Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Ok, ako smetas deka imas popameten sovet slobodno kazi go.

Biceps e sostaven od tri muskuli, imas razlicni vezbi za site tri grupi. Ti da ne gji vezbas site tri grupi?
нека си продолжи да вежба исто со тек на време ке му се израмнат мускулите на рацете, не туку лупетај глупости
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Ok, ako smetas deka imas popameten sovet slobodno kazi go.

Biceps e sostaven od tri muskuli, imas razlicni vezbi za site tri grupi. Ti da ne gji vezbas site tri grupi?
Имаш одговор од UpperCut толку имам околу тоа да ти кажам.
Не сметам дека сум попаметен ама кога незнам нешто молчам за некој друг што знае да го каже.

Biceps Brachii (бицепс) е составен од два мускула или две глави, надворешна или долга глава и внатрешна или кратка глава а не три групи како што кажа ти.
Патем дај ми доказ дека грешам, нешто што е издржано.

Кога сме кај вежбањето кога се вежба бицепс посебно кога се вежбаат само раце се цели на тоа да бицепсот се "удри" од различен агол и под различно оптеретување како би дошла до подобра и поефикасна хипертрофија на мускулот за да се потикне на раст.

Од прошлава недела почнав п90 да вежбам. Исхраната ја средив, али сакам да земам сега нешто витамини. Б комплекс, Ц витамин, декстроза и цинк планирам. Корекција некоја, и дали сите ги има во аптека?
Зашто декстроза? Се друга имаш во аптека цинкот нека биде во доза од 20-30mg, Б комплекс и посебно Б6 земи си отприлика 10mg да биде капсула/апче/таблета, магнезиум имаш на хансал за џвакање ти е таман дозата.
Друго покрај ова можеш омега 3, витамин Ц како што спомна и ако имаш уште нешто пари некој антиоксиданти.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Ok, ako smetas deka imas popameten sovet slobodno kazi go.

Biceps e sostaven od tri muskuli, imas razlicni vezbi za site tri grupi. Ti da ne gji vezbas site tri grupi?
:eek:
Бицепсот е еден мускул кој има 2 глави затоа и се вика БИцепс. И не е група туку е ЕДЕН мускул. Мускулна група е пример грбот (трапез, латисимус дорси, ромбоидеус, спинални мускули и тн.)
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.667
Поени од реакции
11.374
Луѓе, луѓе, луѓе !!

Дечкото трола кај и да стигне, нели примеќате? Се прави глуп со сила, прво вика вежбај само десна страна додека не ти се израмнат, после вика бицепсот имал три глави... Го имам приметено и на други теми, примарна цел му е уствари да трола, а не да дели совети.
Сигурно е дупли јузер :D

Еве му едно мислење од љубовни проблеми, да видите дека се заебава:
Vaka sega, so devojcevo idevme seriozno sekoj den. I stavija internet i denes nesto i prefrliv da odi na forum da procita malce nekoi raboti i mi rece de be ti samo po forumi citas, na sto jas i vrativ pa sekako kako inace ke dobijam znaenje, toa e pametna rabota i potoa ona mi rece dobro ajde ke odam i posle se razdelivme. Togas bese 15 h od togas ja baram na mobilen iskluceno, ja baram na drugiot mobilen povtorno iskluceno. A ona me nema barano niti pak mi ima krenato na mobilen od togas. Znaci od 15h ja nema nigde.
Друго мислење во овој форум дека повраќал обилно од протеин и на еден дечко од 18 години не му препорачува да зема протеин, мислам очигледен трол ебаго :D
 
Член од
12 април 2010
Мислења
491
Поени од реакции
143
Зашто декстроза? Се друга имаш во аптека цинкот нека биде во доза од 20-30mg, Б комплекс и посебно Б6 земи си отприлика 10mg да биде капсула/апче/таблета, магнезиум имаш на хансал за џвакање ти е таман дозата.
Друго покрај ова можеш омега 3, витамин Ц како што спомна и ако имаш уште нешто пари некој антиоксиданти.
Читав дека било добро за после вежбање, па испланирав декстроза и ориз (100 грама).
Омега 3 има во аптека?
И кога да ги пијам витаминиве, дали со јадење/на гладно итн..
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Menshealth, не те чека светла иднина со ваквото однесување.

Ако модераторот не пишува, не значи и дека не следи што се случува на подфорумот.

Не биди арогантен, и не обвинувај никој заради твојата неукост.

Згора на тоа што немаш основно познавање од спортов, со самото тоа што во повеќето наврати советуваш како теретаната е излишно фрлање пари, а суплементите се порок полош и од цигарите и алкохолот, па и спроведуваш пропаганда на форумот и шириш дезинформации.

Мислењата нема да ти ги бришам за да знаеш во иднина какво однесување треба да избегнуваш.

Во ред е тоа што сакаш да помогнеш, и се трудиш да бидеш достапен за сите, ама не ја злоупотребувај демократијата на форумот.
 
Член од
19 јануари 2013
Мислења
59
Поени од реакции
9
нека си продолжи да вежба исто со тек на време ке му се израмнат мускулите на рацете, не туку лупетај глупости
Jas go sovetuvam da vezba posebno taa strana sto saka da ja pojaca.
Posebno da pravi vezbi, da vezba na primer posebno so desna za da ja zajaca taa strana za da mu se izramnat bidjki ne e simetricno razvien. Vie samo tresete od rakav.
--- надополнето: 27 јануари 2013 во 23:02 ---
Eve sto kazuvaat drugi lugje za istiot problem.

http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=143111103&page=1
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
3.279
Па тоа е нормално не знам што има нејасно тука, ако има дисбаланс помеѓу мускулите ќе прави изолирачки вежби и ќе ја тренира секоја страна посебно.

нека си продолжи да вежба исто со тек на време ке му се израмнат мускулите на рацете, не туку лупетај глупости
Не е точно, затоа што јаката страна ќе ја превзема работата а слабата страна ќе си остане и понатаму - слаба. Тука има улога и поставеноста на телото при вежбање, можда завзема некоја поза во која одредени мускули работат повеќе од другите, и се јавува дисбаланс, така да никад нема да го реши проблемот ако продолжи да вежба исто, напротив ќе го влоши.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.369
Поени од реакции
16.570
Сега, како е правилно?
Зашо мене на пример побеаги ми е послаба левата рака и коа вежбам на неа осеќам поголем напор отколку на десната па ми се дешава левата да ми откаже послушност.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Не е точно, затоа што јаката страна ќе ја превзема работата а слабата страна ќе си остане и понатаму - слаба. Тука има улога и поставеноста на телото при вежбање, можда завзема некоја поза во која одредени мускули работат повеќе од другите, и се јавува дисбаланс, така да никад нема да го реши проблемот ако продолжи да вежба исто, напротив ќе го влоши.
Моето мислење е дека треба да продолжи да ги вежба и двете раце подеднакво со тоа што нема да ги вежба со вежби кои користат две раце туку се еднорачни тегови со тоа подеднакво ќе ги оптеретува двете раце и со тек на време ќе ги примора да се изедначат. Причината лежи во тоа што ако вежбаме со француска шипка пример бицепс, посилната рака доминантно ќе ја превземе работата и појако ќе влече. Ако пак го запостави вежбањето на едната рака тогаш при било кои вежби кои бараат асистенција на рацете (да кажеме бенч) ќе ја изгуби силата и на тие вежби.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
3.279
Моето мислење е дека треба да продолжи да ги вежба и двете раце подеднакво со тоа што нема да ги вежба со вежби кои користат две раце туку се еднорачни тегови со тоа подеднакво ќе ги оптеретува двете раце и со тек на време ќе ги примора да се изедначат. Причината лежи во тоа што ако вежбаме со француска шипка пример бицепс, посилната рака доминантно ќе ја превземе работата и појако ќе влече. Ако пак го запостави вежбањето на едната рака тогаш при било кои вежби кои бараат асистенција на рацете (да кажеме бенч) ќе ја изгуби силата и на тие вежби.
Да, јас не мислев да ја запостави едната рака, сега гледам дека тоа Menshealth го кажал. Секако, двете раце, меѓутоа посебно.
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.372
Никакво рамнење :pos: живи глупости, само продолжи си да вежбаш ќе се среди со тек на време, а и нормално е да не е сосема симетрично телото и да имаш послаба страна
 
Член од
6 март 2007
Мислења
307
Поени од реакции
184
Сега, како е правилно?
Зашо мене на пример побеаги ми е послаба левата рака и коа вежбам на неа осеќам поголем напор отколку на десната па ми се дешава левата да ми откаже послушност.
Ако си почетник нормално е едната рака да ти биде послаба од другата. Со текот на времето ке се избалансира. Едниствено шо можам да ти препорачам е кога вежбаш бицепс користи повеке еднорачни тегови и вежбај првен со послабата рака и после повтори исто толку повторувања со појаката рака. Значи наместо да правиш најизменично лева-десна ( како 90% од вежбачите ) вежбај една по една.
 
Член од
26 јануари 2010
Мислења
908
Поени од реакции
185
Сакав да прашам дали е добро да се пие магнезиум,значи шумечи таблети.. не е штетно?
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Сакав да прашам дали е добро да се пие магнезиум,значи шумечи таблети.. не е штетно?
Не е, магнезиум има и во скоро секоја храна, особено е добар за здрави коски и правилна работа на нервниот и мускулниот систем.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom