Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
и The Pledge(y) ...

Инаку супер филм, и ја му давам 8,5

И Mystic River!

Jaс се осудив со 9-ка овојпат, осим крајот онака помало, неверојатна вожња.

Знаете дека одамна не сме се погодиле вака со оцени заедно, јас, Ио, Зед, Псај, Зе Џрман, Гранде.. ма сите! И тоа буквално исти бројки.

Дури не е интересно.. :icon_lol:

Јас не сум нешто посебно импресиониран од Prisoners. Супер филм е, одличен заплет има, филмот е убаво склопен, има тензија, добри сцени и слично. Ми се свиѓаа сцените со Келер и Алекс, на тоа како филмот може да те натера да размислуваш дали се исправни постапките на Келер или не.

Мене лично ми фалеше малку повеќе неизвесност, некој пресврт што нема така лесно да го предвидиш, а крајот беше направен ко да се брзал некој. Од мене има 7.5 :unsure:

п.с. Од филмови со ваква тематика многу ќејф ми направи Gone Baby Gone. Just sayin...

A witch!

And what do we do with witches?
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Препорака за добар германски филм и нормално англиски превод да има по сајтовите. Жанр може комедија, акција, трилер, авантура и некоја интересна драма. Хорор нејќум. Фала.
http://www.imdb.com/title/tt1063669/
http://www.imdb.com/title/tt0250258/
http://www.imdb.com/title/tt0765432/?ref_=nv_sr_1
http://www.imdb.com/title/tt1173745/

Еве ти четири од мене, со тоа што последниот е австриска продукција.....Lives of the others гледам ти го препорачале веќе, тој е must see....
--- надополнето: 14 ноември 2013 во 09:19 ---
Prisoners (2013)

8/10 од мене пред се поради глумата.
Вчера откога го изгледав ти ја видов рецензијава....неам навика да ја читам темава :mad:....инаку очекував повисока оценка од тебе :D
Го видов на замунда, па IMDB со солидно висока цифра, cast....викам нема промашај - и стварно....невидена тензија е.....ок, последните 20-30 мин. не се на нивото, ама не се очајни....
има пропуст во приказната со семејството на црнците кое е среќно и весело на крај, а се соучесници во малтретирањето и киднапирањето на Алекс, ама ај....америчка работа...
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Prisoners :cuc:(y) Одлично филмче, одлична глума. 8/10
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.334
Поени од реакции
57.901
Вчера откога го изгледав ти ја видов рецензијава....неам навика да ја читам темава :mad:....инаку очекував повисока оценка од тебе :D
Јас сум супер задоволен од филмчето и мислам дека 8 не е мала оцена, на Обливион кога му дадов 8 wot месец дена беше на терапија. Во секој случај позитивно сум изненаден од оцените за филмот, ретки се филмови што во глобала на повеќето ни се допаѓаат. Решив викендов да го изгледам репризно. Глумата прејака.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Го видов на замунда, па IMDB со солидно висока цифра, cast....викам нема промашај - и стварно....невидена тензија е.....ок, последните 20-30 мин. не се на нивото, ама не се очајни....
има пропуст во приказната со семејството на црнците кое е среќно и весело на крај, а се соучесници во малтретирањето и киднапирањето на Алекс, ама ај....америчка работа...
Не ми е јасно зошто не ви биле добри последните 30мин. Малку дека убрзаа со темпото се сложувам ама сепак тоа е игран филм кој и онака трае релативно долго.

Веројатно си ги гледал сериите од стилот на The Killing или Bron има многу слични ете таму можеш да ужуваш подолго време во филм/серија од исти жанр
--- надополнето: 14 ноември 2013 во 16:04 ---
Глумата прејака.
Мора да биде прејака глумата кога Хју изгледа пропаднат :)
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.334
Поени од реакции
57.901
Обично ваков тип на филмови траат 90-120 минути ама добро...
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Знаете дека одамна не сме се погодиле вака со оцени заедно, јас, Ио, Зед, Псај, Зе Џрман, Гранде.. ма сите! И тоа буквално исти бројки.

Дури не е интересно.. :icon_lol:
This.
Не е забавно ова бе, за Oblivion/Real Steel/Another Earth/The Next Three Days масакри се случуваа, позабавно беше :)
Ама ваљда има овакви "аномалии" од време на време.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Паметно што не ги спомна Only God Forgives/Godfather.. :rolleyes:

Inaku, Jobs.2013.1080p.BluRay.x264_BLOW

ps Kazete so sto da nadoknadam vecerva od 2013..

All is Bright
Before Midnight
Haunter
Red 2
Odd Thomas
Paradise: Faith
Paradise: Hope
Paradise: Love
Paranoia
Parkland
Planes
Stories We Tell
Summer in February
The Rise
The Hangover III
The Last Time I Saw Macao
The Reluctant Fundamentalist
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Не ми е јасно зошто не ви биле добри последните 30мин. Малку дека убрзаа со темпото се сложувам ама сепак тоа е игран филм кој и онака трае релативно долго.

Веројатно си ги гледал сериите од стилот на The Killing или Bron има многу слични ете таму можеш да ужуваш подолго време во филм/серија од исти жанр
--- надополнето: 14 ноември 2013 во 16:04 ---
Мора да биде прејака глумата кога Хју изгледа пропаднат :)
Не гледам серии принципиелно (освен документарни као How does the universe work исл.), малку е подолг филмов, ама не е тупаџиски, јас не мрднав од пред тв...да не се расфрлам со спојлери - приказната на крај малку е....проретчена (во квалитет, не интензитет), ама ок е...инаку генерално атмосферата е идеално доловена....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom