Предлог за филм со кратка рецензија

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.335
Поени од реакции
57.916
The East (2013)



Гледаш сега њотче како знаеш да дадеш добар предлог? Од сега само вакви предлози да даваш. Значи филм со некакво значење, емоции, дилеми што ги параат младите срца на нашите јунаци како beneamata кога гласа за Црно-бјели свет. А не тука ми оправаш криви дрини за уметнички квази-линч филмови. Буџет - шмуџет тоа нема врска, важно е филмот да те врзе за столче, или во мојов случај, кревет. Не туку ми фалите Гетзби филмови со пластични скоро нацртани позадини кои ги викате ефекти. Фајркракерс и Тоби Мегвајер со неговиот бебешки шарм. Mud, филм во кој две деца се возат нагоре надолу и на крај малку пукање да разбие досада. Јак бил и Метју ќе добиел номинација. Малини ќе добие, да не е Том Круз.

Енивеј, где сам то оно... филмот е fuck the system и како таков веќе има некаква тежина. Брит може не знае да глуми ама улогите и се за реални луѓе со морални дилеми и проблеми, така да доволно е да биде природна. Филмот како филм си има падови но добро. Елен Пејџ е предобра за оваа актерска екипа, мислам дека мораше и да го намали темпото за да не го украде филмот. Инаку ваквите филмови како обид можат да тргнат многу на лошо, како на пример Sound of my Voice и Red State на Кевин Смит. Овој филм го изоде патот некако.

Е, @Iceboy , онаа несреќана Ethan Haas од кога ја прекинаа The Class улога не може да фати. Се некои сериозни улоги му даваат а тој плаче за сит-ком.

Џулија Ормонд беше во филмов бе, мојата омилена актерка со невозможно лоша кариера за потенцијалот што го имаше... :( . Добро е што ја видов макар и на 2-3 минути.

И ја не би да должам многу бидејќи другарот wot сето тоа убаво го објасни. На филмот ќе му дадам 8ца за да го изнервирам гореспоменатиот. Ако не може да сфати зошто нека иде по комшии и нека позајми 5-6 скали и кога ќе ги измери нека пише. :cool:

Io out.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Before Midnight


Океј ова ќе биде една од најкратките рецензии во историјата на форумов.
Значи после Before Sunrise и Before Sunset, сега имаме Before Midnight (кај и да е без наслови ќе останат луѓево). Искрено првпат кога видов дека ќе има трет дел од филмов мислев дека веќе претеруваат, особено со фактот дека вториот беше послаб од првиот. Ама третиов се наврати на квалитетот на првиот. Ми се свиѓаше тоа шо имаше неколку интересни комични разговори вметнато, нешто што фалеше во првите два дела, сценариот awesome како и секогаш, камера и кадрите неверојатни како и секогаш, уживанција за гледање.
Околу приказната нема да должам многу, Џеси и Селин се наоѓаат во Грција со неколку проблеми кои висат над нив после нивната последна средба во Париз.
Препорака за гледање, се разбира ако ги имате изгледано првите два дела, забавен е, брзо мине времето додека го гледаш.
8/10

P.S. Io Sono Interista & wot says The East, I`m going with The East.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.428
Поени од реакции
9.333
The countess

Приказна за грофицата Батори, која верува дека крвта од млади девици ќе ја направат поубава и помлада и така ќе успее да си ја поврати романсата со многу години помладиот Истван.
Филм за опсесијата и нејзините последици, а мислам дека е и според вистинска приказна.
Сепак, вреди да се погледне...
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.729
Поени од реакции
9.712
The Iceman (2012)



На филмов налетав случајно, прегледувајќи ја листата на филмови во кои глуми Давид Швимер. И out of nowhere, налетувам на крими драма чие дејство се случува во 70-тите, крими драма во која Мајкл Шенон глуми во главната улога и тоа како платен хитмен! Плус како бонус снимена по вистинска приказна! Ало! Си реков, ова мора да се погледне.

Очекувањата ми се исполнија. Филмот ме држеше присутен од почетокот па до крајот. Приказната е неверојатна. Обожавам приказни како оваа, од секогаш ме интересирале ликови од типот на Куклински. Изглумен е од одличниот Мајкл Шенон, за кој морам да подзастанам и да кажам секоја чест на одглуменото. Беше баш оној ладен “човек“ кој го глумеше.

Е сега, краток вовед во приказната. Ричард Куклински кој го спомнав погоре е главниот карактер во филмот. Тој од една страна е ладнокрвен платен убиец кој работа за мафија, а од друга страна е грижлив, внимателен сопруг и татко, чие семејство нема појма за другата негова половина. Да не навлегувам и да ви го уништам филмот, понатаму погледнете сами. Сите љубители на крими драми, сериски убици, вистински приказни кои ќе ве држат на работ на столчето, препорачувам да го гледате филмов.

п.с. Доколку ова погоре не беше доволна причина да го изгледате филмов, еве ви уште една поради која мора да го изгледате:



:D

п.п.с. Доколку ве заинтересира ликот на Куклински, погледнете го ова интервју со вистинскиот Куклински. :) Bone chilling story indeed.

8.5/10
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245


Ain't Them Bodies Saints (2013)

Филмот ми беше ставен во watch листата уште зимото кога имаше премиера на Санденс а и промотивниот материјал ептен ме привлекуваше. Не изгледав ниту трејлер туку веднаш пред некој ден го пуштив да се симнува, претпоставувајќи дека е нешто добро.

И излезе. Доста добра крими драма, Руни Мара и Кејси Афлек во главните улоги како двајца љубовници кои ќе бидат разделени по едно злосторство кое ќе биде пресудно за нивната љубов и животот без татко на нејзината тогаш се уште не родена ќерка, Силви. Ептен ми се допадна кинематографијата во филмот, на моменти ме потсеќаше на филмовите на Теренс Малик (пример на Badlands или To The Wonder). Мирна атмосфера и одлична глума од страна на главните ликови а и на Бен Фостер кој исто така има битна улога во филмот.

Да не пишувам повеќе се со цел да не оставам некој спојлер, доста добар филм чиј крај малку ме разочара. Засега еден од подобрите за годинава, од мене оценка 8/10.

Препорака!
 
Член од
22 август 2006
Мислења
494
Поени од реакции
1.000


Blow up на Антониони

Филмот е за еден успешен моден фотограф Томас кој работи во Лондон градот кој во тој период е полн со марихуана, поп музика, секс.Неговиот живот е очигледно презаситен со се, па тој се одвива здодевно и како да живее во очај. Тој едно попладне во еден парк фотографира еден мистериозен пар, а потоа откако ќе ги развие фотографиите ќе разбележи нешто многу мистериозно и сомлително на нив. Сето тоа ќе го заинтригира и ќе го промени начинот на гледање и живеење на животот на фотографот Томас, кој ќе започне да му станува се поинтересен со цел да открие што всушност тој фотографирал во паркот.

Филмот е составен од многу долги кадри кои траат и траат, без нагли катови измеѓу нив, а тоа е пристапот на Антониони кон ’реалниот проток на време’ . Ова не е филм за луѓето кои бараат акција и авантура, во овај филм се случува сосем спротивното. Филмот потсетува на францускиот нов бран, како се раскажува приказна за еден антихерој, кој има момент на криза и одлучува да превземе некоја акција.

Одличен филм со феномеланен тек на настаните, многу метафори и феноменален завршеток.
Го препорачувам да го гледаат сите филмофили кои сеуште го немаат гледано.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245

The Past

Конечно го изгледав за мене еден од поочекуваните филмови за годинава. Премиерно прикажуван во Кан, новиот филм на режисерот Асгар Фаради навистина вреди да се погледне и да се виде подлабоко минатото на главните ликови чии емоции ќе ве освојат се до крајот на филмот. Емотивен “ролеркостер“ каде што прочитав во една рецензија, е баш така и јас би го опишал филмот. Оние кои го гледале „A Separation“ (филмот на Асгар од 2011 кој освои Оскар за најдобар странски филм) ќе бидат повторно задоволни ако не и повеќе од споменатиот. (како мојот случај).
http://www.imdb.com/title/tt2404461/
И овде како и во Separation главните двајца ликови се пред развод. Беренис Бежо со својата апсолутно извонредна интерпретација на Мари, и нејзиниот поранешен маж Ахмад кој доаѓа во Париз за да конечно стават крај на нивниот брак. Таа моментално е во љубовна врска со Самир, човек чија жена е во кома а чиј син живее заедно со Мари и нејзините ќерки. Предобра драма и емоции од страна на Беренис и нејзината постара ќерка Луси која е против нејзината врска со Самир.

Мислам дека има големи шанси да влезе во пократката листа за номинации за најдобар странски филм. Инаку е Ирански кандидат за најдобар странски филм.

8/10
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.335
Поени од реакции
57.916
Prisoners (2013)

Одличен, одличен филм. После подолго време еден крими/трилер кој ја држи неизвесноста и барем овој пат не погодив на сред филм кој е убиецот. Според приказна не се истакнува со ништо посебно во однос на други трилери од ваков тип. Според глума, само Mystic River е тука некаде. Фантастична актерска екипа, максимално одработени улоги, секоја чест.

Да одам ред по ред и кратко: приказната е видена многу пати, киднапирање и трагање по негативецот. Но не е во стилот на Liam Neeson, нема да гледате акција, бомби и експлозии, туку ќе гледате низ што поминуваат семејствата и како несреќата ги менува луѓето од корен. Тие што ја гледаа The Killing знаат за што зборувам. И да, врне и овде повремено.

Хју Џекмен после филмов, ако некогаш имаше некакви сомневања, сега и дефинитивно влегува во топ 5 машки актери на мојата листа (Останатите се Ал Пачино, Роберт ДеНиро, Едвард Нортон и Ентони Хопкинс). Значи човекот е невиден професионалец кој се жртвува за улога. Ова ќе ви стане јасно уште по втората/третата сцена кога е го видите блед, ненаспан, исцрпен, и знаете дека многу мал дел од тоа е шминка. Ова му се најдобрите години и се плашам дека ќе го одмине Оскарот кој го заслужува затоа што секоја година има одлични улоги. Мариа Бело и Виола Дејвис за минутажата која ја имаа беа одлични во улогите на мајки кои се скршени од загубата. Филмот патем трае прилично долго и не ќе беше лошо тие две да имаа повеќе сцени на сметка на нешто друго. Теренс Хауард многу го почитувам од улогите во Crash и The Ledge и ова беше улога како створена за него. За Дони Дарко нема да јадам бурек многу, мислам дека можеше многу подобро ама ок.

Ми се допадна некои сцени на почетокот а и подоцна во кои дијалозите се многу поблиску до нешто што реално би зборувале луѓе, не фенси дијалози кои течат како подмачкани туку нормален муабет. Може да се најдат доста забелешки во содржината како и при секоја истрага но нема некоја посебна причина за претерување. Освен сцената со змиите, пошто Дарко стварно се понашаше како да има мачиња околу него.

Реков веќе, не е така динамичен посебно при крајот, предолг за ваков тип на филм во секој случај. Но кој чека ќе дочека, и тука би сакал да го мотивирам wot да издржи:


:vozbud:

8/10 од мене пред се поради глумата.
 
M

Muranyi

Гостин
The Berlin file(2013)

Добро бе,дали луѓево се блесави или им е ампутиран вкусот за добар филм?Да се работеше за некое америчко piece of crap,тогаш посреќни ли ќе беа,ќе дадеа ли повисока оценка?

Корејска продукција,на актерите не знам името да им го изговорам или напишам што е сасвим нормално а не е ни потребно,но знам дека уживав отприлика околу 120 минути во врвно изведена трилер-акција.Имате изобилие од акција,пукање,тепање,бркање,скокање по кровови,но нема да ви здосади и нема да си кажате-Па да,клише,уште едно америчко срање.

Не,Корејците се генијалци кога треба да ви ги извлечат емоциите на површина,да направат да се внесете и нурнете што подлабоко во дејствието и да не трепнете дур не заврши филмот.И кога ќе заврши,ќе сакате пак да го гледате.Мене лично досега корејски филм ме нема разочарано,ептен некако ми праат мерак.

Накратко,севернокорејски таен агент(дух) кој оперира во Берлин,треба да склучи договор за купување на оружје од познат руски дилер.Средбата се одржува во еден хотел.Но,работите тргнуваат на лошо и на сред состанок им улетува екипа на Мосад која сака да го собере Русот и неговото пријателче црна Арапина,а Корејчето некако успева да им избега.Работите се уште позамрсени,па во клопчето е заплеткана и јужнокорејската разузнавачка служба и секако ЦИА,бидејќи без нив ништо не бива.

Од мене 10,зашто бев расположен вечерва за акција строго и за инает на ИМДБ и неговата 6.6.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Филмот го гледав пред некој ден на Фестивалот на новиот германски филм но ми текна тек сеа дури да напишам рецензија.

Schuld sind immer die Anderen (или Секогаш другите се виновни) од 2012 година.

Секогаш сум “слаб“ на филмови од ваков тип па затоа и според програмата која беше на фестивалот, овој некако беше баш нај мој стил и филм што ќе ми се допадне. Не згрешив секако. Одлична психолошка драма. Главен глумец да ти бил босански актер (Един Хасановиќ) кој ваљда живее во Германија со оглед на тоа што глумел само во германски филмови. Неговиот лик Бенџамин ќе биде пред голем предизвик, да се искупи за грешките од минатото во проект на млади криминалци, нешто како отворен затвор во кој имаат еден вид состаноци се со цел да се соочат со лошите искуства и да соберат еден вид храброст да се соочат со жртвата на нивните напади. Напнатоста станува се поголема кога ја дознава сопругата на нивниот водач, Ева.Тој ќе биде ставен на тест да се воздржи од несогласувањата со неговиот цимер кој постојано му приредува непријатности и желбата за бегство од заедницата поради невозможноста да се соочи со грешката од минатото.



П.С (во рецензијата нема никаков спојлер во случај @wot да си вмеша прсти во едитирање).

Навистина квалитетен филм, ми се допадна и музиката во филмот, како и целата атмосфера која е напната и мрачна. Главната актерка или ликот на Ева е совршен лик, ептен ми се допадна нејзината интерпретација и сето тоа чување во тајност главната несреќа од минатото. Посебно прејака сцена кога нејзиниот лик ќе еволуира и ќе доживее тотален гнев поради главното откритие!
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
797
Поени од реакции
524
Значи филмов е перфекција!!!!! Now-You-See-Me-Official-Movie-Trailer.jpg
Се работи за 4ца магионичари-илузионисти кој ке ограбуваат банки.....филмот срдечно ви го препорачувам на сите...Нема да кажувам ништо друго само МОРА ДА СЕ ПОГЛЕДНИ бај д веј екипата е fuck me
10/10

 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.664
Не разбирам како не го разбирате концептот на темава, не е за дискутирање, не е за надополнување, не е за согласување и несогласување.
Ако сакате можете да предложите филм, напишете рецензија во склоп со минималните критериуми за истата.
Ако не се согласувате со некои од овде, сакате да дополните, да продискутирате, слободно цитирајте ги мислењата од овде - тука.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
The Last Stand




Кој гледате на постерот, Шварценегер. Па тогаш немора да пишувам дека акцијата е добра, одлична итн тоа се знае, барем за мене. Акциите со Арнолд ми биле отсекогаш омилени. Незнам како порано не ми текнало за оваа акција да ја изгледам и незнам како не сум наишол на неа ни на замунда ни на другите стрници.

На почетокот филмот е многу глупав, барем според мене и само заради глупиот старт не му доделив максимална оценка на филмот, инаку да, уште еден потценет филм.

На почетокот се започнува со тоа што еден мексиканец треба да го убијат и наутро во 3 часот го носат со фби коли со се да го убијат арно ама тој има своја војска и го спасуваат тој е во бегство, фби неможе да го фати што и да прават тој им уништува и продолжува да бега накај границата за Мексико. Треба да помине низ градот во кој е Арнолд. Во градот нема никој само Арнолд и неколку други луѓе кои му помагаат за да го фатат. Ме мрзи сеа да објаснувам како го фатија со што, како итн изгледајте го и ќе видите.

Оцена 8/10, реков ради глупиот старт.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.335
Поени од реакции
57.916
Ender's Game (2013)




За да не ги држам њот и ајси во недоумица, одма му давам силна 8.5-ка.

Конечно еден блокбастер во вистинска смисла на зборот. Ние, тие, авиони, леталици, вселенски бродови, ласери... се што сака еден Sci-fi фан. Филмот почнува како крајот на Indepenence Day, продолжува како втор дел на Gravity и завршува како The Last Starfighter со јак буџет. Визуелен мастерпис со сите мани што ги има еден блокбастер, но внимавајте - филм кој има приказна и психолошки момент, филм направен по книга и филм кој нетипично за блокбастер, може да ви биде уништен од спојлер. Затоа, помалку читање форуми и коментари, побрзо гледање. После спојлерисуење не прифаќам дискусии.

Приказната е следна: земјата е нападната од воземјани кои се победени слично како во Independence Day. 50 години подоцна, во очекување на нов напад, се регрутираат деца кои се тренирани да бидат нова врста на војници која треба еднаш засекогаш да расчисти со заканата. Во фокусот брзо доаѓа Ендер (Asa Butterfield) кој има предиспозиции за задачата и затоа е форсиран од полковникот Граф (Harrison Ford) да биде следниот командант кој ќе ги предводи нашите против бубачките...​
Толку за содржината. Сега за добрите и лошите работи според мене: прво, филмот има одлична приказна, визуелно е одличен и има типичен саундтрак за блокбастер по моделот на Инсепшн и Дарк Најт. Што ќе рече, многу бамбурење во позадина, скоро постојано. Не знам дали е ова одлично или така не навикнаа... мене додуша некогаш ми фали атмосферата од Dune (1984) кој иако беше епски обид кој заврши неславно, ги имаше оние моменти на тишина и исчекување. Ender's Game од тој аспект е пребрз и штета за тоа, со ваков материјал вредеше да се обидат да направат епик, филмот ги има сите потребни работи за тоа, но поради брзото темпо ќе си остане обичен блокбастер. Глумата се разбира од доста добар дел на тоа дечурланата потфрли но ништо посебно и не се очекуваше во тој дел. Делува, барем во првата половина како детски филм, како оние филмови во 80-те со деца-херои. Не знам на кому ова ќе му се допадне а кому не. Последно што мислам дека можеше да се подобри е костимографијата, подобри униформи (овие беа како Ентерпрајз серијата, како да се машинобравари а не генерали. Во Ентерпрајз патем тоа е намерно зошто е 100 години пред оригиналниот Стар Трек па се обидуваат да изгледаат поглупо).​
Добра улога одработи Харисон Форд иако неговиот лик можеше да биде и подлабок. Малиот Asa испадна ок иако од почетокот мислев дека е погрешен избор.​
На интернет филмот има 7.0 со задолжително мрчење на тие што ја читале книгата па се нешто им фали. Класика. Сепак има луѓе кои ја прочитале книгата и го слават филмот како добра адаптација.​
Понатаму @dragonsky ќе ве информира кога и како можете да го изгледате. Овој филм е само за кино, значи да се разбереме, не е подобар на кино, туку само за кино. Се друго е сквернавење. Значи, со ум.​
Пацифик-шмацифик...​
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
The Conjuring


Долго време одолговлекував да го гледам оти налетував на акциони филмови цело време па го скокав филмчево, да ви кажам и жалам што толку доцна од неговото излегување го изгледав. Да кажам, одличен хорор (y) немам зборови. Звучните ефекти (y)

На почеток ми личеше на The Grudge 3 оти имаше сличен старт како и тој, но и не само на стартот и во продолжение имаше слични сцени како и тој.

Од коа ќе го изгледам Evil Dead и уште некој хорор од 2013 ќе можам да го одберам најдобриот хорор годинава, а до сега од сите хорори изгледани оваа година, The Conjuring убедливо најдобар.

Семејство купува куќа, незнаејки дека во неа има духови, со тек на време по случување на страшни работи дознаваат дека во куќата има демони. Нема што повеќе да ви раскажувам, изгледајте го.

Оцена. 8.5 или 9/10

П.С. Видов и дека ќе има втор дел од филмов и клик :vozbud:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Kajgana Shop

На врв Bottom