Дежурна Ординација! #2

Шеј Лонг

Koristam kirilica.
Член од
16 јуни 2010
Мислења
1.987
Поени од реакции
1.610
Денес приметив кожата на врвовите од прстите на рацете ми се лупи, поточно кај папиларните линии на прстите, што може да е?? Недостаток на витамини или..??
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045

Еве конечно го најдов и стручниот израз за шо ме ебе ...Biceps femoris ...

на ДВЕТЕ нозе ...

Ајде сега давајте чариња :)))
 
Член од
8 август 2008
Мислења
1.309
Поени од реакции
151
ајде дежурни.....иамм дома болен, со симптоми следни
има болка у градите
затнат нос
главоболка
малаксаност

плус страда и од отежнато дишење, се инати несака на доктор, оти мисле дека ке ја оставеле у болница и најтешкиот проблем шо ке рекле комшиите.....ццццццц.......јас мислам дека е грип.......изгледа насила ке ја однесам у болница.......



што да и дадеме да ја помини веечерта...испи димитринче, вентор, септолете, парацетамол......мислим веке претера......тежок инат
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.751
Поени од реакции
8.247
ајде дежурни.....иамм дома болен, со симптоми следни
има болка у градите
затнат нос
главоболка
малаксаност

плус страда и од отежнато дишење, се инати несака на доктор, оти мисле дека ке ја оставеле у болница и најтешкиот проблем шо ке рекле комшиите.....ццццццц.......јас мислам дека е грип.......изгледа насила ке ја однесам у болница.......
А да кажеше години, како и да е нема да згрешиш со болтов.

Овие симптоми ги има на 87653658476836584658376 медицински состојби, треба да се исклучат една од друга и да се види што е проблемот.
 
Член од
8 август 2008
Мислења
1.309
Поени од реакции
151
А да кажеше години, како и да е нема да згрешиш со болтов.

Овие симптоми ги има на 87653658476836584658376 медицински состојби, треба да се исклучат една од друга и да се види што е проблемот.
ама ме искара сеа....у право си......утре сабајле насила лета у болница инаку се работе за мајка ми 50 години, со 75% нефунционално едно белодробно крило........
 
G

galaxy

Гостин
ама ме искара сеа....у право си......утре сабајле насила лета у болница инаку се работе за мајка ми 50 години, со 75% нефунционално едно белодробно крило........
А кашлица? Проблеми со срцето? Ако има под итно да се јави на лекар.
 
Член од
14 ноември 2010
Мислења
63
Поени од реакции
24
ајде дежурни.....иамм дома болен, со симптоми следни
има болка у градите
затнат нос
главоболка
малаксаност

плус страда и од отежнато дишење, се инати несака на доктор, оти мисле дека ке ја оставеле у болница и најтешкиот проблем шо ке рекле комшиите.....ццццццц.......јас мислам дека е грип.......изгледа насила ке ја однесам у болница.......



што да и дадеме да ја помини веечерта...испи димитринче, вентор, септолете, парацетамол......мислим веке претера......тежок инат
Što i dijagnosticiraa? Ako ne e tajna _
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
942
Ако седам подолго време на компјутер или навален осеќам болка во вратот позади главата (тоа би дошло кај шо се спојува со главата подолу малце). Исто и кога ќе кашлам посилно осеќам исто болка во тој дел позади вратот.
Значи го осеќам вратот како затегнат.

Ако избегавам компјутер подолго време немам болки.

Исто понекогаш осеќам ушите ми се затнуваат, ама тоа ми е поради притисокот мислам, малце претерав со тежина последно време.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.751
Поени од реакции
8.247
Ако избегавам компјутер подолго време немам болки.

Исто понекогаш осеќам ушите ми се затнуваат, ама тоа ми е поради притисокот мислам, малце претерав со тежина последно време.
за болтот....... Избегавај даље :icon_mrgr:

А ова со ушите, доколку се јавува после настинка можно е да има воспаление на средното уво кое доколку не помине за 2-3 дена ќе треба да земаш антибиотик или да џвакаш гуми за џвакање со ксилитол (Stars)
 

LeoMessi10

Lionel Andress Messi
Член од
12 април 2008
Мислења
2.316
Поени од реакции
268
Бев надвор едно пола саат и знаете рацете ми смрзнаа од ладно,и сеа еве има 15 минути од коа се вратив горниот дел на показалецот уште ми е згрчен,до коа ќе трае?
 
Член од
15 август 2011
Мислења
125
Поени од реакции
40
Колку пари чинат фиксни протези горна и долна на државна клиника.. знае некој отпилика?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.751
Поени од реакции
8.247
Бев надвор едно пола саат и знаете рацете ми смрзнаа од ладно,и сеа еве има 15 минути од коа се вратив горниот дел на показалецот уште ми е згрчен,до коа ќе трае?
Колку минути му беа потребни на показалецот да се опорави? :icon_mrgr:
 
Член од
29 февруари 2012
Мислења
35
Поени од реакции
19
me interesira da prasam nesto,vekje 1 i pol mesec na momenti srceto pocnuva da mi cuka zabrzano,koga ke zabrza pulsot do 100 negde poke ne to traj 10 sekundi mozi i prestanva mi se slucva na okolu 6-7 dena,imam napraeno EKG i maticnata mi rece deka nemas nisto samo so si voznemiren zato taka inaku pulsot mi e 75 do 85 redovno,a i sum pod premnogu golem stres psihicki strav pa dali e od to ili mozno e nesto da e problem so srceto??
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.751
Поени од реакции
8.247
me interesira da prasam nesto,vekje 1 i pol mesec na momenti srceto pocnuva da mi cuka zabrzano,koga ke zabrza pulsot do 100 negde poke ne to traj 10 sekundi mozi i prestanva mi se slucva na okolu 6-7 dena,imam napraeno EKG i maticnata mi rece deka nemas nisto samo so si voznemiren zato taka inaku pulsot mi e 75 do 85 redovno,a i sum pod premnogu golem stres psihicki strav pa dali e od to ili mozno e nesto da e problem so srceto??

Ова е често среќавана појава при стрес, доколку постојат проблеми на срцето ЕКГ апаратот ќе покаже, не му се секирај за тоа.

Проблемите со срцето во 90% од случаите доаѓаат после 40 годишна возраст.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom