Филмско резиме за 2011 година

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.335
Поени од реакции
57.913
Да го гледаш, прав Apes филм, за разлика од оној глупиот со Валберг што го снимија (јас мислев и овој ќе е таков). Ќе има и втор дел.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Contagion e mnogu prazen film. Isto prazen kolku Contagion samo 2-3 pati poveke prazen e Adjustment Bureau. Source Code da imase drug kraj ke bese druga prikazna...

Nego jas ke si napravam moja top 5 lista, koj saka neka se pridruzi koj ne - ne mora.

5. Margin Call
4. Horrible Bosses
3. Drive
2. Rise of the planet of the Apes
1. The Tree of Life

Dosta iznenaden bev od X-Men i Fast5, onaka so sila sednav da gi gledam, posle za 2-3 go gledav pak. Moneyball,Company Men, 50/50, Crazy Stupid Love, Tintin, Hugo mozebi ke bea vo top 10 ama vo top 5 se ovie koi sto go gledate.

Mnogu sum razocaran od Thor i Green Lantern.
 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
Contagion e mnogu prazen film. Isto prazen kolku Contagion samo 2-3 pati poveke prazen e Adjustment Bureau. Source Code da imase drug kraj ke bese druga prikazna...

Nego jas ke si napravam moja top 5 lista, koj saka neka se pridruzi koj ne - ne mora.

5. Margin Call
4. Horrible Bosses
3. Drive
2. Rise of the planet of the Apes
1. The Tree of Life

Dosta iznenaden bev od X-Men i Fast5, onaka so sila sednav da gi gledam, posle za 2-3 go gledav pak. Moneyball,Company Men, 50/50, Crazy Stupid Love, Tintin, Hugo mozebi ke bea vo top 10 ama vo top 5 se ovie koi sto go gledate.

Mnogu sum razocaran od Thor i Green Lantern.
За Green Lantern не си ни требал да очекуваш ништо освен разочарување. Инаку, Hugo го гледаше cam верзија?
--- надополнето: 29 декември 2011 во 15:43 ---
Да го гледаш, прав Apes филм, за разлика од оној глупиот со Валберг што го снимија (јас мислев и овој ќе е таков). Ќе има и втор дел.
За оној Apes со Валберг уште ми е чудно како толку глуп филм може да произлезе од Тим Бартон. Изгледа стварно никој не е совршен.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.335
Поени од реакции
57.913
Contagion sucks, сепак... милиони умираа а кај мене секирација никаква. Обично сум засекирам за дешавањата по светов. Никакви емоции, саундтрак џоа музичка разгледница... Единствена светла точка во филмот беше Matt Damon. Не ми се допадна филмот.
 
V

Vollstandig

Гостин
Немам голема листа на филмови за оваа година, освен оние што ги помнам ќе ги презентирам:

The Green lanthern:

Тотална катастрофа. Режисерот сакал нешто да направи, ама не му текнувало, па случајуно го изгледал супермен. Мислам, тотално жива копија на супермен. Типот станува некој си супер-моќен поради еден вонземјанин, и веднаш има покрај него негативен лик исто како во супермен.Типот исто така веднаш станува со посебна облека, исто како супермен, и спасува луѓе по светот исто како супермен. Има една девојка шо ќе ја спаси, исто како супермен и ќе појди на тераса кај неа, со леткање и ќе ја ќари, исто како супермен. И така-вака-натака, филмот завршува со умирање на негативниот лик, исто како супермен, ама и со појава нов, на крајот од филмот за да извадат и втор дел. Тотален кич, неуспешен филм, немање фантазија, немање сторија, немање идеја за снимање филм па со крадени идеи од 10 филмови не се прави нов. Секоја чест за ефектите, кои се битен дел од еден филм, ама кога нема приказна е БАДИЈАЛА.

Final Destination 5.

Што кога го гледате вашиот омилен лик, во некоја серија, и се восхитувате на секој потег што го направил? Сигурно уживате во филмот, но што кога, со истите финти и истиот заплет го гледате вашиот омилен јунак? Ќе помислите, побогу,знае ли овој човек нешто друго?
Истото се случи и со Final Destination 5. Во ред беше првиот дел, односно направи БУМ, најповеќе заради приказната. Вториот дел, исто така, добро е што беа нови ликови но сепак според истата приказна се водеа...
Се сними и третиот дел, СО ИСТИОТ ЗАПЛЕТ И ИСТАТА ПРИКАЗНА. И веќе почнвме да се прозеваме... но тука некаде излезе и 4-ти дел!
Но приказната не завршува тука, еве го сега и 5-тиот дел, кој навистина човек би го натерал да се запраша: Кој е луд овде? Иста приказна, значи потполно истата приказна, само различни ликови. Секогаш има некој што ќе има визија, и има девојка. истиот тој има и друштво со 3-4ца, од кој 2-ца се пар. И полека сите умираат некогаш сите, а некогаш главниот лик останува жив.
Не се најде никаква поента во 5-тиот дел, туку само уште еден плагијат и стекната слава на првиот филм, со цел да се заработи добро. Иако мислам дека парите од првиот филм што ги заработија не се истрошени... валјда мислат глобално, за идните поколенија да има од што да живеат. Сигурно прапра пра баба му ќе раскажува: Твојот пра-пра-пра-пра-пра дедо во 20-ти век сними еден филм и по него уште 4 исти како него и затоа ти си богат сега.
Лесно нели?

Сеа малце подалеку од филмовите за 2011, го изгледав филмот Jack Hunter ...
Мислам дека позалудно истрошени 700 мегабајти немаше во животот. Ниту дискографијата од џастин бибер не е залудна во споредба со овој филм. Филмот едноставно изобилува со глупави ефекти односно НЕ ЕФЕКТИ. Проблемот е во тоа што е тотална копија на индијана џонс со малце поинаква сторија. :tapp:
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.335
Поени од реакции
57.913
Сеа малце подалеку од филмовите за 2011, го изгледав филмот Jack Hunter ...
Мислам дека позалудно истрошени 700 мегабајти немаше во животот. Ниту дискографијата од џастин бибер не е залудна во споредба со овој филм. Филмот едноставно изобилува со глупави ефекти односно НЕ ЕФЕКТИ. Проблемот е во тоа што е тотална копија на индијана џонс со малце поинаква сторија. :tapp:
Си ја симнал дискографијата на Џастин Бибер??? :pos:

Интересна работа, хорорите се штанцаат многу повеќе од сите други жанрови. Од старите како Friday 13th, Halloween, Nightmare on Elm Street, до новите како Final Destination, Saw...

Само Rocky и Star Wars држат чекор. И Die Hard, не ми се верува како можеа после трите дела да направат онакво срање, а сега се снима и петтиот.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.663
Melancholia ако не друго зима за женска главна улога. Во тоа сум сигурен.
Од жанрот и Tree of Life.

Oд блокбастери бев прилично задоволен, не беа ептен површни и доста беа entertaining.
First Class беше феноменален, а меѓу врвот од сите и Transformers го ставам. Углавно од сите бев.

Комедија Horrible Bosses.

A разочаран од Drive. Незнам оти.
Доста редовен бев, гледав доста, сега месецов што испуштив да надокнадам, уште неколку што треба да излезат и тоа е тоа. Не се осеќам разочарано од оваа филмска година. Лади беше полошо, според мене.
 
V

Vollstandig

Гостин
Си ја симнал дискографијата на Џастин Бибер??? :pos:

Интересна работа, хорорите се штанцаат многу повеќе од сите други жанрови. Од старите како Friday 13th, Halloween, Nightmare on Elm Street, до новите како Final Destination, Saw...

Само Rocky и Star Wars држат чекор. И Die Hard, не ми се верува како можеа после трите дела да направат онакво срање, а сега се снима и петтиот.
Напротив, доколку би ја симнал, не би била толку залудно потрошена како филмот што го спомнав:D Сигурно ќе му се допаднеше на некоја попалена тинејџерка, па немаше да биде целосно залудна...
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.335
Поени од реакции
57.913
И јас мислам дека лани беше полошо. Направив Топ 10 листа за 2011 од досега изгледаните, горе-долу при крај сум. Се надевам дека што порано ќе излезат и другите.

Еве вака:

10. Tree of Life & Melancholia (заедно, зипувани)
09. The Skin I Live In
08. Super 8
07. We Need To Talk About Kevin
06. Drive
05. Another Earth
04. Help
03. Separation
02. Rise of the Planet of the Apes
01. Warrior

Се надевам дека не заборавив некој филм па да морам да преправам. Не примам забелешки, само пофалби. Моја си е листата. :)
 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
Еве и јас да го дадам моето резиме (сосе краток коментар) за 2011. Идемо:

10. Kidnapped - не може листата да помине без хорор
09. Аnother Earth - од филмов очекував нешто, а добив многу
08. Horrible Bosses - комедија на годината
07. The Help - таман ми се најде кога учев Американска Книжевност
06. The Skin I Live In - само на Алмодовар може да му истекне ваква приказна
05. Martha Marcy May Marlene - пазете се од секти
04. We Need to Talk about Kevin - филм поради кој Io Sono и RocknRolaa ќе треба да сменат аватар :)
03. The Tree of Life - филм и уметност во едно
02. The Kid with a Bike - види рецензија
01. A Separation - еден збор: ремек-дело

Dishonorable mention: Scream 4 - разочарување на годината

Од листата можам да забележам дека годинава беше лоша за филмовите од холивудска продукција, но многу добра за независните и странските филмови (Милчо, watch and learn). Да кажам и дека Drive и Warrior, кои сите ги фалат, се' уште не сум ги гледал. И Melancholia не сум го гледал бидејќи чекам да си отидам дома и да го гледам во Full HD.

Тоа е тоа, better luck next year!
 
G

grande-juve

Гостин
Ќе ги напишам сите филмови на купче што кај мене поминаа квалификации (7-ка и нагоре). Тие што не се блу реј снимка не ми се гледани.
Tucker and Dale vs Evil, Unknown, Terri, Super 8, Paul, Pankot ne e mrtov, The Inbetweeners Movie, Contagion, Cedar Rapids, Bridesmaids, Attack the Block, The Kid with a Bike, The Debt, Win Win, Rise of the Planet of the Apes, Moneyball, Midnight in Paris, The Ides of March, Drive, Melancholia, The Help, The Skin I Live, The Guard, Beginners

Осамен на врвот, филмот што сигурно добива оскар за "странски" филм, а мислам ќе добие и номинација за најдобар:
A Separation
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.335
Поени од реакции
57.913
Ќе ги напишам сите филмови на купче што кај мене поминаа квалификации (7-ка и нагоре). Тие што не се блу реј снимка не ми се гледани.
Tucker and Dale vs Evil, Unknown, Terri, Super 8, Paul, Pankot ne e mrtov, The Inbetweeners Movie, Contagion, Cedar Rapids, Bridesmaids, Attack the Block, The Kid with a Bike, The Debt, Win Win, Rise of the Planet of the Apes, Moneyball, Midnight in Paris, The Ides of March, Drive, Melancholia, The Help, The Skin I Live, The Guard, Beginners

Осамен на врвот, филмот што сигурно добива оскар за "странски" филм, а мислам ќе добие и номинација за најдобар:
A Separation
Midnight in Paris го подзаборавив. Еден од подобрите филмови оваа година.
The Debt исто така е солиден филм.
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Тапа тапа и оваа година многу слабо. Од тие што ги имам изгледано Moneyball, Midnight in Paris, Super 8 и The Guard беа добри. Не дека беа нешто спектакуларно, ама толкав беше изборот.

Од овие набројаниве Midnight in Paris беше најдобар, Moneyball добар, а Super 8 имаше катастрофален крај, мада ми се допадна остатокот од филмот и сценариото во целина па затоа... Ааа да, ќе го заборавев The Lincoln Lawyer, одличен филм со топ мејн карактер.

Назад на тема, Fast Five, X-Men, Hangover II, The Mechanic, Limitless, The Thing, Contagion итн итн е веќе видено и преку стап (да простите), сакав нешто уникатно, ама такво нешто послабо оваа година. Ми останаа уште неколку да изгледам, ама не очекувам нешто ептен од нив. Мора да го изгледам оној иранскион, чест да му направам на ИоСоњо, не за друго...
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.335
Поени од реакции
57.913
Има бе добри, подобро е од лани сигурно. И Ides of March и 50/50 не се лоши. Плус ги чекаме The Descendants и The Artist кој веројатно ќе е главна работа оваа година. Види таму што си пропуштил да изгледаш :)

За филмоманијата, Иранскиот, Алмодовар и Another Earth се задолжителни. Јас го симнав и The Kid with a Bike што го препорача VLJ па ќе кажам мислење штом ќе го изгледам.
 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
Иранскиот го гледав вчера и уште сум под импресии. Се' во филмот беше совршено: сценарио, режија, сценографија и пред се' глума. Ако не го номинират за Оскар за најдобар филм, тоа ќе биде поради политички причини. Наскоро планирам да го гледам и The Flowers of War бидејќи има ДВД скринер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom