Playstation 3

  • Креатор на темата A__
  • Време на започнување
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Фала на двајцата. Дефинитивно ќе пробам надградба деновиве па ќе споделам како испаднало.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Некој овдека спомна HDMI-VGA adapter, па ме интересира следново, еве пример овој:
http://www.amazon.com/HDMI-VGA-converter-Audio-Converter/dp/B003O55U8K/ref=sr_sp-btf_title_1_13?s=electronics&ie=UTF8&qid=1392118371&sr=1-13&keywords=hdmi+to+vga
или овој:
http://www.amazon.com/eForCity-538581-HDMI-Cable-5-Feet/dp/B005QWH4QA/ref=pd_bxgy_e_img_y
http://www.aliexpress.com/item/Free-shipping-1-5m-5ft-HDMI-to-5-RCA-Male-Audio-Video-Component-Convert-Cable-For/675932271.html
Што е попаметно да се земе? Ме зеза хдми влезот на плазмата и имам проблеми со користење на пс3, па така да потребен ми е конвертер на сигнал, во пс3 да е вклучен хдми, во тв или VGA + stereo 3,55mm - rca, или ова со компонентни RCA кабли долново.
Поефтино е долното, но ме интересира некој постручен да каже да не се заебам немој да не претвора долниов кабел сигнал па да го купам за џабе.
Плазмава подржува максимум 1080i. Дали со компонентниов кабел ќе добијам 1080i или само 480p?
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.738
Поени од реакции
2.554
За тоа што ти треба, само конверторот од првиот линк ќе ти врши работа. Ама дури не пробаш конкретно на телевизорот, нема да знаеш каква слика ќе добиеш.
Со каблите ништо нема да направиш, затоа што сигналот на хдми е дигитален, а компонентниот влез со пинови очекува аналоген сигнал.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.410
Поени од реакции
5.352
Zaebi konverteri. Ako imas Component inputi na TV-to zemi si orginalen Component cable ili neka e i third party ne veruvam da ima razlika vo kvalitet i ke vagjas HD rezolucija 720p i mi se cini mozes i 1080i. progressive neznam posto se razbira so Component nemas HDCP ali kako i da e ti garantiram deka ke vagjas HD rezolucija. Razlikata pomegu HDMi i toa nemas...Pogotovo pa na Plazma :)
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Не те разбирам каков оригинален, од една страна ПАК ќе мора да е хдми а од друга компонент како што реков погоре? ПС3 нема компонентен излез, има само AV и HDMI.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.410
Поени од реакции
5.352
Pa toa de AV istiot od Playstation 1, istiot od Playstation 2, istiot od Playstation 3

Koa ke mu stavis ti vakov kabel



i ke go vrzes so High Definition TV i ke ti dade 720p to jest 1080i
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
AV кабелот што оди со пс3 е ваков и со истиот не можам ни 480p да извадам што е грозно за играње, gta v изгледа страшно:

Не е таков како што го имаш на сликата. Плазмава е 480p, но на хдми кабел цепа без проблем на 1080i, сликата е одлична на сите игри/филмови, не знам зошто велиш дека нема разлика на плазма. Прашањето е дали има кај нас вакви кабли:

И дали ќе ми заврши работа да не купувам поскап или да не го сервисирам хдми портот на телевизорот. Овој изгледа доста ефтин.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.410
Поени од реакции
5.352
Ne pravis razlika pomegu Composite i Component. Nema tuka sto da se objasnuva...Procackaj na Google...
Toa sto ide so PS3 koa ke kupis se vika Composite kabel i ima 3 kuralinja 1 za slika 2 za zvuk
Componenet kabel sto vaga HD slika e so 3 kuralinja za slika i dvete za zvuk. Znaci 5!!!
Toj doma sto go imas sto ti vadi losa slika 5 ima?!?! NE!!! togas sto go spomnuvas .....Ostaj zaboravi go nego iseci go so nozici....Idi vo PSX Shop Bunjakovec, Sony Galerija, IDC baraj Component kabel za Playstation i Kraj!
Toa HDMI vo Component e pickin dim. Kineska rabota.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.670
Поени од реакции
52.554
Едно прашање... Дали некој ја играл или ја игра METRO 2033 на PS3..?
Кај мене се случува чудна работа... Ја ставам на PS3 и кога ја пуштам бара некоја инсталација...ОК... Се инсталира и играта автоматски се пушта, може да се игра без проблем, но кога ќе ја исклучам и нареден пат кога ќе сакам да ја играм, веќе не се пушта... Несака за жива глава, само стои црн екран... Ја избришав, ја преинсталирав, пак се пушти и пак од почеток бидејќи сејфовите не сакаше да ги препознае...и пак се играше, се додека не ја искључив и пак да ја пуштам пак несака... Имал ли некој ваков проблем со оваа игра...? Прашувам за играва за PS3, а не за PC...
Ако некој го знае проблемот и го решил би го замолил да ми го каже...

Фала...
Тука може ќе се најде некој што знае да ти помогне :)
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
870
Не пратам многу па да прашам.Дали сега може да се чипуваат сите ПС3 конзоли без разлика на верзијата на системот? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom