Дежурна Ординација! #2

SHANE

Др.Акула
Член од
30 април 2008
Мислења
1.453
Поени од реакции
853
Значи ова докторите ми иде сите да ги убијам без навреда (и во куќата имам медицинско лице).

Проблемот го пишав еднаш,стегање во градите,тешко дишење, (тогаш и нервоза ме фаќа - с`клет) ми иде од кожата да испаднам. Овие докторите само туку дрндат ништо не ти е,а еве веќе 1 година јас како жаба дишам едвај. Ми рекоа дека нема шанси да е астма,се било океј....

планирам оваа недела да почнам на фитнес да одам малце кардио вежби демек нешто да се промени.....
Прво,доколку се диагностицира напади на паника(барем ова што ми го кажуваш на тоа личи),мора да се исклучат одредени органски болести кои знаат да ја предизвикуваат таа симтоматика.

1)Хипертироза-зголемена штитна жлезда(мери си концентрација на ТСХ хормонот)
2)Феокромоцитом-Тумур на надбубрежната жлежда(контролирај плазматски метанефрин,урински тест за детектирање на метаболитите на епинефринот и норепинефринот,ванилманделна киселина,хомованилинска киселина).Клонидин супресорски тест,дигнат хромогранин А(кој преставува паратироидни секреторни протеин)
3)Пролапс на митрална заклопка(Ултразвучно се гледа,Екг,Аскултација...)
4)Гастроезофагеална рефлуксна болест(Интересна работа е тоа што голем дел од популацијата не знаат дека рефлуксот т.е киселината ,знае често да предизвика симтоми на паника..)

Затоа би ти рекол,подобро посети си лекар и исклучи ги овие болести.
Поз
 
Член од
29 февруари 2012
Мислења
35
Поени од реакции
19
imam tatko koj e praen operacija na srceto 4 bajpasi i e dijabeticar pa me interesira dali nekoj nesto znaj za sekerot recisi sekoj den mu e mn pokacen od normalata na 2-3 meseci obavezno lezi vo bolnica ke se regulira momentalno na period i povtorno se kacva 15 i nagore prima ineksii na brzo ama to ne e resenie pa ke ve molam ako znaj nekoj nesto na prirodna baza za snizvanje na sekerot caevi nesto slicno da pisi prima i insulin i na bolnica neznat duri so da mu prat vekje pa nesto da se zema na prirodna baza barem kolku tolku da se namali pija i 9 ili 10 vrsti na apcinja ama i od to fajde se nema :// pa ke ve molam koj ima nekakva informacija neka spodeli
 

SHANE

Др.Акула
Член од
30 април 2008
Мислења
1.453
Поени од реакции
853
Да ве прашам нешто. Девојка ми има некој вирус на очи, највероватно од нечисти листови, канцелариски материјал (сите на работа го фатиле истото). Очите и се црвени. Да не сте имале ваков случај, па да ми предложите каква маст да става или нешто друго.
Така контагиозен вирус е аденовирусот т.е аденовироза на очите.Често се манифестира како фоликуларни конјутивитис(посебно палбебралната конјуктива).Други симптоми кои можат да се појават се воден исцедок,чуство на страно тело во окото(и затоа често чешање),редко можи да се појави субконјуктивално крварење,крусти(поготово после спиење)..Класично можи да се типа преаурикуларна лимфаденопатија(малечок оток на пред ушниот лимфни јазол).Пази ,многу контагиозен вирус е,затоа е препорачана голема доза на предпазливост(перници на кои спиете,крпи...).Обично прво го зафаќа едното око и после 5-8 дена го зафаќа и другото.
Лечењето е супортивно т.е подржувачко-се користат уметни солзи и по можност топикални кортикостериод ми иде како добро решение(преднизолон).
Инфекцијата минува по 3-4 недели и немаш контретни докажани антивиретици за лечење на истата.
Поз
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.580
Поени од реакции
34.987
imam tatko koj e praen operacija na srceto 4 bajpasi i e dijabeticar pa me interesira dali nekoj nesto znaj za sekerot recisi sekoj den mu e mn pokacen od normalata na 2-3 meseci obavezno lezi vo bolnica ke se regulira momentalno na period i povtorno se kacva 15 i nagore prima ineksii na brzo ama to ne e resenie pa ke ve molam ako znaj nekoj nesto na prirodna baza za snizvanje na sekerot caevi nesto slicno da pisi prima i insulin i na bolnica neznat duri so da mu prat vekje pa nesto da se zema na prirodna baza barem kolku tolku da se namali pija i 9 ili 10 vrsti na apcinja ama i od to fajde se nema :// pa ke ve molam koj ima nekakva informacija neka spodeli
Циметот може многу да им помогне на дијабетичарите бидејќи ја зголемува осетливоста на инсулинот и на тој начин го регулира нивото на шеќерот во крвта.1 грам цимет дневно ја намалува вредноста на шеќерот во крвта дури за 20 отсто. Воедно, има корисно дејство против холестеролот и маснотиите во крвта. Одредени истражувачи тврдат дека неговиот мирис има позитивно влијание на мозокот. Исто така, циметот е одличен извор на манган, растителни влакна, железо и калциум.
Може да се користи како додаток во јадења или во 1 чаша јогурт/сок 1 мала лажичка цимет дневно,
 
Член од
29 февруари 2012
Мислења
35
Поени од реакции
19
Циметот може многу да им помогне на дијабетичарите бидејќи ја зголемува осетливоста на инсулинот и на тој начин го регулира нивото на шеќерот во крвта.1 грам цимет дневно ја намалува вредноста на шеќерот во крвта дури за 20 отсто. Воедно, има корисно дејство против холестеролот и маснотиите во крвта. Одредени истражувачи тврдат дека неговиот мирис има позитивно влијание на мозокот. Исто така, циметот е одличен извор на манган, растителни влакна, железо и калциум.
Може да се користи како додаток во јадења или во 1 чаша јогурт/сок 1 мала лажичка цимет дневно,
fala na odgovorot :)
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
56
Поени од реакции
10
Значи ова докторите ми иде сите да ги убијам без навреда (и во куќата имам медицинско лице).

Проблемот го пишав еднаш,стегање во градите,тешко дишење, (тогаш и нервоза ме фаќа - с`клет) ми иде од кожата да испаднам. Овие докторите само туку дрндат ништо не ти е,а еве веќе 1 година јас како жаба дишам едвај. Ми рекоа дека нема шанси да е астма,се било океј....

планирам оваа недела да почнам на фитнес да одам малце кардио вежби демек нешто да се промени.....
Не знам за баш за тебе, ама и ја имав нешто многу слично на ова, скрос истите симптоми само плус и срцето ми лупаше ко лудо. Не можев да функционирам баш и отидов на кардиолог кај што ми направија ехо и сл. и докторот ми даде некои ефтини совети како на пр. да заборавам кафе, да не јадам чоколадо и јагоди мислам (можда звучи малце чудно :D) и плус да одам на редовни контроли секоја година (на кои не одам баш). Иначе ова траеше година до две кај мене во втора и во трета средно, и после ништо, ок сум само мали боцкања у срцу повремено, ама нишо посебно. И така, си се отворив :D
Се надевам ќе ти помине и тебе.
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Здраво бев пред некој ден на систематски и докторката што ме прегледуваше ми рече дека имам мал шум на срцето, но бидејќи имаше многу гужва и се брзаше не можеше да ми објасни подетално за тоа.
Па затоа би ве замолил вас, ако некој може да ми каже што се подразбира по шум и како сум се довел до таква ситуација ( причини ).
И дали е можно да исчезне.
Фала.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.580
Поени од реакции
34.987
Здраво бев пред некој ден на систематски и докторката што ме прегледуваше ми рече дека имам мал шум на срцето, но бидејќи имаше многу гужва и се брзаше не можеше да ми објасни подетално за тоа.
Па затоа би ве замолил вас, ако некој може да ми каже што се подразбира по шум и како сум се довел до таква ситуација ( причини ).
И дали е можно да исчезне.
Фала.
Срцевите шумови се абнормални звуци кои се создаваат со работењето на срцето, заради турбуленцијата на крвта во срцето или близу срцето, во големите крвни садови.
Срцевите шумови можат да бидат присутни од раѓање или да се развијат покасно во животот. Срцевиот шум не е болест за себе - но во одредени случаи шумот укажува на болест на срцето.
Најголем дел од срцевите шумови се безопасен наод и не бараат никакво лекување. Овие шумови се нарекуваат „невини“ шумови. Лице со невин шум има нормално срце. Овој тип на срцев шум е најчест кај бебињата и децата. Речиси половина од сите деца во одреден период имаат срцев шум и најголем дел од тие шумови се невини шумови. При лекарски преглед, со помош на стетоскоп докторот може да ги дијагностицира срцевите шумови и најчесто ќе бидат потребни додатни тестови за точна дијагноза на проблемот. Третманот, доколку е потребен, е секогаш насочен кон причината за појава на срцев шум.
Додека трае пубертетот може да се има шум на срце, но најчесто после тоа се губи. Не е некој голем проблем освен таа слабост и задишувањето.(y)
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Срцевите шумови се абнормални звуци кои се создаваат со работењето на срцето, заради турбуленцијата на крвта во срцето или близу срцето, во големите крвни садови.
Срцевите шумови можат да бидат присутни од раѓање или да се развијат покасно во животот. Срцевиот шум не е болест за себе - но во одредени случаи шумот укажува на болест на срцето.
Најголем дел од срцевите шумови се безопасен наод и не бараат никакво лекување. Овие шумови се нарекуваат „невини“ шумови. Лице со невин шум има нормално срце. Овој тип на срцев шум е најчест кај бебињата и децата. Речиси половина од сите деца во одреден период имаат срцев шум и најголем дел од тие шумови се невини шумови. При лекарски преглед, со помош на стетоскоп докторот може да ги дијагностицира срцевите шумови и најчесто ќе бидат потребни додатни тестови за точна дијагноза на проблемот. Третманот, доколку е потребен, е секогаш насочен кон причината за појава на срцев шум.
Додека трае пубертетот може да се има шум на срце, но најчесто после тоа се губи. Не е некој голем проблем освен таа слабост и задишувањето.(y)
Фала ти :)
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
523
Поени од реакции
23
Чуствувам болка во градите, повеќе во левата околу брадавицата (машко сум). Кога бев на лекарка пред месец таа ништо конкретно не рече само ми кажа да јадам редовно бидејќи сум во пубертет. Имам скоро 15 год. Од што доаѓа болката?
 

pHiLLiPcHo

Шушљак
Член од
26 февруари 2009
Мислења
892
Поени од реакции
68
Имам пирс на веѓа.Проблемот е што на физичко по грешка еден другар ме лупна со топка и ми раскрвари местото ми стана црвено..некој да не знае што да му ставам,некоја маст или било што?
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Имам пирс на веѓа.Проблемот е што на физичко по грешка еден другар ме лупна со топка и ми раскрвари местото ми стана црвено..некој да не знае што да му ставам,некоја маст или било што?
Сега незнам, но можам да ти помогнам за понатаму.
Кога ќе играш контактен спорт, се купуваат едни фластери, специјални се и се лепат на места каде што имаш пирсови.
Уво, веѓа... итн. за да се заштитат од несакани последници.
Ако можеш побарај.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
37.047
Поени од реакции
29.971
mast antibiotik nala tuba od 5 gr,, bilo koj hidrocyclin hloranfenicol garamicyn., dexamethazonneomicyn,,,,,,,,,se ovoa se masti koi sigurno ke ti pomognat,shtom veke se pojavilo crvenilo,,
Имам пирс на веѓа.Проблемот е што на физичко по грешка еден другар ме лупна со топка и ми раскрвари местото ми стана црвено..некој да не знае што да му ставам,некоја маст или било што?
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.865
Поени од реакции
6.375
ЛОООША Сува Кашлица :sick: .... Не можев да спијам... Ни мед ни лимон ни чај не ме спаси да можам да заспијам.... одам до аптека...некој совет ?
 

gata salvaje

matufa
Член од
2 декември 2011
Мислења
6.882
Поени од реакции
10.438
ЛОООША Сува Кашлица :sick: .... Не можев да спијам... Ни мед ни лимон ни чај не ме спаси да можам да заспијам.... одам до аптека...некој совет ?
Caj od bel slez , pomaga dosta ili ima i sirup os istiot
ili sirup od brslen. Ovie se na prirodna rastitelna baza, a dokolku sakas moze i Tusidil sir. ili Pholcodin deluvaat direktno na centarot za kaslica. Se malku pojaki i deluvaat pospano , ama se efikasni za suva kaslica.:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom