Дежурна Ординација! #2

Член од
19 декември 2010
Мислења
523
Поени од реакции
23
Чуствувам болка во градите, повеќе во левата околу брадавицата (машко сум). Кога бев на лекарка пред месец таа ништо конкретно не рече само ми кажа да јадам редовно бидејќи сум во пубертет. Имам скоро 15 год. Од што доаѓа болката?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.583
Поени од реакции
8.002
Чуствувам болка во градите, повеќе во левата околу брадавицата (машко сум). Кога бев на лекарка пред месец таа ништо конкретно не рече само ми кажа да јадам редовно бидејќи сум во пубертет. Имам скоро 15 год. Од што доаѓа болката?
Прелада!
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ме боли глава, секое делче од телото и омалаксана сум. Температура сеуште немам, не кивам ниту кашлам. А несакам да се разболам, што да пијам? Сега пијам фервекс и аналгин во комбинација со чаеви. Да уклучам плус нешто?
 

pHiLLiPcHo

Шушљак
Член од
26 февруари 2009
Мислења
892
Поени од реакции
68
mast antibiotik nala tuba od 5 gr,, bilo koj hidrocyclin hloranfenicol garamicyn., dexamethazonneomicyn,,,,,,,,,se ovoa se masti koi sigurno ke ti pomognat,shtom veke se pojavilo crvenilo,,
Купив хидроциклин,и го користам и се намали и болка и црвенило колку толку.Сепак фала!!
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Ме боли глава, секое делче од телото и омалаксана сум. Температура сеуште немам, не кивам ниту кашлам. А несакам да се разболам, што да пијам? Сега пијам фервекс и аналгин во комбинација со чаеви. Да уклучам плус нешто?
Можеш ако сакаш за малку витамини овошје свежо,или свежо исцедени сокови :)
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.288
прочитај на фервексот на задната страна многу убаво пишува што содржи и за која намена е........подобро не земај било какви лекарства дури не ги добиеш точните симптоми - можеби е само воспаление од работа,обична настинка заради промената на температурата или грип,најдобро е како што кажаа овошје,зеленчук и сокови,витамини во таблети(ако има нешто во нив од тоа што пиши на опаковката.....) и ако трпиш лук и околината мислам дека супер ќе послужи како природен антибиотик.....пред легнување не е лошо 2 андоли да испиеш,завиткај се добро - ако испотиш може како нова да си до сабајле(ако не употребиш друг начин добро да испотиш(y))
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Ми се лупи јазикот, значи горната површина на јазикот ми е као излупена и ме боли онака лошо, ко изгорен да ми е јазикот од горна страна.. До што може да биде? Со бетадине ја плакнам устата веќе 3 дена ама мислам дека полошо си правам. Помош?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.583
Поени од реакции
8.002
Нешто апчиња мислев, антибиотици предлог :)
Џабе ќе пиеш антибиотици, само фервекс и голема доза витамин Ц му е мајката.

Ако немаш треска, батали го фервексот (ќе ти се спие)
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.994
Поени од реакции
29.895
Купив хидроциклин,и го користам и се намали и болка и црвенило колку толку.Сепак фала!!
(y) nieden lek ne e volshebno stapche prodolzhi da stavash od hidociklinot sigurno ke ti pomogne samo saka povekednevna upotreba
 
Член од
29 февруари 2012
Мислења
35
Поени од реакции
19
Чуствувам болка во градите, повеќе во левата околу брадавицата (машко сум). Кога бев на лекарка пред месец таа ништо конкретно не рече само ми кажа да јадам редовно бидејќи сум во пубертет. Имам скоро 15 год. Од што доаѓа болката?
e sega vaka da ti kazam od licno iskustvo so ova istoot so go imas napisano, ti si tocno vo tie godini kade so da ne recam naglo ke imas promeni odnosno sega si vo pubertet i ke se menuvas i fizicki i psihicki :)). To znaci deka ov sega pa do 18 godina ke se razvivas najmnogu vo visina zgolemuvanje na primer nos usi glava race noze i gradniot kos.mene mi pocna ova vaka prva godina ko pocnav i mi traese do pocetokot na 4 . i 3 godini na nikoj ne kazvav ama vekje ne se trpese i prasav i kaj maticnata i kaj profesori po fizicko taka da gradnio kos sega se siri i bez gajle da si nema nisto imam brat na ista vozrast kako tebe i pred 2 meseci istoto mi go kaza ova i se pregleda i istoto mu e soopsteno deka recisi kaj sekoj e ova pojava,taka d asi nemas gajle ne e nis strasno samo poke vreme da znajs deka ke osekjas bolki znaci 2-3 godini ,barem jas tolku cuvstvuvav
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Многу се штетни тие Вентор.
Знам тетка ми е медицинско лице и ми има кажано дека само кај нас може да се набават така лесно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom