Дежурна Ординација! #2

Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
Знае некој да ми каже колку трае вакцина против тетанус и беснило? На пример ако те вакцинирала минатата година треба за една година ревакцинација или подолго?
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Дечки, пред две ипол недели отприлика праев операција на ушите, е сеа не знам дали има некакво влијание, али после операцијата ми се исфрли лицето т.е. од ушите надоле по вратот со мали никакви црвени бубулици.
Кажете ми со што можам да ги отстранам или дали можеби е некаква алергија?
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Ве молам за помош...
Направив анализа на крвта и ми рекоа се ми е супер... Само хемоглобинот ми е поголем

HGB- нормално е 140 до 150, а јас имам само 15. (чим ми рекоа дека е добро, не се плашам но може да ми кажете дали е опасно или не)

Е, сега ме плаши нешто многу... Нивото на Лимфоцитите ми е двојно поголем од нормалното.

Лимфоцити - од 22 до 35 нормално, а јас имам 60.4!!!
Лумфоцити - максимум 3.4 - јас имам 3.8

Докторката ми рече од настинката ти е (претходно и реков дека бев болен и да ми даде оправдање, па затоа мислеше дека сум болен, а нема врска).

Погуглав и видов дека може да имам леукемија... Дали е ова точно некој да ми каже најбрзо што може да отидам уште одма да се лекувам, сепак е многу сериозна болест.

http://en.wikipedia.org/wiki/Acute_lymphoblastic_leukemia
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.390
Поени од реакции
25.192
Погуглав и видов дека може да имам леукемија... Дали е ова точно некој да ми каже најбрзо што може да отидам уште одма да се лекувам, сепак е многу сериозна болест.

http://en.wikipedia.org/wiki/Acute_lymphoblastic_leukemia
Чекај, застани малку, смири се. Знаеш ли дека и да немаш ништо на интернет тоа значи дека имаш рак, леукемија или не знам што друго?
Немој да читаш така, си постојат доктори, немој да мислиш дека на интернетот треба да му веруваш, а на докторката не.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Ве молам за помош...
Направив анализа на крвта и ми рекоа се ми е супер... Само хемоглобинот ми е поголем

HGB- нормално е 140 до 150, а јас имам само 15. (чим ми рекоа дека е добро, не се плашам но може да ми кажете дали е опасно или не)

Е, сега ме плаши нешто многу... Нивото на Лимфоцитите ми е двојно поголем од нормалното.

Лимфоцити - од 22 до 35 нормално, а јас имам 60.4!!!
Лумфоцити - максимум 3.4 - јас имам 3.8

Докторката ми рече од настинката ти е (претходно и реков дека бев болен и да ми даде оправдање, па затоа мислеше дека сум болен, а нема врска).

Погуглав и видов дека може да имам леукемија... Дали е ова точно некој да ми каже најбрзо што може да отидам уште одма да се лекувам, сепак е многу сериозна болест.

http://en.wikipedia.org/wiki/Acute_lymphoblastic_leukemia
Едната бројка ти е во проценти, другата е обична бројка, така што се работи за истите клетки. Едно обично вирусче што ти не би го ни осетил (пример, ако ја имаш прележано настинката, па пак си го фатил истиот вирус) може да ти ги покачи лимфоцитите, не си прави филмови. ;) Хемоглобинот ти е супер, претпоставувам и тромбоцитите ти се нормални штом не спомна ништо, така што немаш потреба да паничиш. Ако за недела дена сѐ уште паничиш, извади уште една крвна слика со размаска на Клиника за хематологија во Државна и ќе можеш пак мирно да спиеш :)
 
D

D_NazGUL

Гостин
КОј го измисли ова интернетов незнам. Шала ...

Правев анализа на крв и добив (според мене) вознемирувачки резултати.
ГГТ - 99
алфа амилази - 116
АСТ/АЛТ во нормала
холестеролот 6.7
триглицериди 2,8

другото се е во нормала
За ГГТ-то прочитав доста лоши работи, а богами и за амилазиве али никаде неможам да ги најдам споено и двете што даваат, се е општо напишано.
Ќе си одам ја на лекар него док стигнам дајте некое објаснување.
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.157
Ај да си прашам :D

Бев на гастроскопија и ми најдоја мало чирче во желудникот, исто така во бактериолошко ми најдоја бактерија во желудникот. Е сега ми ја препишаа таа тројната терапија (Nexium, Amoxicilin и Lekoklar).
Е сега нели овие треба да се пијаат 2 пати дневно т.е. насабајле и навечер. Значи прашањево ми е.. морам да го темпирам времево на 12 саати или? Зошто апчињана почнав да ги пијам кај 11:30, тоа значи дека и вечер кај 23:30 треба истата доза да ја испијам, така?
И што ке се случи кога на пр. ке станам кај 7h сабајле. Ке морам да чекам до 11:30 за да ја примам дозата или?
Позз :D
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.618
Поени од реакции
35.113
Веќе 2-3 дена ми трепери левото око по 4-5 пати во денот,
Што може да биде,,, (ако исклучам седење на компјутер и недоволно спиење)?
 
B

Black Guard

Гостин
Ај да си прашам :D

Бев на гастроскопија и ми најдоја мало чирче во желудникот, исто така во бактериолошко ми најдоја бактерија во желудникот. Е сега ми ја препишаа таа тројната терапија (Nexium, Amoxicilin и Lekoklar).
Е сега нели овие треба да се пијаат 2 пати дневно т.е. насабајле и навечер. Значи прашањево ми е.. морам да го темпирам времево на 12 саати или? Зошто апчињана почнав да ги пијам кај 11:30, тоа значи дека и вечер кај 23:30 треба истата доза да ја испијам, така?
И што ке се случи кога на пр. ке станам кај 7h сабајле. Ке морам да чекам до 11:30 за да ја примам дозата или?
Позз :D
Стриктно придржавај се до терапијата,станува збор за антибиотици и немај мака-бактеријата ќе ја изгуби војната ако и само ако се придржаваш до термините бидејќи антибиотиците уништуваат и добри бактерии(има такви) па и не е добро плазматска концентрација да биде висока.
--- надополнето: 9 март 2012 во 23:42 ---
Веќе 2-3 дена ми трепери левото око по 4-5 пати во денот,
Што може да биде,,, (ако исклучам седење на компјутер и недоволно спиење)?
Стрес.

Витамин Б6 нема да е на одмет.
 
Член од
3 март 2009
Мислења
601
Поени од реакции
178
Јас немав појма кај да прашам, па ај дека тука некој со сигурност ќе ме прочита, се надевам ќе знаете да ми кажете... Каде можам да побарам и што треба да направам, за да си направам таков документ, да потпишам дека сакам после мојата смрт да ги донирам сите органи за трансплантација, и ваљда остатокот од трупот да го дадат за студенти на Медицински да учат на мене?
 
Член од
29 февруари 2012
Мислења
35
Поени од реакции
19
Веќе 2-3 дена ми трепери левото око по 4-5 пати во денот,
Што може да биде,,, (ако исклучам седење на компјутер и недоволно спиење)?
mislam deka nema nisto strasno eve mene vekje 5 godini negde od 8 odd to mi se slucva ne e nisto strasno spored mene nekoj denovi imam kako so vikas nekolku pati nekogas ic zavisi ama mislam deka se e ok
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Бев на доктор,ми рекоја со бубрезите имам проблем, бидејќи во денот мн. пати одам во ВЦ по мала нужда.Пиев чај увин,но мислам дека така уште повеќе ми се оди во ВЦ.... Ми велеа уште да правам испитувања,но појдов.
Вака од прва рака овде што мислите што можи да е и дали е потребно да одам да ги извршам потребните испитувања?
 
П

Пепси_

Гостин
Значи ова докторите ми иде сите да ги убијам без навреда (и во куќата имам медицинско лице).

Проблемот го пишав еднаш,стегање во градите,тешко дишење, (тогаш и нервоза ме фаќа - с`клет) ми иде од кожата да испаднам. Овие докторите само туку дрндат ништо не ти е,а еве веќе 1 година јас како жаба дишам едвај. Ми рекоа дека нема шанси да е астма,се било океј....

планирам оваа недела да почнам на фитнес да одам малце кардио вежби демек нешто да се промени.....
 
Член од
9 ноември 2009
Мислења
326
Поени од реакции
56
Да ве прашам нешто. Девојка ми има некој вирус на очи, највероватно од нечисти листови, канцелариски материјал (сите на работа го фатиле истото). Очите и се црвени. Да не сте имале ваков случај, па да ми предложите каква маст да става или нешто друго.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom