Најекономично греење (затоплување)

Член од
20 септември 2008
Мислења
12.736
Поени од реакции
9.856
моменталната цена се движи некаде околу 210 евра за тон. сега плус минус ама тука е некаде.
за загревање без проблем ако е наштелована како што треба ке затопли 60м2. во просек треба да троши за целодневно горење една вреќичка денот ( 15 кг ), која кошта околу 200 денари.
зборувам за 8 кв печка обична а не за парно или 6 кв или 10 кв.
значи по некој просек ке поминете два и пол месеци со еден тон, или нешто помалце од 100 евра месецот.
друга работа е што да стварно нема сечење носење, ама сепак печката си бара одржување , чистење горилник пепел такви работи секојдневно. па сега направете есап и видете колку ви се исплаќа. ако ве интересира нешто поконкретно слободно прашајте, тоа што можам ке поможам.
Значи исто како и со дрва е соодносот цена дрва -пелети.. плус предност мислам дека е поголемата површина што се загрева со оваа печка..со печка на дрва не верувам дека можат 60 квадрати да се загреат..предноста за мене е голема , нема потпалување , па да го пазиш да не загасне,цепење ,редење итн.. ме интересира само дали знаеш кој е производителот на овие печки,од која земја се о потекло..иначе фала на одговорот .
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.828
Поени од реакции
21.287
Значи исто како и со дрва е соодносот цена дрва -пелети.. плус предност мислам дека е поголемата површина што се загрева со оваа печка..со печка на дрва не верувам дека можат 60 квадрати да се загреат..предноста за мене е голема , нема потпалување , па да го пазиш да не загасне,цепење ,редење итн.. ме интересира само дали знаеш кој е производителот на овие печки,од која земја се о потекло..иначе фала на одговорот .
made in macedonia направени за италија. по нивна лиценца и спецификации.
 
Член од
15 јули 2011
Мислења
201
Поени од реакции
117
za izolacija jas bi ti preporacal kamena volna
staklena volna ne postoi veke vo prodazba
stiroporot e lesno zapalliv materijal a kako izolacija zvucna ne brka rabota
kamena volna ke si stavis barem 70kg od m3 malku e mrsna ama ke imas dobra izolacija
a za greenje ladenje ne znam sto da ti preporacam go cekam cicko Kano sto ke mi preporaca on da mestam ke treba i jas da stavam nesto greenje ladenje
slusnav imalo sega nekoj nov sistem na greenje ladenje centralno
sve bilo na vozuh(mislam ventilaciono)
Каде може да се најде камена волна во Ск?
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.727
Поени од реакции
2.546
Јас сум при крај со изборот што треба да го направам за греење, мислам дека ќе одам со посечениов модел долу на линков Mitsubishi Air Conditioning MSZ-GC35V.
Понудата е 850 евра комплет со монтажа и 3 години гаранција, има некој идеја дали може да се најде во Македонијава поефтино и подобро нешто од посочениов модел.

http://www.instarom.com/mitsubishi-air-conditioning-msz-gc35va-12000-btu-h-inverter-2593.html
Јас ова го земав, 42 или 43 000 беше, со се монтажа. Според карактеристиките подобар е од овој горе, гаранцијата е исто 3 години. Повеќе инфо во мојот пост погоре.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Јас ова го земав, 42 или 43 000 беше, со се монтажа. Според карактеристиките подобар е од овој горе, гаранцијата е исто 3 години. Повеќе инфо во мојот пост погоре.
Се јавив во Хидро Сет (зад собрание), исто така и во Струмица има фирма која е застапник за Фјуџитсу и тој модел чини 39.000 денари без монтажа и мислам дека има гаранција од 2 години, додека со монтажа како и ти што кажа би ме чинело околу 43000 денари што е некои 700 евра. Исто така тука би требало да вкалкулирам пат до Скопје или Струмица кој е некои 50 евра, и би дошол со некоја разлика од 100 евра што признавам не е за потценување, но ќе кажам подоцна што мене ми пречи кај Фјуџитсу.
Споредбено со Мицибушито има малку подобар СOP, како бренд мислам дека Мицибуши е малку подобар од Фјуџитсу и е во рангот на Даикин и ајде некои модели на Тошиба, но и двете клими се по 12000 Btu, што значи се во иста класа.
Независно од тоа мене најмногу ми пречи што и двете фирми застапници за Фјуџитсу немаат овластен сервис во Прилеп, па не можам да си дозволам луксуз ако случајно се расипе климата да чекам сервисери со недели од Скопје или Струмица.

Инаку јас навистина бев и сеуште сум загреан за моделот на Фјуџитсу од 14.000 btu зошто тоа во целост би ми ги задоволувало потребите и во најекстремни услови http://www.fujitsu-general.de/air-conditioners/residential-use/wall-types/asyg-14-lec.html, кој во струмичката фирма беше 850 евра без монтажа. (не прашав во Хидро сет која е цената за тој модел)
Фала многу за информацијата, останатото беше само мое гласно размислување. Ќе се информирам уште еднаш во Хидро сет дали има некаква можност да некоја од фирмите во Прилеп соработува со застапниците на Фјуџисту и ми нуди некаква сигурност кога се работи за сервисирање.
 
Член од
16 август 2011
Мислења
64
Поени од реакции
12
Независно од тоа мене најмногу ми пречи што и двете фирми застапници за Фјуџитсу немаат овластен сервис во Прилеп, па не можам да си дозволам луксуз ако случајно се расипе климата да чекам сервисери со недели од Скопје или Струмица.
А Mitsubishi-то од каде би го купил(линк?!) и кој е сервис во пп ?
 
Член од
19 декември 2011
Мислења
3
Поени од реакции
0
Ќе ве молам, ако некој познава човек кој врши вградување на камини да ми пише тука или контакт по лп.
Значи каминот гусан, со стакло, го имам, треба само да се вгради, па после ќе се обложува со гипс картон.
Стварно ми е потребно и итно, ако некој знае добар мајстор нека пише.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Ќе ве молам, ако некој познава човек кој врши вградување на камини да ми пише тука или контакт по лп.
Значи каминот гусан, со стакло, го имам, треба само да се вгради, па после ќе се обложува со гипс картон.
Стварно ми е потребно и итно, ако некој знае добар мајстор нека пише.
http://www.sezadomot.com.mk/ostanati kategorii-kamini.htm
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
8
Поени од реакции
2
Ај некој поупатен што е во парнаџискиве работи.Дали би се исплатело да ставиш калориметар за парно и да плаќаш на тој начин сметка.Се работи за куќа добро изолирана со своја подстаница на железарското парно.Во куќата нема никој од 8.00 до 16.00.
Или како да се пресмета колку би испаднале сметките со тој начин на наплата.Се јавив кај нив само ми дадоа информација, дека цената е 1966денари без ддв за MWh.Друго незнаеше да каже:mad:
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Народе, ако може да ми препорачате фирма за инсталација на парно греење. Веќе имам парно на дрва, ама сакам да го префрлам на струја. Можеби има и поекономични варијанти ама откако видов кај пријател дека грее 140 квадрати, а највисоката сметка за струја минатата зима му беше 13.000 денари, одлуката е донесена. Сега сакам да најдам фирма со која имате позитивни искуства. Ви благодарам однапред
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Народе, ако може да ми препорачате фирма за инсталација на парно греење. Веќе имам парно на дрва, ама сакам да го префрлам на струја. Можеби има и поекономични варијанти ама откако видов кај пријател дека грее 140 квадрати, а највисоката сметка за струја минатата зима му беше 13.000 денари, одлуката е донесена. Сега сакам да најдам фирма со која имате позитивни искуства. Ви благодарам однапред
кликни на сликата и прашај ;)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.324
Поени од реакции
7.785
Кебе два јоргани и јамболија.
--- надополнето: 27 декември 2011 во 18:17 ---
13000 денари мала сметка аи овде има стварно луѓе што не знаат голема сметка колку е.
Поскапи таму парното бе 300 насто немаат гајле овие :icon_lol:.
 
Член од
8 август 2011
Мислења
91
Поени од реакции
67
Ај некој поупатен што е во парнаџискиве работи.Дали би се исплатело да ставиш калориметар за парно и да плаќаш на тој начин сметка.Се работи за куќа добро изолирана со своја подстаница на железарското парно.Во куќата нема никој од 8.00 до 16.00.
Или како да се пресмета колку би испаднале сметките со тој начин на наплата.Се јавив кај нив само ми дадоа информација, дека цената е 1966денари без ддв за MWh.Друго незнаеше да каже:mad:
Нормално дека се исплаќа. Тогаш ќе плаќаш онолку колку што ќе потрошиш а и до израз ќе дојде изолацијата што ја имаш ставено. Без калориметар џабе е било каква изолација да ставиш кога топлификација ти наплаќа паушално - по метар квадратен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom