Кој ги изградил пирамидите и зошто?

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Piramidite se izgradeni od pesocnite luge . toa se praistoriski luge koi ne podnesuvaat sonceva svetlina , pa piramidite im se izgradeni kako svetilista i stabovi z da mozat da komanduvaat so lugeto preku den . Inaku pesocnite luge izlavaat samo preku nok .Megotoa vo vremeto na vladeenjeto na Ramses III ( 600-550 god p.n.e.) , nie lugeto uspevame da gi sovladame pesocnite luge i da gi zakopame dlaboko pod zemja . Zatoa sega mnogu retko moze da gi vidi nekoj ocevidec, isto taka i brojot na nivnata populacija e namalen t.e natalitetot im e vo regresija .

Fizicki dokazi za pesocnite luge nema seuste , no ima zapisi po egipedskite hramovi i svetilista . Ima brojni lokacii kade ima zapisi kako sto se : Memfis , Men-Nefer , Pesrepolis , Dolinata na Umrenite int.
 
D

Delux

Гостин
Незнам колку е точно,но имав правено муабет со човек од Египет(инаку студент во Делфи)тој ми кажа дека за кеопсовата пирамида во Египет имаат друг назив,ама она шо ме инпереионира,ми кажа дека на кеопсовата пирамида секоја година на денот односно роденденот на фараонот велгува сончева светлина на местото каде е погребан фараонот.
Чудно е како било тоа изведено,и никогаш не се случило да врне дожд или нешто слично на тој ден.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Дефинитивно е мистерија, бидејќи Египет било пустина и камења немало во близина, а ги направиле за многу брзо време со оглед на тоа дека немале орудија. Мислам дека Египјаните имале некакви други способности, кои сега ние ги немаме.:toe:
pesok+aditivi+voda+sonce= kamena kocka
...................kako sto mnogu interesno objasnuva edna "teorija", odlieni se na lice mesto...kako denes betonot :)

fali samo "izgubenata tajna" za aditivot...t.e. mirodijata :)
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.681
Поени од реакции
13.295
Незнам колку е точно,но имав правено муабет со човек од Египет(инаку студент во Делфи)тој ми кажа дека за кеопсовата пирамида во Египет имаат друг назив,ама она шо ме инпереионира,ми кажа дека на кеопсовата пирамида секоја година на денот односно роденденот на фараонот велгува сончева светлина на местото каде е погребан фараонот.
Чудно е како било тоа изведено,и никогаш не се случило да врне дожд или нешто слично на тој ден.
Оф топик: Да не се вика ова Абу Симбел?
 

Me_myself&I

THE GODDESS
Член од
27 ноември 2007
Мислења
70
Поени од реакции
1
ај вака...читав една книга,која беше за пираамидите во египет,за мачу пикчу,и за назака линиите во Перу...целта на писателот беше глобалното затоплување,и како тоа ние ја уништуваме земјава,и тоа го поврзуваше баш со нив..дека сето ова е изградено од некоја друга напредна цивилизација која живеела пред големиот потоп,и која се самоуништила со големиот напредок(тука не поврзува)..и баш за овие назака линиите пишува како никој во Перу не знае да ви објасни како настанале,а видливи се само од авион-дури има и нацртани животни кои не им биле познати на староседелците во јужна америка.али да се вратам на пирамидине...наводно биле изградени како доказ дека некогаш постоеле луѓе и пред нашата ера,и дека се намерно направени во Каиро,таму кај што се,затоа што по геогравска должина и ширина тоа е местото кое е најодалечено од вода-со цел да не бидат потопени(демек го предвидувале крајот на нивниот свет) исто кажува дека камењата од кои се изградени е невозможно да ги носи човек,не знам колку биле тешки и за крај,дека северниот агол на пирамидата точно покажува на северниот пол,дури поточно и од компас,и дека страните се совршено прави...а од сето тоа произлегува дека нема шанси праисторискине луѓе да ги изградиле,со тоа што они би требало да бидат помалку ментално развиени од нас...и тако даље,имаше и некои др ствари,али јас стварно се внесов :toe: не дека ова го сметам за вистина,али според мене е многу поинтересно од други некои приказни...што мислите вие,би можело ли стварно вака да било???
 

Бушавка

Differentiated by Style
Член од
4 јули 2008
Мислења
746
Поени од реакции
61
Ментално може не биле понапредни, но духовно биле многу понапредни (не мислам духовно на читање книги и стакви слични ствари), нивото на свесност им било повисоко, имале комуникација со душата и тоа објаснува многу работи. Јас се согласувам со теоријава над мене, точно е дека не може да ги влечеле луѓето камењата и дека не е можно со физичка сила да се направат толку рамни...тинунину
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
...а од сето тоа произлегува дека нема шанси праисторискине луѓе да ги изградиле,со тоа што они би требало да бидат помалку ментално развиени од нас...
Кочи малку, од кај сега праисториски луѓе граделе?
 

Me_myself&I

THE GODDESS
Член од
27 ноември 2007
Мислења
70
Поени од реакции
1
еј па и ти сеа се буквално...нека биде египјаните-сепак тоа не менува на фактот дека е малце дискутабилно како во тие услови направиле такво совршенство....нема везе,тоа е сепак развиена приказна во книга..
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
еј па и ти сеа се буквално...нека биде египјаните-сепак тоа не менува на фактот дека е малце дискутабилно како во тие услови направиле такво совршенство....нема везе,тоа е сепак развиена приказна во книга..
А нели таа приказна е реална... еве ги постојат... и сега?
 

Me_myself&I

THE GODDESS
Член од
27 ноември 2007
Мислења
70
Поени од реакции
1
ако мислиш на тоа дека ги граделе за фараоните,таа е општоприфатена,може и најреална,не сум стручњак-не можам да тврдам,затоа и напишав дека не смтам ни дека е вистина приказната од книгата...само ја прикажав како можност
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
ако мислиш на тоа дека ги граделе за фараоните,таа е општоприфатена,може и најреална,не сум стручњак-не можам да тврдам,затоа и напишав дека не смтам ни дека е вистина приказната од книгата...само ја прикажав како можност
Можност интересна за дискусија... епа биди спремна да го браниш или да дискутираш за тоа што го напиша :helou:
 

Me_myself&I

THE GODDESS
Член од
27 ноември 2007
Мислења
70
Поени од реакции
1
а ти имаш нешто од тоа што го напишав да побиеш????нешто што не е така????:helou:
 

Бушавка

Differentiated by Style
Член од
4 јули 2008
Мислења
746
Поени од реакции
61
Apokalipto....Стварно, дај некој став, вака само контрираш...индиректnо и против мене зошто јас се согласувам со Me myselaf&I. велиш дека не е така а не кажуваш како е...можеби стварно твоето мислење ќе биде поточно :toe:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ок, еве мојата теорија која вика дека пирамидите се изградени од обични робови со помош на алатки кои не биле својствени (нормално својствени) за тоа време и чија технологија - изглед и сложеност биле непознати за никој освем за најтесниот круг на вклучени во изградбата и токму поради тоа технологијата на изградба не се проширила нигде во светот и нигде не останале сведоштва за технологијата која ја користеле :toe: едноставно... никој жив не заминал од таму (да напоменам дека египјаните правеле и операции на черепот а алатките за таа операција не се пронајдени). И друга теорија за пирамидите според која тие се градени со обично влечење на блокови а ставање на слој на песок доволно висок колку претходно ставениот.... едноставно со затрупување на стариот слој камења.
 

Бушавка

Differentiated by Style
Член од
4 јули 2008
Мислења
746
Поени од реакции
61
Ако се вратиш малце погоре на дискусијава дискутирано е дека камени блокови немало наоколу што значи дека би требало а ги влечат ос многу далеку. А ако се пресмета математички излегува дека секој нареден блок бил ставан на секој 10 минути...како тоа. Јас лично не верувам дека ги влечеле, тоа се огромни тежини, би им требало стотици гоини да ги направат.... Сепак мислам дека имале некакви способности кои сега ги немаат и ние ги немаме
 

Kajgana Shop

На врв Bottom