Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
а мора ли да се пиат по 3-4 литра дневно вода ?
Секако.Јас пијам и повеќе од тоа,пошто имам 3 шишиња стаклени пелистерка за мене во фрижидер,и уште 2 мали шишиња...нон стоп ги полнам,и у фрижидер...најбитна е водата.
 

Biljbilj08

1987
Член од
19 ноември 2011
Мислења
698
Поени од реакции
312
Секако.Јас пијам и повеќе од тоа,пошто имам 3 шишиња стаклени пелистерка за мене во фрижидер,и уште 2 мали шишиња...нон стоп ги полнам,и у фрижидер...најбитна е водата.
hmm,.. а што ако не пијам колку што е препорачано вода...? na primer 2 litra piam
ај уште ова кажи ми и да не замарам:D
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
hmm,.. а што ако не пијам колку што е препорачано вода...? na primer 2 litra piam
ај уште ова кажи ми и да не замарам:D
па незнам што би можело да ти е,може да имаш проблеми со бубрези претпоставувам и гасови,дека по моја логика се препорачува поголемо количество вода поради тоа што

1во.се напрегаат бубрезите,и им треба вода да се исчистат

2ро.дел од водата се врзува за мускулите,па останува помалку вода во организмот за бубрезите и остали сра*а...:D
 

DreaM oNe

我是马丁
Член од
4 септември 2012
Мислења
235
Поени од реакции
175
а мора ли да се пиат по 3-4 литра дневно вода ?
2-3 литри дневно без разлика дали пиеш креатин или не.....треба да се прочистува организмот плус водата е добра за да не ти се лепат масти на телото и во крвта
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.184
Кога веќе говорите за вода, за време вежбање дали имате некоја норма за вода или пиете колку ви се пие? Половина литар трошам кога не трчам или не сум на орбитрек. Ако правам плус орбитрек и лента (негде 35-40 минути комбинирано), трошам негде 700-800 мл. Тоа многу е, малку е или нема некое значење?

Друго што ме интересираше, за оние кои не можат да прават регуларни pull-ups на вратило (јас не можам, малце тежок сум, аматер сум и ја неам веќе таа снага да дигнам 95-6 кила на вратило :) ), па одредени денови преминав на смит машина и body row. Дали ја користите Смит машината за inverted pull-ups (негде е пишано body row)?
Дали се слични со регуларните подигнувања на вратило и ако се слични што е според вас подобро да се практикува -на смит машина или на вратило? Или пак треба да се користи само за загревање.
Еве за кои вежби се работи
http://www.youtube.com/watch?v=Iidgi91mFWE

http://www.youtube.com/watch?v=icbN6M6X8E4
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Кога веќе говорите за вода, за време вежбање дали имате некоја норма за вода или пиете колку ви се пие? Половина литар трошам кога не трчам или не сум на орбитрек. Ако правам плус орбитрек и лента (негде 35-40 минути комбинирано), трошам негде 700-800 мл. Тоа многу е, малку е или нема некое значење?

Друго што ме интересираше, за оние кои не можат да прават регуларни pull-ups на вратило (јас не можам, малце тежок сум, аматер сум и ја неам веќе таа снага да дигнам 95-6 кила на вратило :) ), па одредени денови преминав на смит машина и body row. Дали ја користите Смит машината за inverted pull-ups (негде е пишано body row)?
Дали се слични со регуларните подигнувања на вратило и ако се слични што е според вас подобро да се практикува -на смит машина или на вратило? Или пак треба да се користи само за загревање.
Еве за кои вежби се работи
http://www.youtube.com/watch?v=Iidgi91mFWE

http://www.youtube.com/watch?v=icbN6M6X8E4

прави на вратило со свртени раце,односно да удира повеќе на бицепс,ваљда повеќе би можел така,отколку регуларни..исто ќе ти ги мава латсот
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.573
Поени од реакции
6.270
Мислам дека спомна дека 7 вежби правиш. Јас не сум стручњак ама да сум на твое место би правел 3. И тоа би ги ротирал една недела едни вежби друга недела други вежби и тоа во круг.
Пример прва недела
1. горен бенч шипка
2. долен бенч бучици
3 развлекување

втора
1. разбој
2. горен бенч бучици
3. веќе pre exhausted долен бенч со шипка


Како што гледаш вежбите на горната клупа им е дадена поголема важност бидејќи ретко гледам батки по теретаниве со добро развиени горни гради. Пробај па види. Ако не експериментираш нема да знаеш како ќе ти реагира телото.
--- надополнето: 6 септември 2012 во 03:41 ---
Повторувањата нека ти бидат од 8-12 на вежбите со шипки, а на вежбите со бучици, разбој и слично нека бидат од 10-20.
Штознам брат, и еден батко кој е билдер преку 10 години ми има кажано дека ми е доволно толку и да менам ама на мене ептен маалку ми стои.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.184
прави на вратило со свртени раце,односно да удира повеќе на бицепс,ваљда повеќе би можел така,отколку регуларни..исто ќе ти ги мава латсот
да, тоа го можам, полесно е. тогаш ќе го баталам body row-то :)
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
911
Поени од реакции
173
озбилно??? ја па мислев брзо растат o_O онака дадов пример,ме интересира отприлика како идат тие работи,ако незнаеш не одговарај на крај краева
Не дека незнам него не се замарам да давам одговори на комплицирани безвезе хипотетски ситуации, многу се замарате сите тука со бројки кој колку калории колку мускули качил колку биле чисти колку не, да направиш маса и да се издефинираш е многу едноставно отколку што се занимавате со бројки тука, гледајте си го огледалото најубаво ќе ви каже
 

Mj

Маестро
Член од
25 јануари 2008
Мислења
754
Поени од реакции
212
Штознам брат, и еден батко кој е билдер преку 10 години ми има кажано дека ми е доволно толку и да менам ама на мене ептен маалку ми стои.
Па затоа ти викам експериментирај. 100 луѓе ќе ти кажат 100 рутини. Ти додека не пробаш нема да знаеш затоа наместо туфкање што е подобро почни на еден начин и гледај како напредуваш, ако е слабо пробај на друг начин се додека не го најдеш тоа што ти одговара ТЕБЕ.
--- надополнето: 7 септември 2012 во 05:58 ---
Кога веќе говорите за вода, за време вежбање дали имате некоја норма за вода или пиете колку ви се пие? Половина литар трошам кога не трчам или не сум на орбитрек. Ако правам плус орбитрек и лента (негде 35-40 минути комбинирано), трошам негде 700-800 мл. Тоа многу е, малку е или нема некое значење?
Пиј колку што осеќаш жед на тренинг. Пред и после тренинг пиј константно. Дневен внес минимум 2 литра, летно време 3.
 

DreaM oNe

我是马丁
Член од
4 септември 2012
Мислења
235
Поени од реакции
175
Не дека незнам него не се замарам да давам одговори на комплицирани безвезе хипотетски ситуации, многу се замарате сите тука со бројки кој колку калории колку мускули качил колку биле чисти колку не, да направиш маса и да се издефинираш е многу едноставно отколку што се занимавате со бројки тука, гледајте си го огледалото најубаво ќе ви каже
а знаеш ли зошто ти го знаеш одговорот на тоа јас што го барам?Зошто и тебе некогаш те интересирало.Кога правам нешто (верувам ова важи за повеќето тука) сакам да знам што повеќе околу тоа.Ако тебе после неколку години (ваљда) искуство тоа ти звучи глупо наврати се на почетокот и пробај да ги сфатиш тие што сега почнуваат и помалку знаат од тебе.Не се понашај ко да си роден издефиниран и со атлетско тело па демек тебе никад не те интересирале вакви работи.Бројките горе-доле за многу луѓе се мотив.Секој кога иде у продавница за суплементи прашува отприлика колку ќе качам со ова,колку ќе стопам со ова итн...
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
911
Поени од реакции
173
а знаеш ли зошто ти го знаеш одговорот на тоа јас што го барам?Зошто и тебе некогаш те интересирало.Кога правам нешто (верувам ова важи за повеќето тука) сакам да знам што повеќе околу тоа.Ако тебе после неколку години (ваљда) искуство тоа ти звучи глупо наврати се на почетокот и пробај да ги сфатиш тие што сега почнуваат и помалку знаат од тебе.Не се понашај ко да си роден издефиниран и со атлетско тело па демек тебе никад не те интересирале вакви работи.Бројките горе-доле за многу луѓе се мотив.Секој кога иде у продавница за суплементи прашува отприлика колку ќе качам со ова,колку ќе стопам со ова итн...
Еве искрено никад не ме интересирало, зашто да ме интересира колку бодифет имам ако у огледало сум стакло направен се познава секој детал, зашто да гледам колку кила имам ако сум задоволен од големината, кога ќе видам кој делови фалат нормални ги форсирам нив наредниот период. Во овој спорт нема некој да ти каже аха 5кг качил овој за 3 месеци, а ти не си ни мрднал и нема да го направи тоа подобар од тебе, изгледот се оценува, бројките никој не го интересираат
 

DreaM oNe

我是马丁
Член од
4 септември 2012
Мислења
235
Поени од реакции
175
Еве искрено никад не ме интересирало, зашто да ме интересира колку бодифет имам ако у огледало сум стакло направен се познава секој детал, зашто да гледам колку кила имам ако сум задоволен од големината, кога ќе видам кој делови фалат нормални ги форсирам нив наредниот период. Во овој спорт нема некој да ти каже аха 5кг качил овој за 3 месеци, а ти не си ни мрднал и нема да го направи тоа подобар од тебе, изгледот се оценува, бројките никој не го интересираат
во право си до негде ама почетници кога ќе видат некој добро граден мислат дека нема шанса они тоа да го постигнат и затоа најчесто ги интересираат бројки....тоа ти е нешто ко цел,да си кажеш аха толку да ставам/симнам и ќе бидам топ.Немора да значи ама па ќе ти кажам на многу луѓе им е мотив.
 
Член од
12 април 2010
Мислења
491
Поени од реакции
143
Порачав од нет онакви кабли за влечење, арно ама ѕверовите ми пратиле само рачки :pos: има ли кај нас само кабли да се земат? колку пари и каде? и дали ке може да се наместат на овие(ваљда ке може, али да прашам) :)

DSC00033.JPG
 
Член од
5 јули 2009
Мислења
1.123
Поени од реакции
205
Што мислите за програмава? Цел ми е сите мускулни групи да ги вежбам 2 пати неделно ,освен нозе кои ги праам на секој тренинг по една вежа само..
Пон: грб , бицепс , подлактица
Фторн: стомачни (дома)
Сре: гради , рамо ,трицепс
Чет: сомачни (дома)
Пет: грб , бицепс , подлактица
Саб: гради , рамо ,трицепс
 

Kajgana Shop

На врв Bottom