Верувате ли во Господ? Дали постои?

Veruvam Li Jas Vo Gospod ???


  • Вкупно гласачи
    994

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Како може некому да не му е јасно ова is beyond me. Абе и малите деца ја разбираат приказната.
Малите деца ја знаат како што ја знаеш ти. Возрасните треба да размислат и да погледнат позади приказната.

Јахве не им дал моќ да разликуваат добро од зло, а им поставил забрана која ја поддржал со лага.

Луци им ја кажал целата вистина + им оставил простор да изберат без никаква присила или закана.

Првиот ја лаже својата творба од страв да не изгуби моќ над нив, а вториот им нуди вистина и можност да бират не барајќи ништо за возврат.

Ова не го пишува во Битие. Треба да си доволно возрасен за да можеш метатекстуално да резонираш.

Не е доволно нешто да препрочиташ 3 или 7 пати. Треба да размислуваш околу тоа што го читаш. ти, очигледно, не го правиш тоа. Ги гледаш само буквите.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
- Факт неоспорен е дека Адам и Ева немале сознание за добро и зло!


Одамна познато...

--- надополнето ---

Во спротивно зошто би им забранувал?

Тоа е клучно прашање, но веќе е одговорено...

--- надополнето ---

- Без тоа сознание не е можно да разликуваш исправно и погрешно!


Погрешно...

--- надополнето ---

Твојот "аргумент" дека Ева знаела што прави бидејќи не јадела затоа што така и кажале, не држи вода!
Тогаш, зашто Ева јадела, иако Бог ја предупредил дека ќе умре!?

--- надополнето ---

И компјутерот прави што ќе му кажеш, но не го прави тоа затоа што го смета за погрешно или исправно!
!
Лоша паралела...

--- надополнето ---

- Бог ги казнува иако немале сознание за добро и зло, !
Арно ама Бог веќе ги предупреди...

--- надополнето ---

Ј јасно пишува дека очите им се отвориле одкако јаделе!
А значи ли тоа дека пред да вкусат, очите им биле затворени?

--- надополнето ---

Можеш да негираш колку сакаш тоа е тоа што го пишува и сакал или не, неможеш да го смениш!
„Тоа„ што го пишува, „некој„ веќе детаљно го истолкувал, уште пред твоето зачнување...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Напишано од Ipsissimus
- Без тоа сознание не е можно да разликуваш исправно и погрешно!
Погрешно...

-Погрешно?! Па како ќе разликуваш ако немаш сознание за добро и зло?! :tapp:
Напишано од Ipsissimus
И компјутерот прави што ќе му кажеш, но не го прави тоа затоа што го смета за погрешно или исправно!
!
Лоша паралела...

-Напротив! Компјутерот нема сознание што е добро а што зло, но сепак прави тоа што ќе му заповедаме!

Напишано од Ipsissimus
јасно пишува дека очите им се отвориле одкако јаделе!
А значи ли тоа дека пред да вкусат, очите им биле затворени?

-Епа што значи? Дека играле жмурка?
Напишано од Ipsissimus
Можеш да негираш колку сакаш тоа е тоа што го пишува и сакал или не, неможеш да го смениш!
„Тоа„ што го пишува, „некој„ веќе детаљно го истолкувал, уште пред твоето зачнување...

-Гледам!
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Одамна познато...

--- надополнето ---




Тоа е клучно прашање, но веќе е одговорено...

--- надополнето ---



Погрешно...

--- надополнето ---



Тогаш, зашто Ева јадела, иако Бог ја предупредил дека ќе умре!?

--- надополнето ---



Лоша паралела...

--- надополнето ---



Арно ама Бог веќе ги предупреди...

--- надополнето ---



А значи ли тоа дека пред да вкусат, очите им биле затворени?

--- надополнето ---



„Тоа„ што го пишува, „некој„ веќе детаљно го истолкувал, уште пред твоето зачнување...
Дај, бе, Мики, доста се срамиш со овие добацувања, ко мало дете некое.

Ако имаш нешто да изаргументираш - пиши! Што ти е ова дебилново на секоја реченица, по една глупост, колку да ти искочи пост, демек.

„Погрешно прашање“, „некој веќе одговорил“, „има некој кој знае“, „свети отци“ - што ти ја знам...

Срамота е, бе, возрасен човек си, да му е*ем матер!
 
Член од
17 февруари 2011
Мислења
775
Поени од реакции
33
Малите деца ја знаат како што ја знаеш ти. Возрасните треба да размислат и да погледнат позади приказната.

Јахве не им дал моќ да разликуваат добро од зло, а им поставил забрана која ја поддржал со лага.

Луци им ја кажал целата вистина + им оставил простор да изберат без никаква присила или закана.

Првиот ја лаже својата творба од страв да не изгуби моќ над нив, а вториот им нуди вистина и можност да бират не барајќи ништо за возврат.

Ова не го пишува во Битие. Треба да си доволно возрасен за да можеш метатекстуално да резонираш.

Не е доволно нешто да препрочиташ 3 или 7 пати. Треба да размислуваш околу тоа што го читаш. ти, очигледно, не го правиш тоа. Ги гледаш само буквите.
Да не премина и ти во идолатрискта вера на Луцифер?
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Да не премина и ти во идолатрискта вера на Луцифер?
За твојата книга се збори. Не ли разбираш? Со какви тоа цвикери ја читаш Книгата?

Прашај се ти самиот во каков тоа Бог (кој е љубов) веруваш. Садизам, нацизам, инцест, масовни убиства, дискриминација и, секако, бескрајна нарцисоидност и суета.

Он самиот вика „...за да не станат како НАС...“ - Шо е ова, бе?!?!

Остај што е страв од губење моќ и авторитет, остај што е суета, него од кај ова МНОЖИНАВА овде?!?!

Со кого тоа си праи маабет скицо-Јахве на почетку света?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.993
Поени од реакции
11.984
Алистер Крули и пишување на Кајгана форумот. Сакаше на сите да ни ги покажеш патот, или сакаше да се искажеш негде? :pos2:
Фасцинацијата со Кроли е соодветна за ментална возраст од 14-18 години, а пишувањето за таа фасцинација на еден ваков форум само го потврдува тоа. Јас кога имав 17 години ја украдов Книгата на законите од книжара од Скопје, ја имаше во тогашната антикварница. Се кладам во 500 евра деа немаш повеќе од 18 години. (Подобро за тебе да е така, верувај ми)

--- надополнето ---



I'm glad you like it...
Подобро да си чуваш парите... Не е паметно да се кладиш со луѓе што не ги познаваш.

Патишта не покажувам... само кажувам во кој бог верувам... или не верувам...

А ти ако си ја украл книгата, се надевам си запаметил барем 11 стихови... но по коментарот твој се гледа, дека не си запаметил ниту разбрал нешто... Битно е да се бучи и да се бара непријатели за да се контраме со нив...

Изгледа и ти како Тоукатер си бараш непријатели за да постоиш! Да не сте пријатели?

Прво ќе научиш нешто за нас и телемата па после ќе разговараме кој на колку години е и што е фасцинирање и дали е штетно или не...

Јас се кладам дека ти не минуваш ни 30 години! Затоа се натпреваруваш тука и кажуваш кој каков е психички :)

Можеби сум луд... или пијаница... се си бидува! Што можеш ти во врска со тоа? Во твој стил: Се кладам во 1000 евра дека ништо не можеш! :vozbud:

Оние што се фасцинирани од Кроули, не го разбрале ни 2% ... За фасцинирањето бујрум види ги писмата од Магика без Солзи... :)

П.С. Ова беше само мое верување во бог...
Почни да разбираш кој што кажува па потоа слободно коментирај...

МАКЕДОНШТИНА... секој знае за другиот подобро отколку за самиот себе! Штета!
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Прво ќе научиш нешто за нас и телемата па после ќе разговараме кој на колку години е и што е фасцинирање и дали е штетно или не...
Вас? На секој знак на припаѓање во група мене ми се оди во WC...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.993
Поени од реакции
11.984
Вас? На секој знак на припаѓање во група мене ми се оди во WC...
Значи не излегуваш од WC... Добар живот имаш! Браво!
Ах коментари од секого добивам... Ах демократијава убива...
И ти си дел младичу од групата наречена човештво... и си дел од уште многу незнајни групи.. Зависи другите како те класифицираат во кои групи си...
Но тебе не ти е гајле за другите... нели...
Ако тоа е одговорот... си промашил бааги во животот... каде живееш и зошто живееш...
Ај сега оди во WC бидејќи ти не сакаш групи ниту соединивање во групи... И не доаѓај на Кајгана... и тука сме група.... различни но сепак исти по некои карактеристики....

П.С. Научи нешто пред да коментираш... ќе заминиме во ќорсокак... :smir:
Ок е да не ти се допаѓа некоја филозофија и верување, но да се научи нешто за неа... од пракса, не од книги...
Не си троши времето со несоодветни коментари... не одиш никаде... ќе си останеш во WC....
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Изгледа и ти како Тоукатер си бараш непријатели за да постоиш! Да не сте пријатели?
По што заклучи, о премудри хептаграме дека сум барал непријатели меѓу оние кои се перцепираат како телемити?
Пуста инфлација...:)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Значи не излегуваш од WC... Добар живот имаш! Браво!
Ах коментари од секого добивам... Ах демократијава убива...
И ти си дел младичу од групата наречена човештво... и си дел од уште многу незнајни групи.. Зависи другите како те класифицираат во кои групи си...
Но тебе не ти е гајле за другите... нели...
Ако тоа е одговорот... си промашил бааги во животот... каде живееш и зошто живееш...
Ај сега оди во WC бидејќи ти не сакаш групи ниту соединивање во групи... И не доаѓај на Кајгана... и тука сме група.... различни но сепак исти по некои карактеристики....

П.С. Научи нешто пред да коментираш... ќе заминиме во ќорсокак... :smir:
Ок е да не ти се допаѓа некоја филозофија и верување, но да се научи нешто за неа... од пракса, не од книги...
Не си троши времето со несоодветни коментари... не одиш никаде... ќе си останеш во WC....
WC-то и не е толку лошо место ако надвор ме чекаат верувања и групи...

Уживај...

--- надополнето ---

По што заклучи, о премудри хептаграме дека сум барал непријатели меѓу оние кои се перцепираат како телемити?
:pos2:

Are you perplexed?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.993
Поени од реакции
11.984
Кој спомна дека бараш непријатели помеѓу телемити? :nenene:
Јас кажав дека бараш насекаде непријатели... За нешто да се бунтуваш... за верувања, за групирања, за глобализација, за македонија, за политика... Се буниш и вриштиш тука( и кој знае на уште колку други форуми), а сепак не менуваш ништо ни локално ниту пак глобално...
Бараш за нешто да одиш против само за да постоиш, како и пријателот ти погоре со неговите излишни коментари... Види си ги твоите постови... Омраза и бунтување против се само за да се постои, дури и виртуелно... Живеј море, немој да заглавиш во WC...
Тоа кажав јас... зарем би можел со мене да бидеш непријател... со ваков либерал ко мене? Ма немој така...
Ист бог обожаваме о пресветли Тоукатеру за џабе се буниш против мене :smir:

Симболите се различни затоа не ме разбираш и затоа се бунтуваш... како и обично...
 
Г

Господ

Гостин
Значи не излегуваш од WC... Добар живот имаш! Браво!
Ах коментари од секого добивам... Ах демократијава убива...
И ти си дел младичу од групата наречена човештво... и си дел од уште многу незнајни групи.. Зависи другите како те класифицираат во кои групи си...
Но тебе не ти е гајле за другите... нели...
Ако тоа е одговорот... си промашил бааги во животот... каде живееш и зошто живееш...
Ај сега оди во WC бидејќи ти не сакаш групи ниту соединивање во групи... И не доаѓај на Кајгана... и тука сме група.... различни но сепак исти по некои карактеристики....

П.С. Научи нешто пред да коментираш... ќе заминиме во ќорсокак... :smir:
Ок е да не ти се допаѓа некоја филозофија и верување, но да се научи нешто за неа... од пракса, не од книги...
Не си троши времето со несоодветни коментари... не одиш никаде... ќе си останеш во WC....
Човек не може да живее надвор од "група".Во фундаменталите ни е да сме социјални суштества.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom