Релација Скопје - Провинција

  • Креатор на темата Забавата е во Кругот
  • Време на започнување
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
pa bi trebalo da gi vladeam, I ought to know, na provincijalcite ne im e se na tacna, ne se rodeni so cista skupska krf i srebrena lazica od skupskoto dobroutro, ili srebreno dildo, whatever helps you sleep at night.
Pa ne vladeat site kako nas skopjanite :D
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Дали ако скопјанец дојде во друг град тоа него го прави провинцијалец...
Хахахахахаха, добро прашање :)
--- надополнето: 16 мај 2012 во 14:58 ---
Provincial = not fashionable or sophisticated.​
Го праи или не, а Ајнштајн?​
Па ако вака гледаме на работите, на повеќе од половина од Скопјаните може да им се додели епитетот „провинцијалци“ без воопшто да мрднат од Скопје :LOL:
 
Член од
14 април 2012
Мислења
365
Поени од реакции
112
Хахахахахаха, добро прашање :)
--- надополнето: 16 мај 2012 во 14:58 ---

Па ако вака гледаме на работите, на повеќе од половина од Скопјаните може да им се додели епитетот „провинцијалци“ без воопшто да мрднат од Скопје :LOL:
Veke im e dodelen, ne?
--- надополнето: 16 мај 2012 во 15:34 ---
По оваа дефиниција за провинцијалец што ја напиша ти:
Скопјанец доагањето во Струмица (рандом град) не/го прави провинцијалец исто како што и Струмичанец доагањето во Скопје не/го прави провинцијалец.
Keep believing!
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
молам објаснување,дали е правилно напишано
литературно и правописно и слично
дали треба запирка,голема Буква и Слично
од Гоапоооодата што потрошија 4 страници
еве ја реченицата ?
- Не ми се дига петелот насабајле да пее.
Благодарам-дедо Анчо
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
А според тебе ако некој се декларира како скопјанец тој по дифолт е :eek: модерен :cautious: и :eek: софистициран :cautious:.
Патетики невидени. :pos::pos::pos:

Е ке ме извиниш ама ако струмичанец, тетовчанец, охриѓанец... во скопје е провинцијалец, тогаш и скопјанец во струмица, тетово, охрид... е провинцијалец.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
365
Поени од реакции
112
А според тебе ако некој се декларира како скопјанец тој по дифолт е :eek: модерен :cautious: и :eek: софистициран :cautious:.
Патетики невидени. :pos::pos::pos:

Е ке ме извиниш ама ако струмичанец, тетовчанец, охриѓанец... во скопје е провинцијалец, тогаш и скопјанец во струмица, тетово, охрид... е провинцијалец.
Keep believing
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.085
Поени од реакции
11.481
- Не ми се дига петелот насабајле да пее.
Не е правилно чичко Анчо, правилно би било
- Една Вијагра рано на сабајле и петелот им се качува на сите маалски кокошки. ;)
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.956
Анчо отвори едно многу интересно прашање - кој,кога и зошто ги измисли и промовираше термините "провинција" и "внатрешност" ??
Употребата на таа терминологија,во наши услови, е тешка глупост од секаков можен аспект.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Што пробуваш да докажеш? Безвезе ти е муабетов.
Еве ти една домашна задача. Научи што е литература, акцентирање, дијалект и сленг.
Знаеш и ти дека не си во право а продолжуваш да верглаш.

Ако ти одговорам уште еднаш ќе ме банираат.
--- надополнето: 16 мај 2012 во 12:01 ---


Why dont you lot spread the sex instead?
РозеФројд, глеам ти си најписмен овде и решив да ти верујам. Како излегуеш на крај со акцентирање у пишана форма? Како визуелно го регистрираш акцентираниот слог? Дај молим те објасни малце. И ако може едно кратко разграничуење шо е дијалект а шо сленг. Фала.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Ок, ти си имаш изградено пониско ниво на толеранција, кога е во прашање официјалната употреба на литературниот Македонски јазик. Што е сосема во ред и исправно. Јас малце се нервирам кога ќе речат за литературниот јазик дека е Скопски. Уствари во Скопје највеќе се збори литературно и ретко можеш да слушнеш Скопски дијалект.
Во Скопје реално, најмалку се зборува литературно. Скопјани (во кои спаѓам и јас) не знаат што е акцентска целост. Скопје има дијалект, но бидејќи има луѓе ,,од секаде,, дијалектот често пати останува непрепознатлив.
И според мене, Македонецот не може да се лупа во гради за македонштината, ако не знае основни работи за својот јазик и својата историја.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Во Скопје реално, најмалку се зборува литературно. Скопјани (во кои спаѓам и јас) не знаат што е акцентска целост. Скопје има дијалект, но бидејќи има луѓе ,,од секаде,, дијалектот често пати останува непрепознатлив.
И според мене, Македонецот не може да се лупа во гради за македонштината, ако не знае основни работи за својот јазик и својата историја.
Учителке, а зошто постојано пишуваш македонски јазик со голема буква?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Учителке, а зошто постојано пишуваш македонски јазик со голема буква?
Од сосема иста причина зошто Јамајка пишува Македонски јазик со голема.
Другите јазици (пр. албански, германски) ги пишувам со мала.
--- надополнето: 16 мај 2012 во 19:03 ---
П.С. Се повлекувам од дискусија, денес имам предобар ден, а вечер ќе имам предобра ноќ, ептен ми е нехумано према себе да се малтретирам со мрсење муда на форум :)
Поздрав до сите, и уживајте, од провинција, периферија, град, село, бидете само добри луѓе ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom