Најекономично греење и ладење

Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Насловов на темава еј .....греење па додал објаснување дека е затоплување , демек може и за разладување да се употреби зборот греење ? ... нема везе ние одамна на дрва дома се грееме и е добро .... Струга нема како Скопје тоа централното ама слушам било многу скапо , него глеам лугево земаат некој дискови на плин што се и се задоволни од нив , со една боца од 600 денари скоро цел месец можеш да поминиш
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Струга нема како Скопје тоа централното ама слушам било многу скапо
Па од централно македонско греење поголема клетва нема. Ем те краде, ем будала те прави. Биди си среќен што немате. Инаку на плин секаде се греат низ ЕУ , само јас не знам како би го извел тоа кај мене во стан.
 
Член од
5 август 2011
Мислења
278
Поени од реакции
121
инаку, мислам дека конвекторите први ги произвеле термор ... а АЕГ се најскапи, можеби вредат за парите ... и јас се мислев за АЕГ, ама кај мене разлика меѓу АЕГ и термор е 1400 ден. во цена, што не е малку ... и ваилант се германски ...
Jas si kupiv od rimeko, bunjakovec, bea na popust, i idea isto kako termor i valiant, edno 100-200 den poskapi bea.
3kw = 6500
2.5 kw = 5800
2 kw = 5400
1.5kw = 4700
1kw = 4200

Za nogarski se doplaka 650 den
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Јас сум при крај со изборот што треба да го направам за греење, мислам дека ќе одам со посечениов модел долу на линков Mitsubishi Air Conditioning MSZ-GC35V.
Понудата е 850 евра комплет со монтажа и 3 години гаранција, има некој идеја дали може да се најде во Македонијава поефтино и подобро нешто од посочениов модел.

http://www.instarom.com/mitsubishi-air-conditioning-msz-gc35va-12000-btu-h-inverter-2593.html




 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Не можам да ставам директен линк ама лесно ќе се снејдете...
http://energetskaefikasnost.info
...Едно од прашањата за кои голем број на луѓе се интересираат е кој е најекономичен начин за греење во Македонија.
Сепак покрај овие видови на греење мошне малку се знае и малку е зборувано за греење со инфрацрвени грејачи за кои имаме пишувано во некои претходни текстови како и за греењето со електролитни котлиња на кое ќе се освртниме во онов напис...
ај сега пошто веке сте го напишале ова, јас само чекав кога некој ке го постави текстов од енергетска ефикасност за да направиме компарација и да видиме кој што и од каде е мубаетов...

имено....
на линкот за електролитните котлиња кој е во цитираниов пост погоре со црвени букви убаво се чита дека е напишано на 10.ноември.2011

ај сега на сајтот на кано системи, од точка Б читајте на следниов линк http://www.kanosistemi.com.mk/content.php?id=73 и ве молам да ми ја покажете разликата на текстот освен неколкуте печатни грешки. инаку како го поставив сајтот текстуално пред 3 години и нешто, така не е пипнат, освен некој апдејт со фотки што сум му направил...


п.с. не се жалам, не го обвинувам човекот што пишал... не го познавам, но сеедно, ми направил реклама... фала му... а ке му пишам и јас сега...
 
Член од
6 ноември 2011
Мислења
88
Поени од реакции
39
Јас сум при крај со изборот што треба да го направам за греење, мислам дека ќе одам со посечениов модел долу на линков Mitsubishi Air Conditioning MSZ-GC35V.
Понудата е 850 евра комплет со монтажа и 3 години гаранција, има некој идеја дали може да се најде во Македонијава поефтино и подобро нешто од посочениов модел.

http://www.instarom.com/mitsubishi-air-conditioning-msz-gc35va-12000-btu-h-inverter-2593.html




Имаш инфо или телефон од продавницата од каде што планираш да го земеш? И јас сум заинтересиран мегутоа за модел од 15000бту-18000бту.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
7
Поени од реакции
3
Ја прочитав целата тема бидејќи како и многу други овде и јас сум во дилема за тоа што,како,кој вид затоплување.Што е најекономично.По мојта логика од целиот избор што го имаме дојдов до два избори:

1.Греење(ладење) по принцип на топлинска пумпа, или
2.Греење по принцип на електролитни котли што го нуди чичко Кано

Имам спрат(поткровје) околу 100 м2 кој треба да почнам да го спремам па сум во дилема што е подобро од овие двете.

Првиот начин ми се чини ОК оти може со истата инвестиција и да се ладиш во лето.

Вториот начин на Кано исто ми се чини ОК (ако е баш така како што тој вели), друг не знам што нуди такво решение освен руските подморници кои не биле добри(така прочитав во овој форум).

Ајде за климите сите горе-доле знаеме за нив, ако купуваш веќе купи инвертер, и барем на секои две години викај мајстор за проверка(одржување) на истите (ниво на фреон, да се исчистат и внатрешната и надворешната единица итн.). Но за централното греење на Кано стварно не знам кои се негативните работи што може да се десат.Колку се трајни тие сонди што ги става, и би сакал Кано да каже кои се сите заебанции што може да ти се десат доколку користиш таков систем. Значи битно ми е и какво би било одржувањето.

Би било добро некој овде од поискуните да направи компарација меѓу овие два начини на греење.Еве на пример за простор од 100 м2(салон од околу 35м2 и две соби од по 15-20 м2) компарација.Колку би била инвестицијата (зборам за инвертер клими од подобрите брендови како Fujitsu,Mitsubishi или предложете вие што е најдобро да се купи тука во Македонија), какви би биле трошоците за одржување.
Сега знам дека Кано одма ќе каже не може да споредуваш централно радијаторско греење со греење на клима сплит систем.Сите знаеме дека централното е подобро ако збореме за комоција.Но ако имам централно радијаторско ќе треба да купувам клими за ладење и тоа барем две во мојот случај.Мене стриктно ме интересира каква ќе биде разликата во инвестицијата и во одржувањето на двата системи.

Знам дека многу важен елемент е и изолацијата, мислам дека и во тој дел тука има со искуство, па би сакал да прашам за совет во мојот случај.Куќата ми е фасадирана, но од внатре поткровјето нема ништо па така мислам дека ставање на изолација на надворешната страна ќе ме чини плус.Значи останува само да се стави изолација на надворешните ѕидови од внатрената страна на спратот(поткровје).Прашањето ми е каков вид на изолација.Едни велат стави камена волна, други велат стиропор, трети стаклена волна.Ме интересира што е разликата меѓу овие и што би било најдобро да се стави, во мојот случај што изолација за ѕидовите,што изолација за поткровјето и што за подот.Важно ми е секако и звучната изолација.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Ја прочитав целата тема бидејќи како и многу други овде и јас сум во дилема за тоа што,како,кој вид затоплување.Што е најекономично.По мојта логика од целиот избор што го имаме дојдов до два избори:

1.Греење(ладење) по принцип на топлинска пумпа, или
2.Греење по принцип на електролитни котли што го нуди чичко Кано

Имам спрат(поткровје) околу 100 м2 кој треба да почнам да го спремам па сум во дилема што е подобро од овие двете.

Првиот начин ми се чини ОК оти може со истата инвестиција и да се ладиш во лето.

Вториот начин на Кано исто ми се чини ОК (ако е баш така како што тој вели), друг не знам што нуди такво решение освен руските подморници кои не биле добри(така прочитав во овој форум).

Ајде за климите сите горе-доле знаеме за нив, ако купуваш веќе купи инвертер, и барем на секои две години викај мајстор за проверка(одржување) на истите (ниво на фреон, да се исчистат и внатрешната и надворешната единица итн.). Но за централното греење на Кано стварно не знам кои се негативните работи што може да се десат.Колку се трајни тие сонди што ги става, и би сакал Кано да каже кои се сите заебанции што може да ти се десат доколку користиш таков систем. Значи битно ми е и какво би било одржувањето.

Би било добро некој овде од поискуните да направи компарација меѓу овие два начини на греење.Еве на пример за простор од 100 м2(салон од околу 35м2 и две соби од по 15-20 м2) компарација.Колку би била инвестицијата (зборам за инвертер клими од подобрите брендови како Fujitsu,Mitsubishi или предложете вие што е најдобро да се купи тука во Македонија), какви би биле трошоците за одржување.
Сега знам дека Кано одма ќе каже не може да споредуваш централно радијаторско греење со греење на клима сплит систем.Сите знаеме дека централното е подобро ако збореме за комоција.Но ако имам централно радијаторско ќе треба да купувам клими за ладење и тоа барем две во мојот случај.Мене стриктно ме интересира каква ќе биде разликата во инвестицијата и во одржувањето на двата системи.

Знам дека многу важен елемент е и изолацијата, мислам дека и во тој дел тука има со искуство, па би сакал да прашам за совет во мојот случај.Куќата ми е фасадирана, но од внатре поткровјето нема ништо па така мислам дека ставање на изолација на надворешната страна ќе ме чини плус.Значи останува само да се стави изолација на надворешните ѕидови од внатрената страна на спратот(поткровје).Прашањето ми е каков вид на изолација.Едни велат стави камена волна, други велат стиропор, трети стаклена волна.Ме интересира што е разликата меѓу овие и што би било најдобро да се стави, во мојот случај што изолација за ѕидовите,што изолација за поткровјето и што за подот.Важно ми е секако и звучната изолација.
za izolacija jas bi ti preporacal kamena volna
staklena volna ne postoi veke vo prodazba
stiroporot e lesno zapalliv materijal a kako izolacija zvucna ne brka rabota
kamena volna ke si stavis barem 70kg od m3 malku e mrsna ama ke imas dobra izolacija
a za greenje ladenje ne znam sto da ti preporacam go cekam cicko Kano sto ke mi preporaca on da mestam ke treba i jas da stavam nesto greenje ladenje
slusnav imalo sega nekoj nov sistem na greenje ladenje centralno
sve bilo na vozuh(mislam ventilaciono)
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Има ли некој од тие еко спар печките што се на пелети.. па да каже како што , се исплати ли таа инвестиција ?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.150
Поени од реакции
21.792
Има ли некој од тие еко спар печките што се на пелети.. па да каже како што , се исплати ли таа инвестиција ?
зависи за каде ти е и што очекуваш од неа. и дали обична или за парно. ама мислам дека има и тука членови кои имаат па нека споделат искуство како си врват и дали им се исплаќа инвестицијата.
мое лично мислење е дека обичната сосем добро служи во канцеларии и објекти каде струјата е индустриска, додека за домашна употреба незнам колку е исплатлива со овие цени на пелетите.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
зависи за каде ти е и што очекуваш од неа. и дали обична или за парно. ама мислам дека има и тука членови кои имаат па нека споделат искуство како си врват и дали им се исплаќа инвестицијата.
мое лично мислење е дека обичната сосем добро служи во канцеларии и објекти каде струјата е индустриска, додека за домашна употреба незнам колку е исплатлива со овие цени на пелетите.
А колку е цената на пелетите.. ?

И да заинтересиран сум за домашна употреба..да ти кажам право,преку глава ми е од дрва..купуј,сечи,цепи,складирај,реди,носи.. на струја не доаѓа во обзир, не сум по климите..така да ова ми се гледа примамливо.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.965
Поени од реакции
1.240
Има ли некој од тие еко спар печките што се на пелети.. па да каже како што , се исплати ли таа инвестиција ?
Еве и јас да се надоврзам на истово прашање, се работи за простор од 50 м2.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.150
Поени од реакции
21.792
моменталната цена се движи некаде околу 210 евра за тон. сега плус минус ама тука е некаде.
за загревање без проблем ако е наштелована како што треба ке затопли 60м2. во просек треба да троши за целодневно горење една вреќичка денот ( 15 кг ), која кошта околу 200 денари.
зборувам за 8 кв печка обична а не за парно или 6 кв или 10 кв.
значи по некој просек ке поминете два и пол месеци со еден тон, или нешто помалце од 100 евра месецот.
друга работа е што да стварно нема сечење носење, ама сепак печката си бара одржување , чистење горилник пепел такви работи секојдневно. па сега направете есап и видете колку ви се исплаќа. ако ве интересира нешто поконкретно слободно прашајте, тоа што можам ке поможам.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
7
Поени од реакции
3
Замарај го чичко Google и ќе научиш нешто.Еве што најдов по македонските сајтови у врска со изолацијата.

Во што е разликата меѓу минералната, стаклената или камената волна?
Под минерална волна спаѓаат и стаклената и камената волна. Разликата меѓу стаклената волна и камената е во суровината од која се добиваат, технолошката постапка и финалните карактеристики на материјалот.
СУРОВИНА
За стаклена волна главна суровина е песокот од кремен и додадено рециклирано стакло, камената волна пак, се добива од базалт и диабаз со додавање на кокс.

ТЕХНОЛОШКА ПОСТАПКА
Разликата е во начинот на изработка на влакна, стаклените влакна се добиваат при долевање на растопини во ротори, камената пак, со долевање на растопината во ротациски ваљаци.

КАРАКТЕРИСТИКИ
Влакната од стаклената волна се поеластични и приближно 10 пати подолги. Повратната еластичност на влакната овозможува до 5-кратно компримирање што значи помал волумен при транспортот и складирањето, и помала маса. Вградувањето е поедноставно, затоа што не е потребно мошне прецизно сечење на материјалот на местото кадешто се вградува. По вградувањето не остануваат празни места, кои претставуваат топлотни мостови.

Ова е преземено од http://www.ursa.com.mk/faq.html

Како што прочитав својствата на стаклената и камената волна и стиропорот во однос на топлинската спроводливост се скоро исти. Камената и стаклената волан се занемарливо подобри во однос на стиропорот. За звучна изолација стиропорот не се употребува туку камена или стаклена волна. Овие двете плус имаат предност во тоа што се огноотпорни.
Овие URSA се словенски и гледам дека некои наши фирми ги користат.Како што видов најголем број производи им се стаклена волна.
Ако има некој искуство било позитивно било негативно нека каже во врска со овие брендови.
--- надополнето: Dec 9, 2011 7:23 PM ---
А колку е цената на пелетите.. ?

И да заинтересиран сум за домашна употреба..да ти кажам право,преку глава ми е од дрва..купуј,сечи,цепи,складирај,реди,носи.. на струја не доаѓа во обзир, не сум по климите..така да ова ми се гледа примамливо.
Зошто струја не доаѓа у обзир?
Искрено порано кога некој ќе ми кажеше греам се на струја, имам централно на струја, ја се фаќав за глава, леле леле арно те дерат. Ама кога малку повеќе ќе се едуцираш ќе сванеш дека повеќето се рекла казала итн. Сега сум со мислење дека едно од најекономичните начини е на струја. Но не греење со греачи како што се греалките, туку со друга тенхологија, како онаа на Кано која ја користи, со електролитни котли, кој патем го чекам да даде мислење како стручњак за мојата дилема, или топлинска пумпа, технологија која ја користат денешните клими.
Ако мкд владе е во право за тие 100 евра месечно, тогаш за таа квадратура сум убеден дека овие двете погоре ќе ти бидат многу поекономични.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.150
Поени од реакции
21.792
некој вели така некој вака, да незнае човек што да речи.
јас нагласив дека за објекти каде струјата е индустриска и објектот е со квадратура до кај 70 м2 печките на пелети се и те како исплатливи. на пример за дуќан некој или канцеларии кои се под кирија. сигурно нема парно да ставаш во нив или камин на сред соба да ставиш, па да влечкаш дрва. тогаш ако нема веќе парно ти останува или струја или клима или комбинација од двете. а со оглед дека струјата индустриската е 9 ден/кв тогаш 100 евра месечно за 60 м2 и не изгледаат така лошо ако земиш дека за струја ке платиш тродупло повеќе. а и башка ке се стоплиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom