Кој ги изградил пирамидите и зошто?

Me_myself&I

THE GODDESS
Член од
27 ноември 2007
Мислења
70
Поени од реакции
1
Па може имале такви афинитети, ако ние правиме восочни фигури и слично, може изградбата на пирамидите за нив имала некое значење тогаш-зошто да не..
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Па може имале такви афинитети, ако ние правиме восочни фигури и слично, може изградбата на пирамидите за нив имала некое значење тогаш-зошто да не..
Сепак... какво би било значењето на камени градби за така напредна цивилизација? Немале календари.... немале компас па по тоа се ориентирале (ако го немале како знаеле да ги постават така) се тоа се факти, факти и факти. :smir:
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.694
Поени од реакции
13.332
Сепак... какво би било значењето на камени градби за така напредна цивилизација? Немале календари.... немале компас па по тоа се ориентирале (ако го немале како знаеле да ги постават така) се тоа се факти, факти и факти. :smir:
Календари? хмм сега ме врати у игра. Имале. Стариот Сумер имал хексален систем на бројки како ние што го имаме декадниот систем. А календарот лесно можел да се пренесе од една во друга земја. И на крај да не заборавиме немало струја тогаш така да ѕвездите ноќе можеш да ги видиш без проблеми (нема светлина да ти ја уништи прегледноста.) А астрономијата е позната од мнооогу одамна (главни фраери во астрономија биле Сумерците). и еден најбитен факт. Отиди во некоја друга земја и погледни го небото. Не секаде небото ја има истата прегледност.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Календари? хмм сега ме врати у игра. Имале. Стариот Сумер имал хексален систем на бројки како ние што го имаме декадниот систем. А календарот лесно можел да се пренесе од една во друга земја. И на крај да не заборавиме немало струја тогаш така да ѕвездите ноќе можеш да ги видиш без проблеми (нема светлина да ти ја уништи прегледноста.) А астрономијата е позната од мнооогу одамна (главни фраери во астрономија биле Сумерците)
Хаха те враќам назад во аут :) - реторички го пишав тоа... како одраз на бесмиленоста напредна цивилизација да гради бесполезни камени градби :smir:
 

Me_myself&I

THE GODDESS
Член од
27 ноември 2007
Мислења
70
Поени од реакции
1
А какво значење би требало да имаат?? Може се чисто од естетика. Сеа малку забегуваме со темава, почнуваме и мотив да им бараме, уште психолошка анализа да им направам
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.694
Поени од реакции
13.332
Хаха те враќам назад во аут :) - реторички го пишав тоа... како одраз на бесмиленоста напредна цивилизација да гради бесполезни камени градби :smir:
Ок тука ќе се сложам дека е бесполезно... за денешницата. Но тогаш...тогаш било вака: Кој можел да направи моќна градба (голема со многу труд) тој така ја истакнувал моќта пред населението.
 

Бушавка

Differentiated by Style
Член од
4 јули 2008
Мислења
746
Поени од реакции
61
Леле се изначитав, сте забегале со темава.
Какви тајни машини, имале способности не со технологија и напредна цивилизација....туку човечки способности, не баш лесно објасниви, мислам дека имале способност да ја претворат материјата во енергија и после пак во материја. Секоја материја доколу се забрза со квадратна брзина на светлината се претвора во енергија.....Не велам дека сигурно е вака, ама има логика

А тоа зошто ги граделе, таму ги носеле мртвите тела на фараоните. Во пирамидата има едно дупче направено за душата да може да излезе, а со себе да го понесе и телото, односно да го претвори во енергија....ете ја поврзаноста со нивната способност
 

Awake

б.
Член од
30 декември 2007
Мислења
3.198
Поени од реакции
2.628
Леле се изначитав, сте забегале со темава.
Какви тајни машини, имале способности не со технологија и напредна цивилизација....туку човечки способности, не баш лесно објасниви, мислам дека имале способност да ја претворат материјата во енергија и после пак во материја. Секоја материја доколу се забрза со квадратна брзина на светлината се претвора во енергија.....Не велам дека сигурно е вака, ама има логика

А тоа зошто ги граделе, таму ги носеле мртвите тела на фараоните. Во пирамидата има едно дупче направено за душата да може да излезе, а со себе да го понесе и телото, односно да го претвори во енергија....ете ја поврзаноста со нивната способност
Таа способност ( од материја во енергија и обратно ) според тебе ја имале луѓето тогаш или грешно сум те разбрал ?

Доколку да, доаѓа прашањето.. што се случило со таа способност.
 

Бушавка

Differentiated by Style
Член од
4 јули 2008
Мислења
746
Поени од реакции
61
Да, ја имале, но ја изгубиле затоа што се појавила алчноста, односно сакале да ја задржат способноста за себе, не сакале да ја откријат и да ја споделат со другите луѓе и народи, станале себични....ете дури сакале и телото да си отиде со душата.
Таа способност во суштина доаѓа од можноста за комуникација со душата (не мислам комуникација да си праат муабет)....Но кога почнал да преовладува умот со своите желби да поседува се за себе, тогаш тие способности биле изгубени.

Нешто слично е и со потопувањето на Атлантида, ама не сум информирана баш, така да...да не тропам безвезе
 

NafuraN

Infinity is my Limit!!!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
286
Поени од реакции
24
Еве некои претпоставки како се градени пирамидите..


Значи доколку ова е точно , тогаш несомнено е дека пирамидите се изградени од Античките Еѓипјани-што според мене е најлогично , мислам дека воопшто и нема потреба да се дискутира за тоа кој ги направил, туку како се направени..но еве има многу интересни дискусии, од автори со авантуристички ,блантави духови..
 

Awake

б.
Член од
30 декември 2007
Мислења
3.198
Поени од реакции
2.628
Многу пробале да ја направат пирамидата но не успеале, со проста причина бидејки е невозможно. Да не навлагам многу, ама луѓе со јажиња, влечење на камења на дрвени трупци.. =\
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.694
Поени од реакции
13.332
Еве некои претпоставки како се градени пирамидите..


Значи доколку ова е точно , тогаш несомнено е дека пирамидите се изградени од Античките Еѓипјани-што според мене е најлогично , мислам дека воопшто и нема потреба да се дискутира за тоа кој ги направил, туку како се направени..но еве има многу интересни дискусии, од автори со авантуристички ,блантави духови..
Хммм интересен пост но ова важи за оние скалестите (Пирамидата на Снефру, на Ѓосер) Додека оние во Гиза (Кеопсова, Микеринова и Кефренова) се со слој песок и еден ред камења, па слој песок па втор ред камења. Најблиска е оваа теорија но сепак ќе им оставам на колегите археолози да ја решат мистеријата ако досега не ја досредиле.
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
kratok period se 20 god samo toa me buni a za drugoto za sum na cisto kako so ne e bitno moze da se izgradat a za idealna piramida treba da imate idealna kruznica vo koja ke nacrtate kocka toa e lesno stavate eden kol zemate konec ko optegnuvate na sakanata dolzina i vrtite dobivate krug merite koja dolzina ja sakate trgate ena strana pa pod prav agol uste edna gi povrzuvate dvete i dobivate pravoagolen trijagolnik merite hipotenuza i na pola stavate edna tocka i od dobienot pteme povlekubate linija koja ja seci ovaatocka na hipotenuzata i prodlzuva vo ist pravec se dodeka ne ja preseci kruznicata mestoto kade se presekuva ovaa linija i kruznicata e vtoroto teme gi spojuvata liniite i dobivata cetiriagolnik koj ne moze da bega ni eden santimetar znaci za preciznosta e lesno
2.5 toni kako i da e ne se kojznae kolku i za toa vreme neli imalo konji a mozebi i slonovi koi gi vlecele okolu kamenot koj se koristi toa e varovnik koj lesno se obrabotuva i ima pogolema povrsina da receme od granitot koj na pr 2.5 toni ima eden megalit od metar na metar ovoj so koj se praeni i fakticki lesen za goleminata
prenosot se odviva po voden pat i mislam deka tuka problemot okolu blokovite e najmal eden brod koj vleci poveke splavovi natovareni so kameni blokovi
 

Пепи

barca en el corazon !
Член од
2 јуни 2008
Мислења
4.362
Поени од реакции
230
Пирамидите ги изгрдиле робовите на египетскиот цар тутанкамон.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Еве некои претпоставки како се градени пирамидите..


Значи доколку ова е точно , тогаш несомнено е дека пирамидите се изградени од Античките Еѓипјани-што според мене е најлогично , мислам дека воопшто и нема потреба да се дискутира за тоа кој ги направил, туку како се направени..но еве има многу интересни дискусии, од автори со авантуристички ,блантави духови..
ova na crtez izgleda funkcionalno , ama vo praksa, ako malku se proanalizira i udri nekoja brojka po kalkulator duri i denes, na toj nacin, prvo nemoze bas taka , ama ako i ZAPNEME ROBOVSKI bi trebelo cela vecnost...., a vremeto za koe se gradela piramida i ne bilo taka dolgo....... no definitivno luge ...obicni luge ja napravile... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom