Кој ги изградил пирамидите и зошто?

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
ajde sakam da naporavime eden moabet za piramidite sakam da mi kazete sho veruvate koj gi izgradil dali gi izgradile egipchani !!! jas vikam ne piramidite gi izgradile neznam valjda bvonzemjani ili nehso drugo nema shansi da gi izgradile egipchani tolku visoki i golemi pa kade naochale kamenja u sred pustinja !!!!
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Другарче квалитетна тема ама ке бидам краток и јасен ке ти одговорам на интересен начин


Се што е направено од човек и шо е измислено од човекот и ден денеска се прави и произведува..........
Дали пирамидите знае некој како да ги направи:cuc: :cuc: :cuc:
 
Член од
25 август 2005
Мислења
59
Поени од реакции
9
човекот денес нема потреба од пирамиди...гради светски трговски центри, хотели во море, аеродроми итд...така да како што тогаш немало потреба од empire state така денес да си изградам пирамида е безсмислено. иначе не е тешко, логиката на градбата е доста едноставна, нивелираш терен, квадратна основа, оски...зависи колку сум амбициран.на некој и метеори им изгледаат неверојатни но се факт.
него место да се малтретирате со вонземјани, земете литература
научна е но бидејќи темата е интересна се чита лесно
Факт:
Пирамидите се изградени од древните египјани, кој во таа фаза не се робовладетелско општество.
Материјалот е од платото во Гиза, и од целиот Египет(има материјал и од Асуан дури), се користи песочник, и надворешната облицовка е од фин варовник, од тој варовник е останато малку, на пирамидата на Кефрен, и на Микерин.
Нема само три големи пирамиди, и не се само на платото Гиза.
...
нема заговор на египтолозите кој го кријат светото знаење, знаење има ама треба доста да се учи за да може да се проникне во него, иначе нема смисла да излезе некој и да ви каже слушајте, имате двојници, името ви е свето и ви ја определува сушноста, плотта на царот е божествена и сите ќе живееме вечно низ него....и да си почне сопствена секта. големиот Френк Запа вели
знаењето не е познание
познанието не е мудрост
итн...ајде верујте ми
:)
 
Член од
25 август 2005
Мислења
59
Поени од реакции
9
и да ви препорачам само да не купувате и читате што и да ви дојде само затоа што има нешто hidden, sacred, mystical, secret.....во насловот
во друга тема посветена на Египет се цитираа такви шарлатани, едниот у името имаше сир мистер др мр бла бла....или греам хенкок кој шо ги провалил сите тајни на цивилизациите и избљувал 100-200 бестселери....ебате
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
пирамидите претставууваат свети места храмови гробници каде почива телото на фараонот со исчезнувањето на фараоните исчезнува и начинот на градење на пирамидите
 
Член од
18 септември 2005
Мислења
318
Поени од реакции
12
Од досега сто сум читала верувам дека пирамидите се изградени од човечка рака,не станува збор за вонземјани.Само повеќе верувам дека фазата била робовладетелско општество каде што човекот бил послушен и истраен во исполнувањето на задачата која му била поставена.
Единствено се прашувам зошто нема конкретно име за мислителот(деецот)чија идеа се пирамидите!?
И ако среќавам некое име не ми е конкретизирано...
 
Член од
25 август 2005
Мислења
59
Поени од реакции
9
CopyOfDeath напиша:
пирамидите претставууваат свети места храмови гробници каде почива телото на фараонот со исчезнувањето на фараоните исчезнува и начинот на градење на пирамидите
многу фараони не градат пирамиди...особено во средно и ново царство, затоа што сметаат дека немаат потреба, наместо тоа градат храмови(theban west bank-не е банка), и гробници во долината на царевите, или другаде. пишав дека пирамидата е Ахет, гробницата(на владетелот) е Ахет, што е Ахет има во стручна литература.
Во пирамидалните комплекси има и храм, вистина.
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
ехех затоа темава е отворена во мистерии одеднаш на мистериозен начин лугето забораваат да градат пирамиди им се брише секавањето
 
Член од
25 август 2005
Мислења
59
Поени од реакции
9
ROZA напиша:
Од досега сто сум читала верувам дека пирамидите се изградени од човечка рака,не станува збор за вонземјани.Само повеќе верувам дека фазата била робовладетелско општество каде што човекот бил послушен и истраен во исполнувањето на задачата која му била поставена.
Единствено се прашувам зошто нема конкретно име за мислителот(деецот)чија идеа се пирамидите!?
И ако среќавам некое име не ми е конкретизирано...
Imhotep, главен везир во времето на Џосер(името не му е Џосер а Нечерихет=Бог во плот, плот=flesh, џесер значи свет), е архитектот на степенестата пирамида на платото Сакара.

CopyOfDeath напиша:
пирамидите претставууваат свети места храмови гробници каде почива телото на фараонот со исчезнувањето на фараоните исчезнува и начинот на градење на пирамидите
да и ти немаш потреба да читаш постови па да реплицираш
:)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Кој и да ги направил,јака работа направил,и ден денес лугето да си цепат главите со прашањето Кој ги направил пирамидите?.
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
едноставно ти дозволувам да се истакнеш да не те закопам на самиот почеток 50% од постовите шо ги имам напишано ми се на мистерии и религија:pos: :pos: :pos: :cuc: :cuc: :cuc: добар си за почеток
 
Член од
25 август 2005
Мислења
59
Поени од реакции
9
CopyOfDeath напиша:
едноставно ти дозволувам да се истакнеш да не те закопам на самиот почеток 50% од постовите шо ги имам напишано ми се на мистерии и религија:pos: :pos: :pos: :cuc: :cuc: :cuc: добар си за почеток
go ahead
make my day
него бујрум на пп. ако нешто те интересира и можам да те упатам
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
назад на темата коа ке ми требаш ке се договориме
 

АуРоРа

Засекогаш
Член од
15 мај 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
15
Па фала богу дека пирамидите се изградени од луѓе.Досега Египет сум била 3 пати и водачите од таму, раскажуваат дека по најнови информации пирамидите се градени доброволно,од обични луѓе, а не од робови како што дотогаш се мислело.Не дека немало и робови,ама во тоа време да работиш на градењето на пирамидите било голема чест и секој сакал да оди да поможи...
А во врска со техниката?Е тоа никој не знае да кажи.Но чудно е како сите 3 се свртени со врвовите кон екваторот,или како две по две страни се паралелни меѓу себе...Пирамидите во секој случај кријат многу мистерии...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom