натера гледачот да му поверуваш на тоа шо го збори она цепа кине и уше му верувам :)Има убедувачка моќ магија како сакаш кажи одлично

The.Skin.I.Live.In-Едно не ми е јасно како мислеше дека ќе заборави кој е всушност незнам у 50 години да го чуваше моментот кој е всушност и одмздата нели нормално сцената со дебелиот без потребна само тегнење безпотребно да се влече филмот време и така натаму

Captain.America.The.Winter.Soldier-За разлика од кецот вториов си растури бољи дијалози имаше бољи акција осмислена добра реализирана сцената у лифтот Вов одамна неаме такво нешто видено а матрикс можда протвникот растура маската глумата (y)

Casablanca-Жртвување за туѓа љубов брао ќе си умреш невин

The Apartment-Малку геј беше типот мора признам ама фантастично обработено крајот хаха па крајот ме бутна ќе бидам искрен иако логички кога ќе размислиш не би требало да помислуваш на тоа ама ајде ме однесе 8-10

James.Dean-Јамес франк ака џејмс деан брао

The James Dean Story - Documentary by Robert Altman (1957)

Black Hawk Down-Незнам ај

Man.on.Fire-Жртва Вашингтон веќе проверено заокружете број 7 за подобар вашингтон нешто кога коце би бил градоначалник на ...гет ит ?

Witness For The Prosecution-веќе кажав ме преврте врат ми скрши кичма се

Teenage.Mutant.Ninja.Turtles-канта

La.vita.e.bella.[Life.Is.Beautiful]-Абе ме умре на почетокот хаха она доста добра комедија ама прво полувреме второ ме бутна и она тоа е моментот на трансформација на лик иако сеуште се држеше моментот со тенкот :pos:

The.Insider-Нопе

2001 A Space Odyssey-Едноставно не е мој тип филмов премногу долго премногу празно шупливо бепотребно се фурале 2-30 минути
мислам 20 минути глеам као мајмун крши череп сеа сериозно ме дупи он мене шо мисли ја мајмун сум филмов ништо не понуди иако гледам многу скокат околу филмов па тој бил животот тој бил незнам што ама ајде ради такви ќе се воздржам




Amelie [Amélie Poulain]-ме густа

John.Doe.Vigilante.-Ме излажа трејлеров филма за интернет деца

The Reader-Шумадијааааааааааа

The.Talented.Mr.Ripley-Моќта слава тоа да бидеш некој имаат одредена цена која се плаќа уше колку ќе бидат убиени за да бидеш среќен и слободен и целиот свет у состојба само да се биде богат некој и нешто пуста желба многу лажење итар пејо шо знам 8-10

To Kill a Mockingbird-Класика глејте си го

Into.the.Storm-Океј

The Amazing Spider Man 2-Од сето тоа што ни го пружи спајдермен до сега според мене ова е најдоброто црнецот знаеш е вака неможе да ставиш нигер да биде нерд неможеш едноставно не оди сфаќаш приказната со сила да се проголта од најголем фан до најголем протвник немој не ме јеби бре има постери од спајдермен што е тоа џастин бибер Оф леј акцијата на ниво добро искроистени пари у тој поглед крајната сцена :place:

Dawn of the Planet of the Apes (2014)-Мајмуните си растурија буквално виеуелно беа премногу добри фантастично кадрите добро доловени приказната беше лесна мислам проста лесно проготлива ко да и даеш на лиса анн кур она мислам сфаќаш шо сакам да ти кажам поентата беше да се убије киро глигоров за да владе злото и целосно усмртување на човечкиот род за жал неуспешна мисија жална беше сцнета со тарасата безмилосна углавном сите критики глеам доаѓат ради ефектите како виеуелно е се претставено до каде напреднала технологогијата и такви ствари да не тупам 8-10

Locke-Те молам зброувај ми повеќе за цементото сакам да слушнам умрев од желба тешко да се донесе филм сам многу тешко читав негативни реакци ама тоа не е до типот таква е скриптата тоа е тоа он само си одглуми поштено хонорар у џеб и чао пријатно ако веќе збориме за солидна глума тоа се дешавше у буриед ама таму се беше на ниво

Lucy-Бљак

The Expendables 3-Слаби ефекти слабо со деца тргнува у напад ја баталува старата екипа добро бе сталоне озбилно
?

Godzilla-Многу темно прст пред око не се глеа Кренстон уште у Бб фазон неговата улога у филмот онака ради слава да се крене на популарност син му незнам што правеше у филмот хаха како и секој друг човек што беше у филмот го доживеавне главна улога тотално изгубен у потрага по централната улога ама никако детето незнаеше каде се наоѓа 6-10 греота

Transformers Age of Extinction-Столица

За некој едноставно неможев премногу ќе беше премногу нагло онака шкрапање
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
Dracula Untold добар филм за времетепање. Динамичен, брзо темпо, нема време за кружење околу столици. Не треба да се споредува со постари филмови на оваа тема затоа што филмов не е хорор туку фантазија. Лесен филм. Featuring Тајвин Ланистер.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Dracula Untold добар филм за времетепање. Динамичен, брзо темпо, нема време за кружење околу столици. Не треба да се споредува со постари филмови на оваа тема затоа што филмов не е хорор туку фантазија. Лесен филм. Featuring Тајвин Ланистер.
Тајвин како Дракула? :LOL:
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
Dracula Untold and Should Have Stayed like That?
Polosi kritiki ima i od Mockingjay. :D
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
ајде кој не стигна пред некој ден на Синедејс, еве го по торенти одлична снимка и звук, веќе проверен. Woody Alen latest movie!

Magic In The Moonlight 2014 DVDRip XviD AC3-UT
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
Добро ама никој не го зема за озбилно Дракула. Тоа ти е филмче како 300 и слични на тоа. Нема никаква допирна точка со хорорите на кои сме навикнале.

P.S.
Тајвин не е Дракула, Тајвин е позаебан.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom