Најекономично греење и ладење

Член од
6 септември 2007
Мислења
8.117
Поени од реакции
8.187
Јас имам Лг обична веке 12година, како што пишува така и троши ден денес

Ладно 1.3 на час.
Топло 1.2 на час.
Пошто го имам Power за мерење потрошња.

Сеа гледам ЛГ Athena inverter 9k троши
Ладно 0.46 на час
Топло 0.57 на час
Неможам да ги најдам каде ги има и по која цена се, ама испод 60.000 не би требало да биде.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Znaci za 38 casa rabotela aktivno 8casa i 26 min i potrosila 5.0 Kw/h. Ovde nesto ne e vo red so ovie 21 % sto gi pokazuva . Nema sansi da meri taka, bidejci koga se isklucuva nadvoresnata edinica ventilatorot na vnatresnata edinica trosi 15-20 W (znaci ima protok na struja pa aparatot go registrira toa kako rabota, sto znaci mora da bide 100 % UCESTVOTO A NE 21%
[/quote]
немам ништо исклучено снема струја денеска на 10 мин. но потоа сама тргна кога дојде, а за вентилаторот што велиш точно е дека троши 20 вати ама кај мене кога исклучува компресорот после 2 мин. запира и внатрешната скроз, значи нема никакво дување и потрошувачката е 0
еве од сабајле до сега нема ништо монтирано ако ти е сумљиво нешто
DSC00847.JPG DSC00848.JPG
да беше инвертер ќе се рачунаше дека троши 100 вати на час така нели пошто за 6 часа потрошила 0.6kW
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Сега приметив дека на климата не пишува DAIKIN FTXN- 35 L9/RXN-35 L9 туку FTXN- 35 LV1B9.
Дали се работи за истата клима или по грешка ми дале друга од рекламираната ?

П.С. Сега читав малце наназад што напишал стрелец, изгледа се работи за истата клима колку што успеав јас да разберам.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.763
Поени од реакции
31.703
Не знам која е таа што ти ја дале, ама од што разгледував за Даикин деновиве мислам дека сите други модели би требало да се подобри (за греење) од FTXN- 35 L9/RXN-35 L9.

Така да не се брзај да се буниш, и побарај на нет убаво што модел си добил. ;)
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Не знам која е таа што ти ја дале, ама од што разгледував за Даикин деновиве мислам дека сите други модели би требало да се подобри (за греење) од FTXN- 35 L9/RXN-35 L9.

Така да не се брзај да се буниш, и побарај на нет убаво што модел си добил. ;)
Истиот е изгледа, незнам зошто си две имиња го водат. Зошто сметаш дека оваа не е баш погодна за греење ?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Strelec

Kolku te cinese multisplit Gree, i kako si zadovolen, ne tolku so potrosuvacka kolku so toa dali dobo zagreva
Добро грее сеа за сеа коа врнеше исто добро се покажа, за 9KW троши и помалку од очекуваното (зборам за 28ката) барем за овие температури 1 до 1,5Kw на саат внатре 23-24. Ги користам од летово и тогаш беше одлично за ладење сметка за јули август по 3000-3500.
За цена не се скапи во смисол цена/моќност, пример 28цата надворешна е 1100еу. Внатрешните се по избор може секакви да се стават change, cozy, viol, hansol, kasetni, kanalski.
Сега приметив дека на климата не пишува DAIKIN FTXN- 35 L9/RXN-35 L9 туку FTXN- 35 LV1B9.
Дали се работи за истата клима или по грешка ми дале друга од рекламираната ?

П.С. Сега читав малце наназад што напишал стрелец, изгледа се работи за истата клима колку што успеав јас да разберам.
Хммм баш за тој модел имам напишано пост пред 1 година, се продаваше во хубо, цена солена 48000.
Еве и слики сум постирал тука, и види го на следната 184страна мојот пост за истата клима имам и линкови. Истата клима е со Pdesign 2.35 во Heat мод a 3.32 vo Cooling mod...послаба е за греење.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.763
Поени од реакции
31.703
Зошто сметаш дека оваа не е баш погодна за греење ?
Mислев во однос на другите модели од Даикин, не се сомневам дека ќе си ја врши работата.

Хммм баш за тој модел имам напишано пост пред 1 година, се продаваше во хубо, цена солена 48000.
Завчера бев во Хубо, уште го имаат тој модел од Даикин и уште е цената 48к таму.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Јас имам Лг обична веке 12година, како што пишува така и троши ден денес

Ладно 1.3 на час.
Топло 1.2 на час.
Пошто го имам Power за мерење потрошња.

Сеа гледам ЛГ Athena inverter 9k троши
Ладно 0.46 на час
Топло 0.57 на час
Неможам да ги најдам каде ги има и по која цена се, ама испод 60.000 не би требало да биде.
па поинаку и неможе да биде... моќноста на компресорот (електрична) е таа.. прашањето е колку е искористливоста после 12 години? да се обидам да подраситнам со зборови и пример:

за 1 саат на греење ке потроши 1,2 киловати. кога била нова, простоирја од (лупам) 30 квадрати ке ја загреела од 18 до 25 стемени за 1,5 саат... сега после 12 години, она сеуште си троши 1,2 киловати на саат, но истата просторија за истата температурна разлика ке и треба околу 2 саати и 15 минути... секоја клима, после 7-мата година од својот животен век изгубува нај малку 30% од моќноста, односно ослабува... компресорот ја енам више таа моќ на набивање, и ослабува... а електро моторот во него (тој што го движи компресорскиот дел) си е 1,2 киловати и тоа е тоа... тука не се менува ништо од тој аспект...
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
za site grejni tela moze da se koristat ?malku pojasnuvanje ako moze ?? i cena !
не го виде ли линкот што го ставив на претходната страна убаво ја пишува цената и максималното оптеретување од 16 ампера кое го трпи апаратот
значи околу 3500 вати
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
па поинаку и неможе да биде... моќноста на компресорот (електрична) е таа.. прашањето е колку е искористливоста после 12 години? да се обидам да подраситнам со зборови и пример:

за 1 саат на греење ке потроши 1,2 киловати. кога била нова, простоирја од (лупам) 30 квадрати ке ја загреела од 18 до 25 стемени за 1,5 саат... сега после 12 години, она сеуште си троши 1,2 киловати на саат, но истата просторија за истата температурна разлика ке и треба околу 2 саати и 15 минути... секоја клима, после 7-мата година од својот животен век изгубува нај малку 30% од моќноста, односно ослабува... компресорот ја енам више таа моќ на набивање, и ослабува... а електро моторот во него (тој што го движи компресорскиот дел) си е 1,2 киловати и тоа е тоа... тука не се менува ништо од тој аспект...
Тоа за седмата година е застарено тврдење што се врти по нет но ај пак се зима како апроксимација само што во тие 7години заштедата на потрошена струја со климава неколку пати ке ја исплати замената на еден компресор од 100 или 200евра (зависно дали е за фикс или инвертер) и пак ке врти бар уште 5-10год.
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
не го виде ли линкот што го ставив на претходната страна убаво ја пишува цената и максималното оптеретување од 16 ампера кое го трпи апаратот
значи околу 3500 вати
ne duri otkako ti pishav se vrativ nekolku strani nanazad ,no ne zaprimetiv ,vo sekoj slucaj blagodaram ke pregledam pak ...jas iskreno mnogu ,more duri i ic ne se razbiram okolu strujava ...se gream co panelka 3,5 ,pa za nea prashuvav dali moze da se izmeri ,iako so smetanje moze da se dobie rezultat ..vo sekoj slucaj blagodaram
 

Kajgana Shop

На врв Bottom